ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2024 рокуСправа №160/26358/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач-1), у якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії (рішення №45512-35757/1-01/8-0400/23 від 19.09.2023) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 заробітну плату відповідно до довідок про заробітну плату за період роботи з січня 1985 по липень 1987 року та з жовтня 1987 року по грудень 1990 року;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 10.06.2023, з урахуванням довідки про заробітну плату від 12.05.2020 №Ш-24, виданої представництвом ПАО "НАФТОВА КОМПАНІЯ" "РОСНАФТА" в Ямало-Ненецькому автономному окрузі за період роботи з січня 1985 по липень 1987 року та довідки про заробітну плату від 31.05.2019 №42, виданої ЗАТ "ЕЛЬСАН" Республіка Білорусь за період роботи з жовтня 1987 року по грудень 1990 року.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач працював з 03.07.1984 по 15.03.1987 на посаді слюсаря-монтажника у будівельно-монтажній бригаді, з 16.03.1987 по 20.07.1987 на посаді слюсаря-сантехніка у Виробничому об?єднанні «ПУРНАФТОГАЗ» не території Ямало-Ненецького автономного округу Тюменської області, Росія, яке у подальшому перетворювалось, змінювалась назва, реорганізовувалось тощо. Крім того, з 27.10.1987 по 31.12.1990 позивач працював на посаді слюсаря сантехніка у Закритому акціонерному товаристві "ЕЛЬСАН" м. Мінськ Республіки Білорусь. Зазначені вище періоди трудової діяльності позивача підтверджуються архівними довідками з місця роботи та довідками про розмір заробітної плати, які він отримав завчасно у 2011, 2019-2020 роках, у зв`язку з втратою трудової книжки. З питання призначення пенсії за віком відповідно до положень статті 26 Закону Україні «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся 12.06.2023 до відповідача-1 шляхом подання письмової заяви та необхідного пакету документів. Вказану вище заяву розглянуто ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та призначено позивачу пенсію за віком, загальний розмір пенсійної виплати з 10.06.2023 становить 3097,63 грн. Однак, розрахунок пенсії проведений відповідачем-1 без урахуванням вищезазначених довідок про трудовий стаж та розмір заробітної плати, що підтверджується листом-відмовою ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 19.09.2023 №45512-35757/Ш-01/8-0400/23. Під час перерахунку пенсії відповідачем в алгоритм розрахунку не враховано заробітну плату позивача за 1985 рік - 8726,10 руб., 1986 рік - 9694,97 руб., 1987 рік - 5392,07 руб. та 458,16 руб, 1988 рік - 2409,68 руб., 1989 рік - 3210,81 руб., 1990 рік - 3211,59 руб., що свідчить про непроведення відповідачем-1 належного розрахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за період з січня 1985 по липень 1987 у Виробничому об?єднанні «ПУРНАФТОГАЗ» та з жовтня 1987 року по грудень 1990 року у Закритому акціонерному товаристві "ЕЛЬСАН". Згідно зі змісту листа від 19.09.2023 Nє45512-35757/1-01/8-0400/23, відмова ГУ ПФУ в Дніпропетровській області обґрунтовується неможливістю відповідача-1 проведення перевірки довідок про заробітну плату від 31.05.2019 №42 та від 12.05.2020 №Ш-24 через військову агресією Російської Федерації проти України, введення воєнного стану в країні та неможливість вести листування з Російською Федерацією та Республікою Білорусь з питання проведення перевірки довідок. Позивач, вважаючи дії відповідача-1 щодо відмови у врахуванні довідок про заробітну плату при призначенні пенсії за віком та розрахунку її розміру, звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 16.10.2023 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
13.11.2023 до суду від представника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, в якому відповідач-1 заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції відповідач-1 зазначив, що відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, та довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. Оскільки довідки не підтверджені первинними документами та вести листування з Російською Федерацією та Республікою Білорусь з питання проведення перевірки довідок про заробітну плату від 31.05.2019 № 42 та від 12.05.2020 № Ш-24 на сьогоднішній день немає можливості, для проведення розрахунку пенсії з урахуванням вищезазначених довідок відсутні підстави.
13.11.2023 до суду від представника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надійшло клопотання про залучення співвідповідача ГУ ПФУ в Харківській області. В обґрунтування заявленого клопотання зазначено, що підставою звернення до суду та предметом спору в даній справі є рішення про призначення пенсії, яке приймалося ГУ ПФУ в Харківській області.
Ухвалою суду від 15.11.2023 залучено в якості співвідповідача у справі №160/26358/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі ГУ ПФУ в Харківській області, відповідач-2) та постановлено здійснювати спочатку розгляд адміністративної справи №160/26358/23.
01.12.2023 до суду від представника ГУ ПФУ в Харківській області надійшов відзив на позов, в якому відповідач-2 заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції відповідач-2 зазначив, що 12.06.2023 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). Після реєстрації в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, заява ОСОБА_1 про призначення пенсії, за принципом екстериторіальності, розглянута ГУ ПФУ в Харківській області та розпорядженням від 16.06.2023 ОСОБА_1 з 10.06.2023 призначено пенсію за віком на підставі Закону №1058-IV. Відповідно до наданих документів та даних індивідуальних відомостей про застраховану особу на час звернення з заявою про призначення пенсії загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 39 років 0 місяців 14 днів. До страхового стажу позивача зараховані всі періоди відповідно до наданих документів та за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Зарахування стажу роботи набутого на території держав учасниць Співдружності Незалежних Держав здійснювалось за умови підтвердження його компетентними органами іншої країни, шляхом надсилання відповідних запитів та листів для перевірки. З 01.01.2023 Російська Федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992. Пенсії громадянам, які працювали на території Російської Федерації, призначаються на умовах, визначених Законом №1058-IV, при цьому, до страхового стажу зараховується періоди роботи (служби) на території РРФСР по 31.12.1991. Всі взаємовідносини з Російською Федерацією та Республікою Білорусь щодо підтвердження стажу роботи на їх території припинені, тому неможливо перевірити довідки про заробітну плату. Таким чином, при призначенні пенсії позивачу відповідачем-2 не врахована заробітна плата, яка зазначена у довідці про заробітну плату від 12.05.2020 №Ш- 24, наданою представництвом ПАО "НАФТОВА КОМПАНІЯ" "РОСНАФТА" в Ямало-Ненецькому автономному окрузі за період роботи з січня 1985 по липень 1987 року та довідці про заробітну плату від 31.05.2019 №42, наданою ЗАТ "ЕЛЬСАН" Республіка Білорусь, за період роботи з жовтня 1987 року по грудень 1990 року, проте до страхового стажу цей період зараховано. Враховуючи зазначене вище, немає законних підстав для врахування довідок про заробітну плату, виданих на території Російської Федерації та Республіки Білорусь. З урахуванням вищезазначеного, відповідачем-2 призначено ОСОБА_1 з 10.06.2023 пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV на підставі положень чинного законодавства, та на думку ГУ ПФУ в Харківській області такі дії відповідача-2 є правомірними та законними, а отже відсутні підстави для визнання дій протиправними.
Дослідивши матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та з 10.06.2023 отримує пенсію за віком, яка призначена розпорядженням ГУ ПФУ в Харківській області від 16.06.2023.
З відзиву відповідача-2 випливає, що при призначенні пенсії за віком позивачу ГУ ПФУ в Харківській області враховано до загального трудового стажу ОСОБА_1 періоди трудової діяльності:
- з 03.07.1984 по 15.03.1987 на посаді слюсаря-монтажника у будівельно-монтажній бригаді, з 16.03.1987 по 20.07.1987 на посаді слюсаря-сантехніка у Виробничому об?єднанні «ПУРНАФТОГАЗ» не території Ямало-Ненецького автономного округу Тюменської області, Росія;
- з 27.10.1987 по 31.12.1990 на посаді слюсаря сантехніка у Закритому акціонерному товаристві "ЕЛЬСАН" м. Мінськ, Республіка Білорусь.
Проте, при призначенні пенсії позивачу відповідачем-2 не враховано довідки про заробітну плату:
- від 12.05.2020 №Ш-24, видану представництвом ПАО "НАФТОВА КОМПАНІЯ" "РОСНАФТА" в Ямало-Ненецькому автономному окрузі за період роботи з січня 1985 по липень 1987 року;
- від 31.05.2019 №42, виданої ЗАТ "ЕЛЬСАН" Республіка Білорусь за період роботи з жовтня 1987 року по грудень 1990 року.
12.06.2023 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з питанням перерахунку пенсії допризначення з урахуванням довідки про заробітну плату від 12.05.2020 №Ш-24, виданої представництвом ПАО "НАФТОВА КОМПАНІЯ" "РОСНАФТА" в Ямало-Ненецькому автономному окрузі за період роботи з січня 1985 по липень 1987 року та довідки про заробітну плату від 31.05.2019 №42, виданої ЗАТ "ЕЛЬСАН" Республіка Білорусь за період роботи з жовтня 1987 року по грудень 1990 року.
Листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 19.09.2023 №45515-35757/Ш-01/8-0400/23 позивача повідомлено, що згідно з особистою заявою від 12.06.2023 позивачу призначено пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону №1058-IV з 10.06.2023. До заяви про призначення пенсії позивачем надано довідки про заробітну плату від 31.05.2019 №42 за період роботи з 01.10.1987 по 31.12.1990, яка видана ЗАТ «ЕЛЬСАН» Республіка Білорусь та від 12.05.2020 №Ш-24, за період роботи з 01.01.1985 по 31.07.1987, яка видана представництвом ПАО "НАФТОВА КОМПАНІЯ" "РОСНАФТА" в Ямало-Ненецькому автономному окрузі, які підлягають перевірці відповідності сум заробітної плати, зазначених у довідках, первинним документам. Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні (зі змінами та доповненнями) у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в країні введено воєнний стан. Оскільки довідки не підтверджені первинними документами та вести листування з Російською Федерацією та Республікою Білорусь з питання проведення перевірки довідок про заробітну плату від 31.05.2019 № 42 та від 12.05.2020 № Ш-24 на сьогоднішній день немає можливості, тому для проведення розрахунку пенсії з урахуванням вищезазначених довідок відсутні підстави.
Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд виходить з такого.
Згідно з частиною 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів7, 8, 9 і 14статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно зі статтею 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1911 №1788-XII (далі Закон №1788-XII) пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.
Статтею 65 Закону №1788-XII встановлено загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсій, згідно якого середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.
Пункт 22 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок №637) визначає, що стаж роботи громадян України за її межами підтверджується документами, легалізованими відповідно до законодавства (крім роботи на території колишнього СРСР і держав, з якими колишнім СРСР було укладено угоди про соціальне забезпечення, до укладення відповідних двосторонніх угод).
Відповідно до пункту 23 Порядку № 637 документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).
Згідно з абзацом 1 пункту 24 Порядку № 637, для підтвердження стажу роботи приймаються лише ті відомості про період роботи, що внесені до довідки на підставі документів, або відповідно до вимог цього Порядку.
Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (далі Порядок №22-1).
Пунктом 2.10 розділу II Порядку №22-1 визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
До матеріалів справи долучено архівну довідку №Ш-47 від 28.07.2011, видану представництвом ПАО "НАФТОВА КОМПАНІЯ" "РОСНАФТА" в Ямало-Ненецькому автономному окрузі, з якої випливає таке.
ОСОБА_1 працював повний робочий день у виробничому об`єднанні «ПУРНЕФТКГАЗ» Суторминського управління бурових робіт №2 спеціалізоване управління механізованих робіт. Вахтовий метод роботи
з 03.07.1984 наказ №93-к від 03.07.1984 по 15.03.1987 в якості - слюсаря - монтажника в будівельно-монтажній бригаді;
з 16.03.1987 наказ №33-к від 19.03.1987 по 20.07.1987 наказ №88-к от 04.07.1987 в якості - слюсаря сантехніка.
Особливі умови роботи - район Крайньої Півночі.
Підстава: ??накази по особовому складу за 1984 - 1987, особова картка форми Т-2, особові рахунки по заробітній платі за 1985 - 1993.
Згідно з архівною довідкою №Ш-24 від 12.05.2020, виданої ОСОБА_1 представництвом ПАО "НАФТОВА КОМПАНІЯ" "РОСНАФТА" сума заробітної плати, крім премій, доплат та винагород, що виплачені за період більше, ніж місяць, складає:
- 1985 рік: січень 891,41 руб., лютий 0,00 руб., березень 1618,09 руб., квітень 490,87 руб., травень 297,10 руб., червень 1407,20 руб., липень 76,45 руб., серпень 1257,45 руб., вересень 202,27 руб., жовтень 0,00 руб., листопад 1152,92 руб., грудень 648,34 руб. Разом: 8726,10 руб.;
- 1986 рік: січень 925,01 руб., лютий 797,45 руб., березень 955,31 руб., квітень 67,51 руб., травень 1954,65 руб., червень 726,25 руб., липень 212,38 руб., серпень 903,07 руб., вересень 794,52 руб., жовтень 746,29 руб., листопад 748,80 руб., грудень 853,73 руб. Разом: 9694,97 руб.;
- 1987 рік: січень 734,87 руб., лютий 623,41 руб., березень 390,82 руб., квітень 90,45 руб., травень 964,80 руб., червень 484,12 руб., липень 2103,60 руб., Разом: 5392,07 руб.
Довідка видана на підставі особових рахунків з 1985 по 1987.
Згідно з довідкою №43 від 31.05.2019, виданої ЗАТ «ЕЛЬСАН», ОСОБА_1 працював в ЗАТ «ЕЛЬСАН» в якості слюсаря-сантехника з 27.10.1987 (наказ №96-к від 28.10.1987). Звільнений 31.12.1990 (наказ №5-к від 17.01.1991).
У відповідності до довідки про заробітну плату для обрахування пенсії від 31.05.2019 №42, виданої ЗАТ «ЕЛЬСАН» ОСОБА_1 (працював у будівничому монтажному потязі №679 тресту «ЦЕНТРОТРАНСТЕХМОНТАЖ») про фактичний заробіток, що враховується для обрахування пенсії за період з жовтня 1987 по грудень 1990 встановлено таке:
- 1987 рік: жовтень 35,86 руб., листопад 186,55 руб., грудень 235,75 руб. Разом: 458,16 руб.;
- 1988 рік: січень 132,72 руб., лютий 119,64 руб., березень 146.56 руб., квітень 198,31 руб., травень 169,00 руб., червень 186,55 руб., липень 160,04 руб., серпень 255,33 руб., вересень 179,30 руб., жовтень 223,57 руб., листопад 309,54 руб., грудень 329,12 руб. Разом: 2409,68 руб.;
- 1989 рік: січень 194,80 руб., лютий 266,37 руб., березень 193,55 руб., квітень 272,10 руб., травень 209,97 руб., червень 337,01 руб., липень 178,69 руб., серпень 163,67 руб., вересень 361,09 руб., жовтень 175,06 руб., листопад 174,76 руб., грудень 683,74 руб. Разом: 3210,81 руб.;
- 1990 рік: січень 106,04 руб., лютий 230,88 руб., березень 266,87 руб., квітень 205,41 руб., травень 141,74 руб., червень 677,59 руб., липень 244,95 руб., серпень 242,35 руб., вересень 254,39 руб., жовтень 341,34 руб., листопад 126,60 руб., грудень 393,43 руб. Разом: 3211,59 руб.
Підстава видачі довідки розрахункові відомості за 1987-1990.
Дослідивши зміст довідок про заробітну плату від 12.05.2020 №Ш- 24 та від 31.05.2019 №42, суд зазначає, що вони мають необхідну інформацію про виплачені доходи та посилання на первинні документи, на підставі яких вони видані, підписані посадовими особами та скріплені печаткою.
Суд зазначає, що за умови підтвердження трудового стажу, позивач, як громадянин України, наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.
При цьому суд зауважує, що виключно встановлення факту подання недостовірних відомостей, а не неможливість проведення перевірки, є підставою для неврахування довідок про виплачену заробітну плату.
Будь-яких посилань на невідповідність довідок чинному законодавству (або їх недостовірності) відповідач не навів.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 18.06.2020 у справі №265/4170/17.
Крім того, суд зауважує, що відповідачем-2 при призначенні пенсії позивачу не врахована заробітна плата, яка зазначена у вказаних довідках, проте до страхового стажу період, зазначений в довідках, зараховано.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про передчасність та протиправність відмови відповідача-2 у врахуванні довідок про заробітну плату позивача за спірні періоди.
Щодо вимоги про зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області провести перерахунку та виплати пенсії з часу її призначення з урахуванням довідок, суд зазначає наступне.
Саме ГУ ПФУ в Харківській області визначено засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності відповідно до пункту 4.2. Порядку №22-1, як структурний підрозділ органу, що мав призначити позивачу пенсію та визначити середньомісячний заробіток для обчислення пенсій.
За таких обставин, належним способом захисту прав позивача є зобов`язання ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії з урахуванням висновків суду.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За наведених обставин позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1073,60 грн., що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції №0.0.3240895619 від 10.10.2023.
Отже, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2, діями якого порушені права позивача, в сумі 536,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: майдан Свободи, 5, 3 під`їзд, 2 поверх, Держпром, м. Харків, 61022; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 14099344) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неврахування при розрахунку пенсії ОСОБА_1 заробітної плати відповідно до довідок про заробітну плату за період роботи з січня 1985 по липень 1987 року та з жовтня 1987 року по грудень 1990 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії з урахуванням висновків суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області судові витрати у розмірі 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар