ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, [email protected]
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
31 січня 2022 року м. Харків Справа № 913/44/22
Провадження № 3/913/44/22
Господарський суд Луганської області у складі судді Секірського А.В., розглянувши матеріали позовної заяви
керівника Щастинської окружної прокуратури, смт. Новоайдар Щастинського району Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах:
1.Щастинської районної ради Луганської області, смт. Новоайдар Щастинського району Луганської області
2.Відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації, смт. Новоайдар Щастинського району Луганської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС", м. Київ
про застосування наслідків недійсності нікчемних додаткових угод до договору про закупівлю товару та стягнення 438 190 грн 25 коп.
в с т а н о в и в:
Керівник Щастинської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: 1.Щастинської районної ради Луганської області та 2.Відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС" про стягнення 438 190 грн 25 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при укладенні додаткових угод № 2, № 3, № 4 та № 5 до договору постачання природного газу від 21.02.2018 № 9 порушено приписи п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме, необґрунтовано збільшено ціну природного газу за відсутності документального підтвердження коливання ціни цього товару на ринку, нікчемність яких встановлена під час судового розгляду справи № 913/698/20.
В результаті укладення незаконних додаткових угод № 2, № 3, № 4 та № 5 збільшено ціну на природний газ, у зв`язку з чим з бюджету безпідставно і у надмірній сумі Відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації сплачено Товариству з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС" грошові кошти в розмірі 438 190 грн 25 коп., які прокурор просить стягнути з відповідача на підставі ч. 1 ст. 670 ЦК України.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.01.2022 позовну заяву передано на розгляд судді Секірському А.В.
Відповідно до ст. 1311 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Частиною 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
За приписами ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень.
Згідно з ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Обґрунтовуючи підстави звернення до суду із відповідним позовом, прокурор зазначає, що Щастинською районною радою Луганської області та Відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації, як органами уповноваженими державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, вчасно не вживалися заходи щодо захисту економічних інтересів держави, порушення яких виразилось у вчиненні незаконного правочину і, як наслідок, призвело до зайвого використання бюджетних коштів на закупівлю природного газу за договором та нераціональне і неефективне використання коштів місцевого бюджету.
Частиною 2 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Відповідно до ст. 327 ЦК України у комунальній власності перебуває майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді.
Частинами 3, 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до положень ст. 18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Викладене свідчить, що Щастинська районна рада Луганської області є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у відносинах щодо контролю за розпорядженням та використанням коштів районного бюджету, та в разі встановлення порушень, має право звертатися до суду за захистом своїх інтересів.
На підставі постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" ліквідовано Новоайдарський район та утворено Щастинський район.
Повноваження Щастинської районної ради Луганської області розпочались 07.12.2020.
Щастинською районною радою Луганської області 21.12.2020 прийнято рішення № 2/3 "Про початок реорганізації Новоайдарської районної ради Луганської області та Станично-Луганської районної ради Луганської області шляхом приєднання до Щастинської районної ради Луганської області", відповідно до якого було розпочато процедуру реорганізації Новоайдарської районної ради Луганської області. Пунктом 2 вказаного рішення встановлено, що Щастинська районна рада Луганської області є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Новоайдарської районної ради Луганської області, якою виділялись бюджетні кошти Відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації у сфері освіти.
Пунктом 1 Положення про відділ освіти Новоайдарської районної державної адміністрації, затвердженим розпорядженням в.о. голови Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області від 22.11.2019 № 1588 (далі за текстом Положення), визначено, що відділ освіти Новоайдарської районної державної адміністрації є структурним підрозділом Новоайдарської районної державної адміністрації, який утворюється головою Новоайдарської районної державної адміністрації, входить до складу Новоайдарської районної державної адміністрації і в межах Новоайдарського району забезпечує виконання покладених на відділ завдань.
Відділ освіти є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки (п. 14 Положення).
Відповідно до розпорядження Щастинської районної державної адміністрації Луганської області від 03.02.2021 № 31 "Про ліквідацію відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області" Відділ освіти Новоайдарської районної державної адміністрації наразі перебуває в стадії припинення, відповідний запис про державну реєстрації припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не внесено.
Крім того, відповідно до рішень Новоайдарської районної ради Луганської області від 22.12.2017 № 15/10 та додатку № 4 до вказаного рішення, а також рішення від 14.02.2019 та додатку № 3 до цього рішення Відділ освіти Новоайдарської районної державної адміністрації уповноважений районною радою на отримання/розпорядження бюджетними кошами у сфері освіти.
Отже, фінансування виконання договору постачання природного газу від 21.02.2018 № 9 та додаткових угод до нього здійснювалось за рахунок коштів місцевого (районного) бюджету, а Відділ освіти Новоайдарської районної державної адміністрації є розпорядником коштів місцевого (районного) бюджету, замовником та платником коштів за природний газ, що поставлявся.
Орган прокуратури зазначає про те, що суб`єкти владних повноважень, до компетенції яких віднесені повноваження щодо здійснення необхідного захисту інтересів держави бездіють та свої права та обов`язки належно не виконують, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" покладає на органи прокуратури обов`язок здійснювати представництво інтересів держави в суді шляхом пред`явлення та підтримання даного позову.
Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
Щастинська окружна прокуратура листом від 24.12.2021 № 54-2031вих-21 повідомила Щастинську районну раду Луганській області про виявлені порушення вимог чинного законодавства під час використання бюджетних коштів та пропонувала повідомити чи вживались заходи контролю за витрачанням бюджетних коштів та щодо повернення переплачених бюджетних коштів шляхом звернення до суду з вимогами про застосування наслідків нікчемного правочину та повернення сплачених бюджетних коштів.
Щастинська районна рада Луганської області у листі від 04.01.2022 за № 311 повідомила Щастинську окружну прокуратуру, що не є головним розпорядником бюджетних коштів Відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації, повноваження з управління закладами у сфері освіти були делеговані Новоайдарській районній державній адміністрації Луганської області. В той же час, районна рада підтвердила, що виділяла у 2018 та 2019 роках кошти районного бюджету для потреб з оплати комунальних послуг та енергоносіїв Відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації. Інформація про вжиті заходи або причини їх невжиття Щастинська районна рада не надала.
На адресу Відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації Щастинською окружною прокуратурою направлено лист від 24.12.2021 № 54-2032вих-21, в якому прокуратура повідомила Щастинську районну раду Луганській області про виявлені порушення вимог чинного законодавства під час використання бюджетних коштів та пропонувала повідомити чи вживались заходи щодо повернення переплачених коштів на підставі нікчемних додаткових угод № 2, № 3, № 4, № 5 до договору від 21.02.2018 № 9, зокрема, шляхом звернення до суду з вимогами про застосування наслідків нікчемного правочину та повернення сплачених бюджетних коштів.
Відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації надано відповідь від 05.01.2022 № 01, в якій зазначено про відсутність технічної та фінансової можливості звернення до суду.
На виконання вимог ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" органом прокуратури також були спрямовані листи від 12.01.2022 за № 54-39вих-22 до Відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації та від 12.01.2022 за № 54-40вих-22 до Щастинської районної ради Луганської області, в яких повідомлено позивачів про намір органу прокуратури звернутися до господарського суду в їх інтересах із відповідним позовом.
За таких обставин, суд погоджується з твердженням заявника, що позивачами не вжито заходів щодо стягнення коштів за нікчемними додатковими угодами в сумі 438 190 грн 25 коп. та наявність у даному випадку підстав для представництва прокурором інтересів держави у відповідності до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".
За змістом ст. 176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Подана керівником Щастинської окружної прокуратури позовна заява відповідає вимогам статей 162, 164 та 172 ГПК України, підстав для залишення її без руху, повернення або відмови у відкритті провадження у справі не встановлено.
За таких обставин, суд вважає за необхідне прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Пунктом 4 ч. 2 ст. 176 ГПК України передбачено, що про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються, зокрема, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
За змістом абзацу 2 ч. 3 ст. 12 ГПК України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до ч. 3 ст. 247 ГПК України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Беручи до уваги характер спірних правовідносин, категорію та складність справи, суд вважає за необхідне розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження.
Відносно клопотання прокурора про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивачів Північно-Східного офісу Держаудитслужби, суд зазначає наступне.
Прокурор обґрунтовує необхідність залучення вказаної третьої особи тим, що належним та дієвим засобом захисту порушених інтересів держави є вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину, а орган державного фінансового контролю, яким є Північно-Східний офіс Держаудитслужби, не може бути позивачем у даній справі, проте рішення у справі може вплинути на права та обов`язки зазначеного органу при здійсненні планових та позапланових заходів державного фінансового контролю.
Відповідно до Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Згідно з п. 4 Положення Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням законодавства про закупівлі.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про публічні закупівлі" органи Держаудитслужби визначено серед суб`єктів, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України.
Для виконання покладених завдань, органи Держаудитслужби наділені повноваженнями щодо проведення моніторингу закупівель та звернення до суду із позовами про захист інтересів держави.
Суд зауважує, що прокурором не надано доказів повідомлення Північно-Східного офісу Держаудитслужби про виявлені порушення, а також здійснення ним планових та позапланових заходів державного фінансового контролю.
При цьому прокурором конкретно не зазначено, на які саме права чи обов`язки вказаного органу може вплинути рішення у справі.
Суд вважає, що у разі прийняття судом рішення у справі у Північно-Східного офісу Держаудитслужби не виникне обов`язку провести моніторинг закупівлі № UA-2018-01-12-000252-с.
Оскільки, на думку суду, рішення у справі жодним чином не вплине на права або обов`язки вказаного органу відносно сторін спору, суд не знаходить підстав для залучення його до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивачів, а отже у задоволенні клопотання прокурора слід відмовити.
Що стосується клопотання прокурора про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивачів Щастинської районної державної адміністрації Луганської області, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 50 ГПК України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Прокурор обґрунтовує необхідність залучення указаної третьої особи тим, відповідно до Положення про Відділ освіти Новоайдарської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням в.о. голови Новоайдарської районної державної адміністрації від 22.11.2019 № 1588, відділ освіти Новоайдарської районної державної адміністрації підпорядковується, є структурним підрозділом Новоайдарської районної державної адміністрації, входить до складу районної державної адміністрації та підпорядковується їй.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" вирішено перейменувати Новоайдарську районну державну адміністрацію Луганської області на Щастинську районну державну адміністрацію Луганської області.
Таким чином, на час закупівлі природного газу Відділ освіти Новоайдарської районної державної адміністрації є підпорядкованим Щастинській районній державній адміністрації Луганської області.
На підставі розпорядження Щастинської районної державної адміністрації Луганської області від 03.02.2021 № 31 "Про ліквідацію відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області" Відділ освіти Новоайдарської районної державної адміністрації наразі перебуває в стадії припинення. Пунктом 5 вказаного розпорядження, зокрема, зобов`язано голову комісії з ліквідації Відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації провести розрахунки з бюджетом, дебіторами та кредиторами за зобов`язаннями Відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації, скласти передавальний акт та подати його на затвердження до районної державної адміністрації Луганської області.
Таким чином, саме на Щастинську районну державну адміністрацію Луганської області покладено обов`язок зі здійснення контролю за діяльністю структурного підрозділу під час ліквідації, у тому числі, визначення дебіторів, кредиторів та проведення розрахунків з ними, а також затвердження сум заборгованості та врахування її під час складання передавального акта.
Враховуючи, що переплата за постачання природного газу має бути належним чином облікована та врахована під час складання передавального акта, а також у разі ліквідації Відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації саме Щастинською районною державною адміністрацією Луганської області мають бути вжиті контрольні повноваження щодо забезпечення виконання рішення суду про стягнення переплачених коштів з підприємства, тому судове рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки Щастинської районної державної адміністрації Луганської області щодо забезпечення обліку в передавальному акті переплачених сум та виконання рішення суду про повернення до бюджету сум переплачених коштів його структурним підрозділом.
Приймаючи до уваги те, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки Щастинської районної державної адміністрації Луганської області відносно ІІ позивача Відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації, тому клопотання прокурора є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 12, 50, 120, 176, 177, 181, 182, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1.Підтвердити підстави представництва керівником Щастинської окружної прокуратури інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: 1.Щастинської районної ради Луганської області та 2.Відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації із заявленими позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС".
2.Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
3.У задоволенні клопотання в частині залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивачів Північно-Східного офісу Держаудитслужби відмовити.
4.Клопотання прокурора, викладене у позовній заяві, про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивачів Щастинської районної державної адміністрації Луганської області задовольнити.
5.Залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивачів Щастинську районну державну адміністрацію Луганської області (місцезнаходження: вул. Незалежності, будинок 2, смт. Новоайдар, Щастинський район, Луганська область, 93500).
6.Справу розглядати в порядку загального позовного провадження.
7.Повідомити учасників справи про призначення справи до розгляду в підготовчому провадженні на 22.02.2022 об 11 год. 00 хв.
8.Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5 (кабінет № 109).
9.Встановити відповідачу строк для подання відзиву з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, копію відзиву та додані до нього докази надіслати учасникам справи одночасно з надісланням відзиву до суду, докази на підтвердження такого направлення надати суду; після отримання від заявника та позивачів відповідей на відзив подати до суду заперечення протягом 5 днів з дня отримання таких відповідей від заявника та позивачів з урахуванням вимог ст. 167 ГПК України.
10.Встановити заявнику позову та позивачам строк для подання відповідей на відзив з урахуванням вимог ст. 166 ГПК України протягом 5 днів з моменту отримання від відповідача відзиву.
11.Встановити третій особі строк для подання пояснень щодо відзиву відповідно до ст. 168 ГПК України протягом п`яти днів з дня одержання відзиву від відповідача, копію пояснень та додані до них докази надіслати учасникам справи одночасно з надісланням пояснень до суду, докази на підтвердження такого направлення надати суду.
12.Повідомити учасників справи про наявність у суду технічної можливості забезпечення їх права брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду відповідно до ст. 197 ГПК України та пунктів 45-50 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21.
Інформація про дату, час і місце судового засідання додатково розміщена на офіційному веб-порталі "Судова влада України" в мережі Інтернет (https://court.gov.ua/FAIR).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 31.01.2022 та оскарженню не підлягає.
Суддя Андрій СЕКІРСЬКИЙ