Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
30 жовтня 2023 року Справа №200/4113/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши клопотання Державної судової адміністрації України про залучення Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, Державної судової адміністрації України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Державна казначейська служба України, про визнання протиправними дій та стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, Державної судової адміністрації України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Державна казначейська служба України, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області щодо нарахування та виплати суддівської винагороди та допомоги на оздоровлення за період з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року та з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 рік, а також суддівської винагороди за період з 1 січня 2023 року по 30 липня 2023 року, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2 102,00 грн;
- стягнути з Державної судової адміністрації України: недонараховану та невиплачену суддівську винагороду та допомогу на оздоровлення за період з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року в розмірі 63 359,82 грн; недонараховану та невиплачену суддівську винагороду та допомогу на оздоровлення за період з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року у розмірі 216 030,00 грн; недонараховану та невиплачену суддівську винагороду за період з 1 січня 2023 року по 30 липня 2023 року в розмірі 87 791,00 грн; всього 367 180,82 грн, із утриманням із цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті, шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апарату судів».
Ухвалою суду від 7 серпня 2023 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи; визначено, що позовні вимоги заявлені до суду без пропуску строку для такого звернення.
27 жовтня 2023 року від Державної судової адміністрації України до суду надійшов відзив на позов, в якому, крім іншого, міститься клопотання про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору па стороні відповідача, Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України.
Клопотання обґрунтовано наступним.
Функціонування судової влади прямо залежить від наявності затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України на відповідний рік.
Частиною 1 ст. 4 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетне законодавство складається, зокрема, з Конституції України; цього Кодексу; Бюджетної декларації; закону про Державний бюджет України.
Відповідно до п. 1-1 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів організовує та забезпечує складання бюджетної пропозиції з урахуванням Бюджетної декларації, схваленої у попередньому бюджетному періоді, і подає її Міністерству фінансів України.
Згідно зі ст. 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» розроблення та схвалення Бюджетної декларації, розроблення проектів законів про Державний бюджет України та про внесення змін до Державного бюджету України, забезпечення виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, подання до Верховної Ради України звіту про його виконання належить до основних повноважень Кабінету Міністрів України.
Статтею 32 Бюджетного кодексу України передбачено, що Кабінет Міністрів України розробляє Бюджетну декларацію та проект закону про Державний бюджет України; Міністерство фінансів України відповідає за складання Бюджетної декларації та проекту закону про Державний бюджет України, визначає основні організаційно-методичні засади бюджетного планування, що використовуються для розроблення Бюджетної декларації та проекту Державного бюджету України.
Відповідно до п. 5 ч. 9 ст. 33 Бюджетного кодексу України Бюджетна декларація містить положення щодо розміру мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму та рівня його забезпечення.
Статтею 34 Бюджетного кодексу України передбачено, що інструкції з підготовки бюджетних пропозицій та орієнтовні граничні показники видатків державного бюджету.
У свою чергу, головні розпорядники коштів державного бюджету складають бюджетні пропозиції відповідно до вимог інструкцій та орієнтовних граничних показників видатків державного бюджету, доведених Міністерством фінансів України.
Під час формування бюджетного запиту головні розпорядники бюджетних коштів здійснюють обрахунки своїх потреб з суми, яку доведено Міністерством фінансів України до відома, і в якій вже закладено розмір прожиткового мінімуму на відповідний рік.
Розглядаючи клопотання Державної судової адміністрації України, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України за клопотанням учасників справи можуть бути залучені до участі у справі треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. […] Залучення певних осіб до участі у справі в якості третіх осіб може мати місце у випадку, якщо адміністративний суд встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі.
Згідно із ч. 4 даної статті у заявах про залучення третіх осіб зазначається - на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Предметом розгляду у даній справі є спір щодо правомірності/протиправності дій Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області щодо нарахування та виплати позивачу суддівської винагороди за період з 1 січня 2021 року по 31 серпня 2023 року в розмірі, розрахованому виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2 102,00 грн.
Згідно із п.п. 1, 3, 4 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого Рішенням Ради суддів України 22 жовтня 2010 року № 12, Державна судова адміністрація України здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади з метою створення належних умов функціонування судів і діяльності суддів, представляє суди у відносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування в межах повноважень, установлених законом. Територіальними органами ДСА України є територіальні управління ДСА України, які утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
До завдань ДСА України належить, зокрема, організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, визначених законом. Відповідно до покладених завдань ДСА України зокрема здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції (крім Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів), Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, ДСА України та її територіальних управлінь.
Таким чином, саме ДСА України та її територіальні управління є розпорядниками коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції.
У клопотанні не вказано яким саме чином рішення по справі може вплинути на права та обов`язки Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необґрунтованість клопотання ДСА України в Донецькій області про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору па стороні відповідача, Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України, у зв`язку із чим дане клопотання задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 42, 44, 49, 243, 248, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні клопотання Державної судової адміністрації України про залучення до участі у справі Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору па стороні відповідача.
Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна