П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 120/4070/23
Головуючий у 1-й інстанції: Жданкіна Н.В.
Суддя-доповідач: Матохнюк Д.Б.
25 жовтня 2023 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Матохнюка Д.Б.
суддів: Білої Л.М. Гонтарука В. М.
за участю:
секретаря судового засідання: Кушнір В. В.,
представника позивача: Бабійчук О.А.,
представника відповідача: Орленка О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04 липня 2023 року у справі за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,
В С Т А Н О В И В :
у квітні 2023 року Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" (АТ «Вінницягаз») звернулось до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) в якому просило:
-визнати протиправним та скасувати постанову від 31.01.2023 №188 «Про накладення штрафу на Aкціонерне товариство «Вінницягаз» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання»;
- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.01.2023 №24-р «Про усунення порушень Aкціонерного товариства "Вінницягаз".
04 липня 2023 року Вінницький окружний адміністративний суд прийняв рішення про задоволення позовних вимог.
Не погоджуючись з судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
У судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.
Представник позивача про задоволення апеляційної скарги заперечила, посилаючись на її необгрунтованість та безпідставність.
Заслухавши, суддю-доповідача, пояснення учасників справи, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Національною комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг проведено планову виїзну перевірку діяльності Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» у період з 01.01.2021 по 31.12.2021, під час якої перевірялася діяльність товариства з виконання вимог законодавства та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу за 2021 рік, за результатами якої складено акт №7 від 03.01.2023.
На підставі акту перевірки від 03.01.2023 за №7, відповідачем винесено постанову від 31.01.2023 №188 «Про накладення штрафу на АТ «Вінницягаз» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання, якою на позивача накладено штраф у розмірі 850 000,00 грн., а саме:
-пункту 2.1 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме: пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та пункту 4.1 Типового договору транспортування у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування;
- пункту 2.2 Ліцензійних умов, а саме:
- підпункту 1 у частині провадження ліцензованої діяльності лише за допомогою засобів та місць провадження діяльності ліцензіата, зазначених у документах, що додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до документів, поданих ліцензіатом до НКРЕКП);
- підпункту 7 у частині подання НКРЕКП копії фінансової звітності у встановленому законодавством порядку;
- підпункту 16 у частині використання коштів, отриманих за рахунок надання послуг розподілу природного газу, передбачених структурою тарифу (річної планованої тарифної виручки), у визначеному розмірі та за цільовим призначенням;
- підпункту 21 у частині виконання плану розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, зокрема розділу І (2021 рік) Плану розвитку газотранспортної системи на 2021-2030 роки газорозподільного підприємства АТ «Вінницягаз», затвердженого постановою НКРЕКП від 30.12.2020 №2788;
- підпункту 27 у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договорами транспортування природного газу;
- підпункту 29 у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП;
- підпункту 30 у частині надання документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю));
- підпункту 31 у частині виконання рішень НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством, а саме абзаців другого, третього, п`ятого, сьомого, восьмого, десятого - тринадцятого підпункту 2 пункту 2 та підпункту 3 пункту 2 постанови № 870;
- підпункту 6 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов у частині укладання актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін з суміжними суб`єктами ринку природного газу, у тому числі із споживачами.
На підставі постанови про накладення штрафу, відповідачем прийнято розпорядження НКРЕКП від 31.01.2023 № 24-р «Про усунення порушень АТ «Вінницягаз», яким позивача зобов`язано усунути порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, а саме усунути вищевказані порушення, а також визначено терміни їх усунення.
Непогоджуючись із постановою та розпорядженням позивач оскаржив їх до суду.
За результатами встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо обґрунтованості позовних вимог.
Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Так, згідно ч. ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» НКРЕКП (Регулятор) є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.
Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Частиною 2 вказаної статті визначено, що Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Відповідно п. п. 11, 12 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема: контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.
Згідно ст. 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Відповідно до п. 1 частини першої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» до правопорушень на ринку природного газу віднесено, зокрема, порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності.
Згідно п. 5 ч. 4 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» Регулятор, у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу, приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб`єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах: від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на час виникнення спірних правовідносин - від 51 000 грн до 850 000 грн) - на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню: за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню.
Із матеріалів справи встановлено, що НКРЕКП проведена перевірка позивача, за результатом якої складено акт перевірки №7 від 03.01.2023, в якому зафіксовано порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 №201 (Ліцензійні умови).
Так, у ході розгляду справи в суді апеляційної інстанції колегією суддів зобов`язано представників сторін надати письмові пояснення щодо виявлених порушень.
Щодо порушення пп. 1 п. 2.2 Ліцензійних умов представником відповідача зазначено про те, що Ліцензійними умовами імперативно передбачено, що Оператор ГРМ має провадити ліцензійну діяльність лише і виключно за допомогою газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації Оператора ГРМ.
Однак, перевіркою зафіксовано, що загальна довжина безгосподарних газопроводів станом на час перевірки склала 4,172 км.
З цього приводу, представником позивача надано наступні пояснення.
Так, представник позивача не заперечує наявність безгосподарних мереж протяжністю 4,172 км., а саме: газопровід середнього тиску до Корделівського цукрового заводу протяжністю 2,406 км та газопровід високого тиску від с. Чагів до с. Мала Ростівка, протяжністю 1,766 км.
При цьому, зазначив наступне.
Газопровід до цукрового заводу є приватною власністю Корделівського цукрового заводу, який в свою чергу оголошено банкрутом, а тому будь-які дії в частині розпорядження майном можуть бути вчинені виключно за процедурою санації, під якою розуміється система заходів, спрямованих на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом реструктуризації підприємства, боргів і активів та/або зміни організаційно-правової та виробничої структури боржника. В той же час, процедура санації не передбачає безоплатної передачі майна у користування чи господарське відання.
Стосовно газопроводу від с. Чагів до с. Мала Ростівка протяжністю 1,766 км даний газопровід збудований за рахунок Фонду сприяння будівництва на селі, умовами будівництва якого було фінансування зазначеним Фондом замовника будівництва на умовах надання кредиту. Тобто, до «повного погашення кредиту» перед Фондом територіальна громада не має правових підстав із розпорядження даним газопроводом.
Таким чином, прийняття газорозподільних мереж в користування (господарське відання) не залежали від волі АТ «Вінницягаз», яке вживало всіх можливих і необхідних заходів для цього.
Крім того, представник позивача зазначила про те, що відключення вказаного безгосподарного відрізку газопроводу є неможливим, оскільки порушить права фізичних осіб газопостачання яких забезпечується саме спірним відрізком газопроводу.
Щодо порушення пп. 7 п. 2.2 Ліцензійних умов представником відповідача зазначено про те, що позивачем не було подано до НКРЕКП фінансову звітність за І ІІІ квартали 2021 року в електронному вигляді з накладенням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи АТ «Вінницягаз», подання якої визначено постановою НКРЕКП від 17.02.2021 № 254 «Про подання фінансової звітності суб`єктами господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг». Тобто, дана звітність подається виключно в електронному вигляді, а не засобами поштового зв`язку.
Тоді як, представником позивача зазначено про те, що товариством направлялась на адресу НКРЕКП звітність із дотриманням визначеного строку засобами поштового зв`язку (Укрпоштою).
Щодо порушення пп. 16 п. 2.2 Ліцензійних умов представником відповідача зазначено про те, що протягом 2021 року АТ «Вінницягаз» при здійсненні ліцензованої діяльності застосовувало тариф на послуги розподілу природного газу, затверджений постановою НКРЕКП від 30.12.2020 №2765 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «Вінницягаз» (Постанова № 2765 «Про встановлення тарифу»), а саме: 1,68 грн/1 м3 в місяць (без ПДВ) при затвердженій планованій річній замовленій потужності розподілу природного газу у розмірі 595,37 млн. м3.
Порівняльний аналіз планових витрат за 2021 рік із фактичними витратами АТ «Вінницягаз» на послуги розподілу природного газу, проведено відповідно до даних, наведених Ліцензіатом у звіті за формою № 8б-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про застосування тарифів на послуги розподілу природного газу» (ф. № 8б-НКРЕКП-газ-моніторинг) за 2021 рік, та № 8г-НКРЕКП-газ-моніторинг (річна) «Звіт про застосування тарифів на послуги розподілу природного газу» за 2021 рік (далі - форма № 8г-НКРЕКП (річна)) та даних бухгалтерського обліку за 2021 рік.
Так, перевіркою виявлено відхилення фактичних витрат за статтями тарифу від затвердженої структури тарифу на послуги розподілу природного газу.
Тарифна виручка: передбачена тарифом 1 000 512,7 тис. грн, скоригована на факт 1 066 342,48 тис. грн (відхилення 65 829,73 тис. грн), фактична відповідно до форми 8г-НКРЕКП-газ моніторинг 1 078 428,09 тис. грн. (відхилення 77 915,39 тис. грн).
При цьому, позивач не оскаржував Постанову № 2765 «Про встановлення тарифу» та не надав доказів визнання її протиправною, до того ж самим позивачем визнається факт коригування НКРЕКП відповідних розрахункових обсягів на їх фактичний обсяг.
Таким чином, позивач мав дотримуватись структури тарифу та використовувати кошти, отримані за рахунок надання послуг розподілу природного газу, передбачені структурою тарифу (річної планованої тарифної виручки) у визначеному розмірі та за цільовим призначенням, однак проведеним аналізом ефективності використання АТ «Вінницягаз» коштів, отриманих від здійснення діяльності розподілу природного газу у 2021 році, встановлено, що фактична структура тарифу не відповідає складовим витрат, встановлених Постановою № 2765 «Про встановлення тарифу».
З приводу даного порушення представником позивача не надано письмових пояснень.
Щодо порушення пп. 21 п. 2.2 Ліцензійних умов представником відповідача зазначено про те, що Ліцензіат має виконувати план розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років.
Так, План розвитку газорозподільної системи АТ «Вінницягаз» на 2021-2030 роки розділ І (2021 рік) у сумі 68 493,9 тис. грн (без ПДВ) та джерела його фінансування були затверджені постановою НКРЕКП від 30 грудня 2020 року № 2788.
Перевіркою встановлено, що АТ «Вінницягаз» не виконано план розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, зокрема: Розділ І (2021 рік) Плану розвитку газорозподільної системи АТ «Вінницягаз» на 2021-2030 роки (План розвитку на 2021 рік), затвердженого постановою НКРЕКП від 30.12.2020 № 2788.
Так, станом на 31.12.2021 заходи розділу І (2021 рік) Плану розвитку на 2021 рік, при затверджених джерелах у сумі 68 493,9 тис. грн (без ПДВ), профінансовані на загальну суму 65 191,9 тис. грн (без ПДВ) або 95,00 % до затверджених витрат. Ліцензіатом закрито актами виконаних робіт заходи на загальну суму 44 467,8 тис. грн (без ПДВ), що становить 68,30 % профінансованих витрат.
При цьому, станом на 31.12.2021 залишились недовиконані окремі заходи по розділам ІІІ, IV, V,VIII, ІX та XI. Водночас, після 2021 року, а саме станом на 01.12.2022 заходи розділу І (2021 рік) Плану розвитку газорозподільної системи АТ «Вінницягаз» на 2021-2030 роки профінансовані та закриті актами виконаних робіт заходи на загальну суму 61 566,4 тис. грн (без ПДВ) або 98,0 % до затверджених витрат.
З приводу даного порушення представником позивача не надано письмових пояснень.
Щодо порушення пп. 27 п. 2.2 Ліцензійних умов представником відповідача зазначено про те, що за надані послуги балансування у 2021 році розрахунки виконувались на умовах відповідно до укладеного АТ «Вінницягаз» договору транспортування природного газу від 04.02.2020 №202000095/38A210-2608-20 з ТОВ «ОПЕРАТОР ГТС УКРАЇНИ».
Так, перевіркою встановлено, що протягом 2021 Ліцензіатом отримані послуги транспортування природного газу на загальну суму 648 791,03 тис. грн, в т. ч. 636 535,37 тис. грн послуги балансування, 12 255,66 тис. грн послуги перевищення замовленої потужності.
Позивачем здійснено оплату за отримані в 2021 році послугу балансування на загальну суму 194 008,93 тис. грн, або 30 %. Разом в 2021 році Ліцензіатом здійснено оплату за послуги балансування на суму 212 262,94 тис. грн. Станом на 31.12.2021 заборгованість АТ «Вінницягаз» перед ТОВ «ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ» за отримані у 2021 році послуги по договору транспортування природного газу від 04.02.2020 № 202000095/38A210-2608- 20 становить 452 439,98 тис. грн, у т.ч.: за послуги балансування 442 526,44 тис. грн; за послуги перевищення замовленої потужності 9 913,54 тис. грн.
Також, у ході аналізу інформації щодо укладених товариством договорів купівлі-продажу, які діяли у 2021 році, та стану розрахунків з власниками природного газу було встановлено, що АТ «Вінницягаз» здійснило переплату ТОВ «ЙЕ Енергія» за фактично не отриманий природний газ в 2021 році у розмірі 483 313,36 тис. грн, при наявності заборгованості АТ «Вінницягаз» перед ТОВ «Оператор ГТС України» за договором від 04.02.2020 № 202000095/38A210-2608-20 (за послуги балансування та перевищення замовленої потужності), що може свідчити про неефективне використання коштів АТ «Вінницягаз». При цьому, актом перевірки не зафіксовано, що це є порушенням вимог законодавства.
Крім того, стан розрахунків АТ «Вінницягаз» за договорами реструктуризації заборгованості із АТ «Укртрансгаз» у 2021 році також зазначено інформаційно за попередні періоди без фіксації порушення Ліцензійних умов.
З цього приводу, представником позивача надано пояснення про те, що товариство неодноразово звертало увагу, що заборгованість перед АТ «Укртрансгаз» та ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» у позивача виникла внаслідок збитковості тарифів операторів газорозподільних мереж.
Так, Законом України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» (Закон №1639) передбачено врегулювання на умовах цього Закону, зокрема заборгованість операторів газорозподільних систем, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, за договорами про надання послуг з транспортування природного газу перед особою, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно.
Тобто, основною метою прийняття Закону №1639 є врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу та супутніх ринків, яка виникла через неналежне урядування та складну економічну ситуацію.
Зокрема, Закон №1639 містить положення, які визнають існування економічно не обґрунтованих тарифів на розподіл природного газу та визначає порядок компенсації державою в особі відповідних державних органів, різниці в тарифах та фактично понесених витратах операторами газорозподільних систем.
Постановою НКРЕКП від 16 листопада 2022 року №1464 «Про включення АТ «Вінницягаз» до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу», АТ «Вінницягаз» включено до Реєстру, передбаченого Законом №1639.
Відтак, АТ «Вінницягаз», як оператор газорозподільних систем, має законодавчо передбачене право врегулювання заборгованості, включаючи заборгованість згідно судових рішень, стягувачами в яких виступають АТ «Укртрансгаз» та ТОВ «Оператор газотранспортної системи України».
Таким чином, АТ «Вінницягаз» мало законне право не погоджуватися з грошовими вимогами Оператора ГТС до остаточного вирішення спорів в судовому порядку.
Стосовно перерахування АТ «Вінницягаз» на рахунок ТОВ «ЙЕ Енергія» коштів на виконання договірних зобов`язань, то представником позивача зазначено наступне.
Так, Законом України «Про ринок природного газу», зокрема ст. 37 прямо передбачено можливість операторам газорозподільної системи забезпечувати здійснення покладених на нього цим Законом функцій за рахунок своїх фінансових, матеріально-технічних, людських та інших ресурсів (в тому числі і коштів, отриманих товариством за рахунок здійснення господарської діяльності не пов`язаної із розподілом природного газу).
Відтак, заборгованість АТ «Вінницягаз» перед АТ «Укртрансгаз» і ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» не має відношення до коштів, які перераховані ТОВ «ЙЕ Енергія», оскільки є коштами підприємства та не мають відношення до здійснення ліцензованої діяльності з розподілу природного газу і жодним чином не пов`язані із заборгованістю АТ «Вінницягаз» перед АТ «Укртрансгаз» та ТОВ «Оператор газотранспортної системи України».
Щодо порушення пп. 29 п. 2.2 Ліцензійних умов представником відповідача зазначено про те, що перевіркою зафіксовано недотримання позивачем термінів послуги відновлення газопостачання (розподілу природного газу) за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання, у тому числі міській місцевості (послуга за кодом S4.1.) строк виконання послуги відповідно до законодавства до 2 робочих днів по замовнику ОСОБА_1 (заява споживача про відновлення газопостачання від 28.10.2021, акт на підключення газових приладів від 02.11.2021 на 1 день).
При цьому, НКРЕКП були враховані поясненнями Ліцензіата, надані листом від 09.01.2023 № 21001-Сл-344-0123 про те, що при заповненні інформації у Додатку 9 надання послуг за кодом S4.1 була допущена помилка товариством при реєстрації, а саме згідно з документами споживач мешкає у селі Щуро-Копієвка Тульчинський р-н, тому потрібно було визначити код послуги S4.2.
Однак, компенсація за недотримання Стандартів та вимог товариством замовникам не сплачена.
Також, комісією з проведення перевірки зафіксовано, що вибірковою перевіркою та співставленням даних Додатка 9 із електронними журналами реєстрації заяв на приєднання, видачі ТУ, погодження проектів газопостачання та проектно-кошторисної документації (ПКД) встановлено, що товариством у Додатку 9 до Стандартів та вимог внесено недостовірні дані, а саме некоректно визначено код послуги, некоректно зазначено дату початку чи завершення надання послуги у визначений законодавством термін, некоректно зазначено адресу по 10 споживачам (замовникам): ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 .
З цього приводу, представником позивача надано пояснення про те, що товариством було надано НКРЕКП пояснення, що в додатку 9 надання послуг за кодом S4.1 було допущено помилку при реєстрації, а саме: ОСОБА_1 , проживає в селі (строк відновлення до 5 робочих днів), а шаблон при реєстрації був підібраний як «особа, що проживає у місті» (строк відновлення до 3 робочих днів), що в свою чергу і вплинуло на результат звітності.
Стосовно решти порушень представником позивача не надано письмових пояснень.
Щодо порушення пп. 30 п. 2.2 Ліцензійних умов представником відповідача зазначено про те, що перевіркою встановлено, що АТ «Вінницягаз» у 2021 році на 11 запитів НКРЕКП надало документи або інформацію, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, з порушенням встановлених листами НКРЕКП строків від 1 до 20 днів.
При цьому, позивачем не зазначено обґрунтованих причин неможливості вчасної подачі відповідної інформації.
З приводу даного порушення представником позивача не надано письмових пояснень.
Щодо порушення пп. 31 п. 2.2 Ліцензійних умов представником відповідача зазначено про те, що Ліцензіат не виконав у встановлені строки вимоги постанови НКРЕКП від 26.05.2021 №870 «Про накладення штрафу на АТ «Вінницягаз» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання», а саме: до 01.12.2021 вимоги абзаців другого-третього, п`ятого, сьомого-восьмого, десятого, тринадцятого підпункту 2 пункту 2 постанови № 870 (щодо довиконання ІП 2017, ІП 2019, ІП 2020); до 31.12.2021 вимоги підпункту 3 пункту 2 постанови № 870 (щодо не прийняті на баланс та не укладені договори на господарське відання, користування та експлуатацію на газопроводи, встановлення лічильників газу, укладання актів розмежування, здійснення розрахунків з оператором газотранспортної системи).
З приводу даного порушення представником позивача не надано письмових пояснень.
Щодо порушення пп. 6 п. 2.5 глави 2 Ліцензійних умов представником відповідача зазначено про те, що станом на 31.12.2021 АТ «Вінницягаз» не було оформлено акти розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін із споживачами у кількості 105 943 одиниць або 23,09 % від загальної кількості споживачів, в т. ч.: - з побутовими споживачами (приватний сектор) 8 939 од. або 34 % від загальної кількості споживачів; - по багатоквартирних будинках 97 004 од. або 51 % від загальної кількості споживачів.
При цьому, позивачем не було надано обґрунтованих доказів про відмову споживачів підписувати акти розмежування та не надано доказів вчинення певних дій позивачем для врегулювання даного питання (судове або позасудове врегулювання).
З цього приводу, представником позивача надано пояснення про те, що залишок неукладених актів розмежування припадає саме на побутових споживачів, які невмотивовано відмовляються підписувати документи даного характеру, або висувають необґрунтовані вимоги, щодо зміни їх змісту, що також впливає на динаміку їх загального підписання.
Також, однією із причин відмови у підписанні актів розмежування є небажання споживачів забезпечувати власними силами обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання власниками яких вони є та укладати договори на технічне обслуговування як правило, незважаючи на численні пояснення товариства, споживачі ототожнюють підписання актів з підписанням договорів на технічне обслуговування.
Однак, товариство проводить роз`яснювальну роботу серед населення та органів місцевого самоврядування щодо необхідності підписання актів розмежування та заключення угод на технічне обслуговування.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів дійшла висновку проте, що дотримання пп. 1 п. 2.2 та пп. 27 п. 2.2 Ліцензійних умов не залежали від волі АТ «Вінницягаз», оскільки позивачем вживались усі можливі і необхідні заходи щодо не допущення цих порушень, а відтак позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Тоді як, зафіксовані відповідачем решта порушень є обґрунтованими та знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи, а відтак позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, доводи апеляційної скарги спростовують висновки рішення суду, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржуване рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг задовольнити частково.
Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04 липня 2023 року скасувати.
Прийняти нову постанову.
Адміністративний позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати постанову від 31.01.2023 №188 «Про накладення штрафу на Aкціонерне товариство «Вінницягаз» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання» в частині пп. 1 п. 2.2 та пп. 27 п. 2.2 Ліцензійних умов.
Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.01.2023 №24-р «Про усунення порушень Aкціонерного товариства "Вінницягаз" в частині пп. 1 п. 2.2 та пп. 27 п. 2.2 Ліцензійних умов.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 01 листопада 2023 року.
Головуючий Матохнюк Д.Б. Судді Біла Л.М. Гонтарук В. М.