справа № 515/1845/23
ПОСТАНОВА
про повернення протоколу про адміністративне правопорушення
для належного оформлення
11 січня 2024 року м. Арциз
Суддя Арцизького районного суду Одеської області Гусєва Н.Д.,
при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Відділення поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановила:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 565462 від 29 жовтня 2023 року, ОСОБА_1 29 жовтня 2023 року о 20 год. 06 хв., перебуваючи за адресою: вул.Центральна, буд. № 84, с.Борисівка, не виконав неодноразове законне розпорядження (вимогу) про припинення правопорушення, шарпав та штовхав працівників поліції, поводив себе зухвало та нахабно. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Виконуючи вимоги ст. 278 КУпАП про підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення, проходжу до висновку, що при складанні вказаного протоколу суттєво порушені вимоги ст. ст. 33, 256, 261, 268 КУпАП, які не дають можливості розглянути справу по суті з наступних підстав.
Так в порушення вимог ст. 256 КУпАП у вказаному протоколі при викладенні суті адміністративного правопорушення не зазначені кваліфікуючі ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, які визначають спосіб його вчинення, оскільки з об`єктивної сторони злісною непокорою є відмова відвиконання наполегливих,неодноразово повторенихпроте втой жечас законнихвимог чирозпоряджень поліцейськогопід часвиконання нимслужбових обов`язків,однак увказаному протоколізазначено,що ОСОБА_1 виявив зліснунепокору законномурозпорядженню (вимозі)поліцейського,тобто булаодна вимогаполіцейського,а ненеодноразова. Також, не зазначено форму вини (прямий умисел).
Крім того,у складеномувідносно ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення при викладенні суті адміністративного правопорушення не зазначено яким нормативним актом передбачено законність вимоги поліцейського при виконанні ним службових обов`язків, оскільки ст. 185 КУпАП є бланкетною нормою Закону, а також у протоколі не вказано яке правопорушення вчиняв ОСОБА_1 внаслідок чого були здійснені вимоги поліцейського.
Вказані обставини свідчать про те, що посадовою особою, яка склала протокол не в повній мірі викладено суть адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, оскільки суть правопорушення не конкретизована, не розкрито її зміст в повному обсязі, фактично відсутній виклад саме злісної непокори законному розпорядженню працівника поліції при виконанні ним службових обов`язків.
Також, у складеному відносно ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення, не зазначеноточне місцепроживання правопорушника(район,області);не зазначено точне місце вчинення адміністративних правопорушень, оскільки у протоколі тільки зазначено «… АДРЕСА_2 …», тобто без зазначення району, області. Крім того, у протоколі не зазначено потерпілих, свідків, якими протокол має бути підписано, що позбавляє можливості викликати їх у судове засідання.
Слід зазначити, що за змістом ст. ст. 279, 280 КУпАП справа про адміністративне правопорушення має суддею розглядатись у межах тих обставин, які зазначенні у протоколі про таке порушення.
Суддя не має права у постанові за підсумками розгляду справи вказувати на кваліфікуючі ознаки правопорушення, які не зазначалися у протоколі про адміністративне правопорушення, або їх виключати, адже у протилежному випадку він виходить за межі своєї компетенції, якою згідно з вимогами ст. ст. 213, 221 КУпАП є лише розгляд справи.
Отже,під часрозгляду справипро адміністративнеправопорушення суддя не вправі самостійно змінювати на шкоду особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, суть правопорушення, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у вчиненні якого певною особою має доводитися в суді.
Також, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, не були роз`яснені її права і обов`язки, передбачені ст. 268 КУпАП, що є грубим порушенням ч. 4 ст. 256 КУпАП.
Таким чином, невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення складеного відносно ОСОБА_1 вимогам закону унеможливлює прийняти у справі законного й обґрунтованого судового рішення, тому, без усунення зазначених недоліків протоколу про адміністративне правопорушення розгляд справи є неможливим.
У разі, якщо вимоги до протоколу не дотримані про що зокрема, наголосив пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у постанові від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», суд може вмотивованою постановою повернути такий протокол для належного оформлення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 лютого 2021 року у справі № 11-1219сап19.
Підставою для розгляду справи про адміністративні правопорушення та вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення. Відповідно до ст. 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Не відповідність складених протоколів вимогам ст. 256 КУпАП та інших матеріалів справи не дає можливість здійснити всебічне, повне і об`єктивне з`ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд адміністративної справи по суті та прийняти обґрунтоване та законне рішення по ній, оскільки відповідно до ст. 62 Конституції України вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях, у зв`язку з чим приходжу до висновку про повернення протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП органу, який склав зазначений протокол, для належного оформлення.
Також,встановлено,що матеріали справи про адміністративне правопорушення не оформлені належним чином, оскільки зазначені в описі документи не збігаються з документами, які знаходяться у матеріалах справи та у протоколі взагалі не зазначено, які документи додані до протоколу, що ставить під сумнів документи, які є в матеріалах справи, а також в порушення вимог ст. 33 КУпАП у справі про адміністративне правопорушення відсутні документи, які підтверджують особу порушника, характер вчиненого правопорушення, ступінь вини порушника, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність. Крім того, у справі відсутні документи, які підтверджують стан здоров`я порушника, оскільки відповідно до вимог ст. ст. 30-1, 32 КУпАП громадські роботи, адміністративний арешт не призначаються особам з інвалідністю першої або другої групи, а також, що порушник офіційно працевлаштований, оскільки відповідно до вимог ст. 31 КУпАП виправні роботи застосовуються з відбуванням їх за місцем постійної роботи особи.
Слід зазначити,що суддя також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Звертаю увагу на те, що при накладенні стягнення за адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП враховуються характер вчиненого правопорушення, дані про особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а тому при додатковому опрацюванні необхідно долучити до протоколу відповідні документи та, в разі потреби, необхідно витребувати та приєднати до матеріалів справи інші документи, подання яких покладено на орган, який направляє справу до суду.
Крім того, суддя зазначає, що згідно п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Отже, при доопрацюванні справи про адміністративні правопорушення необхідно усунути вищенаведені недоліки з дотриманням при цьому вимог ст. 38 КУпАП.
Керуючись вимогами п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, суддя, -
постановила:
Протокол про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 565462 від 29 жовтня 2023 року, складений відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення та справу про адміністративне правопорушення - повернути до Відділення поліції № 2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя
Арцизького районного суду
Одеської області Гусєва Н.Д.