ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" січня 2023 р. справа № 300/3447/22
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Главача І.А.,
за участю секретаря судового засідання Вацик В.В.,
від позивача не з`явився,
від відповідача 1 Гогіль А.І.,
від відповідача 2 Шевчук І.А.,
від відповідача 3 не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (Військова частина НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, також позивач, ОСОБА_1 ), 29.08.2022 звернувся в суд із позовною заявою до Оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (Військова частина НОМЕР_1 ) (надалі, також відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі, також відповідач 2, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), Військової частини НОМЕР_2 (надалі, також відповідач 3), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (по особовому складу) від 27.07.2022 № 375 в частині увільнення підполковника ОСОБА_1 із посади начальника відділення обліку мобілізаційної роботи заступника начальника першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 та призначення ОСОБА_1 на посаду начальника групи узагальнення обстановки командного пункту штабу військової часини НОМЕР_2 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 31.07.2022 № 176 в частині виключення підполковника ОСОБА_1 із особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 та всіх видів забезпечення та твердження про те, що підполковник ОСОБА_1 здав свою посаду і вибув до нового місця служби в м. Володимир Волинської області;
- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 02.08.2022 № 191 в частині твердження про те, що підполковник ОСОБА_1 прибув із ІНФОРМАЦІЯ_2 , із 01.08.2022 прийняв посаду, приступив до виконання службових обов`язків і зарахований до особового складу військової частини НОМЕР_2 ;
- поновити підполковника ОСОБА_1 на посаді начальника відділення обліку мобілізаційної роботи заступника начальника першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачами прийнято спірні накази із порушенням порядку передбаченого законодавством, за відсутності правових підстав для цього та без зазначення причин, які передбачені Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (надалі, також Положення № 1153/2008). Також зазначає, що в оскаржуваному наказі № 375 від 27.07.2022 міститься посилання на пункт 82 Положення № 1153/2008, яким визначено порядок призначення військовослужбовців на посади, у тому числі на нижчі посади. Але жодної підстави із зазначених у пункті 82 Положення № 1153/2008 щодо призначення військовослужбовців на нижчі посади у випадку переміщення його на нижчу посаду немає. З урахуванням викладеного, позивач просить суд визнати протиправними та скасувати оскаржувані накази та поновити його на посаді начальника відділення обліку мобілізаційної роботи заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.09.2022 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У зазначений строк позивачем недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідач 2 скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 17.10.2022, згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечив. Вказав, що оскаржуваний наказ командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " відповідає зазначеним правовим нормам, тому наказ ІНФОРМАЦІЯ_6 від 31.07.2022 № 176 в частині виключення ОСОБА_1 з особового складу та всіх видів забезпечення та твердження про те, що позивач здав свою посаду і вибув до нового місця служби в м. Володимир Волинської області є законним (а. с. 67-71, 75-79).
03.11.2022 відповідач 1 скерував суду відзив на позовну заяву від 24.10.2022 № 501/26/341, вважає позовні вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими. Просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі з підстав та мотивів, викладених у відзиві (а. с. 92-93, 100-101).
Позивач 07.11.2022 через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи за відсутності позивача та його уповноваженого представника (а. с. 97-98).
Представник відповідача 1, 02.12.2022 надіслав клопотання про приєднання документів до матеріалів справи (а. с. 114).
06.12.2022 на адресу суду надійшли додаткові пояснення відповідача 1, в яких представник зазначив, що твердження позивача, що його призначення на посаду наказом командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " № 375 від 27.07.2022 від 27.07.2022 відбулось з порушеннями вимог законодавства та безпосередньо на підставі підпункту 3 пункту 82 Положення, є хибними та необґрунтованими. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю (а. с. 118-120, 131-133).
19.12.2022 представником відповідача 1 направлено суду клопотання про перенесення розгляду справи (а. с. 138).
20.12.2022 на електронну адресу суду та 23.12.2022 на поштову адресу суду відповідач 2 скерував додаткові пояснення (а. с. 140-142, 157-161).
21.12.2022 на електронну адресу суду надійшло клопотання представнка відповідача 2 про відкладення розгляду справи (а. с. 145-146).
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, однак згідно клопотання від 07.11.2022 просив розгляд справи проводити за відсутності позивача та його уповноваженого представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача 1 та представник відповідача 2 проти заявленого позову заперечили, з підстав викладених у відзивах на позовну заяву та додаткових поясненнях.
Представник відповідача 3 в судове засідання не з`явився, клопотань, заяв не надходило.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
Підполковник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , перебуває на військовій службі в Збройних Силах України, що підтверджується посвідченням офіцера серії НОМЕР_3 від 18.07.2017 і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій згідно посвідчення серії НОМЕР_4 від 11.09.2018 (а. с. 9-11, 12).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 (по стройовій частині) від 19.07.2022 № 192 підполковника ОСОБА_1 , начальника третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_9 , призначено наказом командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (по особовому складу) від 16.07.2022 № 353 на посаду начальника відділення обліку мобілазційної роботи заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 , вважати таким, що з 19.07.2022 справи та посаду здав і вибув до нового місця служби в м. Калуш. З 19.07.2022 виключено із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_8 та знято з усіх видів забезпечення (а. с. 13).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 20.07.2022 № 165 підполковника ОСОБА_1 призначеного наказом командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (по особовому складу) від 16.07.2022 № 353 на посаду начальника відділення обліку мобілізаційної роботи заступника начальника першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", який прибув з ІНФОРМАЦІЯ_8 для подальшого проходження військової служби, зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення, що з 20.07.2022 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою, встановлено штатно-посадову категорію "майор".
Наказом командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (по особовому складу) від 27.07.2022 № 375, відповідно до пунктів 82, 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, зокрема серед інших, увільнено підполковника ОСОБА_1 , начальника відділення обліку мобілізаційної роботи заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , та призначено начальником групи узагальнення обстановки командного пункту штабу НОМЕР_5 окремої механізованої бригади, ВОС 0210003. Призначено на нижчу посаду з урахуванням пункту 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України з штатно-посадової категорії "майор" на "капітан" (а. с. 20-22).
30.07.2022 листом № 4/822 за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_10 повідомлено ОСОБА_1 про прийняте кадрове рішення (а. с. 15).
На виконання наказу командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (по особовому складу) від 27.07.2022 № 375, начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 31.07.2022 № 176 підполковника ОСОБА_1 начальника відділення обліку мобілізаційної роботи заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , призначеного наказом командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (по особовому складу) від 27.07.2022 на посаду начальника групи узагальнення обстановки командного пункту штабу військової частини НОМЕР_2 , з 31.07.2022 справи і посаду здав та вибув до нового місця служби м. Володимир, Волинської області та виключено із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 23).
Начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 видано припис від 31.07.2022 № 8/2318, яким ОСОБА_1 запропоновано вибути 31.07.2022 у розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 для подальшого проходження служби на підставі наказу командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (по особовому складу) від 27.07.2022 № 375 (а. с. 24).
Згідно з рапортом ОСОБА_1 на ім`я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , позивач клопотав про надання грошової допомоги в розмірі місячного грошового забезпечення зі зміною місця проходження служби по суті рапорта ОСОБА_1 (справи та посаду здав) (а. с. 25).
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 02.08.2022 № 1991 підполковника ОСОБА_1 , призначеного наказом командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (по особовому складу) від 27.07.2022 № 375, на посаду начальника групи узагальнення обстановки командного пункту штабу, який прибув з ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 01.08.2022 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків (а. с. 26).
Вважаючи накази про увільнення від займаної посади і призначення на нижчу посаду протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" (надалі, також Закон № 2232-XI) визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Порядок проходження військової служби, права та обов`язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом, які вважаються військовослужбовцями.
Порядок проходження військової служби, права та обов`язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
У зв`язку із збройною агресією російської федерації проти України згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17.05.2022 № 341/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12.08.2022 № 573/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2500-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12.08.2022 № 757/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 16.11.2022 № 2738-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, та передбачає надання відповідним органам влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відведення загрози, відсічі збройній агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Виконання військового обов`язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.
Положенням № 1153/2008 визначається порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов`язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов`язку в запасі.
Пунктом 12 Положення № 1153/2008 передбачено, що встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з`єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання підполковника (капітана 2 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.
Розділом IV "Призначення на посади та звільнення з посад" Положення № 1153/2008 регламентовані питання призначання на посади, звільнення з посад, а також питання переміщення військовослужбовців по службі в межах однієї військової частини або різних військових частин, у тому числі в умовах особливого періоду та військового стану, граничні строки перебування на посадах, компетенція посадових осіб щодо видання відповідних наказів.
Відповідно до підпункту 1 пункту 81 Положення, військовослужбовців, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової військової служби) на посади здійснюється Міністром оборони України та посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців, яка затверджується Міністром оборони України.
Відповідно до рядку 9 номенклатури посад, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 238 від 04.05.2016 (із змінами), командувачі військ оперативних командувань призначають на посади військовослужбовців зі штатними категоріями до "підполковника" включно в командуванні, управлінні, підпорядкованих з`єднаннях військових частинах, установах і закладах, за винятком посад, що належать до вищої номенклатури.
Відповідно до пункту 2.2.4 "Інструкції з діловодства у Збройних Силах України", затвердженої наказом Начальника генерального штабу Збройних Сил України № 124 від 07.04.2017 (надалі, також Інструкція № 124), у військових частинах (установах) Збройних Сил України видаються, зокрема, накази командира (керівника) військової частини (установи) (по стройовій частині).
Відповідно до пункту 2.3.4 Інструкції № 124 накази по стройовій частині видаються з питань, зокрема, щодо зарахування військовослужбовців до списків особового складу, на види забезпечення та виключення з них; прийняття та здавання військовослужбовцями справ і посади; інших питань, пов`язаних з переміщенням військовослужбовців та працівників (крім державних службовців) протягом доби.
Пункт 82 Положення № 1153/2008 визначає підстави призначення військовослужбовців на посади:
1) на вищі посади - у порядку просування по службі;
2) на рівнозначні посади:
- у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів;
- у разі проведення заміни у місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з установленим строком військової служби);
- для набуття практичного досвіду управлінської діяльності в органах військового управління різного рівня або для більш доцільного використання за фахом чи досвідом роботи - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, зокрема на особисте прохання військовослужбовця;
- за станом здоров`я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
- за сімейними обставинами - на особисте прохання;
- з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестування;
- у зв`язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності;
- у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, що не передбачає такого допуску, - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України;
- вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов`язків на займаних посадах;
- у разі проведення заміни у військових частинах (підрозділах), які виконують завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій, у тому числі в районах проведення антитерористичних операцій;
- у разі відсутності можливості поновлення на попередній посаді у зв`язку з незаконним звільненням або переміщенням по службі - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України;
3) на нижчі посади:
- у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;
- за станом здоров`я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
- з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестування;
- за віком або сімейними обставинами - на особисте прохання;
- у зв`язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності - у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;
- у порядку виконання накладеного дисциплінарного стягнення - відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України;
- у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, що не передбачає такого допуску, - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;
- вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов`язків на займаних посадах та за відсутності рівнозначних посад;
- за ініціативою військовослужбовця (крім військовослужбовців, які займають посади, за якими передбачені первинні військові звання офіцерського, сержантського і старшинського складу) на нижчу на один ступінь посаду на підставі рішення посадової особи відповідно до номенклатури посад;
4) у зв`язку із зарахуванням на навчання до вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти із звільненням з посади, а також у разі призначення на посаду після закінчення навчання;
5) у зв`язку із закінченням строку перебування на посаді;
6) у зв`язку зі звільненням або призначенням на посади, передбаченими штатами воєнного часу, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану;
7) у зв`язку зі звільненням осіб сержантського і старшинського складу, які займали посади офіцерського складу;
8) у зв`язку з призначенням на посади, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які під час проходження військової служби були визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров`я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час виконання обов`язків військової служби, що призвело до встановлення їм інвалідності, часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, - на особисте прохання за рішенням посадової особи, до повноважень якої належить призначення на посади відповідно до переліку посад, що можуть бути заміщені такими військовослужбовцями, який визначається Міністерством оборони України;
9) у разі запровадження нового військового звання.
Пунктом 112 зазначеного Положення передбачено, що військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов`язаній із керівництвом підлеглими особами.
Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:
неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
неможливість проживання членів сім`ї військовослужбовця за станом здоров`я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;
потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім`ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.
Пунктом 113 Положення № 1153/2008 про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України передбачено, що переміщення на нове місце військової служби військовослужбовця, який проходить військову службу за контрактом, викликане потребою догляду за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) чи особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім`ї військовослужбовця, здійснюється командирами з`єднань, рівнозначними їм і вище посадовими особами на підставі рапорту військовослужбовця та відповідних документів, які підтверджують потребу в постійному сторонньому догляді (допомозі, нагляді) за ними.
Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв`язку із службовою необхідністю та за станом здоров`я на нове місце військової служби без його згоди.
Відтак, норми Положення вимагають одержання згоди військовослужбовця на переміщення лише в окремих, виняткових випадках.
Як вбачається із пункту 257 Положення № 1153/2008, для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
Наказом Міністерства оборони України від 26.05.2014 № 333 затверджено Інструкцію з організації обліку особового складу Збройних Сил України (чинна не період винесення оскаржуваних наказів; надалі, також Інструкція № 333), яка визначає, зокрема, організацію і порядок обліку в мирний час і в особливий період осіб офіцерського, рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України (далі - особовий склад), у тому числі в органах військового управління, військових частинах; зберігання, розсилки наказів по особовому складу і облікових документів.
Пунктом 2.7 розділу ІІ Інструкції № 333 визначено, що зарахування особового складу до списків військової частини і виключення зі списків, а також внесення в облікові документи змін, які відбулися в персональних облікових даних військовослужбовців і працівників, крім освіти, реєстрації (розірвання) шлюбу, народження дітей, здійснюються тільки на підставі наказів по стройовій частині.
Відповідно до пункту 2.8 Інструкції № 333 зарахування до списків військової частини прибулого особового складу (прийом на роботу працівників) проводиться наказом по стройовій частині, у день прибуття особового складу до військової частини.
Виключення зі списків особового складу військової частини проводиться наказом по стройовій частині, зокрема, осіб, призначених для проходження військової служби до інших військових частин, а також направлених для проходження військової служби до інших утворених відповідно до законів України військових формувань - з дня вибуття (пункт 2.9 Інструкції №333).
Пунктом 1.4. Інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України визначено, що облік особового складу організовується і ведеться на підставі штатів (штатних розписів), наказів по установі і організації (вищому військовому навчальному закладу та військовому навчальному підрозділу вищого навчального закладу, військовій частині, з`єднанню, органу військового управління), наказів по особовому складу та інших документів, передбачених цією Інструкцією. Відповідно до цілей і завдань облік особового складу поділяється на персональний, штатно-посадовий та статистичний.
Главою 11 розділу ІІ Інструкції № 333 регламентовано питання щодо видання, обліку та розсилки наказів по особовому складу.
Накази по особовому складу є основними документами, які визначають службове становище офіцерів, осіб рядового, сержантського і старшинського складу. Вони видаються посадовими особами, яким Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, і наказами Міністерства оборони надано право присвоєння військових звань, призначення на посади, укладення і продовження строку контракту, звільнення з військової служби.
Наказами по особовому складу оформлюються зокрема призначення на посади (у тому числі у разі зміни назви посади, військово-облікової спеціальності, військового звання за штатом), переміщення по службі, зарахування в розпорядження, продовження строків перебування на посадах.
Накази по особовому складу реєструються в кадрових органах. Нумерація їх реєстрації кожний рік починається з першого номера з грифом обмеження доступу "Для службового користування". До номера наказу по особовому складу стосовно осіб рядового, сержантського і старшинського складу додаються літери "РС". Вони реєструються окремо від наказів по особовому складу стосовно осіб офіцерського складу і мають свою нумерацію. Накази по особовому складу обліковуються в Книгах обліку наказів по особовому складу.
Оригінали (перші примірники) наказів по особовому складу зберігаються в кадрових органах, які видали ці накази. Інші примірники наказів або витяги з них обов`язково висилаються до кадрових органів, які ведуть персональний, штатно-посадовий облік офіцерів, осіб рядового, сержантського і старшинського складу, зазначених у наказах, і до військових частин за місцем їхньої служби. При цьому кадровий орган, який видав наказ, висилає відповідні примірники наказу або витяги з нього кадровим органам, які ведуть облік пойменованих військовослужбовців, а також підпорядкованим кадровим органам (на ступінь нижче) і безпосередньо військовим частинам, що комплектуються.
Правила складання наказів по особовому складу визначені главою 12 розділу ІІ Інструкції № 333.
Накази по особовому складу складаються державною мовою і підписуються посадовою особою, якій надано право призначати, переміщувати на посади, звільняти з посади, звільняти з військової служби, укладати і продовжувати строки контракту, виконувати інші дії, пов`язані з визначенням службового становища військовослужбовців. У разі відсутності зазначеної посадової особи право підпису надається особі, яка тимчасово її заміщує згідно з письмовим наказом.
Титульні аркуші наказів, які розробляються в кадрових органах, повинні мати такі реквізити: Державний Герб України; найменування Міністерства; назва документа; дата і номер; місце видання; гриф обмеження доступу до наказу (за необхідності); заголовок до тексту; текст; підпис.
Пункти наказів складаються в наказовій формі. У них послідовно без будь-яких скорочень вказуються такі відомості: військові звання, прізвища, імена, по батькові військовослужбовців, посади, які вони займають на час видання наказів, найменування військової частини, з`єднання, органу військового управління, відповідно до штату (штатного розпису), до якого входять військові частини, а на військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні, - у розпорядженні якої посадової особи вони перебувають, і остання посада, з якої їх зараховано в розпорядження. У наказах про призначення (переміщення), крім того, вказуються посади, на які військовослужбовці призначаються, номери військово-облікових спеціальностей за посадами, передбаченими штатами. Посади військовослужбовців, які вони займають на час видання наказу, не змінюються.
Накази відпрацьовуються за документами персонального обліку військовослужбовця (за послужною (скороченою послужною) карткою або особовою справою).
Примітки до пунктів наказів розташовуються під відповідними пунктами. У них залежно від змісту пункту наказу зокрема вказуються (у наказах про призначення (переміщення) рік народження, освіта, з якого часу військовослужбовець проходить службу у Збройних Силах (якщо були перерви, то вказується, з якого і по який час проходив службу у Збройних Силах, іншому військовому формуванні).
Під час запису відомостей про отриману освіту вказуються найменування навчального закладу, який дає вищу за рівнем військову або спеціальну цивільну освіту, і рік закінчення. Для осіб рядового, сержантського і старшинського складу вказується рівень багаторівневої підготовки. За наявності вищої за рівнем цивільної освіти вказується також і військова освіта. Загальна освіта вказується тільки в тих випадках, коли військовослужбовець не має середньої військової або спеціальної цивільної освіти.
У примітках наказів про призначення (переміщення) військовослужбовців вказуються причини призначення (переміщення) відповідно до вимог, передбачених Положенням, військове звання за штатом посади, з якої переміщується, і військове звання за штатом посади, на яку переміщується.
Вступна частина наказу формулюється коротко, вона повинна відображати зміст наказу і містити в окремих випадках посилання на відповідні пункти Положення, на підставі яких видається наказ.
При направленні витягів із наказів про переміщення військовослужбовців у них за необхідності вказуються умовні найменування військових частин (установ, закладів) та пункти, в які необхідно відрядити військовослужбовця та вислати облікові документи.
На підставі вищевикладеного суд зазначає, що правові підстави, які можуть слугувати для прийняття рішення щодо призначення військовослужбовців на нижчі посади є чітко визначеними та мають вичерпний перелік.
Разом з тим, як вбачається з витягу із наказу командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (по особовому складу) від 27.07.2022 № 375 підполковника ОСОБА_1 увільнено з посади начальника відділення обліку мобілізаційної роботи заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , та призначено на нижчу посаду начальником групи узагальнення обстановки командного пункту штабу НОМЕР_5 окремої механізованої бригади, ВОС НОМЕР_6 , на підставі пункту 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України (з штатно-посадової категорії "майор" на "капітан") (а. с. 21).
ОСОБА_1 , звертаючись до суду з позовною заявою зазначає, що положення підпункту 3 пункту 82 Положення містять виключні підстави згідно яких призначення військовослужбовців здійснюється на нижчі посади.
В свою чергу, відповідач 1 у відзиві на позов зазначає, що позивача призначено на нижчу посаду на підставі підпункту 6 пункту 82 Положення.
Суд вважає за необхідне зазначити, що положення пункту 82 зазначає, що такий пункт містить дев`ять підпунктів, кожен з яких передбачає різні, не залежні одна від одної підстави для призначення військовослужбовців на посади, зокрема підпункт 3 передбачає можливість призначення військовослужбовця на нижчі посаду лише у дев`яти випадках, які є виключними і тільки за наявності яких військовослужбовець може бути призначений на нижчу посаду.
Разом з тим, підпункт 6 пункту 82 передбачає можливість призначення військовослужбовця на посаду у зв`язку зі звільненням або призначенням на посади, передбаченими штатами воєнного часу, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану.
Як уже зазначалося судом, абзацом другим пункту 257 вказаного розділу Положення № 1153/2008 встановлено, що для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
Суд дійшов висновку, що вказані накази видані відповідачами на підставі, у межах повноважень, оскільки наказ № 375 від 27.07.2022 виданий під час дії воєнного стану, у зв`язку з чим при його виданні дотримані вимоги пунктів 82, 112, 257 Положення №1153/2008. Відповідно є правомірними накази (похідні) № 176 від 31.07.2022 та № 191 від 02.08.2022, так як видані на підставі наказу № 375 від 27.07.2022.
Суд вважає необґрунтованими доводи позивача, що наказ виданий лише на підставі пункту 82 Положення № 1153/2008, тому покликання відповідача на інші пункти Положення не можуть бути прийняти до уваги. При цьому суд виходить з того, що наказ № 375 від 27.07.2022 (по особовому складу) виданий не лише відносно позивача (до суду наданий витяг з вказаного наказу). В наказі вказано, що відповідно до пункту 82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України нижчепойменованих осіб офіцерського складу увільнити від займаних посад і призначити. Згідно з наказом були увільнені та призначені на посади не менш 7 осіб (відносно позивача 6). Тому посилання в наказі на пункт 82 Положення, яка встановлює загальні підстави для призначення на посади військовослужбовців, не свідчить про протиправність вказаного наказу.
Щодо покликання позивача на значні проблеми зі здоров`ям, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Так, 19.08.2022 довідкою ВЛК в/ч НОМЕР_7 від 05.08.2022 № 840 підполковника ОСОБА_1 визнано обмежено придатним до військової служби, а також стан здоров`я позивача підтверджується виписним епікризом № 1916 (а. с. 28, 29).
В свою чергу, слід відмітити, що відповідно до пункту 113 Положення, переміщення військовослужбовця за станом здоров`я або за станом здоров`я членів його сім`ї, здійснюється за рапортом військовслужбовця та за наявності відповідного медичного висновку. Для переміщення в іншу місцевість військовослужбовець до рапорту додає відповідні документи, які підтверджують необхідність зміни місця проживання. Чого, однак, позивачем зроблено не було, ОСОБА_1 з відповідним рапортом та підтверджуючими документами на час винесення оскаржуваного наказу № 375 від 27.07.2022 до відповідача 1 не звертався.
Всупереч наведеному, позивач, не заперечуючи переведення на нижчу посаду, зміну місця проходження служби та стану здоров`я, подає рапорт про надання грошової допомоги відповідачу 2 по суті рапорта ОСОБА_1 (а. с. 25).
Принагідно зауважити, що підпунктом "г" пункту 20.3 наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" встановлено, шо при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту: "Обмежено придатний до військової служби".
Одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.
З метою медичної та соціальної реабілітації зазначені особи можуть бути переоглянуті госпітальними (гарнізонними) ВЛК ВМКЦ, але не раніше ніж через 3 роки після прийняття постанови про обмежену придатність до військової служби.
Отже, за обставин розглядуваного спору, переміщення позивача відбулося у відповідності до спеціальної норми пункту 257 Положення, який діє тимчасово, на період особливого періоду, зокрема воєнного стану, та передбачає можливість переміщення військовослужбовця без отримання його згоди на нижчу посаду відповідними керівниками з метою доукомплектування Збройних Сил України.
При цьому, суд також враховує, що під час воєнного стану в України, в Збройних Силах України діють штати воєнного часу та відповідні ним номенклатури посад.
Варто зауважити, що до повноважень суду не належить надання оцінки доцільності такого переміщенню військовослужбовців, тим більше під час воєнного стану в Україні.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративний суд, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Аналіз приписів КАС України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
Вищезазначені обставини та приписи нормативно-правових актів у сукупності свідчать про відповідність оскаржуваних наказів вимогам чинного законодавства та відсутність підстав для їх скасування.
Відтак, відсутні підстави для задоволення позову в частині щодо поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника відділення обліку мобілізаційної роботи заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 , оскільки такі є похідними вимогами.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти Українивід 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспаніївід 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 мотивувальної частини Рішення КС України від 30.01.2003 р. N 3-рп/2003).
Відповідно до статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_8 , с. Середній Березів, Косівський район, Івано-Франківський область, 78614);
відповідач 1 Оперативне командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (Військова частина НОМЕР_1 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 , АДРЕСА_1 );
відповідач 2 ІНФОРМАЦІЯ_11 (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 , АДРЕСА_2 );
відповідач 3 Військова частина НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 , АДРЕСА_3 ).
Суддя Главач І.А.
Рішення складене в повному обсязі 09 січня 2023 р.