П`ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
24 жовтня 2023 р. м. ОдесаСправа № 420/16718/23
П`ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Семенюка Г.В.,
суддів Домусчі С.Д., Шляхтицького О.І.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні П`ятого апеляційного адміністративного суду питання про зупинення провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2023 р. у справі № 420/16718/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та вчинення певних дій, -
встановиВ:
Позивач, звернувся до суду з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України, в якому позивач просить суд: - визнати протиправними дії відповідача щодо не підготовки та не наданні до ГУ ПФУ в Херсонській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення його - ОСОБА_1 , станом на 01.01.2021 року для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2021 року; - зобов`язати відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ в Херсонській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення його - ОСОБА_1 , станом на 01.01.2021 року, відповідно до вимог ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, постанови КМУ №704 від 30.08.2017 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового i начальницького складу та деяких інших осіб із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2021 рік від 15.12.2020 № 1082-IX на 01.01.2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017, Схеми тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, його територіального органу та Управління інформації, затвердженої наказом МВС України від 02.03.2018 №169 з включенням процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та індексації грошового забезпечення для проведення перерахунку основного розміру його - ОСОБА_1 , пенсії з 01.02.2021 року; - визнати протиправними дії відповідача щодо не підготовки та не наданні до ГУ ПФУ в Херсонській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення його - ОСОБА_1 , станом на 01.01.2022 року для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2022 року; - зобов`язати відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ в Херсонській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення його - ОСОБА_1 , станом 01.01.2022 року, на відповідно до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, постанови КМУ №704 від 30.08.2017 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового i начальницького складу та деяких інших осіб із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2022 рік від 02.12.2021 №1928-IX на 01.01.2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017, Схеми тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, його територіального органу та Управління інформації, затвердженої наказом МВС України від 02.03.2018 № 169 з включенням процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії та індексації грошового забезпечення для проведення перерахунку основного розміру його - ОСОБА_1 , пенсії з 01.02.2022 року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2023 року позов повернуто без розгляду.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просив суд апеляційної інстанції скасувати ухвалу суду, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2023 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою позивача та призначено справу до розгляду.
Як з`ясовано судом апеляційної інстанції, що предметом оскарження у цій справі є дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо невидачі ОСОБА_1 оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Керуючись частиною п`ятою статті 4 Закону України Про доступ до судових рішень від 22.12.2005 року № 3262, згідно із якою судді мають право на доступ до усіх інформаційних ресурсів Єдиного державного реєстру судових рішень, апеляційним судом установлено, що ухвалою Верховного Суду від 25 вересня 2023 року справу № 380/1907/23 за позовом ОСОБА_2 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дії та бездіяльності протиправними вирішено передати справу на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду.
До такого висновку, Верховний Суд дійшов виходячи з того, що у судовій практиці мають місце неоднакові підходи суду касаційної інстанції під час вирішення питання щодо того, чи підлягає застосуванню до правовідносин (щодо невидачі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною 2 статті 122 КАС України, з огляду на положення частини 3 статті 51 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 01.01.1992 року № 2262-ХІІ.
Зокрема, у постанові Верховного Суду від 26.01.2021 року у справі № 520/11178/2020 колегія суддів дійшла висновку, що у правовідносинах щодо невидачі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не підлягає застосовуванню шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною 2 статті 122 КАС України, оскільки таке застосування матиме наслідком неможливість реалізувати позивачем, передбаченого статтею 51 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 01.01.1992 року № 2262-ХІІ, права на перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною видів грошового забезпечення.
Натомість, у постанові Верховного Суду від 12.04.2023 року у справі № 380/14933/22, пославшись на правову позицію Верховного Суду викладену у постанові від 31.03.2021 року по справі № 240/12017/19, колегія суддів дійшла висновку про необхідність застосування шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого КАС України у відносинах щодо пенсійного забезпечення.
Як слідує зі змісту ухвали Верховного Суду від 25 вересня 2023 року справу №380/1907/23, судом касаційної інстанції вказано про те, що предметом розгляду справи №380/1907/23 є дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо невидачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Неправомірні дії відповідача (у випадку встановлення судовим рішенням) щодо невидачі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії впливають на соціальне забезпечення позивача щодо можливості отримання пенсії у більшому розмірі.
Відтак, на думку суду касаційної інстанції, застосовування шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого частиною 2 статті 122 КАС України, матиме наслідком неможливість реалізувати позивачем, передбаченого статтею 51 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 01.01.1992 року № 2262-ХІІ, права на перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною видів грошового забезпечення.
З огляду на зазначене, суд касаційної інстанції вважав, що в цьому випадку є підстави для передачі цієї справи на розгляд палати, оскільки наявні підстави для відступлення від правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 12.04.2023 року у справі № 380/14933/22.
Питання зупинення провадження в справі врегульовано статтею 236 КАС України, частиною першою якої визначено перелік підстав, за яких суд обов`язково зупиняє провадження у справі, а частиною другою за яких суд має право зупинити провадження.
Відповідно до положень пункту 5 частини 2 статті 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Передбачена пунктом 5 частини другої статті 236 КАС України підстава зупинення провадження у справі покликана забезпечити єдність судової практики у спорах з подібними правовідносинами.
З огляду на викладене, апеляційний суд дійшов висновку, що предмет розгляду даної справи та справи № 380/1907/23 є подібним, а наявність факту перегляду Судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Верховного Суду судового рішення у подібних до даної справи правовідносинах, в силу положень п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України є підставою для зупинення провадження по даній справі.
Враховуючи викладене, а також те, що у правовому висновку, сформульованому у рішенні судової палати Верховного Суду, має визначатися спосіб застосування норми права у спірних правовідносинах, яке у свою чергу сприяє однаковому правозастосуванню у судовій практиці, суд апеляційної інстанції уважає за необхідне застосувати положення ст. 236 КАС України та зупинити провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції по справі № 380/1907/23.
Керуючись ст. 236, 308, 311, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Провадження у справі № 420/16718/23 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та вчинення певних дій, зупинити на підставі ст. 236 КАС України - до набрання законної сили судовим рішенням Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Верховного Суду по справі № 380/1907/23.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач Г.В. СеменюкСудді С.Д. Домусчі О.І. Шляхтицький