ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/3983/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України щодо відмови скласти розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію ОСОБА_1 , відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці, а також часу на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації на пільгових умовах: один місяць служби за два місяці.
- зобов`язати Фінансово-економічне управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України скласти розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію ОСОБА_1 , відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці, а також часу на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації на пільгових умовах: один місяць служби за два місяці, шляхом витребування особової справи ОСОБА_1 з Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та подальшого направлення такого розрахунку разом з особовою справою Львівському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки для оформлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області документів для призначення пенсії.
Ухвалою від 06.03.2023 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28.05.2021 № 107 ОСОБА_1 календарна вислуга становить 23 роки 10 місяців 04 днів, пільгова - 18 років 06 місяців 17 днів. Згідно із ст.12 Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»- «д», «ж» статті 1-2 цього Закону призначається з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. Варто зазначити, що ОСОБА_1 не має календарної вислуги років для призначення пенсії, проте, в нього наявний відповідний пільговий стаж у зв`язку з льотною роботою, прийняттям безпосередньої участі в антитерористичній операції, а також миротворчих місіях. Із зарахуванням вказаного періоду на пільгових умовах вислуга років ОСОБА_1 становила понад 25 років, що свідчить про те, що він набув право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»,
Відповідач подав відзив на позовну заяву від 25.04.2023 (вх. № 29015), у якому зазначає, що до ФЕУ КСВ ЗС України не передавались попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію з особовою справою для складання розрахунку вислуги років на пенсію ОСОБА_1 , якого наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 28.05.2021 № 107 звільнено з військової служби з календарною вислугою років 23 роки 10 місяців 04 дні. В свою чергу, Кадровий центр Сухопутних військ Збройних Сил України надав роз`яснення Львівському ОТЦК та СП від 12.10.2021 №46/9/КЦ/5/2960дск, де зазначив, що розрахунок вислуги років не складений, оскільки ОСОБА_1 не набув права на пенсію за вислугою років. Для набуття права на пенсію за вислугою років станом на 01.10.2020 року або після цієї дати необхідно 25 років і більше календарної служби в силових структурах відповідно до Закону. Цю ж інформацію Львівським ОТЦК та СП було доведено до адвоката ОСОБА_2 листом від 26.10.2021 №10596. Також, відповідно до пункту 2.15 Положення № 530 розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону. Просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_2 від 10.07.2012 року № 300, позивач у період з 27.12.2011 по 10.07.2012 на підставі Закону України «Про схвалення рішення Президента України щодо направлення миротворчого контингенту для участі України в Місії Організації Об`єднаних Націй у Ліберії» проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 окремий вертолітний загін українського миротворчого контингенту Місії Організації Об`єднаних Націй у Республіці Ліберія, м. Робертсфілд). Згідно із Законом України «Про участь України в міжнародних миротворчих операціях» має право на пільги як учасник міжнародних миротворчих операцій та обчислення вислуги років з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_4 від 17.10.2018 № 191, позивач у період з 21.03.2018 року по 17.10.2018 року на підставі Закону України «Про схвалення рішення Президента України про направлення національного контингенту для участі України в Місії ООН зі стабілізації у Демократичній Республіці Конго» та Резолюції Ради Безпеки ООН від 31.05.2017 року № 2348 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_4 ( НОМЕР_5 окремий вертолітний загін українського національного контингенту Місії Організації Об`єднаних Націй зі стабілізації у Демократичній Республіці Конго, м. Гома). Згідно із Законом України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» вислуга років за час виконання обов`язків у складі національного контингенту обчислюється з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 05.05.2021 № 97/222 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України позивач у період 22.04.2014; 09.11.2014; 23.11.2014; 25.11.2014; 16.07.2015; з 02.10.2015 по 12.10.2015 року; 09.12.2015; 10.12.2015; 13.12.2015; з 15.12.2015 по 31.12.2015; з 06.02.2016 по 29.02.2016; з 01.03.2016 по 17.03.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.92 № 393 має право на зарахування на пільгових умовах до вислуги років один місяць служби за три місяці.
Відповідно до Листа обліку льотної робити, наліт позивача по рокам становить: 2002 рік 0,10 год; 2003 рік 5,40 год; 2004 рік 54 год; 2005 рік 43 год; 2006 рік 30 год; 2007 рік 09 год; 2008 рік 0 год; 2009 рік 0 год; 2010 рік 0 год 18 хв; 2011 рік 17 год 23 хв; 2012 рік 140 год 56 хв; 2013 рік 33 год; 2014 рік 40 год 02 хв; 2015 рік 80 год 18 хв; 2016 рік 105 год 47 хв; 2017 рік 88 год 06 хв; 2018 рік 162 год 40 хв; 2019 рік 30 год 55 хв; 2020 рік 03 год 03 хв.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28.05.2021 № 107 майора ОСОБА_1 , старшого льотчика вертолітної ланки вертолітної ескадрильї, звільненого наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 18 травня 2021 року №146 з військової служби у запас за підпунктом «б» (за станом здоров`я - на підставі висновку (постанови) військово лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час або обмежену придатність у воєнний час) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», вважати, що 30 травня 2021 року справи та посаду здав і направити для зарахування на військовий облік до Бродівського об`єднаного районного територіального центр) комплектування та соціальної підтримки м.Броди Львівської області. З 30 травня 2021 року виключити із списків особового складу частини та з усіх видів забезпечення Вислуга років у Збройних Силах становить: календарна - 23 роки 10 місяців 04 днів, пільгова - 18 років 06 місяців 17 днів.
Представник позивача звернувся до відповідача з адвокатським запитом щодо обчислення вислуги років на пенсію громадянина України ОСОБА_1 .
Листом від 06.02.2023 відповідач повідомив, що «Департаментом фінансів Міністерства оборони України обчислення вислуги років на пенсію військовослужбовців не здійснюється з 02.12.2022, відповідно до наказу Міністерства оборони України від 21.11.2022 №391 Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 31 жовтня 2022 року № 340.
Також, в пункті 2.15. Положення № 530 зазначено, що попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця.
Пунктом а статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (далі - Закон), чітко визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б- д, ж статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Разом з тим, відповідно до пункту 2.15 Положення № 530 розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону.
Також повідомляємо, що статтею 12 Закону (в редакції до 01.10.2011) було визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б- д, статті 1-2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону. В ті роки для набуття права на пенсію згідно з Законом пільгова вислуга років враховувалася. Але станом на сьогоднішній день і беручи до уваги чинну редакцію Закону складати розрахунок вислуги років на пенсію та в подальшому призначати пенсію за наявності 23 календарних років є протизаконним.
Водночас інформуємо, що особам, які мають право на призначення пенсії відповідно до Закону та разом з цим мають пільгову вислугу років, вона їм враховується при обчисленні розміру пенсії (стаття 13 Закону).»
Не погоджуючись з відмовою скласти розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема з 01 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Статтею 17-1 Закону № 2262-XII визначено, що обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 року № 530 затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення № 530).
Згідно з п. 2.10 цього Положення, перед представленням військовослужбовців до звільнення з військової служби управління (відділ) персоналу уточнює дані про проходження ними служби, а в необхідних випадках і дані про навчання в цивільних вищих (або колишніх середніх) навчальних закладах до прийняття (призову) на військову службу, підтверджує в послужних списках з їх особових справ періоди служби та іншої діяльності, що підлягає зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні, і окремо - на умовах, передбачених пунктом 2.2 цього розділу, або на пільгових умовах, після чого разом з відповідними підрозділами персоналу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.92 № 393 затверджено порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Постанова № 393).
Відповідно до п. 2.12 Положення № 393, обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється:
Департаментом фінансів Міністерства оборони України за поданням Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України, Кадрового центру Збройних Сил України, Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, управлінь персоналу командувань видів Збройних Сил України, управлінь персоналу оперативних командувань та штатних підрозділів персоналу органів військового управління, підпорядкованих Генеральному штабу Збройних Сил України, а також структурних підрозділів, які відповідають за роботу з персоналом у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України, - генералам, адміралам, офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу в апараті Міністерства оборони України, у Генеральному штабі Збройних Сил України, командуваннях видів Збройних Сил України та військових частинах безпосереднього підпорядкування;
фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних управлінь (відділів) персоналу - офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з`єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче.
За змістом п. 2.13 Положення № 530, при обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3). У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три; на льотній роботі в реактивній і турбогвинтовій авіації - на умовах, передбачених підпунктом 1 пункту 2.5 цього розділу - один місяць служби за два місяці.
Підпункт «а» пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Один місяць служби за два місяці на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації - на умовах, що визначаються відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби України (підпункт «б» пункту 3 Постанови № 393).
Вказане узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 05.06.2018 по справі № 348/347/17, від 30.07.2019 по справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 по справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 по справі № 185/7049/20, які в силу положень ч. 5 ст. 242 КАС України мають бути враховані при розгляді цієї справи.
Суд встановив, що позивач має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується посвідченням серії АА виданим 01.07.2015.
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 05.05.2021 № 97/222 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України позивач у період 22.04.2014; 09.11.2014; 23.11.2014; 25.11.2014; 16.07.2015; з 02.10.2015 по 12.10.2015 року; 09.12.2015; 10.12.2015; 13.12.2015; з 15.12.2015 по 31.12.2015; з 06.02.2016 по 29.02.2016; з 01.03.2016 по 17.03.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 № 393 має право на зарахування на пільгових умовах до вислуги років один місяць служби за три місяці.
Відповідно до Листа обліку льотної робити, наліт позивача по рокам становить: 2002 рік 0,10 год; 2003 рік 5,40 год; 2004 рік 54 год; 2005 рік 43 год; 2006 рік 30 год; 2007 рік 09 год; 2008 рік 0 год; 2009 рік 0 год; 2010 рік 0 год 18 хв; 2011 рік 17 год 23 хв; 2012 рік 140 год 56 хв; 2013 рік 33 год; 2014 рік 40 год 02 хв; 2015 рік 80 год 18 хв; 2016 рік 105 год 47 хв; 2017 рік 88 год 06 хв; 2018 рік 162 год 40 хв; 2019 рік 30 год 55 хв; 2020 рік 03 год 03 хв.
Як вже було зазначено вище, зарахування часу проходження служби, впродовж якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується у трикратному розмірі, на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації, зараховується у двократному розмірі.
Однак, відповідач періоди проходження позивачем військової служби, з яких останній безпосередньо брав участь в антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областях, на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації вказаних у розмірах не зарахував.
Суд також звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
За таких обставин, наявні правові підстави для зарахування до загального та пільгового стажу для призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці, а також часу на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації на пільгових умовах: один місяць служби за два місяці.
З огляду на зазначене, дії відповідача щодо відмови скласти розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію ОСОБА_1 , відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції (один місяць служби за три місяці), період на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації (один місяць служби за два місяці).
За наведених обставин суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог щодо зобов`язання відповідача скласти розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію ОСОБА_1 , відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії час проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції (один місяць служби за три місяці), період на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації (один місяць служби за два місяці).
Щодо зарахування участь в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, на пільгових умовах:один місяць служби за три місяці, суд зазначає таке.
Правові, організаційні та фінансові засади щодо участі України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а також порядок направлення Україною військового та цивільного персоналу, організації його підготовки та забезпечення визначає Закон України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки».
У ст. 1 вказаного Закону визначено, що національний персонал окремі військовослужбовці Збройних Сил України, інших військових формувань, поліцейські, особи начальницького і рядового складу державних органів, які можуть оснащуватися вогнепальною (стрілецькою) зброєю та боєприпасами до неї відповідно до пропозицій міжнародних організацій у сфері безпеки, а також працівники Збройних Сил України, інших військових формувань, державних органів і установ України, які направляються Україною для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки і не входять до складу національного контингенту. Разом з тим в цій самій статті зазначено, що національний контингент військові підрозділи, оснащені відповідним озброєнням і військовою технікою, засобами підтримки і зв`язку, що направляються Україною для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, у тому числі у складі багатонаціональних військових формувань високої готовності військові підрозділи Збройних Сил України, інших військових формувань, котрі входять до складу об`єднаних військових підрозділів, що створюються спільно з іншими державами для участі у міжнародних операціях підтримання миру і безпеки.
Відповідно до статті 5 цього Закону, національний контингент і національний персонал комплектуються громадянами України - військовослужбовцями та працівниками Збройних Сил України, поліцейськими, особами начальницького і рядового складу інших військових формувань та інших державних органів і цивільних установ України, які мають необхідну професійну і психологічну підготовку.
Згідно з статтею 8 цього Закону, соціальний захист учасників міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки і членів їх сімей забезпечується згідно з законами України.
Якщо міжнародними договорами або угодами, в яких бере участь Україна, встановлені більш високі гарантії захисту учасників міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються норми відповідного міжнародного договору або міжнародної угоди.
Вислуга років і трудовий стаж громадян України за час виконання обов`язків у складі національного контингенту і національного персоналу обчислюються з розрахунку один місяць за три місяці.
Суд встановив, що відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_2 від 10.07.2012 № 300, позивач у період з 27.12.2011 по 10.07.2012 на підставі Закону України «Про схвалення рішення Президента України щодо направлення миротворчого контингенту для участі України в Місії Організації Об`єднаних Націй у Ліберії» проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 окремий вертолітний загін українського миротворчого контингенту Місії Організації Об`єднаних Націй у Республіці Ліберія, м. Робертсфілд). Згідно Закону України «Про участь України в міжнародних миротворчих операціях» має право на пільги як учасник міжнародних миротворчих операцій та обчислення вислуги років з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_4 від 17.10.2018 № 191, позивач у період з 21.03.2018 року по 17.10.2018 року на підставі Закону України «Про схвалення рішення Президента України про направлення національного контингенту для участі України в Місії ООН зі стабілізації у Демократичній Республіці Конго» та Резолюції Ради Безпеки ООН від 31.05.2017 року № 2348 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_4 ( НОМЕР_5 окремий вертолітний загін українського національного контингенту Місії Організації Об`єднаних Націй зі стабілізації у Демократичній Республіці Конго, м. Гома). Згідно з Законом України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» вислуга років за час виконання обов`язків у складі національного контингенту обчислюється з розрахунку один місяць служби за три місяці.
За таких обставин, наявні правові підстави для зарахування до загального та пільгового стажу для призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» участь в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці.
З приводу позовних вимог про зобов`язання відповідача скласти розрахунок шляхом витребування особової справи ОСОБА_1 з Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та подальшого направлення такого розрахунку разом з особовою справою Львівському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки для оформлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області документів для призначення пенсії, слід зазначити, що такі стосуються виконання рішення, а тому не є предметом судового дослідження. Тому у задоволенні позовних вимог у цій частині необхідно відмовити повністю.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до Фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (вул. Дегтярівська, 19, м. Київ, 04119) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України щодо відмови скласти розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію ОСОБА_1 , відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (один місяць служби за три місяці), період на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації (один місяць служби за два місяці).
3. Зобов`язати Фінансово-економічне управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України скласти розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію ОСОБА_1 , відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії час проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, (один місяць служби за три місяці), період на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації (один місяць служби за два місяці).
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 24.07.2023.
Суддя Кедик М.В.