КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2025 року
м. Київ
єдиний унікальний номер судової справи 367/4695/20
номер провадження 22-ц/824/8457/2025
Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду
цивільних справ:
головуючого - суддіЛапчевської О.Ф.,суддівБерезовенко Р.В., Мостової Г.І.,за участю секретаря судового засідання Єфіменко І.О.,учасники справи: представник позивача Щербина Л.А.,
представник відповідача Мірошниченко Є.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника громадської організації «Ірпінська спілка споживачів» - Лавровської Наіли Наримівни
на рішення Ірпінського міського суду Київської області від 20 січня 2025 року /суддя Мерзлий Л.В./
у справі за позовом громадської організації «Ірпінська спілка споживачів» до комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства «Ірпінь» Ірпінської міської ради про проведення перерахунку споживачам послуг, -
В С Т А Н О В И В:
У липні 2020 року Громадська організація «Ірпінська спілка споживачів» (далі - ГО «Ірпінська спілка споживачів», ГО «ІСС») звернулася до суду з позовом до Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства «Ірпінь» Ірпінської міської ради (далі - КП «УЖКГ «Ірпінь»), у якому просила зобов`язати відповідача повернути кошти споживачам послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за період з 05 липня по 31 грудня 2018 року шляхом здійснення перерахунку на загальну суму 3 331 124,83 грн.
Рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 20 січня 2025 року у задоволенні позову відмовлено. /т. 3 а.с. 16-26/
Не погоджуючись з вказаним рішенням, представник ГО «Ірпінська спілка споживачів» - Лавровська Н.Н. звернулась з апеляційною скаргою, в якій просила рішення суду скасувати, задовольнивши позовні вимоги.
На підтвердження вимог, викладених в апеляційній скарзі, апелянт посилалась на необґрунтованість висновків суду першої інстанції. Вважає, що судом першої інстанції не повно з`ясовані обставини справи, зокрема те, що ГО «ІСС» має право звертатися до суду за захистом прав та інтересів невизначеного кола споживачів без необхідності доведення факту звернення конкретних осіб за захистом; статут організації безпосередньо пов`язаний зі сферою захисту прав споживачів, у тому числі житлово-комунальних послуг; припис №1 від 28.01.2019 Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області є чинним, не оскарженим і не виконаним відповідачем, що підтверджується актом перевірки №17 від 19.04.2019 та оплатою штрафів; рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради №133/2 від 19.06.2018 про затвердження тарифів було скасоване в адміністративному порядку, що тягне за собою перерахунок; висновки суду про відсутність заінтересованості ГО «ІСС» суперечать постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.03.2021 у справі №367/4695/20, яка визнала право об`єднань споживачів на позови в інтересах невизначеного кола осіб.
Відзив на апеляційну скаргу КП «УЖКГ «Ірпінь» повернутий у зв`язку з пропуском процесуального строку на його подачу (відзив надісланий 16.05.2025 з пропуском 15-денного строку за ухвалою від 22.04.2025, без клопотання про поновлення).
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників справи, які з`явились у судове засідання, перевіривши наведені в апеляційній скарзі доводи, матеріали справи в межах апеляційного оскарження, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове рішення скасуванню з задоволенням позовних вимог, на підставі наступного.
Судом встановлено, що 24 липня 2020 року було проведено державну реєстрацію юридичної особи - ГО «Ірпінська спілка споживачів», що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Позивач вказував, що в січні 2019 року Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області провело планову перевірку КП «УЖКГ «Ірпінь», за результатами якої було складено акт № 4 від 25 січня 2019 року та винесено припис № 1 від 28 січня 2019 року, відповідно до якого орган державного нагляду вимагав від відповідача повернути споживачам послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за період з 05 липня по 31 грудня 2018 року кошти в розмірі 3 331 124,83 грн шляхом здійснення перерахунку. Відповідач не виконав зазначений припис, чим порушив права невизначеного кола споживачів міста Ірпеня на перерахунок (повернення) надмірно сплачених коштів у сумі 3 331 124,83 грн.
Вважав, що права споживачів міста Ірпеня, порушені КП «УЖКГ «Ірпінь», підлягають захисту в суді в порядку цивільного судочинства шляхом зобов`язання відповідача повернути кошти (здійснити перерахунок) споживачам послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за період з 05 липня по 31 грудня 2018 року на загальну суму 3 331 124,83 грн.
Постановляючи оскаржене судове рішення, суд першої інстанції керувався ст. 25 Закону України №1023-XII «Про захист прав споживачів» про те, що громадські організації можуть захищати права споживачів лише за наявності звернень конкретних осіб або членства; ст. 21 Закону України №1775-VIII «Про громадські об`єднання» про те, що статут організації не передбачає безпосереднього зв`язку з житлово-комунальними послугами; ст. 5 ЦПК України про те, що відсутність заінтересованості та делегування повноважень виключає право на позов.
Судом першої інстанції зроблено висновок про те, що ГО «ІСС» не є належним позивачем через відсутність доказів звернень споживачів, загальний характер статуту та неможливість actio popularis у цій справі.
Однак з таким висновком суду погодитись не можна з наступних підстав.
Суд першої інстанції не повно з`ясував обставини справи, зокрема, не врахував, що позов подано на захист майнових прав невизначеного кола споживачів міста Ірпінь, а не конкретних споживачів, які могли б звертатися до ГО «ІСС» за захистом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що жителі міста Ірпеня та інші громадяни України, споживачі комунальних послуг, з метою захисту своїх прав створили ГО «Ірпінська спілка споживачів», яка зареєстрована Центральним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Київ) 24 липня 2020 року.
Згідно з пунктом 1.1 Статуту ГО «Ірпінська спілка споживачів» (далі - Статут) ГО «Ірпінська спілка споживачів» є добровільним об`єднанням фізичних осіб, створеним для здійснення та захисту прав і свобод людини та громадянина; задоволення і захисту суспільних та приватних прав та інтересів своїх членів та інших осіб як споживачів товарів, робіт та послуг у сферах економічної, житлово-комунальної, соціальної, медичної, культурної, освітньої, побутової, оздоровчої, туристичної та іншої діяльності.
Відповідно до пункту 3.1 Статуту головною метою ГО «Ірпінська спілка споживачів» є здійснення та захист прав і свобод людини та громадянина; задоволення і захист суспільних та приватних прав і інтересів своїх членів та інших осіб як споживачів товарів, робіт та послуг у сферах економічної, житлово-комунальної, соціальної, медичної, культурної, освітньої, побутової, оздоровчої, туристичної та іншої діяльності.
У підпункті 2.4.2 пункту 2.4 Статуту передбачено, що ГО «Ірпінська спілка споживачів» для досягнення своєї мети та виконання статутних завдань має право представляти і захищати суспільні інтереси споживачів товарів, робіт та послуг, свої законні інтереси і законні інтереси своїх членів та інших осіб у будь-яких органах державної влади, у тому числі судах, правоохоронних органах, в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності та підпорядкування.
Під час здійснення своєї статутної діяльності позивачем встановлено, що Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області в січні 2019 року провело планову перевірку КП «УЖКГ «Ірпінь», за результатами якої складено акт № 4 від 25 січня 2019 року та винесено припис № 1 від 28 січня 2019 року відповідно до якого орган державного нагляду вимагав від відповідача повернути кошти споживачам послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за період з 05 липня по 31 грудня 2018 року шляхом здійснення перерахунку на суму 3 331 124,83 грн.
Припис № 1 від 28 січня 2019 року є чинним та не скасований у судовому порядку, проте відповідач його не виконав, чим порушив права невизначеного кола споживачів міста Ірпеня на перерахунок (повернення) надмірно сплачених коштів у сумі 3 331 124,83 грн.
Позивач із посиланням на пункти 9 та 10 частини першої статті 25 Закону України від 12 травня 1991 року № 1023-XII «Про захист прав споживачів» (далі - Закон № 1023-ХІІ) вказав, що об`єднання споживачів має право звертатися з позовом до суду про визнання дій продавця, виробника (підприємства, що виконує їх функції), виконавця протиправними щодо невизначеного кола споживачів і припинення цих дій та відповідно до законодавства захищати в суді права споживачів, які не є членами громадських організацій споживачів (об`єднань споживачів).
У вказаному спорі ГО «Ірпінська спілка споживачів» захищає не власні інтереси, а фактично діє в інтересах фізичних осіб - споживачів житлово-комунальних послуг, представляє інтереси та здійснює захист прав саме вказаних осіб на підставі статті 25 Закону № 1023-XII та її Статуту.
Частиною першою статті 24 Закону № 1023-XII передбачено, що з метою захисту своїх законних прав та інтересів споживачі мають право об`єднуватися у громадські організації споживачів (об`єднання споживачів).
У статті 25 Закону № 1023-XII закріплено перелік прав громадських організацій споживачів (об`єднань споживачів).
Таким чином, Закон № 1023-XII надає об`єднанню споживачів право звертатися до суду за захистом прав та інтересів невизначеного кола споживачів та захищати у суді права споживачів, які не є членами (учасниками) громадської організації споживачів.
Згідно з пунктом 1.1 Статуту ГО «Ірпінська спілка споживачів» (далі - Статут) ГО «Ірпінська спілка споживачів» є добровільним об`єднанням фізичних осіб, створеним для здійснення та захисту прав і свобод людини та громадянина; задоволення і захисту суспільних та приватних прав та інтересів своїх членів та інших осіб як споживачів товарів, робіт та послуг у сферах економічної, житлово-комунальної, соціальної, медичної, культурної, освітньої, побутової, оздоровчої, туристичної та іншої діяльності.
Відповідно до пункту 3.1 Статуту головною метою ГО «Ірпінська спілка споживачів» є здійснення та захист прав і свобод людини та громадянина; задоволення і захист суспільних та приватних прав і інтересів своїх членів та інших осіб як споживачів товарів, робіт та послуг у сферах економічної, житлово-комунальної, соціальної, медичної, культурної, освітньої, побутової, оздоровчої, туристичної та іншої діяльності.
У підпункті 2.4.2 пункту 2.4 Статуту передбачено, що ГО «Ірпінська спілка споживачів» для досягнення своєї мети та виконання статутних завдань має право представляти і захищати суспільні інтереси споживачів товарів, робіт та послуг, свої законні інтереси і законні інтереси своїх членів та інших осіб у будь-яких органах державної влади, у тому числі судах, правоохоронних органах, в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності та підпорядкування.
Наведені позивачем пункти Статуту передбачають можливість ГО «Ірпінська спілка споживачів» представляти і захищати інтереси споживачів - своїх членів та інших осіб в судах.
У пункті 2.6 Рішення Конституційного Суду України від 28 листопада 2013 року № 12-рп/2013 (у справі за конституційним зверненням асоціації «Дім авторів музики в Україні» щодо офіційного тлумачення положень пункту 7 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» у взаємозв`язку з положеннями пункту «г» частини першої статті 49 Закону України «Про авторське право і суміжні права») роз`яснено, що захист у судах прав та інтересів інших осіб є однією з гарантій реалізації конституційного права кожного на судовий захист і полягає у зверненні до суду державних органів, органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб, яким законом надано право звертатися із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб. Громадська організація може захищати в суді особисті немайнові та майнові права як своїх членів, так і права та охоронювані законом інтереси інших осіб, які звернулися до неї за таким захистом, лише у випадках, якщо таке повноваження передбачено у її статутних документах та якщо відповідний закон визначає право громадської організації звертатися до суду за захистом прав та інтересів інших осіб.
Закон № 1023-XII та Статут надає ГО «Ірпінська спілка споживачів» право звертатися до суду за захистом прав та інтересів невизначеного кола споживачів, тому звернення із цим позовом в інтересах споживачів міста Ірпеня ґрунтується на приписах чинного законодавства та статутних документах позивача.
Висновки суду першої інстанції про відсутність безпосереднього зв`язку Статуту ГО «ІСС» зі сферою житлово-комунальних послуг та неможливість захисту невизначеного кола споживачів суперечать постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.03.2021 у даній справі №367/4695/20, яка дала оцінку Статуту ГО «ІСС», посилаючись на Закон України «Про захист прав споживачів» №1023-XII та Рішення Конституційного Суду України від 28.11.2013 №12-рп/2013.
У постанові зазначено, що ГО «ІСС» має право звертатися до суду за захистом прав та інтересів невизначеного кола споживачів без необхідності доведення звернень конкретних осіб; статут передбачає захист суспільних та приватних інтересів споживачів у сферах, включаючи житлово-комунальну; організація діє в інтересах фізичних осіб - споживачів житлово-комунальних послуг на підставі ст. 25 Закону №1023-XII.
Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України, суд при застосуванні норм права враховує висновки Верховного Суду.
Також, суд першої інстанції не врахував зміст рішення Київського окружного адміністративного суду у справі №320/6626/21 від 28.09.2022, яке є належним доказом у матеріалах справи: припис №1 від 28.01.2019 вимагає від КП «УЖКГ «Ірпінь» повернути споживачам кошти в розмірі 3 331 124,83 грн шляхом перерахунку, і відшкодування шкоди має здійснюватися в межах виконання цього припису.
Припис є обов`язковим для виконання відповідно до ч. 8 ст. 7 та абз. 3 ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», і створює зобов`язання для відповідача (боржника) вчинити дію на користь невизначеного кола споживачів (кредиторів).
Отже, суд першої інстанції порушив ч.ч. 4-5 ст. 82 ЦПК України, не врахувавши обставини, встановлені в інших судових рішеннях, що набрали законної сили.
Розмір коштів 3 331 124,83 грн встановлено перевірками Держпродспоживслужби, не заперечений відповідачем.
При розгляду апеляційної скарги представник відповідача вказував лише на те, що ГО «ІСС» не надала доказів звернення споживачів за захистом прав, її статут не пов`язаний безпосередньо з житлово-комунальними послугами, а позов не є груповим, оскільки ЗУ «Про захист прав споживачів» не передбачає такого для цієї сфери без делегування повноважень, що вже фактично було предметом розгляду касаційним судом у даній справі. По суті відсутності перерахунку жодних пояснень не надано, окрім того, що припис не є підставою для автоматичного перерахунку без перевірки фактів.
Водночас, вказаним приписом встановлені порушення і конкретна сума, яку переплатили споживачі, жодних контррозрахунків стороною відповідача не надано, суму у приписі не оспорено.
Отже, апеляційний суд дійшов висновків, що права споживачів, яких представляє ГО «ІСС» підлягають захисту, оскільки в даному випадку при подальшому нарахуванню оплати за комунальні послуги, допущена переплата у зв`язку зі скасуванням встановлених тарифів, підлягає врахуванню, шляхом здійснення перерахунку на загальну суму 3 331 124,83 грн.
При розгляду апеляційної скарги представник відповідача вказував лише на те, що ГО «ІСС» не надала доказів звернення споживачів за захистом прав, її статут не пов`язаний безпосередньо з житлово-комунальними послугами, а позов не є груповим, оскільки ЗУ «Про захист прав споживачів» не передбачає такого для цієї сфери без делегування повноважень, що вже фактично було предметом розгляду касаційним судом у даній справі. По суті відсутності перерахунку жодних пояснень не надано, окрім того, що припис не є підставою для автоматичного перерахунку без перевірки фактів.
Водночас, вказаним приписом встановлені порушення і конкретна сума, яку переплатили споживачі, жодних контррозрахунків стороною відповідача не надано, суму у приписі не оспорено.
Отже, апеляційний суд дійшов висновків, що права споживачів, яких представляє ГО «ІСС» підлягають захисту, оскільки в даному випадку при подальшому нарахуванню оплати за комунальні послуги, допущена переплата у зв`язку зі скасуванням встановлених тарифів, підлягає врахуванню, шляхом здійснення перерахунку на загальну суму 3 331 124,83 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права.
Керуючись ст.ст. 376, 381, 382 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу представника громадської організації «Ірпінська спілка споживачів» - Лавровської Наіли Наримівни на рішення Ірпінського міського суду Київської області від 20 січня 2025 року - задовольнити.
Рішення Ірпінського міського суду Київської області від 20 січня 2025 року - скасувати.
Позов громадської організації «Ірпінська спілка споживачів» до комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства «Ірпінь» Ірпінської міської ради про проведення перерахунку споживачам послуг, - задовольнити.
Зобов`язати комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства «Ірпінь» Ірпінської міської ради /ЄДРПОУ 39618372/ повернути кошти споживачам послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за період з 05 липня 2018 року по 31 грудня 2018 року шляхом здійснення перерахунку на загальну суму 3 331 124,83 грн.
Постанову суду апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення.
Головуючий: Судді: