УХВАЛА
12 липня 2023 року
м. Київ
cправа № 905/2044/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Кібенко О.Р. - головуючий, Бакуліна С.В., Студенець В.І.,
за участю секретаря судового засідання - Шпорт В.В.,
представників учасників справи:
Акціонерного товариства "Укртрансгаз" - Кухтик В.М.,
Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" - не з`явився,
Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - Пушкар І.А.,
Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуенерго" - не з`явився,
Комунального підприємства "Покровськтепломережа" - не з`явився
розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скарги Акціонерного товариства "Укртрансгаз"
на рішення Господарського суду Донецької області від 14.12.2021
та постанову Східного апеляційного господарського суду від 14.02.2023
у справі за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (далі - АТ "Укртрансгаз")
до Публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" (далі - АТ "Донецькоблгаз")
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:
1) Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - НАК "Нафтогаз України"),
2) Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" (далі - ОКП "Донецьктеплокомуненерго"),
3) Комунального підприємства "Покровськтепломережа" (далі - КП "Покровськтепломережа")
про стягнення боргу в загальній сумі 2 371 102 009,74 грн.
СУТЬ СПОРУ
1. Перед Верховним Судом у цій справі постало питання щодо застосування ч.3 ст.8 Закону "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" (далі - Закон №1730-VIII) у співвідношенні з приписами Кодексу газотранспортної системи (далі - Кодекс ГТС) у справі за позовом оператора газотранспортної системи (далі - ГТС) до оператора газорозподільних систем про стягнення заборгованості за негативні небаланси природного газу, які виникли у зв`язку із відбором теплопостачальними/теплогенеруючими організаціями природного газу без номінацій.
Підстави передачі справи на розгляд об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду (далі - Об`єднана палата)
2. Колегія суддів вважає за необхідне уточнити правові висновки щодо застосування ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII, викладені Верховним Судом у постановах від 30.03.2023 у справі №904/2591/20 (колегія суддів: Малашенкова Т.М., Бенедисюк І.М., Булгакова І.В.) та від 04.05.2023 у справі №914/1940/22 (колегія суддів: Бенедисюк І.М., Колос І.Б., Малашенкова Т.М.).
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
3. У жовтні 2019 року АТ "Укртрансгаз" звернулося до суду з позовом до АТ "Донецькоблгаз" про стягнення 1 684 581 076, 82 грн заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу, 240 000 328,92 грн пені, 23 191 893,53 грн 3% річних, 26 016 175,73 грн інфляційних втрат.
4. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між сторонами укладено договір транспортування природного газу. За умовами договору відповідач мав подавати газ в точках входу або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів та оплачувати отримані послуги. Внаслідок безпідставного відбору з ГТС природного газу відповідачем для покриття його власних виробничо технічних витрат та внаслідок несанкціонованих відборів з газорозподільної системи природного газу споживачами виникли негативні небаланси природного газу. У встановлений договором строк відповідач не оплатив заборгованість за послуги балансування.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
5. Господарський суд Донецької області рішенням від 14.12.2021 позов задовольнив частково. Стягнув з АТ "Донецькоблгаз" на користь АТ "Укртрансгаз" заборгованість у загальному розмірі 543 275 913,01 грн, з яких заборгованість за послуги балансування - 380 821 828,45 грн, пеня - 65 279 740,70 грн, 3% річних - 31 497 229,48 грн, інфляційні втрати - 65 677 114,38 грн. В решті позовних вимог відмовив.
6. Східний апеляційний господарський суд постановою від 14.02.2023 рішення суду першої інстанції змінив, виклавши його резолютивну частину у редакції, відповідно до якої стягнув з відповідача на користь позивача заборгованість у загальному розмірі 543 276 734,16 грн, з яких заборгованість за послуги балансування - 380 822 126,46 грн, пеня - 65 279 792,71 грн, 3% річних - 31 497 653,32 грн, інфляційні втрати - 65 677 161,67 грн; змінив мотивувальну частину рішення в частині задоволення позовних вимог шляхом виключення з тексту рішення абзаців 10-13 на с.10 та повністю текст на с.11, що стосується викладення норм Кодексу ГТС щодо добового балансування.
7. Рішення судів попередніх інстанцій мотивовані, зокрема, таким:
- ОКП "Донецьктеплокомуненерго" та КП "Покровськтепломережа" віднесені до підприємств, які виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, та на яких розповсюджується дія Закону №1730-VIII; правовідносини, які виникли в зв`язку із відбором ОКП "Донецьктеплокомуненерго" та КП "Покровськтепломережа" газу без підтверджених номінації, підлягають врегулюванню цим законом;
- зазначене виключає відповідальність відповідача за визнану законодавцем неврегульованість відносин між третіми особами в спірний період; у разі відбору з ГТС природного газу протягом спірного періоду без наданих номінацій ОКП "Донецьктеплокомуненерго" та КП "Покровськтепломережа" зобов`язані компенсувати особі, яка здійснювала функції оператора ГТС, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу;
- при визначені обсягу природного газу, спожитого третіми особами, враховуються показники, відображені в алокаціях та додатках до них, сформованих відповідачем за спірний період, а також звітах по точках входу/виходу, сформованих позивачем;
- за даними звіту про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів), за листопад 2018 року ОКП "Донецьктеплокомуненерго" фактично спожило 23 262,19 тис.куб.м., з яких 50,865 тис.куб.м. за номінацією; ані позивач, ані відповідач не спростували інформацію, відображену в цьому звіті;
- споживання газу в об`ємі 50,865 тис.куб.м. було здійснено на підставі номінації; оскільки позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що балансування було здійснено ним у зв`язку із відбором з ГТС природного газу споживачами без номінацій, то суд відмовляє в цій частині позову у розмірі вартості послуги балансування 50,865 тис.куб.м. газу та послуг балансування, розрахованих на обсяг газу, спожитого третіми особами без номінацій в спірний період;
- при розгляді справи №910/17290/18 не брали участь ані АТ "Донецькоблгаз", ані ОКП "Донецьктеплокомуненерго"; вказана обставина надає право цим сторонам спростовувати обставини, встановлені під час розгляду справи №910/17290/18 у загальному порядку під час розгляду справи №905/2044/19; позивач під час розгляду справи у суді першої інстанції, у позові та заявах по суті не посилався на рішення суду у справі №910/17290/18.
Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
8. 01.08.2016 АТ "Укртрансгаз" (Оператор) та АТ "Донецькоблгаз" (Замовник) уклали договір №1512000703 транспортування природного газу (далі - Договір), за яким Оператор надає Замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених в цьому Договорі, а Замовник сплачує оператору встановлену вартість таких послуг. За змістом Договору (в редакції чинній в період виникнення спірних відносин):
- послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі ГТС, з урахуванням особливостей, передбачених цим Договором (п.2.2);
- послуги, які можуть бути надані Замовнику за цим Договором: послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з ГТС (далі - розподіл потужності); послуги фізичного транспортування природного газу ГТС на підставі підтверджених номінацій (далі - транспортування); послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до ГТС і відбираються з неї (далі - балансування) (п.2.3);
- обсяг послуг, що надаються за цим Договором, визначається підписанням додатка 1 (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування) до цього Договору (п.2.4);
- приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності Оператору здійснюється відповідно до вимог Кодексу (п.2.5);
- Оператор зобов`язаний: своєчасно надавати послуги належної якості, приймати номінації та реномінації, а також заявки на розподіл потужності від Замовника відповідно до умов, встановлених Кодексом ГТС, тощо (розд.ІІІ);
- Замовник зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; надати Оператору фінансове забезпечення в порядку. Встановленому у Кодексі ГТС та цьому Договорі; дотримуватись обмежень, встановлених цим Договором та Кодексом; вчасно врегульовувати небаланси (розд.ІV);
- Замовник має право: замовляти транспортування та одержувати з ГТС обсяги природного газу, що відповідають його підтвердженим номінаціям/реномінаціям, тощо (розд.ІV);
- порядок комерційного обліку природного газу (у тому числі приладового) та перевірки комерційних вузлів обліку, а також порядок приймання передачі природного газу в точках входу/виходу до/з ГТС та визначення і перевірка параметрів якості в цих точках здійснюються сторонами відповідно до вимог Кодексу з урахуванням цього Договору (п.5.1);
- надання номінацій (реномінацій) для отримання транспортування здійснюється у порядку, встановленому Кодексом. Форми номінацій і реномінацій оприлюднюються Оператором на його офіційному веб сайті (п.6.3);
- вартість послуг балансування розраховується за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом (п.7.1);
- Оператор розміщує інформацію про чинні тарифи та базову ціну газу на своєму веб сайті (п.7.2);
- тарифи, передбачені п.7.1 цього розділу, є обов`язковими для сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо їх встановлення. Визначена на їх основі вартість послуг застосовується сторонами при розрахунках за послуги згідно з умовами цього Договору (п.7.3);
- у разі виникнення у Замовника негативного місячного небалансу та не врегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу ГТС в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, Замовник зобов`язаний сплатити Оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс Замовника визначається відповідно до Кодексу ГТС (п.9.1);
- вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про негативний місячний небаланс Замовника за формулою зазначеною у п.9.2;
- базова ціна газу визначається Оператором відповідно до Кодексу. Оператор визначає базову ціну газу щомісяця в строк до десятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, та розміщує її на своєму веб сайті (п.9.3);
- Оператор до 14 числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає Замовнику на його електрону адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок фактуру. Замовник, крім вартості послуг, вказаних в абз.2 цього пункту, зобов`язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п`яти банківських днів;
- Оплата вартості послуг балансування оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 11.01.2005 №20, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період (п.9.4 в редакції Додаткової угоди від 29.11.2017 №1);
- розбіжності щодо вартості послуг балансування підлягають урегулюванню відповідно до умов цього Договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість послуг балансування, яку Замовник зобов`язаний сплатити в строк, визначений п.9.4 цього Договору, визначається за даними Оператора (п.9.5);
- послуги, які надаються за цим Договором, за винятком послуг балансування, оформлюються Оператором і Замовником актами наданих послуг (п.11.1);
- послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого Замовником відповідно до Кодексу ГТС та розд.IX цього Договору (п.11.4);
- Оператор і Замовник зобов`язуються здійснювати звірку розрахунків щокварталу до двадцять п`ятого числа місяця, наступного за кварталом. Звірка розрахунків оформлюється Сторонами актом звірки (п.11.5);
- протягом всього строку отримання послуг Замовник надає Оператору та підтримує на належному рівні фінансове забезпечення відповідно до вимог Кодексу (п.12.1);
- фінансове забезпечення щодо замовленої потужності надається у формах, визначених Кодексом, в сумі місячних зобов`язань на користь Оператора;
- фінансове забезпечення щодо послуг балансування надається у формах, визначених Кодексом ГТС, на користь Оператора згідно з чинним законодавством України (п.12.3);
- у випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством за цим Договором (п.13.1);
- у разі порушення Замовником строків оплати, передбачених цим Договором, Замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (п.13.5);
- Договір набирає чинності з дня його укладення на строк до 31.12.2016, умови Договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01.12.2015. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п.17.1);
- будь яке повідомлення, вимога, звіт або інша інформація, що мають бути надані за цим Договором, повинні бути письмово оформлені і вважаються наданими, якщо їх надіслано на адреси, вказані в цьому Договорі, рекомендованим листом зі сплаченим поштовим збором, вручено кур`єром особисто уповноваженій особі сторони або у погоджених сторонами випадках направлено електронною поштою (п.19.2).
9. Додатковою угодою від 01.05.2019 №3 сторони погодили нову редакцію розділів ІІ-ХІІ Договору.
10. Позивач, в підтвердження надання послуг балансування за Договором, надав акти про надання послуг балансування обсягів природного газу, розрахунки вартості послуг балансування, рахунки Баланси та Звіти по точках входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільних систем) за липень 2018 - лютий 2019 року:
- за актом від 31.07.2018 №07-18-1512000703 надано послуг з балансування на суму 14 559 705,52 грн і обсяг негативного місячного небалансу АТ "Донецькоблгаз" за липень 2018 року становить 1 143,063 тис.куб.м (один мільйон сто сорок три тисячі шістдесят три куб.м.);
- за актом від 31.08.2018 №08-18-1512000703 надано послуг з балансування на суму 31 442 165,76 грн і обсяг негативного місячного небалансу АТ "Донецькоблгаз" за серпень 2018 року становить 2 188,491 тис.куб.м (два мільйони сто вісімдесят вісім тисяч чотириста дев`яносто один куб.м.);
- за актом від 30.09.2018 №09-18-1512000703 надано послуг з балансування на суму 21 030 014,69 грн і обсяг негативного місячного небалансу АТ "Донецькоблгаз" за вересень 2018 року становить 1 313,304 тис.куб.м (один мільйон триста тринадцять тисяч триста чотири куб.м.);
- за актом від 31.10.2018 №10-18-1512000703 надано послуг з балансування на суму 65 160 228,08 грн і обсяг негативного місячного небалансу АТ "Донецькоблгаз" за жовтень 2018 року становить 4 396,852 тис.куб.м (чотири мільйони триста дев`яносто шість тисяч вісімсот п`ятдесят два куб.м.);
- за актом від 30.11.2018 №11-18-1512000703 надано послуг з балансування на суму 52 895 184,17 грн і обсяг негативного місячного небалансу АТ "Донецькоблгаз" за листопад 2018 року становить 3 821,875 тис.куб.м (три мільйони вісімсот двадцять одна тисяча вісімсот сімдесят п`ять куб.м.);
- за актом від 31.12.2018 №12-18-1512000703 надано послуг з балансування на суму 445 491 747,86 грн і обсяг негативного місячного небалансу АТ "Донецькоблгаз" за грудень 2018 року становить 33 138,340 тис.куб.м (тридцять три мільйони сто тридцять вісім тисяч триста сорок куб.м.);
- за актом від 31.01.2019 №01-19-1512000703 надано послуг з балансування на суму 439 474 123,57 грн і обсяг негативного місячного небалансу АТ "Донецькоблгаз" за січень 2019 року становить 34 822,824 тис.куб.м (тридцять чотири мільйони вісімсот двадцять дві тисячі вісімсот двадцять чотири куб.м.);
- за актом від 28.02.2019 №02-19-1512000703 надано послуг з балансування на суму 292 576 485,79 грн і обсяг негативного місячного небалансу АТ "Донецькоблгаз" за лютий 2019 року становить 27 465,484 тис.куб.м (двадцять сім мільйонів чотириста шістдесят п`ять тисяч чотириста вісімдесят чотири куб.м.).
11. На підставі складених актів відповідачеві виставлені рахунки-баланси: від 31.07.2018 №07-18-1512000703 на суму 14 559 705,52 грн; від 31.08.2018 №08-18-1512000703 на суму 31 442 165,76 грн; від 30.09.2018 №09-18-1512000703 на суму 21 030 014,69 грн; від 31.10.2018 №10-18-1512000703 на суму 65 160 228,08 грн; від 30.11.2018 №11-18-1512000703 на суму 52 895 184,17 грн; від 31.12.2018 №12-18-1512000703 на суму 445 491 747,86 грн; від 31.01.2019 №01-19-1512000703 на суму 439 474 123,57 грн; від 28.02.2019 №02-19-1512000703 на суму 292 576 485,79 грн.
12. Розрахунок вартості послуг балансування здійснено позивачем відповідно до розд.XIV Кодексу ГТС та п.9.2 Договору за формулою, зазначеною у розрахунках, які були направлені відповідачу, з урахуванням даних про негативний місячний баланс Замовника.
13. В матеріалах справи наявні докази направлення позивачем на адресу відповідача актів, розрахунків та рахунків.
14. Розрахунки вартості послуг балансування, рахунки фактури та акти про надання послуг балансування:
- за липень 2018 року отримані відповідачем 21.08.2018;
- за серпень 2018 року отримані відповідачем 18.09.2018;
- за вересень 2018 року отримані відповідачем 18.10.2018;
- за жовтень 2018 року отримані відповідачем 20.11.2018;
- за листопад 2018 року отримані відповідачем 27.12.2018;
- за грудень 2018 року отримані відповідачем 22.01.2019;
- за січень 2019 року отримані відповідачем 21.02.2019;
- за лютий 2019 року отримані відповідачем 18.03.2019.
15. 05.03.2018 АТ "Укртрансгаз" наказом №134 затвердило алгоритм розрахунку базової ціни газу для послуг балансування. Згідно зазначеного алгоритму базова ціна газу ціна за 1000 куб.м природного газу, яка формується АТ "Укртрансгаз" протягом розрахункового періоду (газового місяця) та яка складається з ціни закупівлі природного газу і витрат на зберігання газу.
16. 10.09.2018 наказом №585 був змінений алгоритм розрахунку базової ціни газу: ціна за 1000 куб.м природного газу, яка формується АТ "Укртрансгаз" протягом розрахункового періоду (газового місяця) відповідно до вимог Кодексу ГТС.
17. В матеріалах справи наявні наступні накази АТ "Укртрансгаз" про затвердження базової ціни газу на спірні періоди:
- на липень 2018 року базова ціна складала 10 614,54 грн (з урахуванням ПДВ) (наказ від 10.08.2018 №517);
- на серпень 2018 року - 11 972,54 грн (наказ від 10.09.2018 №586);
- на вересень 2018 року - 13 344,22 грн (наказ від 09.10.2018 №660);
- на жовтень 2018 року - 12 349,79 грн (наказ від 09.11.2018 №762);
- на листопад 2018 року - 11 533,43 грн (наказ від 10.12.2018 №848);
- на грудень 2018 року - 11 202,83 грн (наказ від 10.01.2019 №5);
- на січень 2019 року - 10 516,91 грн (наказ від 08.02.2019 №87);
- на лютий 2019 року - 8 877,10 грн (наказ від 05.03.2019 №164).
18. До виставлених позивачем рахунків надані звіти по точках входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільних систем) за спірні періоди та деталізація по споживачах послуг транспортування АТ "Донецькоблгаз" на точках виходу за липень 2018 - лютий 2019 року.
19. В матеріалах справи наявні Алокації (звіти) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точку виходу АТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуги транспортування за липень 2018 - лютий 2019 року та звіти про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за визначені періоди.
20. Зазначені документи складені та підписані відповідачем в особі начальника управління обліку газу та АРГ АТ "Донецькоблгаз" і скріплені печаткою юридичної особи. Відповідач у встановленому законом порядку не спростовував інформацію, наведену у алокаціях та звітах до них.
21. Первісно позивач виставив рахунок за листопад 2018 року на суму 52 895 184,17 грн та в акті від 30.11.2018 №11-18-1512000703 зазначив, що сума негативного місячного небалансу за листопад 2018 року становить 3 821,875 тис.куб.м.
22. 24.07.2019 на адресу відповідача був направлений коригуючий акт №11-18-1512000703 надання послуг балансування обсягів природного газу до акту №11-18-1512000703 від 30.11.2018, в якому зазначено, що обсяг коригування негативного місячного небалансу АТ "Донецькоблгаз" за листопад 2018 року становить 23 262,195 тис.куб.м., обсяг негативного місячного небалансу з урахуванням коригування за листопад становить 27 084,070 тис.куб.м.
23. На підставі цього акту виставлено рахунок №11-18-1512000703 на суму 374 846 605,55 грн.
24. 30.07.2019 відповідач отримав коригуючий акт та рахунок.
25. До матеріалів справи додано акти звірки розрахунків підписані сторонами Договору, з яких убачається, що станом на 31.10.2018 у відповідача наявна заборгованість за Договором у розмірі 1 557 944 990,01 грн і станом на 31.12.2018 у розмірі 2 056 322 140,63 грн.
26. ОКП "Донецьктеплокомуненерго" спожило газу без номінацій:
- у жовтні 2018 року 2 328,122 тис.куб.м.;
- у листопаді 2018 року 23 211,33 тис.куб.м.;
- у грудні 2018 року 26 742,275 тис.куб.м.;
- у січні 2019 року 28 057,118 тис.куб.м.;
- у лютому 2019 року 21 893,203 тис.куб.м.
27. КП "Покровськтепломережа" спожило газу без номінацій:
- у липні 2018 року 5,401 тис.куб.м.;
- у серпні 2018 року 9,428 тис.куб.м.;
- у вересні 2018 року 9,163 тис.куб.м.;
- у жовтні 2018 року 9,502 тис.куб.м.
28. За даними звіту про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за листопад 2018 року ОКП "Донецьктеплокомуненерго" фактично спожило 23 262,19 тис.куб.м., з яких 50,865 тис.куб.м. за номінацією.
29. Відповідач у встановлений Договором строк свого обов`язку з оплати вартості отриманих послуг у сумі 380 821 828,45 грн за липень 2018 - лютий 2019 року не виконав.
Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги, відзиву на касаційну скаргу, інших заяв учасників справи
30. 20.03.2023 АТ "Укртрансгаз" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Господарського суду Донецької області від 14.12.2021 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 14.02.2023, у якій просить їх скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог та ухвалити в цій частині нове рішення про задоволення вимог у повному обсязі. Також просить змінити мотивувальну частину рішення суду першої інстанції щодо обсягу спожитого ОКП "Донецьктеплокомуненерго" газу за листопад 2018 року.
31. На виконання вимог п.5 ч.2 ст.290 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК) скаржник посилається на підставу касаційного оскарження, передбачену п.3 ч.2 ст.287 ГПК, та зазначає, що у правовідносинах з надання послуг балансування щодо врегулювання місячного небалансу, які регулюються Кодексом ГТС, суди застосували ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII, яка застосуванню не підлягала. Відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування вказаної норми матеріального права у подібних правовідносинах.
32. Скаржник у касаційній скарзі зазначає, зокрема, таке:
- позиція суду апеляційної інстанції щодо застосування норм Закону №1730-VIII не є аргументованою у розумінні ст.238 ГПК; суди навіть не мотивували застосування норм вказаного Закону перевагою одного нормативно-правового акту над іншим тощо; позовні вимоги ґрунтуються на підставі норм Кодексу ГТС, а також умов укладеного договору;
- суд першої інстанції в частині місячного небалансу відповідача щодо відборів газу ОКП "Донецьктеплокомуненерго" та КП "Покровськтепломережа" не застосував норми Кодексу ГТС, на які посилався позивач, не навів мотивів незастосування таких норм та відмовив у частині стягнення вартості послуг балансування, відрахувавши із загального місячного небалансу відповідача обсяги відбору природного газу ОКП "Донецьктеплокомуненерго" та КП "Покровськтепломережа"; відмова пов`язана із застосуванням положень ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII;
- суд першої інстанції порушив п.8 ч.4 ст.238 ГПК та норми матеріального права, що полягає у незастосуванні п.8 гл.3 розд.XII, пунктів 1-2 гл.1 розд.XIV Кодексу ГТС, які підлягали застосуванню до спірних правовідносин;
- суд першої інстанції, всупереч встановленим обставинам у справі №910/17290/18, визначив, що ОКП "Донецьктеплокомуненерго" у листопаді 2018 року спожило газу без номінацій в обсязі 23 211,33 тис.куб.м., за номінацією - 50,865 тис.куб.м; у справі №910/17290/18 встановлено факт споживання без номінацій газу в обсязі 23 262,195 тис.куб.м; у справі №905/2044/19 суд безпідставно відрахував обсяг газу 50,865 тис.куб.м., який нібито спожитий за номінацією; судове рішення у справі №910/17290/18, яке набрало законної сили, не може бути поставлене під сумнів, а обставини, встановлені цим судовим рішенням, повторного доведення не потребують.
33. 20.04.2023 до Верховного Суду надійшов відзив АТ "Донецькоблгаз", у якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
34. У відзиві, зокрема, вказує:
- постанови КМУ зобов`язували НАК "Нафтогаз України" як постачальника із спеціальними обов`язками (ПСО), постачати природний газ виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів за спеціальними цінами;
- оскільки на практиці виникали ситуації, коли НАК "Нафтогаз України" не подавало номінацій оператору ГТС, а виробники теплової енергії продовжували споживати природний газ, позивачу доводилося балансувати ГТС за рахунок власного природного газу; враховуючи зазначені обставини, законодавець визначив умови та суб`єкта ринку природного газу, якому споживач повинен сплатити вартість спожитого природного газу за відсутності підтверджених номінацій;
- статтею 8 Закону №1730-VIII, який має пріоритет перед Кодексом ГТС, встановлено спеціальний порядок та умови компенсації витрат позивача, пов`язаних з балансуванням ГТС у зв`язку з несанкціонованими відборами споживачів ПСО; такий порядок та умови передбачають компенсацію позивачу витрат та вартості балансуючих дій за цінами ПСО, тарифами на послуги транспортування природного газу та обов`язок останнього списати в бухгалтерському обліку відповідні різниці;
- неврахування спеціальної норми ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII не відповідатиме засаді справедливості (п.6 ст.3 Цивільного кодексу України) та загальній спрямованості законодавства щодо подолання кризових явищ на ринку природного газу, адже в такому випадку наслідком несанкціонованого відбору природного газу споживачами, які не отримали номінацій від ПСО, має бути як сплата оператору ГТС вартості послуг балансування оператором газорозподільної системи, в алокацію якого вноситься обсяг несанкціонованого відбору, так і компенсація оператору ГТС споживачами вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу та послуг їх транспортування;
- суди попередніх інстанцій належним чином проаналізували юридичний зміст та суб`єктний склад правовідносин сторін, а також достатньо мотивували наявність правових підстав для висновку про врегулювання з 29.08.2021 відносин у зв`язку з несанкціонованим відбором природного газу споживачами ПСО нормою ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII (посилається на принцип jura novit curia ("суд знає закони"));
- оскаржувані судові рішення містять посилання на положення Кодексу ГТС, які були застосовані у співвідношенні з нормами ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII, які набули чинності з 29.08.2021;
- з останнього абзацу п.8 гл.3 розд.XII Кодексу ГТС чітко вбачається необхідність алокації обсягів несанкціонованого відбору споживачів ПСО саме на суб`єкта ринку природного газу, якого рішенням КМУ зобов`язано здійснювати постачання для певних споживачів природного газу (НАК "Нафтогаз України"), а не на оператора газорозподільної системи;
- процитована скаржником частина судових рішень у справі №910/17290/18 є правовою оцінкою фактів, яка не була обов`язковою для господарського суду при розгляді справи №905/2044/19; зміст судових рішень у справі №910/17290/18 свідомо перекручується позивачем; встановлений судами у справі №910/17290/18 факт підтвердження номінацій ПрАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" для споживача ОКП "Донецьктеплокомуненерго" на обсяг природного газу 50,865 тис.куб.м. у листопаді 2018 доводить правильність відомостей Звіту про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз".
35. 20.04.2023 до Верховного Суду надійшов відзив ОКП "Донецьктеплокомуненерго", у якому просить відмовити у задоволенні касаційної скарги.
36. У відзиві, зазначає, зокрема, таке:
- суд законно послався саме на норми Закону №1730-VIII, а не на норми кодексу; Кодекс ГТС затверджений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), а Закон №1730-VIII, прийнятий Верховною радою України;
- споживання природного газу у період з жовтня 2018 року до лютого 2019 року проводилося ОКП "Донецьктеплокомуненерго" виключно на підставі укладених договорів з НАК "Нафтогаз України" та АТ "Донецькоблгаз";
- всупереч укладеним договорам, НАК "Нафтогаз України" не надало номінації ОКП "Донецьктеплокомуненерго"; останнє щомісячно направляло на адресу НАК "Нафтогаз України" акти приймання-передачі природного газу, але вони не підписувалися зі сторони НАК "Нафтогаз України" у зв`язку з відсутністю у ОКП "Донецьктеплокомуненерго" номінації обсягів газу;
- НАК "Нафтогаз України" на підставі спеціальних підзаконних нормативних актів було зобов`язане видати номінації ОКП "Донецьктеплокомуненерго" відповідно до договорів, які укладені між ними та постачати природний газ ОКП "Донецьктеплокомуненерго" (виробнику теплової енергії) для виробництва теплової енергії, і це є обов`язком НАК "Нафтогаз України", а не його правом (посилається на постанови Верховного Суду від 22.06.2018 у справі №904/5621/17, від 21.03.2018 у справі №911/656/17 та від 14.05.2018 у справі №926/680/17);
- вартість природного газу за жовтень 2018 року - лютий 2019 року, що спожитий без номінацій, ОКП "Донецьктеплокомуненерго" згідно із Законом №1730-VIII повинно компенсувати АТ "Укртрансгаз"; вимоги щодо стягнення цих сум АТ "Укртрансгаз" набуде лише у разі порушення ОКП "Донецьктеплокомуненерго" цього Закону та несплати визначених ним сум; на поточний час такі обставини відсутні.
37. 25.05.2023 до Верховного Суду надійшов відзив НАК "Нафтогаз України", у якому просить задовольнити касаційну скаргу.
38. Відзив мотивований, зокрема, таким:
- предмет спору і предмет позову у справі №905/2044/19 не стосуються питань врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ; предмет спору у цій справі - стягнення AT "Укртрансгаз" заборгованості з АТ "Донецькоблгаз" за послуги балансування обсягів природного газу; Закон №1730-VIII не регулює спірні правовідносини;
- оскільки до складу негативного місячного небалансу відповідача мають включатися, серед іншого, усі обсяги несанкціонованих відборів газу ОКП "Донецьктеплокомуненерго" та КП "Покровськтепломережа", відповідач зобов`язаний оплатити послуги балансування усіх обсягів природного газу, у тому числі і відібраних третіми особами без номінацій;
- на момент подання AT "Укртрансгаз" позову існував лише один механізм стягнення спірної заборгованості за послуги балансування - звернення до суду; ч.2 ст.8 (набрала чинності з 29.08.2021) Закону №1730-VIII, яку застосували суди, встановлює зовсім інший механізм вирішення спору; за таких обставин AT "Укртрансгаз" має право самостійно вирішувати, яким із зазначених двох механізмів йому скористатись;
- суди виключно на підставі звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за листопад 2018 року зробив висновок про те, що споживання газу в об`ємі 50,865 тис.куб.м. було здійснено на підставі номінації; у дійсності постачання природного газу в зазначеному обсязі за номінацією не здійснювалося, цей факт встановлено у справі №910/17290/18; особи, які не брали участі у справі №910/17290/18, зазначену обставину під час розгляду справи №905/2044/19 не спростовували.
Надходження касаційної скарги на розгляд Верховного Суду
39. Верховний Суд ухвалою від 06.04.2023 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою АТ "Укртрансгаз", розгляд справи призначив у відкритому судовому засіданні на 24.05.2023.
40. Верховний Суд ухвалою від 24.05.2023 оголосив у судовому засіданні перерву до 14.06.2023, ухвалою від 14.06.2023 - до 21.06.2023, а ухвалою від 21.06.2023 - до 12.07.2023.
41. У судовому засіданні 12.07.2023 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду постановив ухвалу про передачу справи на розгляд Об`єднаної палати на підставі ч.2 ст.302 ГПК.
ПІДСТАВИ ПЕРЕДАЧІ СПРАВИ НА РОЗГЛЯД ОБ`ЄДНАНОЇ ПАЛАТИ
Щодо застосування ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII
42. АТ "Укртрансгаз" звернулося до суду із позовом до АТ "Донецькоблгаз" про стягнення боргу в загальній сумі 2 371 102 009,74 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача виникли негативні небаланси природного газу та відповідач, у встановлений договором строк, не оплатив заборгованість за послуги балансування за липень 2018 - лютий 2019 року.
43. Суди попередніх інстанцій, відмовляючи частково у позові про стягнення вартості послуг балансування, відрахували із загального місячного небалансу відповідача обсяги відбору природного газу ОКП "Донецьктеплокомуненерго" та КП "Покровськтепломережа".
44. Суди дійшли висновку, що ОКП "Донецьктеплокомуненерго" та КП "Покровськтепломережа" віднесені до підприємств, які виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, а тому щодо них застосовуються норми Закону №1730-VIII.
45. Скаржник у свою чергу зазначає, що суди попередніх інстанцій не застосували п.8 гл.3 розд.XII, пункти 1-2 гл.1 розд.XIV Кодексу ГТС, які підлягали застосуванню, натомість застосувавши ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII, яка не підлягала застосуванню.
46. При цьому скаржник посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII у подібних правовідносинах (п.3 ч.2 ст.287 ГПК).
47. Правове регулювання взаємовідносин оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування газорозподільних систем здійснюється Кодексом ГТС, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496, а також положеннями Закону "Про ринок природного газу", Цивільного кодексу України (далі - ЦК) та Господарського кодексу України (далі - ГК).
48. Згідно з частинами 2, 3 гл.1 розд.І Кодексу ГТС (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) цей Кодекс є регламентом функціонування ГТС України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування ГТС України. Дія цього Кодексу поширюється на всіх суб`єктів ринку природного газу України: операторів суміжних систем, газовидобувні підприємства, замовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності, а також операторів торгових платформ.
49. Відповідно до ч.5 гл.1 розд.І Кодексу ГТС:
алокація - обсяг природного газу, віднесений оператором ГТС в точках входу/виходу до/з ГТС по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників;
договір транспортування - договір, укладений між оператором ГТС та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким оператор ГТС надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору ГТС вартість отриманих послуг (послуги);
замовник послуг транспортування - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка на підставі договору транспортування, укладеного з оператором ГТС, замовляє одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу;
балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором ГТС в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у ГТС, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування;
комерційне балансування - діяльність оператора ГТС, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації;
небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з ГТС на точці виходу, що визначається за процедурою алокації;
несанкціоновании? відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб`єкту ринку природного газу підтвердженоі? номінаціі? (підтвердженого обсягу природного газу) на відповіднии? розрахунковии? період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під`єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу;
номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору ГТС, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до ГТС в точках входу та відібрані з ГТС в точках виходу;
підтверджена номінація - підтверджений оператором ГТС обсяг природного газу замовника послуг транспортування, який буде прийнятий від замовника в точках входу до ГТС та переданий замовнику в точках виходу з ГТС у відповідний період;
послуга балансування - послуга, що надається оператору ГТС іншим суб`єктом господарювання на підставі відповідного договору для врегулювання короткострокових коливань попиту та пропозицій на природний газ, що не є короткостроковим стандартизованим продуктом;
плата за добовий небаланс - це сума коштів, яку замовник послуг транспортування сплачує або отримує відповідно до розміру добового небалансу;
фізичне балансування - заходи, що вживаються оператором ГТС для забезпечення цілісності ГТС, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу;
50. Відповідно до ч.1 гл.3 розд.І Кодексу ГТС оператор ГТС на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб`єктам ринку природного газу, зокрема послуги транспортування природного газу ГТС в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій.
51. Перевищення обсягів відібраного природного газу з ГТС над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом (п.3 гл.1 розд.XIV Кодексу ГТС).
52. У разі несанкціонованого відбору газу споживачем весь відповідний обсяг вноситься в алокацію на відповідного оператора газорозподільної системи, а по прямому споживачу - на оператора ГТС (п.8 гл.3 розд.XII Кодексу ГТС).
53. Відповідно до пунктів 1-2 гл.1 розд.XIV Кодексу ГТС замовник послуг транспортування є відповідальним за виникнення небалансу, у тому числі щодо споживачів, з якими укладені договори постачання, та зобов`язується застосувати всі доступні заходи для и?ого уникнення. При розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор ГТС враховує всі обсяги газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до ГТС та відібраного з ГТС, у тому числі у розрізі и?ого контрагентів (споживачів).
54. Згідно пунктами 1, 2 гл.3 розд.XIV Кодексу ГТС оператор ГТС визначає місячнии? небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, якии? замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з ГТС у точках виходу за цеи? газовии? місяць. Місячнии? небаланс розраховується оператором ГТС до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокаціі?, яку здіи?снює оператор ГТС.
55. Відповідно до п.7 гл.3 розд.XIV Кодексу ГТС місячнии? небаланс, якии? виник у замовника послуг транспортування та не був врегульовании? в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором ГТС за рахунок таких заходів: при негативному місячному небалансі - за рахунок надання послуг балансування.
56. Відповідно до п.3 гл.4 розд.XIV Кодексу ГТС підставою для проведення розрахунку послуг з балансування є односторонніи? акт про надання послуг балансування обсягів природного газу, оформлении? оператором ГТС відповідно до умов договору транспортування природного газу.
57. Разом з тим, ч.1 ст.11 Закону "Про ринок природного газу" визначено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб`єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов`язки в обсязі та на умовах, визначених КМУ після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Такі обов`язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання. Такі обов`язки не повинні обмежувати постачальників, створених відповідно до законодавства інших держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у праві на здійснення постачання природного газу споживачам України. Такі обов`язки не можуть покладатися на споживачів.
58. 30.11.2016 набрав чинності Закон №1730-VIII, який визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.
59. Відповідно до ст.1 Закону №1730-VIII заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, є, зокрема кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед постачальником природного газу, операторами газорозподільних систем, оператором ГТС та особою, що виконувала функції оператора ГТС до 31.12.2019 включно, за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії (у тому числі за договорами купівлі-продажу природного газу для власних потреб, що був використаний виключно для виробництва теплової та електричної енергії), надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (у тому числі у разі заміни сторони у зобов`язанні та/або у разі правонаступництва), а також послуги з його розподілу і транспортування.
60. Дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та інші енергоносії та послуги з розподілу і транспортування природного газу, теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію, послуги з її розподілу/передачі, за питну воду, придбану з метою її подальшої реалізації споживачам, та/або за очищення стічних вод іншими підприємствами централізованого водопостачання і водовідведення (ст.2 Закону №1730-VIII).
61. 29.08.2021 набрав чинності Закон "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", яким внесено зміни до Закону №1730-VIII, зокрема, доповнено ст.8 частиною 2.
62. Відповідно до ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які протягом періоду з 01.12.2015 по 31.12.2019 здійснювали відбір природного газу з ГТС без поданих номінацій, зобов`язані протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами компенсувати особі, що здійснювала функції оператора ГТС до 31.12.2019 включно, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами КМУ на виконання ст.11 Закону "Про ринок природного газу", чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.
63. КМУ прийняв постанови від 01.10.2015 №758, від 22.03.2017 №187 та від 19.10.2018 №867 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" (далі - Положення). Вказані постанови зобов`язували НАК "Нафтогаз України" постачати природний газ виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів.
64. Питання застосування ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII досліджувалося Верховним Судом також у справах №904/2591/20 та №914/1940/22.
65. У справі №904/2591/20 АТ "Укртрансгаз" звернулося до Комунального підприємства теплових мереж "Криворіжтепломережа" з позовом про стягнення 55 671 778,59 грн заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу за березень-квітень 2018 року, 3% річних та інфляційних втрат. Господарський суд Дніпропетровської області рішенням від 15.08.2022, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 12.12.2022, позов задовольнив.
66. Комунальне підприємство теплових мереж "Криворіжтепломережа" звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою, зокрема із підстави відсутності висновку щодо стягнення послуг балансування з теплопостачальних організацій (а не оператора ГРМ) при відсутності номінації на споживання природного газу із застосуванням коефіцієнту 1,2 та ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII. Скаржник касаційну скаргу мотивував, зокрема, тим, що суди попередніх інстанцій залишили поза увагою норми ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII, яка поширює дію на спірні правовідносини.
67. Верховний Суд, залишаючи оскаржувані рішення без змін, у пунктах 8.12, 8.13 постанови від 30.03.2023 у справі №904/2591/20 зазначив: "здійснюючи аналіз ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII Суд зазначає, що приписами Закону чітко визначено компенсацію (оплату) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу та вартості послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу, однак ч.2 ст.8 Закону не містить виплат за послуги балансування. Таким чином, у даному випадку в контексті спірних правовідносин відсутні підстави для застосування приписів ч.2 ст.8 Закону".
68. Вважаємо такий висновок помилковим, адже негативний небаланс, а відповідно й обов`язок з оплати послуг балансування, виникає якраз через те, що споживач здійснював відбір природного газу з ГТС без поданих номінацій. Витрати Оператора ГТС на закупівлю газу для балансування ГТС компенсуються або через оплату оператором ГРМ, або прямим замовником послуг балансування, або у порядку, передбаченому ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII.
69. У разі якщо підприємство не є прямим замовником, тоді послуги балансування оплачує оператор ГРМ, якому підприємство в свою чергу має компенсувати ці витрати.
70. Якщо підприємства оплачують відбір газу з ГТС напряму Оператору ГТС, то виникає ризик стягнення ним подвійної оплати по суті за той самій газ, який був відібраний із ГТС понад номінації: 1) як оплату за послуги балансування з оператора ГРМ відповідно до приписів Кодексу ГТС, 2) як компенсацію за газ згідно з приписами ч.2 ст.8 Закону від 03.11.2016 № 1730-VIII.
71. Так, у справі, що переглядається, АТ "Укртрансгаз" підтвердило, що проводить перемовини з КП "Донецьктеплокомуенерго" та КП "Покровськтепломережа" щодо стягнення заборгованості відповідно до ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII.
72. У справі №914/1940/22 АТ "Укртрансгаз" звернулося з позовом до Комунального підприємства "Бродитеплоенерго" про стягнення 3 079 189,75 грн основної заборгованості, 339 328,13 грн інфляційних втрат та 46 567,47 грн 3% річних. Позовні вимоги обґрунтовані здійсненням відповідачем відбору у періоди 2016, 2017, 2018 років природного газу з ГТС позивача без поданих постачальником (НАК "Нафтогаз України") номінацій загальним об`ємом 2 504,051 тис.куб.м.
73. Господарський суд Львівської області рішенням від 30.11.2022, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 28.02.2023 у справі №914/1940/22 позовні вимоги задовольнив повністю. КП "Бродитеплоенерго" звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою. Верховний Суд постановою від 04.05.2023 касаційну скаргу в частині підстави, передбаченої п.3 ч.2 ст.287 ГПК, залишив без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін. При цьому як встановлено судами у справі №914/341/17 АТ "Укртрансгаз" направляло АТ "Львівгаз" акти надання послуг балансування, а останній направляв КП "Бродитеплоенерго" рахунок на компенсацію вартості природного газу.
74. Отже, за умови одночасного застосування і Кодексу ГТС, і положень ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII Оператор ГТС двічі отримає плату за ту саму послугу (товар), а оператор ГРМ, оплативши відповідно до Кодексу ГТС послуги балансування включно з віднесеними на нього небалансами теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, не матиме можливості у подальшому компенсувати такі витрати.
75. Враховуючи викладене, вважаємо, що потрібно уточнити, що при стягненні Оператором ГТС (особою, яка виконувала функції оператора ГТС) вартості послуг балансування з оператора ГРМ за період 2016 - 2019 роки із загального місячного небалансу прямого споживача або оператора ГРМ відраховуються обсяги відбору природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, якщо вони підпадають під дію ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII.
76. Відповідно до ч.2 ст.302 ГПК суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів або палати, передає справу на розгляд об`єднаної палати, якщо ця колегія або палата вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів з іншої палати або у складі іншої палати чи об`єднаної палати.
77. Згідно з ч.1 ст.303 ГПК питання про передачу справи на розгляд палати, об`єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи.
78. З огляду на зазначене, Верховний Суд суду дійшов висновку про наявність підстав для передачі справи №905/2044/19 на розгляд Об`єднаної палати з підстав необхідності відступлення від висновків щодо застосування ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII, викладених в постанові Верховного Суду ухваленій у складі колегії суддів з іншої палати (судової палати для розгляду справ щодо захисту прав інтелектуальної власності, а також пов`язаних з антимонопольним та конкурентним законодавством).
Керуючись статтями 234, 235, 302, 303 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
У Х В А Л И В:
Справу №905/2044/19 за касаційною скаргою Акціонерного товариства "Укртрансгаз" на рішення Господарського суду Донецької області від 14.12.2021 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 14.02.2023 передати на розгляд об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О. Кібенко
Судді С. Бакуліна
В. Студенець