РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2021 року справа № 712/2387/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_1 ), третя особа - Адміністрація Державної прикордонної служби України про визнання незаконним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_1 ) (далі - відповідач), у якому просив:
- визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії Головного центру підготовки особового складу ДПС України імені генерал-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_1 ), оформлене протоколом № 8 від 04 грудня 2019 року щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті грошової компенсації за належне йому та членам його сім`ї для отримання жиле приміщення, відповідно до Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728;
- визнати за позивачем право на отримання грошової компенсації за належне йому та членам його сім`ї для отримання жиле приміщення, відповідно до Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728;
- зобов`язати житлову комісію Головного центру підготовки особового складу ДПС України імені генерал-майора ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) здійснити нарахування та виплату підполковнику запасу позивачу грошової компенсації за належне йому та членам його сім`ї для отримання жиле приміщення, відповідно до Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728.
В обґрунтування позовних вимог, викладених у позовній заяві, позивачем зазначено, що позивача було звільнено з військової служби в запас у зв`язку з закінченням строку контракту. Вказав, що вислуга позивача на військовій службі становить більше 20 років, власного житла він, та члени його сім`ї не має, а тому має право на одержання житла для постійного проживання, у зв`язку з чим перебуває на квартирному обліку у Головному центрі особового складу ДПСУ ім. генерал - майора І. Момота, у списках осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень, як учасник бойових дій. Разом з тим, за наслідками розгляду заяви позивача про надання йому грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, відповідачем відмовлено у зв`язку із відсутністю правових підстав.
Позивач звернув увагу, що його було звільнено з військової служби в запас, а тому, позивач належить до кола осіб, на яких розповсюджується дія частини 9 ст. 12 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та п.2 Порядку №728. Звернув увагу, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а отже і на грошову компенсацію, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, передбачених пунктом 30 Порядку №1081.
Рішенням Соснівського районного суду міста Черкаси від 03 червня 2020 року відмовлено в задоволенні позову.
Постановою Черкаського апеляційного суду від 29 жовтня 2020 року рішення Соснівського районного суду міста Черкаси від 03 червня 2020 року скасовано та ухвалено нове судове рішення, яким позов залишено без задоволення з інших мотивів.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Соснівського районного суду міста Черкаси від 03 червня 2020 року та постанову Черкаського апеляційного суду від 29 жовтня 2020 року скасовано, провадження у справі № 712/2387/20 закрито та роз`яснено позивачу, що розгляд справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 22.09.2021р. справу №712/2387/20 направлено до Черкаського окружного адміністративного суду.
08.10.2020р. адміністративна справа №712/2387/20 надійшла до Черкаського окружного адміністративного суду та передана шляхом автоматизованого розподілу на розгляд судді Білоноженко М.А., у зв`язку з чим ухвалою суду від 13.10.2021р. її прийнято до свого провадження.
05.11.2021р., від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову, зазначивши, що всі військовослужбовці звільняються у запас або відставку, разом з тим, право на спірну виплату визначає підстава звільнення. Вказано, що право на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення відповідно до Порядку 728 набувають лише військовослужбовці звільнені за віком, станом здоров`я, та у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання на військовій службі. Вказано, що порядок 728 не поширюється на осіб, звільнених у зв`язку із закінченням строку контракту, тому у позивача відсутнє право на її отримання. Вказано також, що ч.9 ст. 12 Закону №2011-XII у редакції чинній, станом на момент виникнення спірних правовідносин, не розповсюджується на позивача саме у зв`язку із тим, що позивача звільнено у зв`язку із закінченням строку контракту.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до витягу з наказу начальника Головного центру підготовки особового складу ДПСУ імені генерал-майора І. Момота від 31.07.2019р. №341-ос ОСОБА_1 , заступника начальника центру підготовки молодших інспекторів з особового складу, звільненого з військової служби наказом Голови Державної прикордонної служби України від 26.07.2019р. №776-ос за підпунктом «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» в запас Збройних Сил України, з правом носіння військової форми одягу.
Вислуга років станом на 01.08.2019р. становить: календарна 25 років 00 місяців 04 дні; пільгова 00 років 03 місяці 18 днів; всього 25 років 03 місяці 22 дні.
03.12.2019р. позивач звернувся із заявою до голови житлової комісії, де повідомив, що згоден на отримання грошової компенсації за належне йому житло, про розмір вказаної компенсації поінформований, претензій майнового чи морального характеру до Державної прикордонної служби України щодо виплати позивачу компенсації чи її розміру не має та не матиме.
04.12.2019р. на спільному засіданні командування і житлової комісії Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота під час розгляду питання 11 порядку денного щодо розгляду заяви позивача (за його особистою присутності) щодо надання згоди на отримання грошової компенсації, було додатково вивчені представлені позивачем документи, тому житлова комісія наголосила, що дія Порядку № 728 поширюється на осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я та у зв`язку зі скороченням або проведенням інших організаційних заходів у разу неможливості використання у військовій службі, та членів їх сімей.
Комісією встановлено, що відповідно до витягу з наказу начальника Головного центру підготовки особового складу ДПСУ імені генерал-майора І. Момота від 31.07.2019р. №341-ос, ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас за підпункт «а» (у зв`язку із закінченням контракту).
Як наслідок було прийнято спільне рішення про направлення облікової житлової справи позивача зі списками виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення та розрахунком виплати компенсації на розгляд до адміністрації Державної прикордонної служби України, оформлене протоколом №8.
Вважаючи зазначене рішення протиправним, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно статті 19 Конституції України та статті 4 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» посадові особи Державної прикордонної служби України зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 12 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991р. №2011-XII, в редакції чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин (далі Закон №2011-XII), Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною 9 статті 12 Закону №2011-XII передбачено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартиро-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Порядок визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року №728 «Деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян» (далі Порядок №728) установлює механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах, а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення.
Відповідно до пункту 2 Порядку №728 дія його поширюється на:
- військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 і більше років, та членів їх сімей;
- осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я та у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання на військовій службі, та членів їх сімей;
- сім`ї військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби;
- сім`ї померлих осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я та у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів.
Пунктом 3 Порядку №728 передбачено, що військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Відповідно до п. 10 Порядку №728, житлові комісії військових частин, військових комісаріатів та квартирно-експлуатаційних установ (організацій) письмово інформують військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання жилих приміщень у поточному році, про їх право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір.
Згідно з п. 11 Порядку №728, для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру житловій комісії подаються такі документи:
- рапорт військовослужбовця (заява особи, звільненої з військової служби в запас або у відставку, або члена сім`ї, зазначеної в абзацах четвертому і п`ятому пункту 2 цього Порядку) та нотаріально посвідчена згода членів його сім`ї на отримання компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення;
- довідка про склад сім`ї та реєстрацію місця проживання (перебування);
- копії паспорта військовослужбовця і повнолітніх членів сім`ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
- копія свідоцтва про шлюб (за наявності);
- копія свідоцтва про народження дитини (за наявності);
- копія облікової картки фізичної особи - платника податків (військовослужбовця та членів його сім`ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов);
- копія свідоцтва про право власності на житло за його наявності (військовослужбовця та членів його сім`ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов);
- довідка про отримання (неотримання) житла військовослужбовцем з колишнього місця перебування його на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
- документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;
- витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне військовослужбовцю та членам його сім`ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, нерухоме майно;
- дозвіл органу опіки і піклування на отримання неповнолітнім членом сім`ї компенсації у випадках, визначених законодавством.
Пунктом 12 Порядку №728 встановлено, що житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.
Рішення житлової комісії затверджується, зокрема, начальниками житлово-експлуатаційних установ (організацій), після чого в порядку, визначеному, в тому числі, Адміністрацією Держприкордонслужби, списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, подаються на затвердження відповідно, серед іншого, Голові Держприкордонслужби.
Враховуючи наведене, суд зазначає, що Порядком №728 визначено, що за результатами розгляду заяви особи, звільненої з військової служби в запас, про надання згоди на отримання компенсації за належне їй для отримання жиле приміщення, житлова комісія повинна прийняте рішення про задоволення такої заяви або про відмову у її задоволенні. І тільки після прийняття житловою комісією рішення про надання компенсації, останнє подається на затвердження Голові Держприкордонслужби.
В той же час, з матеріалів справи вбачається, що 04.12.2019р. на спільному засіданні командування і житлової комісії Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота під час розгляду питання 11 порядку денного щодо розгляду заяви позивача (за його особистою присутності) щодо надання згоди на отримання грошової компенсації, було додатково вивчені представлені позивачем документи, тому житлова комісія наголосила, що військовослужбовець запасу ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас за підпунктом «а» ч.5 ст.26 Закону №2232 (у зв`язку із закінченням контракту). Дія Порядку №728 поширюється на осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я та у зв`язку зі скороченням або проведенням інших організаційних заходів у разу неможливості використання у військовій службі, та членів їх сімей.
Як наслідок було прийнято спільне рішення про направлення облікової житлової справи позивача зі списками виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення та розрахунком виплати компенсації на розгляд до адміністрації Державної прикордонної служби України, оформлене протоколом №8 (а.с.14).
Таким чином, відповідач не прийняв рішення ані про задоволення заяви ОСОБА_1 про надання компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення, ані про відмову у задоволенні вказаної заяви, як передбачено приписами п.12 Порядку №728, а лише вирішила передати розгляд вказаного питання до Адміністрації Державної прикордонної служби України.
Однак, як вже було зазначено вище, можливість передачі документів на розгляд Адміністрації Державної прикордонної служби України не передбачена приписами Порядку, оскільки останні чітко визначають обов`язок прийняття або рішення про задоволення заяви про надання згоди на отримання компенсації за належне їй для отримання жиле приміщення, або про відмову у її задоволенні.
При цьому, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушених прав позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи, позовна вимога ОСОБА_1 стосувалась лише визнання незаконним та скасування рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ), оформленого протоколом № 8 від 04.12.2019 щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті грошової компенсації за належне йому та членам його сім`ї для отримання жиле приміщення, відповідно до Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №728.
Однак, як було встановлено судом вище, оформлене протоколом №8 від 04.12.2019р. рішення відповідача, не є відмовою позивачу у нарахуванні та виплаті грошової компенсації за належне йому та членам його сім`ї для отримання жиле приміщення, оформлене відповідно до Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №728.
Відтак, оскільки у межах спірних правовідносин відповідачем, в порушення приписів Порядку №728, не було прийнято жодного з нормативно передбачених рішень, суд, на підставі ст.9 КАС України з метою відновлення порушеного права позивача, доходить висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог та вважає наявними підстави для визнання протиправними дій житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) щодо неприйняття за заявою ОСОБА_1 від 03.12.2019р. рішення, передбаченого Порядком №728, про надання спірної компенсації або відмову в її наданні.
Щодо позовних вимог про визнання за позивачем права на отримання грошової компенсації за належне йому та членам його сім`ї для отримання жиле приміщення, відповідно до Порядку №728 та зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплату грошової компенсації, суд зазначає про їх передчасність, оскільки як було встановлено вище, відповідачем не було прийнято передбаченого Порядком №728 рішення про задоволення або про відмову у задоволенні заяви позивача. Суд зазначає, що судовому захисту підлягають лише порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо будуть порушені у майбутньому, відтак у задоволенні цієї частини позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, з метою відновлення порушеного права позивача, з огляду на встановлену протиправність дій відповідача щодо неприйняття жодного з рішень, передбаченого Порядком № 728, суд вважає, що здійснення належного захисту можливе шляхом зобов`язання Головного центру підготовки особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_2 ) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.12.2019р. щодо надання згоди на отримання грошової компенсації за належне йому та членам його сім`ї для отримання жиле приміщення, та прийняти рішення про надання грошової компенсації за належне для отримання жилого приміщення або про відмову в її наданні, відповідно до Порядку №728.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України доходить висновку про часткову обгрунтованість позовних вимог, у зв`язку із чим адміністративний позов належить задовольнити частково.
Згідно положень статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору у відповідності до положень ст. 5 Закону України Про судовий збір.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 241-246, 255, 263, 295, КАС України суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо неприйняття за заявою ОСОБА_1 від 03.12.2019 року рішення, передбаченого Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2015 №728.
Зобов`язати Головний центр підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_1 ) (19601, Черкаська область, м. Черкаси, селище Оршанець, вул. Підполковника Красніка, буд.1, код ЄДРПОУ - 14321512) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ) від 03.12.2019 року щодо надання згоди на отримання грошової компенсації за належне йому та членам його сім`ї для отримання жиле приміщення, та прийняти рішення, у відповідності до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2015 №728, про надання грошової компенсації за належне для отримання жилого приміщення або про відмову в її наданні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту.
Суддя Марина БІЛОНОЖЕНКО