ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/2140/15
31 серпня 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
судді Баранюка А.З.
при секретарі судового засідання Шпіцері О.М.
за участю:
представника Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату - Галько М.В.
третьої особи - Габ`як О.П.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату, військово-лікарської комісії Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату, військової частини НОМЕР_1 , треті особи ОСОБА_2 , комунальна установа Тернопільської обласної ради Тернопільський обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер про визнання дій незаконними, скасування постанови ВЛК та наказу про призов за мобілізацією, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату, військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа ОСОБА_2 про визнання дій незаконними, скасування постанови ВЛК та наказу про його призов на військову службу за мобілізацією.
До участі як третю особу судом було залучено комунальну установу Тернопільської обласної ради Тернопільський обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер та відповідачем військову частину НОМЕР_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в 2001 році у віці 17 років військово-лікарською комісією позивач був визнаний непридатним до військової служби у мирний час та обмежено придатним - у воєнний на підставі ст.67 (б) графи І розкладу хвороб Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних силах України. На думку позивача військово-лікарська комісія не врахувала, що він страждає атопічним дерматитом з ліхініфікацією шкіряного покрову. Також комісією не було враховано, що у 2002 році в наслідок ДТП, у позивача був діагностований консолідований перелом лівої лонної та сідничної кісток зліва, перелом крила лівої здухвинної (клубової) кіст зі зміщенням, забій головного мозку, закрита травма живота, забій нирок, забій сечового міхура, травматичний шок І ст., що спричинило асиметрію тазового кільця та відхилення хребта. Крім того, комісією не було враховано те, що у 2005 році у нього було закрита черепно-мозкова травма.
На думку позивача зазначені захворювання виключають проходження ним військової служби, а тому позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі, а справу розглянути без його участі, оскільки на момент розгляду справи він перебуває в зоні АТО.
Представник Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату в судовому засіданні проти задоволенні позову заперечив та пояснив, що виявленні у позивача захворювання не є підставою для звільнення позивача від проходження військової служби.
Третя особа мати позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримала та пояснила, що її син страждає на стійкі розлади здоров`я, що виключають його можливість проходити військову службу. Додатково повідомила суд, що її син не зміг пройти повторний медичний огляд після обстеження у комунальній установі Тернопільської обласної ради Тернопільський обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер, оскільки був одразу призваний на військову службу. Після призову він був направлений для проходження служби у військову частину НОМЕР_2 де звернувся до командира з метою проходження медичного огляду, однак йому було відмовлено у зв`язку із відсутністю вільних місць у військовому госпіталі по місцю дислокації військової частини. В подальшому позивач не зміг пройти повторний медичний огляд, так як був переведений для проходження військової служби у зону АТО.
Представники військово-лікарської комісії Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату, військової частини НОМЕР_1 , комунальної установи Тернопільської обласної ради Тернопільський обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер в судове засідання не з`явилися.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно зі ст. 65 Конституції України громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни.
Частиною 4 цієї статті видом військової служби передбачено військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Статтею 1 Закону України Про оборону України визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;
Згідно із ч. 1 ст. 24 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу початком проходження військової служби вважається, в тому числі, день відправлення у військову частину з районного (міського) військового комісаріату - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Статтею 1 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно із ч. 5 ст. 4 Закону вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.
Законом України Про затвердження Указу Президента України Про часткову мобілізацію від 15 січня 2015 року № 113-VIII затверджено Указ Президента України від 14 січня 2015 року № 15/2015, в яким оголошено проведення протягом 2015 року часткову мобілізацію у три черги протягом 210 діб із дня набрання чинності цим Указом.
Відповідно до зазначеного Указу Президента часткова мобілізація проводилась на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
17 квітня 2015 року позивач прибув у Тернопільський об`єднаний міський військовий комісаріат та був направлений на проходження військово-лікарської експертизи. В ході обслідування лікар-дерматолог направив позивача на додаткове обстеження у комунальну установу Тернопільської обласної ради Тернопільський обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер. За результатами обстеження був складений акт від 23 квітня 2015 року №202 (а.с. 8)
23 квітня 2015 позивач продовжив огляд ВЛК військового комісаріату, за результатами якого була заповнена картка обстеження та медичного огляду (а.с. 10) з врахуванням діагнозу визначеного у акті № 202 від 23 квітня 2015 року (запис лікаря-дерматолога: ст. 57-в, графи II, графи 3-7).
З інформацією зазначеної у картці обстеження та медичного огляду позивач ознайомився, про що свідчить його підпис в п. 11 вказаної картки.
В п. 12 військово-лікарською комісією вказано діагноз: Обмежений атопічний дерматит, стадія ремісії; консолідований перелом лівої лонної і сідничної кістки.
Наказом Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату від 24 квітня 2015 року № 72 позивач був призваним на військову службу у зв`язку із мобілізацією та направлений у розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 (а.с. 6). На час розгляду справи позивача перебуває у військовій частині НОМЕР_1 , що підтверджується довідкою від 03 липня 2015 року № 2055 (а.с. 16).
Щодо придатності позивача до проходження військової служби, то в судовому засіданні 12 серпня 2015 року представник ВЛК пояснив, що постанова ВЛК була прийнята з врахуванням вимог абз.2 п. 20.4 розділу II Положення, який визначає, що за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності (ст. 57-в, ст. 78-в) або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: обмежено придатний до військової служби; придатний до військової служби. У картці обстеження та медичного огляду лікарем дерматологом та ортопедом було вказано обмежено придатний до військової служби в контексті родів військ (графи 3-7 ТДВ Б), а не в розумінні п.п. г п. 20.3 розділу II обмежено придатний до військової служби, оскільки даний пункт стосується винесення постанови щодо військовослужбовців за контрактом офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу.
Зазначені у позовній заяві хвороби, на думку представника ВЛК, не мають жодного підтвердження. Захворювання шкіри, у тому числі і атопічний дерматит, можуть перешкоджати проходженню військової служби. Однак передбачені ст. 57 Пояснень щодо застосування статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України поширені форми хвороб шкіри та підшкірної клітковини характеризуються висипаннями на значній поверхні шкірного покриву, з ураженням двох та більше анатомічних областей, що у позивача не спостерігалося, відповідно до акту №202 від 23.04.2015р. Під обмеженими формами хвороб шкіри та підшкірної клітковини розуміють поодинокі осередки враження будь-якої локалізації, що займають невелику площу однієї з анатомічних областей (стопа, гомілка, кисть, голова тощо. Проте у позивача спостерігалося дрібні депігментовані вогнища 1,8*3 см.
Крім того, часто рецидивними формами хвороб шкіри та підшкірної клітковини вважаються такі форми, за яких загострення виникають два та більше разів на рік, що не спостерігається у позивача згідно із актом №202 від 23.04.2015р.
Щодо незадовільного рівня імуноглобуліну представник ВЛК пояснив, що атопічний дерматит вірогідно може мати імунноглобулінний розвиток, що не дає підстав для зняття з військового обліку.
В судовому засіданні особи 17 серпня 2015 року представник третьої особи комунальної установи Тернопільської обласної ради Тернопільський обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер пояснила, що 22 квітня 2015 року позивачу встановлено діагноз: атопічний дерматит, хронічний рецидивуючий перебіг, стадія неповної клінічної ремісії.
Хворі на цю хворобу потребують періодично стаціонарного, постійного амбулаторного та, за можливістю, санаторно-курортного лікування. Необхідною умовою для поліпшення стану хворого є дотримання вимог дієтичного харчування. У дорослих осіб неможливо досягнути повного виліковування від атопічного дерматиту. Пацієнти з довготривалим перебігом хвороби, як правило, самостійно використовують лікарські препарати для полегшення симптомів захворювання.
Зазначені обставини були враховані ВЛК при медичному огляді позивача в наслідок чого зроблено висновок про відсутність підстав для зняття позивача з військового обліку.
Однак, представник комунальної установи Тернопільської обласної ради Тернопільський обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер, додатково пояснила, що при лабораторному обстеженні позивача був виявлений надвисокий рівень імуноглобуліну Е, що свідчить про серйозні порушення системи імунітету, а саме, про імунодефіцит нез`ясованого ґенезу, в зв`язку з чим є необхідним дообстеження у фахівця-імунолога. Результати клінічного обстеження були відображені у акті від 23.04.2015 p., котрий був поданий позивачем до військового комісаріату.
В судовому засіданні 17 серпня 2015 року представник комунальної установи Тернопільської обласної ради Тернопільський обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер також зазначила, що такий надвисокий рівень імуноглобуліну Е, без встановлення причин виникнення, може мати вкрай незадовільні наслідки для здоров`я, або ж спричинити смерть, а тому позивач потребує обов`язкового повторного медичного огляду, що не було взято до уваги при проходження позивачем ВЛК.
Згідно пункту 1.1. Положення про військово-лікарську експертизу, затвердженого наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 року (надалі - Положення про ВЛК), військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Пунктом 1.2. Положення про ВЛК встановлено, що військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.
Відповідно до пункту 1.3. Положення про ВЛК основними завданнями військово-лікарської експертизи є: добір громадян України, придатних за станом здоров`я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров`я; контроль за організацією і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконалення цієї роботи; контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи; надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, лікувальним закладам Міністерства оборони України; визначення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства охорони здоров`я України (далі - МОЗ України) і Міністерства оборони України вимог щодо стану здоров`я призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, резервістів для найдоцільнішого використання їх на військовій службі; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв`язку з їх звільненням; проведення наукової роботи з питань військово-лікарської експертизи; підготовка кадрів для військово-лікарських комісій.
Згідно пункту 2.1. Положення про ВЛК для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Медичний огляд проводиться ВЛК на підставі розділу ІІ Положення про ВЛК.
Так, пунктом 1.1. розділу ІІ Положення про ВЛК передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Відповідно до пункту 1.2. розділу ІІ Положення про ВЛК постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Пунктом 3.1. Положення про ВЛК визначено, що кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.
Відповідно до пункту 3.11. Положення про ВЛК у разі коли лікарям ВЛК військового комісаріату важко остаточно визначити стан здоров`я військовозобов`язаного, він направляється на амбулаторне або стаціонарне обстеження у лікувально-профілактичний заклад МОЗ України з подальшим оглядом ВЛК військового комісаріату. Якщо обстеження проводилось у військовому лікувальному закладі, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
Згідно з пп.б п.20.3 розділу ІІ Положенням про ВЛК при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту: «Непридатний»: до військової служби з виключенням з військового обліку; до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова: Обмежено придатний до військової служби).
Крім того, рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд (пп.2.4.6 п.2.4 Положення).
Згідно з частиною 10 ст. 14 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу , за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень: придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні; тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування; підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення); непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов`язаних; непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку; підлягає взяттю на військовий облік військовозобов`язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення злочину невеликої або середньої тяжкості, у тому числі із звільненням від відбування покарання; підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Таким чином, суд бере до уваги те, що після проходження ВЛК 23 квітня 2015 року позивач був призваний на військову службу наказом Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату від 24 квітня 2015 року № 72, а також пояснення третьої особи ОСОБА_4 про те, що після призову позивач звернувся до командира військової частини НОМЕР_2 з метою проходження медичного огляду, однак йому було відмовлено у зв`язку із відсутністю вільних місць у військовому госпіталі по місцю дислокації військової частини.
Зазначені обставини, на думку суду, перешкоджали позивачу оскаржити постанову ВЛК, або ж пройти додатковий медичний огляд, а на даний час позивач перебуває в зоні АТО.
Також суд бере до уваги те, що рівень імуноглобуліну Е позивача ВЛК не досліджувався, та те, що згідно пояснень представника комунальної установи Тернопільської обласної ради Тернопільський обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер надвисокий рівень імуноглобуліну Е позивача без встановлення причин може мати вкрай негативні наслідки для його здоров`я і позивач потребує додаткового медичного огляду із залученням лікаря імунолога.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАСУ суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Тобто, застосування цієї норми КАС України залежить від правової ситуації, в якій опинилася конкретна особа.
Враховуючи об`єктивну неможливість прибуття позивача у судове засідання і надання ним пояснень та обираючи спосіб захисту його прав суд приходить до висновку, що слід вийти за межі позовних вимог та зобов`язати командира військової частини НОМЕР_1 направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на медичний огляд у військово-лікарську комісію по місцю дислокації військової частини для визначення ступеня придатності до військової служби.
Керуючись ст.ст. 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Зобов`язати командира військової частини НОМЕР_1 направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на медичний огляд у військово-лікарську комісію по місцю дислокації військової частини для визначення ступеня придатності до військової служби.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
В повному обсязі постанова буде підписана 04 вересня 2015 року.
Головуючий суддяБаранюк А.З.
копія вірна
СуддяБаранюк А.З.