УХВАЛА
10 січня 2023 року
м. Київ
справа №420/7056/22
адміністративне провадження №К/990/36779/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мартинюк Н.М.,
суддів - Жука А.В.,Загороднюка А.Г.,
перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2022 року у справі №420/7056/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області та 6 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області та 6 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, у якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати Наказ 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області №23 від 18 січня 2022 року;
- визнати протиправним та скасувати Наказ 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області №74 від 28 лютого 2022 року в частині притягнення до дисциплінарної відповідальності;
- визнати протиправним та скасувати Наказ ГУ ДСНС України в Одеській області №161 від 24 березня 2022 року;
- поновити позивача на службі в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області на посаді пожежного-рятувальника 1 Державної пожежно-рятувальної частини 6 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області з 26 березня 2022 року;
- стягнути з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з 26 березня 2022 року по дату поновлення на посаді.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2022 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із таким судовим рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до статті 327 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - "КАС України"), надіславши її 26 листопада 2022 року через систему «Електронний суд».
У своїй касаційній скарзі скаржник просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2022 року.
Перевіривши касаційну скаргу на відповідність вимогам процесуального закону, Суд дійшов висновку, що касаційну скаргу належить залишити без руху з огляду на таке.
Зі змісту касаційної скарги вбачається, що предметом касаційного оскарження є рішення Одеського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2022 року, ухвалене у справі №420/7056/22.
Верховний Суд зазначає, що за правилами пунктів 3 та 5 частини другої статті 330 КАС України у касаційній скарзі, з-поміж іншого, зазначаються судові рішення, що оскаржуються, та вимоги особи, що подає касаційну скаргу, до суду касаційної інстанції.
Згідно з частиною першою статті 328 КАС України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи. Інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Як убачається з прохальної частини касаційної скарги заявник просить суд скасувати тільки рішення Одеського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2022 року і не зазначає жодних вимог щодо постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року, якою переглянуто рішення Одеського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2022 року у справі №420/7056/22.
При цьому суд касаційної інстанції не наділений повноваженнями самостійно встановлювати яке саме судове рішення та по якій саме справі є предметом касаційного оскарження, а тому такий недолік потребує усунення заявником касаційної скарги.
Таким чином, скаржнику необхідно уточнити вимоги до суду касаційної інстанції, виходячи з його повноважень, встановлених статтею 349 КАС України, та зазначити які саме рішення судів попередніх інстанцій ним оскаржуються у справі №350/528/22, із зазначенням їхніх правильних найменувань (постанова, рішення) та меж їхнього оскарження (вказати, які судові рішення скаржник просить скасувати під час касаційного перегляду та яке рішення просить ухвалити безпосередньо суд касаційної інстанції тощо).
Крім того, під час перевірки зазначеної касаційної скарги на предмет дотримання вимог статті 330 КАС України встановлено, що до касаційної скарги не долучено документу про сплату судового збору.
Так, згідно з частиною четвертою статті 330 КАС України до касаційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Відповідно до статей 1, 2 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом; судовий збір включається до складу судових витрат; платники судового збору - це громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення.
Підпунктом 3 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання касаційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, але не більше 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 цього Закону ставка судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру, зокрема, фізичною особою встановлена на рівні 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 цього Закону передбачено, що ставка судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру фізичною особою встановлена на рівні 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною третьою статті 6 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 1 січня 2022 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становив: 2481, 00 грн..
Відповідно до частини 4 статті 6 Закону України "Про судовий збір", якщо скаргу (заяву) подано про перегляд судового рішення в частині позовних вимог (сум, що підлягають стягненню за судовим рішенням), судовий збір за подання скарги (заяви) вираховується та сплачується лише щодо перегляду судового рішення в частині таких позовних вимог (оспорюваних сум).
Як вбачається зі змісту оскаржуваного судового рішення, позов у цій справі заявлено у 2022 році фізичною особою, якою, окрім наказу ГУ ДСНС України в Одеській області про звільнення зі служби №161 від 24 березня 2022 року, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, оскаржуються також Накази 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області №23 від 18 січня 2022 року, яким позивачу оголошено сувору догану та №74 від 28 лютого 2022 року в частині притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності шляхом оголошення попередження про повну службову невідповідність.
З огляду на зазначене, позивач не звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" за звернення до суду з позовними вимогами щодо оскарження Наказів 6 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області №23 від 18 січня 2022 року, яким позивачу оголошено сувору догану та №74 від 28 лютого 2022 року в частині притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності шляхом оголошення попередження про повну службову невідповідність.
Відтак, скаржнику необхідно сплатити судовий збір за дві позовні вимоги немайнового характеру - (2481*0,4*200%*2) загальною сумою: 3969,90 грн.
Реквізити для сплати судового збору:
УК у Печерському районі/Печерський район/22030102;
код отримувача ЄДРПОУ: 37993783;
банк отримувача - Казначейство України (ЕАП)
номер рахунку отримувача (стандарт IBAN) - UA288999980313151207000026007;
код класифікації доходів бюджету: 22030102 "Судовий збір (Верховний Суд, 055)";
призначення платежу: "*;101; _____ (код ЄДРПОУ/реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи або серія та номер паспорта громадянина України в установлених законом випадках); судовий збір, за позовом _____ (ПІБ/назва), Верховний Суд (Касаційний адміністративний суд)".
Згідно з частиною другою статті 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього кодексу.
Отже, касаційна скарга не відповідає вимогам статті 330 КАС України, а тому відповідно до частини другої статті 332 КАС України суд дійшов висновку про залишення її без руху зі встановленням особі, яка її подала, десятиденного строку з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху для усунення зазначених вище недоліків, а саме: 1) подати касаційну скаргу у новій редакції, в якій чітко перелічити судові рішення, які оскаржуються, із зазначенням їхніх правильних найменувань (постанова, рішення) та меж їхнього оскарження, 2) додати копії уточненої касаційної скарги відповідно до кількості учасників справи, 3) надати документ про сплату судового збору.
На підставі вищенаведеного та керуючись статями 169, 330, 332 КАС України,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2022 року у справі №420/7056/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області та 6 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу - залишити без руху.
Надати скаржнику десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали, для усунення недоліків касаційної скарги, які зазначені в мотивувальній частині ухвали.
Роз`яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали в установлений судом строк у відкритті касаційного провадження буде відмовлено.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.
...........................
...........................
...........................
Н.М. Мартинюк
А.В. Жук
А.Г. Загороднюк,
Судді Верховного Суду