ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПОЗОВУ
01 березня 2023 рокуСправа № 280/6033/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., за участю секретаря Білай В.Р., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про забезпечення позову у справі за позовною заявою
ОСОБА_1
до
ІНФОРМАЦІЯ_1
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів, - ІНФОРМАЦІЯ_2
ВСТАНОВИВ:
17.10.2022 (згідно поштового штампу) до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі відповідач 1), Військової частини НОМЕР_1 (далі відповідач 2), в якій позивач просить суд:
-визнати протиправними та скасувати пункт 1.2. наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.04.2022 №107 «Про призов військовозобов`язаний на військову службу під час мобілізації» в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період, ОСОБА_1 ;
-зобов`язати уповноважену службову/посадову особу Військової частини НОМЕР_1 (командира, його заступника, тощо) видати наказ по стройовій частині, яким виключити солдата ОСОБА_1 , зі списків особовою складу військової частини НОМЕР_1 з дня набрання рішенням суду законної сили.
Ухвалою судді від 08.11.2022 відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Представником позивача 23.12.2022 подано уточнену позовну заяву, у якій просить розглядати справу за новою редакцією позовних вимог та складу учасників справи, а саме:
-замінити відповідача 2 з Військової частини НОМЕР_1 на ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
-визнати протиправними та скасувати пункт 1.2. наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.04.2022 №107 «Про призов військовозобов`язаний на військову службу під час мобілізації» в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період, ОСОБА_1 ;
- зобов`язати уповноважену службову/посадову особу ІНФОРМАЦІЯ_5 видати наказ, яким виключити солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 зі списків особовою складу з дня набрання рішенням суду законної сили.
Ухвалою суду від 03.01.2023 прийнято до розгляду уточнену позовну заяву вх. 48623 від 23.12.2022 та ухвалено розглядати справу з урахуванням змінених позовних вимог. Замінено відповідача 2 Військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на належного відповідача 2 - ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Представником позивача 28.02.2023 подано уточнену позовну заяву, у якій просить розглядати справу за новою редакцією позовних вимог та складу учасників справи, а саме:
-замінити відповідача 2 з ІНФОРМАЦІЯ_5 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) на ІНФОРМАЦІЯ_7 (ідентифікаційний код НОМЕР_5 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 );
-залучити до участі у даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів, - ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код невідомий, місцезнаходження: АДРЕСА_4 );
-визнати протиправними та скасувати пункт 1.2. наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.04.2022 №107 «Про призов військовозобов`язаний на військову службу під час мобілізації» в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
-зобов`язати уповноважену службову/посадову особу ІНФОРМАЦІЯ_8 (ідентифікаційний код НОМЕР_5 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) видати наказ, яким виключити старшого солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_9 з дня набрання рішенням суду законної сили.
Ухвалою суду від 01.03.2023 прийнято до розгляду уточнену позовну заяву вх. 8427 від 28.02.2023 та розглядати справу з урахуванням змінених позовних вимог. Замінено відповідача 2 ІНФОРМАЦІЯ_4 на належного відповідача 2 ІНФОРМАЦІЯ_7 . Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів, - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
28.02.2023 представником позивача позивачем подано заяву про забезпечення позову шляхом заборони наборонити уповноваженій службовій/посадовій особі ІНФОРМАЦІЯ_8 видати накази та вчиняти інші юри зично значимі дії, якими переводити старшого солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_9 до дня набрання рішенням суду законної сили.
дії наказу командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_10 " від 06.10.2022 №229 та зобов`язання командира в/ч НОМЕР_6 відкомандирувати позивача до попереднього місця проходження військової служби до вирішення спору по суті.
Заява про забезпечення позову мотивована тим, що після кожної заміни відповідача розгляд даної справи починається спочатку. Оскільки відповідач 2 - ІНФОРМАЦІЯ_11 за період розгляду справи може видати новий наказ про переведення ОСОБА_1 на даний час вже з ІНФОРМАЦІЯ_12 , то позивач буде вимушений знову подавати заяви про заміну сторони та розгляд справи
Суд, розглянувши заяву про забезпечення позову, оцінивши зміст позовної заяви та матеріали позовної заяви, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви, зазначає наступне.
Відповідно до вимог частини 1 статті 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Частина 1 статті 150 КАС України передбачає, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Відповідно до частини 2 статті 150 КАС України встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
З наведених приписів Закону вбачається, що загальною вимогою для розгляду і вирішення питання про забезпечення позову за ініціативою позивача є наявність відповідних підстав.
Суд зазначає, що за своєю суттю інститут забезпечення позову в адміністративному судочинстві є інститутом попереднього судового захисту. Метою його запровадження є гарантування виконання рішення суду у випадку задоволення позову за існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі.
Тобто, забезпечення позову це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Таким чином, статтею 150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити її.
Стаття 151 КАС України визначає види забезпечення позову.
Згідно з частиною 1 статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Частиною 2 статті 151 КАС України визначено, що суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
В розумінні наведених норм закону, при вирішенні питання про забезпечення позову, суд має надати оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням наступних критеріїв: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги; ймовірності ускладнення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушення у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є у часниками даного судового процесу.
В той же час, відповідно до пункту 10 частини 3 статті 151 КАС України не допускається забезпечення позову шляхом зупинення наказу або розпорядження командира (начальника), відданого військовослужбовцю в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці.
Таким чином, процесуальний закон містить пряму заборону вживати заходи забезпечення позову, шляхом зупинення наказу або розпорядження командира (начальника), відданого військовослужбовцю в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці.
Судом встановлено, що Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/202, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 21.04.2022 №2212-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України №2263-IX від 22.05.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України № 2500-IX від 15.08.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України № 2738-IX від 16.11.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Відтак, на час проходження позивачем служби та на дату звернення до суду із заявою про забезпечення позову в Україні діє воєнний стан, в умовах якого існує заборона зупинення дії наказів відданих військовослужбовцю.
Суд звертає увагу, що у своїй заяві позивач фактично просить суд заборонити відповідачу в умовах воєнного стану приймати накази, щодо його переміщення, відкомандирування, переводу, оскільки вказані дії можуть здійснюватися лише на виконання відповідних наказів.
В зв`язку із вищенаведеним, суд не вбачає наявності обставин для застосування заходів забезпечення позову, а тому приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про забезпечення позову.
На підставі наведеного, керуючись статтями150,151, 241-243,248,256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви представника позивача про забезпечення позову у справі № 280/6033/22- відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя Н.В.Стрельнікова