Справа № 690/619/23
Провадження № 3/690/3/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2024 року м. Ватутіне
Суддя Ватутінськогоміського судуЧеркаської областіЛиндюк В.С.,за участю ОСОБА_1 ,захисника ТокарО.М.,прокурора ТарасоваО.С.,розглянувши матеріалисправи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,адреса реєстраціїмісця проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 30.01.1997 року Ватутінським МВ УМВС України в Черкаській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , освіта вища, одружений, директор комунального некомерційного підприємства «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», інші відомості суду не відомі, за фактом вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 173-2 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
До Ватутінського міського суду Черкаської області з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли матеріали відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за фактами вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст.172-7 КУпАП, які постановами від 29.09.2023 року об`єднано в одне провадження для їх спільного розгляду.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 19.09.2023 року № 411/2023 ОСОБА_1 , будучи директором КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» та відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомив належним чином про наявність у нього реального конфлікту інтересів, зумовленого виданням наказу КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» від 13.12.2021 року № 242 «Про преміювання працівників лікарні за результатами роботи 2021 року», який стосується в тому числі його особисто, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 19.09.2023 року № 412/2023 ОСОБА_1 , будучи директором КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», та відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», вчинив дії при наявності в нього реального конфлікту інтересів зумовленого виданням наказу КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» від 13.12.2021року № 242 «Про преміювання працівників лікарні за результатами роботи 2021 року», який стосується в тому числі особисто його, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 19.09.2023 року № 413/2023 ОСОБА_1 , будучи директором КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», та відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», не повідомив належним чином про наявність у нього реального конфлікту інтересів зумовленого виданням наказу КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» від 02.06.2023 року № 27-ос, який стосується його близької особи (дружини), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.172-7 КУпАП.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 19.09.2023 року № 414/2023 ОСОБА_1 , будучи директором КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», та відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією порушення, в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», прийняв рішення при наявності у нього реального конфлікту інтересів зумовленого виданням наказу КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» від 02.06.2023 року № 27-ос, який стосується його близької особи (дружини), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.172-7 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 не визнав свою вину у вчиненні жодного з інкримінованих йому адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, та надав суду пояснення за змістом яких він з 03.12.2020 року працює на посаді керівника КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», а з 01.01.2021 року також працює на посаді лікаря ортопеда-травматолога за сумісництвом. У грудні 2021 року заступник з економічної роботи запропонувала преміювати працівників лікарні за результатами роботи 2021 року, оскільки наявні грошові кошти дозволяли це зробити, та таких премій вже не було декілька років. Після обговорення даного питання з профспілкового комітетом погоджено преміювати лікарів лікарні в розмірі 3000 грн., а молодший, середній медичний персонал та інших працівників лікарні в розмірі 2000 грн., тобто розмір премії був фіксованим для всіх та диференціювався лише залежно від посади особи. У подальшому він, як керівник лікарні, 13.12.2021 року підписав наданий йому проект наказу № 242 «Про преміювання працівників лікарні за результатами роботи 2021 року», в якому серед переліку лікарів було також вказано і його, оскільки він за сумісництвом також працював лікарем ортопедом-травматологом консультативно-діагностичного відділення КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради». Додатково вказав, що при підписанні наказу від 13.12.2021 року № 242 «Про преміювання працівників лікарні за результатами роботи 2021 року» він не вважав, що в нього наявний будь-який конфлікт інтересів, оскільки не він ініціював питання преміювання, і не він визначав розмір премій та їх диференціацію, що йому також підтвердив юрист лікарні, тож не повідомляв нікого про підписання вищевказаного наказу.
Також пояснив, що в КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» працює паліативне відділення, надання медичних послуг яким забезпечує надходження до медичної установи понад 5000000 млн. щорічно відповідно до угод, укладених з Національною службою здоров`я України. При цьому, до літа 2023 року в цьому паліативному відділенні не було лікаря на постійній основі, а послуги в ньому надавались лікарями різних спеціальностей за сумісництвом, що в свою чергу зумовлювало їх додаткове навантаження та неможливість забезпечити плановість роботи в даному відділенні, в силу плинності кадрів. На початку літа 2023 року його дружина ОСОБА_2 , яка має вищу медичну освіту та понад 8 років стажу, виявила бажання спробувати працювати в паліативному відділенні. В зв`язку з тим, що дружина певний час не працювала у медичній сфері, він вирішив призначити її на посаду лікаря паліативного відділення з випробувальним терміном 3 місяці, в зв`язку з чим 02.06.2023 року підписано відповідний наказ № 27-ос. Також пояснив, що в даному наказі ним вказано розмір посадового окладу лікаря, який передбачено штатним розписом, а також розмір набавки з урахуванням її медичного стажу 10%. При цьому, на даний час відповідно до законодавства фактичний розмір заробітної плати будь-якого лікаря державних та комунальних закладів охорони здоров`я не залежно від розмірів їх посадового окладу та надбавки, не може становити менше 20000 грн., при цьому різниця між цим розміром та сумою окладу та надбавки підлягає доплаті з фонду заробітної плати. У подальшому, коли його дружина вже точно визначилась, що зможе працювати в паліативному відділенні на постійній основі, він перед тим, як видати наказ про її призначення, в серпні 2023 року повідомив Ватутінську міську раду про наявність у нього потенційного конфлікту інтересів у зв`язку з прийняттям дружини з 05.09.2023 року на посаду лікаря в очолюваній ним лікарні. Додатково вказав, що його дружина як лікар терапевт паліативного відділення КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» безпосередньо підпорядковувалась та підпорядковується медичному директору, а не йому як керівнику медичної установи.
Захисник адвокатТокар О.М.,повноваження якоїпідтверджено ордеромвід 24.10.2023року серіїСА №1067707,вказала пробезпідставність складеннявідносно ОСОБА_1 протоколів проадміністративні правопорушення,передбачені ч.1ст.172-7,ч.2ст.172-7КУпАП.Вказане мотивувалатим,що зізмісту протоколівпро адміністративнеправопорушення від19.09.2023року №№411/2023,412/2023вбачається,що в ОСОБА_1 під часпідписання наказувід 13.12.2021року № 242 «Про преміювання працівників лікарні за результатами роботи 2021 року» мав місце реальнийконфлікт інтересів,тобто суперечністьміж йогоприватним інтересом,який мавмайновий характерта полягаву отриманнідля себегрошової винагородиу виглядіпремії,та йогослужбовими повноваженнями,що впливалона об`єктивність,неупередженість підчас виданнянаказу від13.12.2021року №242,оскільки зацим наказомйому,як лікарюортопеду-травматологу,виплачено преміюв розмірі3000грн.,яка єнайбільшою середпрацівників,яким убільшості випадківвін призначивпремію врозмірі 2000грн.,хоча вінне мігоб`єктивно оцінитисвоє виконанняроботи тавстановлювати винагородуза неї,водночас жодногоприватного інтересув ОСОБА_1 не було,і немогло бути,оскільки якрішення пропреміювання працівниківлікарні,так ірозмір їхпремій,визначався назасіданні профспілковогокомітету,про щонадала відповіднийвитяг зпротоколу від13.12.2021року №12.За вказанихобставин, ОСОБА_1 як керівниклікарні підписуючинаказ від13.12.2021року № 242 «Про преміювання працівників лікарні за результатами роботи 2021 року» виконував виключносвої представницькіфункції щодореалізації рішенняпрофспілкового комітету,не маючипри цьомужодної дискреції.Факт того,що згіднонаказу від13.12.2021року № 242 виплата премії, крім інших, передбачалась також ОСОБА_1 зумовлено тим, що він, окрім керівництва медичною установою, також за сумісництвом виконував лікаря ортопеда-травматолога, що безпосередньо погоджено міським головою Ватутінської міської ради, про що свідчить відповідне розпорядження від 31.12.2020 року № 272/04-01. Додатково вказала, що ОСОБА_1 також підписує табелі обліку робочого часу працівників лікарні, в тому числі й щодо себе, що є підставою для виплати йому заробітної плати, однак вказані дії не можуть кваліфікуватися як такі, що вчиненні в умовах реального конфлікту інтересів. За вказаних обставин, вважає, що підписання ОСОБА_1 наказу від 13.12.2021року № 242 не може вважатися таким, що прийнято в умовах реального конфлікту інтересів, про який він належним чином не повідомив, а тому провадження в цих справах слід закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Також вказала,що зізмісту протоколівпро адміністративнеправопорушення від19.09.2023року №№413/2023,414/2023вбачається,що реальнийконфлікт інтересів ОСОБА_1 під часпідписання наказувід 02.06.2023року № 27-ос, зумовлений суперечністю між його приватним інтересом, який мав майновий характер та був зумовлений сімейними відносинами, оскільки полягав у отриманні його близькою особою (дружиною) грошової винагороди у вигляді премії, та його службовими повноваженнями, що впливало на об`єктивність, неупередженість прийняття рішення, оскільки за цим наказом його дружину ОСОБА_2 зараховано на посаду лікаря терапевта паліативного відділення з випробувальним терміном 3(три) місяці на 1,0 ставки з посадовим окладом 5265 грн. + 10% надбавки за вислугу років, водночас такого реального конфлікту інтересів не було, оскільки на посаду лікаря терапевта паліативного відділення КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» ніхто, крім ОСОБА_2 , не претендував. Крім того, призначення ОСОБА_2 надбавки в розмірі 10% посадового окладу обумовлено не бажанням чи приватним інтересом ОСОБА_1 , а виключно вимогами нормативно-правових актів, якими врегулювано питання оплати праці медичних працівників, дія яких розповсюджується на всіх лікарів державних та комунальних закладів охорони здоров`я. При цьому, кадрова ситуація, яка склалася в КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» потребувала прийняття на посаду лікаря терапевта паліативного відділення на повну ставку, оскільки в іншому випадку ставилась під загрозу діяльність цього відділення, та, як наслідок, фінансування лікарні в обсязі понад 5000000 грн. на рік від Національної служби здоров`я України, тож оскільки інших кандидатів на цю посаду не було, ОСОБА_1 приймаючи рішення про прийняття на роботу з випробувальним терміном своєї дружини не мав жодної дискреції та керувався виключно як потребами лікарні, так і потребами жителів громади. За вказаних обставин, вважає, що прийняття ОСОБА_1 як головним лікарем медичної установи на посаду лікаря терапевта паліативного відділення своєї дружини,шляхом підписаннянаказу від02.06.2023року № 27-ос, не може вважатися таким, що здійснено в умовах реального конфлікту інтересів, про який він належним чином не повідомив, як наслідок, провадження в цих справах слід закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Додатково вказала, що не зважаючи на закінчення строків, передбачених ч.4 ст. 38 КУпАП, для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, у зв`язку з підписанням ним наказу КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» від 13.12.2021 року № 242 «Про преміювання працівників лікарні за результатами роботи 2021 року», який стосується в тому числі його особисто, та не повідомлення ним належним чином про наявність у нього реального конфлікту інтересів у зв`язку з цим, слід розглянути питання наявності в діях ОСОБА_1 складів цих адміністративних правопорушень, оскільки закриття провадження в справі з підстав, передбачених п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, яка не є реабілітуючою, може залишити сумніви в сторонніх осіб щодо добропорядності ОСОБА_1 та негативно вплинути на його репутацію.
Прокурором Звенигородської окружної прокуратури Тарасовим О.С. подано до суду висновок за змістом якого докази, долучені до протоколів про адміністративні правопорушення від 19.09.2023 року №№ 411/2023, 412/2023, 413/2023, 414/2023, свідчить про факт не вжиття ОСОБА_1 заходів до повідомлення про наявність у нього реального конфлікту інтересів при видачі наказу від 13.12.2021 року № 242 «Про преміювання працівників лікарні за результатами роботи 2021 року» та наказу від 02.06.2023 року № 27-ос, тобто прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів є достатнім для констатації порушення встановлених обмежень, в зв`язку з чим просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян 5100 грн.
Також у судовому засіданні прокурор Тарасов О.С. вказав на реальність конфлікту інтересів у керівника КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» ОСОБА_1 під час підписання наказу від 13.12.2021 року № 242, яким, крім іншого, передбачалось нарахування та виплата безпосередньо йому премії в найбільшому розмірі 3000 грн., а також під час підписання наказу від 02.06.2023 року № 27-ос, яким він влаштував на роботу безпосередньо свою дружину та призначив їй премію до посадового окладу в розмірі 10%, а також про відсутність доказів повідомлення ним у встановленому законом порядку Ватутінської міської ради про наявність у нього реального конфлікту інтересів у зв`язку з цим.
Відповідно до змісту п.п. 1.1, 1.4, 4.1 статуту КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», затвердженого рішенням Ватутінської міської ради від 17.12.2020 року № 2-49 (далі Статут), підприємство є закладом охорони здоров`я, яке є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним територіальній громаді м. Ватутіне в особі Ватутінської міської ради, яка є його засновником, власником та органом управління майном. КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» є юридичною особою публічного права, набувши права та обов`язки юридично особи з дня його державної реєстрації.
Згідно змісту пп.пп. 7.4.6, 7.4.10, 7.4.14, 7.4.16, 7.4.17 п. 7.4 Статуту директор КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», крім іншого: видає накази та інші акти, дає вказівки, обов`язкові для всіх підрозділів та працівників, у межах своєї компетенції; приймає рішення про прийняття на роботу, звільнення з роботи працівників, а також інші, передбачені законодавством про працю рішення в сфері трудових відносин, забезпечує раціональний добір кадрів; вживає заходи до своєчасної та в повному обсязі виплати заробітної плати, а також передбачених законодавством податків, зборів та інших платежів; затверджує наказами положення про структурні підрозділи, штатний розпис, положення про преміювання, інші положення та порядку, що мають системний характер; визначає розмір заробітної плати, застосовує заходи заохочення та накладає на працівників дисциплінарні стягнення відповідно до законодавства.
Розпорядженням міського голови м. Ватутіне від 02.12.2020 року №254/04-01 ОСОБА_1 як переможця конкурсу призначено на посаду директора КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» з 03.12.2020 року.
Відповідно до змісту п.п. 1.4, 4.4 посадової інструкції директора КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» він безпосередньо підпорядковується міському голові Ватутінської міської ради та є відповідальний за порушення вимог антикорупційного законодавства.
Розпорядженням міського голови Ватутінської міської ради від 31.12.2020року № 272/04-01 надано дозвіл з 01.01.2021 року директору КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» ОСОБА_1 на роботу за сумісництвом на посадах лікаря ортопеда-травматолога клініко-діагностичного відділення та загального хірургічного відділення КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради».
Згідно п.п. 3, 10 положення про преміювання працівників КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», яке є додатком № 11 до колективного договору на 2019-2023 роки, преміювання працівників проводиться в межах фонду заробітної плати та здійснюється на підставі наказу керівника за погодженням з профспілковим комітетом.
Відповідно до витягу з протоколу засідання профспілкового комітету від 13.12.2021 року № 12 за результатами розгляду подання адміністрації КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» про надання згоди на преміювання працівників медичної установи за результатами роботи за 2021 рік одноголосно вирішено надати згоду на таке преміювання за списком, що додається.
Наказом директора КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» ОСОБА_1 від 13.12.2021 року № 242 «Про преміювання працівників лікарні за результатами роботи 2021 року» відповідно до положення про преміювання працівників, колективного договору КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», в зв`язку з досягненням запланованих показників роботи за 2021 року та за сумлінне виконання посадових обов`язків, передбачено виплату грошової премії в грудні місяці працівникам лікарні із зазначенням їх прізвищ, імен та по батькові, посади та розміру премії. Відповідно до даного наказу також передбачено виплату премії лікарю ортопеду-травматологу ОСОБА_1 в розмірі 3000 грн.
Зі змісту наказу від 13.12.2021 року № 242 «Про преміювання працівників лікарні за результатами роботи 2021 року» вбачається, що розмір премії особами, які обіймають посади лікарів, є однаковим для всіх та становить 3000грн., а премію в розмірі 2000 грн. передбачалось виплатити середньому та молодшому медичному персоналу (медичні сестри відділень, акушерки), а також лаборантам та іншим особам, які фактично не надають медичних послуг (водіям, кухарям, інженеру з охорони праці, ліфтеру, завідувачу складу та інш.).
Відповідно до інформації по прийомах лікарів за 2021 рік безпосередньо лікарем ОСОБА_1 завершено 4437 прийомів із загальної кількості 16003 завершених прийомів 15-ма лікарями консультативно-діагностичного відділення КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради».
Наказом директора КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» від 02.06.2023 року № 27-ос ОСОБА_2 з 05.06.2023 року зараховано на посаду лікаря терапевта паліативного відділення з випробувальним терміном 3 місяці на 1,0 ставки з посадовим окладом 5265грн. + 10% надбавки за вислугу років.
Згідно пояснювальної записки та розрахунку, складених інспектором з кадрів КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», станом на 05.06.2023року медичний стаж ОСОБА_2 для нарахування надбавки за вислугу років складав 8 років 10 місяців 6 днів, що підтверджується її трудовою книжкою серії НОМЕР_3 .
Положеннями п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.01.2023року № 28 «Деякі питання оплати праці медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації державних та комунальних закладів охорони здоров`я», крім іншого, передбачено, що мінімальний розмір оплати праці медичних працівників встановлюється на рівні не менше 20000 грн. для осіб, які займають лікарські посади у закладах охорони здоров`я. Під час обчислення розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру враховуються основна, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Також, крім іншого, визначено, що граничний розмір надбавок, передбачених у пп. «а» пп. 2 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 року № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» може бути збільшений медичним працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров`я для досягнення вищевказаного мінімального розміру нарахування заробітної плати.
Наказом КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» від 16.01.2023 року № 25 «Про порядок встановлення доплат по КНП «Ватутінська МЛ ВМР» встановлено розмір заробітної плати особам, які займають лікарські посади, на рівні не нижче 20000 грн., та передбачено, що до нарахованої заробітної плати в розмірі 20000 грн. входять: доплата за шкідливі умови праці, доплата за роботу в нічний час, доплата за суміщення та розширення зони обслуговування, надбавки за медичний стаж, індексація заробітної плати, а також фактично продубльовано інші положення постанови Кабінету Міністрів України від 13.01.2023 року № 28 «Деякі питання оплати праці медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації державних та комунальних закладів охорони здоров`я».
Зі змісту посадової інструкції лікаря відділення паліативної допомоги КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» вбачається, що призначення та звільнення з посади здійснюється наказом директора за попереднім погодженням із завідувачем відділення паліативної допомоги, у випадку його відсутності з медичним директором. Лікар безпосередньо підпорядковується завідувачу відділення паліативної допомоги, у випадку його відсутності медичному директору.
Відповідно до листа від 15.08.2023 року № 808 директор КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» ОСОБА_1 звернувся до міського голови м. Ватутіне за змістом якого повідомив про наявність у нього потенційного конфлікту інтересів під час реалізації його службових повноважень директора, що пов`язано з прийняттям ним після закінчення випробувального терміну 05.09.2023 року на основне місце роботи дружину лікарем терапевтом паліативного відділення ОСОБА_2 , та просив запровадити зовнішній контроль за здійсненням ним службових повноважень з питань, що пов`язані з предметом конфлікту інтересів.
Розпорядженням міського голови Ватутінської міської ради від 16.08.2023року № 130-к «Про застосування зовнішнього контролю до ОСОБА_3 » застосовано зовнішній контроль за розглядом та вирішенням директором КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» ОСОБА_1 питань щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності, переведення на іншу посаду, оформлення відряджень, оплати праці (в тому числі призначення премій, встановлення доплат, надбавок, виплати матеріальної допомоги на оздоровлення тощо) лікаря терапевту паліативного відділення КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» ОСОБА_2 шляхом перевірки та візування проектів рішень із зазначених питань уповноваженим по контролю.
Наказом директора КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» від 05.09.2023 року № 42-ос, в зв`язку з закінченням випробувального терміну ОСОБА_2 з 06.09.2023 року зараховано на посаду лікаря терапевта паліативного відділення на постійній основі на 1,0ставки з посадовим окладом 5265 грн. + 10% надбавки за вислугу років.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , а також доводи його захисника адвоката Токар О.М. та прокурора Тарасова О.С., всебічно, повно і об`єктивно дослідивши матеріали адміністративної справи, що мають доказове значення, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, керуючись законом та правосвідомістю, вважаю, що провадження в справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП підлягає закриттю.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Положеннями ст. 280 КУпАП України передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб`єктом правопорушення, всіх обов`язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Диспозицією ч. 1 ст. 172-7 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів, а диспозицією ч.2 ст. 172-7 КУпАП за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Згідно приміткидо ст.172-7КУпАП суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції». У цій статті під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Таким чином, вказані диспозиції ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП є бланкетними, оскільки відсилають до відповідного законодавства у сфері запобігання корупції.
Відповідно до змісту пп. а) п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи юридичних осіб публічного права прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та є суб`єктами на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права є голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.
Таким чином, ОСОБА_1 як керівник КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» є посадовою особою юридичної особи публічного права та є суб`єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно дозмісту п.п.2,3ч.1ст.28Закону України«Про запобіганнякорупції» особи,зазначені уп.п.1,2ч.1ст.3цього Закону,крім іншого,зобов`язані: повідомлятине пізнішенаступного робочогодня змоменту,коли особадізналася чиповинна буладізнатися пронаявність унеї реальногочи потенційногоконфлікту інтересівбезпосереднього керівника,а увипадку перебуванняособи напосаді,яка непередбачає наявностіу неїбезпосереднього керівника,або вколегіальному органі Національнеагентство чиінший визначенийзаконом органабо колегіальнийорган,під часвиконання повноваженьу якомувиник конфліктінтересів,відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Терміни «реальний конфлікт інтересів», «потенційний конфлікт інтересів», «приватний інтерес» закріплені в ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», зокрема: «реальний конфлікт інтересів» суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень; «приватний інтерес» будь-якиймайновий чинемайновий інтересособи,у томучислі зумовленийособистими,сімейними,дружніми чиіншими позаслужбовимистосунками зфізичними чиюридичними особами,у томучислі ті,що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях ; «потенційний конфлікт інтересів» наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об`єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Відповідно до змісту п. 2.3 Методичних рекомендацій щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції (далі Методичні рекомендації), розроблених Національним агентством з питань запобігання корупції, яке згідно змісту ч. 1 ст. 4, п.п. 7, 11 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції», є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику, та уповноважене, крім іншого, надавати методичну допомогу щодо виявлення державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування корупційних ризиків у своїй діяльності та реалізації ними заходів щодо їх усунення, у тому числі підготовки та виконання антикорупційних програм; надавати рекомендаційні роз`яснення, методичну та консультаційну допомоги з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, застосування інших положень цього Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів, вбачається, що приватний інтерес може впливати на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, вчинення чи невчинення дій лише під час реалізації службових/представницьких повноважень, що є дискреційними.
Згідно рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2, прийнятих Комітетом Міністрів 11.03.1980 року, дискреційні повноваження це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за таких обставин.
Вказані Методичні рекомендації, відповідно до ч. 9 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», розміщено на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за посиланням https://nazk.gov.ua/wp-content/uploads/2022/10/Metodychni-rekomendatsiyi-K.I.-19.10.2022.pdf.
Також відповідно до висновків Великої Палати Верховного суду, викладених у постанові від 16.02.2022 року в справі № 9901/382/21, дискреційні повноваження це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають їм можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох альтернативних варіантів управлінських рішень, кожен із яких є законним. При цьому такі повноваження не можуть визнаватися дискреційними за наявності лише одного правомірного та законно обґрунтованого варіанта поведінки суб`єкта владних повноважень.
З огляду на вказане, вважаю, що ОСОБА_1 , підписуючи 13.12.2021року наказ № 242 «Про преміювання працівників лікарні за результатами роботи 2021 року», виконав свою функцію, як керівника КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», щодо підписання документів для розпорядження коштами фонду оплати праці, у відповідності до норм Положення про преміювання працівників КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради».
Факт того, що цим наказом, крім іншого, також передбачалось преміювання й ОСОБА_1 як лікаря ортопеда-травматолога, не свідчить про прийняття ним рішення в умовах реального конфлікту інтересів, оскільки, як встановлено в судовому засіданні, розмір такої премії ОСОБА_1 безпосередньо не визначався, так як перелік працівників (лікарів та інших) КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» та розмір їх премій визначено профспілковим комітетом, що узгоджується з Положенням про преміювання працівників КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради».
Відповідно до змісту п. 14.6 Методичних рекомендацій, отримавши у визначеному порядку погодження щодо розміру власної премії, керівник, приймаючи рішення про встановлення собі стимулюючої виплати, не діятиме в умовах реального конфлікту інтересів, оскільки відповідне повноваження не буде дискреційним. При цьому, погодження розміру стимулюючої виплати є умовою реалізації службового повноваження керівника, а не самостійним службовим повноваженням, тому вимоги ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» (повідомляти про конфлікт інтересів; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів) на випадки звернення за отриманням зазначеного погодження (може здійснюватися, у тому числі, шляхом підписання та направлення письмового подання чи пропозиції) не поширюються.
За вказаних обставин, вбачається, що ОСОБА_1 жодним чином не лише не оцінював власну роботу на посаді лікаря ортопеда-травматолога КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», а й не мав дискреційних повноважень при визначені розміру премії, яка мала б бути виплачена йому саме як лікарю, за результатами роботи за 2021 рік, тож вважаю, що під час підписання ним 13.12.2021 року наказу № 242 «Про преміювання працівників лікарні за результатами роботи 2021 року» реальний конфлікт інтересів у нього був відсутнім, як наслідок, й обов`язку повідомлення міського голови Ватутінської міської ради про наявність такого не виникло.
При цьому, відсутні докази того, що ОСОБА_1 як керівник КНП«Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» здійснював будь-який вплив на членів профспілкового комітету під час прийняття ними рішення щодо преміювання працівників КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» та розміру таких премій.
Таким чином,недоведеним єфакт поширеннявимог п.п.2,3ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» на ОСОБА_1 у зв`язку з підписанням 13.12.2021 року наказу № 242 «Про преміювання працівників лікарні за результатами роботи 2021 року», як наслідок, відсутніми є подія і склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст.172-7 КУпАП.
Під час вирішення питання щодо наявності в діянні ОСОБА_1 реального конфлікту інтересів під час підписання наказу від 02.06.2023 року №27-ос, який стосується його близької особи (дружини), та дотриманням ним вимог п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», підлягає врахуванню наступне.
ОСОБА_1 не заперечувався факт того, що ОСОБА_2 є членом його сім`ї (дружиною).
Наказом директора КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» від 02.06.2023 року № 27-ос ОСОБА_2 з 05.06.2023 року зараховано на посаду лікаря терапевта паліативного відділення з випробувальним терміном 3 місяці на 1,0 ставки з посадовим окладом 5265грн. + 10% надбавки за вислугу років.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 КЗпП України забороняється необґрунтована відмова у прийнятті на роботу, тобто відмова без будь-яких мотивів або з підстав, що не стосуються кваліфікації чи професійних якостей працівника, або з інших підстав, не передбачених законом.
З огляду на вказане, враховуючи факт звернення ОСОБА_2 , яка має вищу медичну освіту та понад 8 років медичного стажу, із заявою про прийняття її на роботу на посаду лікаря паліативного відділення КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», яка була вакантною, та відсутність інших кандидатів для призначення на цю посаду, вважаю, що ОСОБА_1 , як керівник КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», не мав жодних законних підстав для відмови в прийнятті ОСОБА_2 на роботу, з урахуванням того, що обмеження щодо спільної роботи близьких осіб, передбачені ст. 27 Закону України «Про запобігання корупції», не поширюються на нього, та доказів зворотного матеріали справи не містять, як наслідок, в нього були відсутніми дискреційні повноваження (можливість обирати з кількох юридично допустимих варіантів управлінських рішень, кожен із яких є законним) під час прийняття даного рішення.
Положеннями Закону України «Про запобігання корпції» не встановлено заборон чи обмежень щодо наявності приватного інтересу як такого. Йдеться про дотримання законодавчо встановлених вимог щодо запобігання конфлікту інтересів через відповідну оцінку приватних інтересів щодо їх впливу на прийняття рішень посадовою особою при реалізації своїх службових чи представницьких повноважень.
Зважаючи на положення Закону України «Про запобігання корупції», ключовими ознаками реального конфлікту інтересів є наявність у особи приватного інтересу, службових повноважень та суперечності між ними, що впливає на об`єктивність та неупередженість прийняття рішення, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання службових повноважень.
Відповідно до змісту п. 14.1.1 Методичних рекомендацій керівник державного (комунального) підприємства (установи, організації) наділений повноваженнями приймати рішення розпорядчого характеру стосовно всіх працівників, у тому числі щодо близької особи, яка працює в цьому ж підприємстві (установі, організації), незалежно від того, хто є їх безпосереднім керівником. Таким чином, близька особа перебуває у прямому підпорядкуванні не лише в свого безпосереднього керівника, а й у керівника підприємства, через що в керівника наявний потенційний конфлікт інтересів. Тож у ситуації, коли в підпорядкуванні керівника чи інших посадових осіб працюють близькі особи, завжди існує потенційний конфлікт інтересів, оскільки у сфері повноважень таких осіб наявний приватний інтерес, зумовлений позаслужбовими стосунками з близькою особою, що може вплинути на об`єктивність та неупередженість прийняття рішень, вчинення дій під час виконання службових повноважень стосовно близької особи.
Згідно змісту п. 2.5 Методичних рекомендацій відмінність між потенційним та реальним конфліктом інтересів полягає в тому, що при потенційному конфлікті інтересів у особи наявний приватний інтерес у сфері, в якій вона виконує свої службові/представницькі повноваження, та така ситуація надалі впливатиме на об`єктивність особи під час реалізації повноважень, а при реальному конфлікті інтересів особа реалізує (повинна реалізувати) свої повноваження у сфері, де наявний приватний інтерес, та це викликає суперечність між повноваженнями і приватним інтересом, яка впливає на об`єктивність вчинення дій чи прийняття рішень.
Також у п. 2.3.2 Методичних рекомендацій вказано, що в тому разі коли нормативно-правові акти виключають можливість діяти на власний розсуд (встановити або не встановити надбавку, визначати той чи інший розмір надбавки), передбачають чіткі умови, за наявності яких встановлюється надбавка до посадового окладу, а також фіксований розмір такої надбавки, то при підписанні посадовою особою юридичної особи публічного права наказу про встановлення дружині надбавки до посадового окладу, то в такої особи відсутні дискреційні повноваження, тому його приватний інтерес, не може впливати на його об`єктивність при вчиненні зазначеної дії, оскільки в такій ситуацій дискреційні повноваження відсутні.
Положеннями п. 2 Порядку виплати надбавки за вислугу років лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою державних та комунальних закладів охорони здоров`я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 року № 1418, передбачено, що розмір щомісячної надбавки по посадового окладу лікаря, який має стаж роботи понад 3 роки становить 10%.
З огляду на вказане, оскільки станом на дату прийняття ОСОБА_2 на посаду лікаря терапевта паліативного відділення КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» з випробувальним терміном 3 місяці, ОСОБА_2 мала 8років 10місяців 6днів медичного стажу, то призначення їй наказом від 02.06.2023 року № 27-ос надбавки за вислугу років в розмірі 10% посадового окладу, відповідає вимогам вищевказаного нормативно-правового акту, який виключав можливість ОСОБА_1 як керівника КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» діяти на власний розсуд (встановити або не встановити надбавку, визначати той чи інший розмір надбавки).
При цьому, вбачається, що посадовою особою Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України під час складення відносно ОСОБА_1 протоколів про адміністративні правопорушення від 19.09.2023 року №№413/2023, 414/2023 помилково ототожнено факт встановлення ОСОБА_2 під час призначення її на посаду лікаря терапевта паліативного відділення КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» надбавки за вислугу років до посадового окладу з призначенням їй премії у такому розмірі, оскільки в цих протоколах від 19.09.2023 року №№ 413/2023, 414/2023 вказано, що приватний інтерес ОСОБА_1 під час видачі наказу від 02.06.2023 року № 27-ос полягав саме в отриманні його близькою особою (дружиною) грошової винагороди у вигляді премії, та впливав на об`єктивність і неупередженість прийняття ним такого рішення.
Крім того, відповідно до наказу КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» від 16.01.2023 року № 25 «Про порядок встановлення доплат по КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», виданого на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.01.2023 року № 28 «Деякі питання оплати праці медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації державних та комунальних закладів охорони здоров`я», розмір заробітної плати осіб, які займають лікарські посади, встановлено на рівні не менше 20000 грн.
З огляду на вказане, розмір щомісячної заробітної плати ОСОБА_2 як лікаря терапевта паліативного відділення КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», яку призначено на повну ставку (1,0), не міг бути меншим 20000 грн., що більш як втричі перевищує суму її посадового окладу та надбавки за вислугу років в розмірі 10% (5265 грн. + 526,5 грн.), визначених наказом від 02.06.2023 року № 27-ос.
Таким чином,недоведеним єфакт поширеннявимог п.п.2,3ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» на ОСОБА_1 у зв`язку з підписанням ним наказу КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» від 02.06.2023 року № 27-ос, який стосується його близької особи (дружини), як в частині зарахування її на посаду лікаря терапевта паліативного відділення КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради» з випробувальним терміном 3 місяці, так і в частині встановлення їй надбавки за вислугу років в розмірі 10% посадового окладу, тож відсутніми є подія і склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, які вказано в протоколах про адміністративні правопорушення від 19.09.2023 року №№ 413/2023, 414/2023.
Відповідно до правової позицій, викладеної в постанові Верховного Суду від 26.06.2019 року в справі № 536/1703/17, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи в його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами, а не підтвердження вчинення особою правопорушення відповідними доказами, не породжує правових підстав для притягнення його до адміністративної відповідальності.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст.247КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вказане, враховуючи встановлені фактичні обставини справи та їх нормативно-правове регулювання, вважаю, що в ОСОБА_1 , як керівника КНП «Ватутінська міська лікарня Ватутінської міської ради», під час прийняття рішень у формі наказів від 13.12.2021 року № 242 «Про преміювання працівників лікарні за результатами роботи 2021 року» та від 02.06.2023 року №27-ос, був відсутнім реальний конфлікт інтересів, як наслідок, у нього не виникло обов`язку про повідомлення керівника органу, до повноважень якого належить його звільнення/ініціювання звільнення, про наявність такого конфлікту інтересів, тож провадження в даній справі підлягає закриттю, в зв`язку з відсутністю події і складів адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 172-7, 245, 247, 250-252, 254-256, 274, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за фактом вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, у зв`язку з відсутністю події і складів адміністративних правопорушень.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена особами, визначеними ч. 2 ст. 294 КУпАП, до Черкаського апеляційного суду через Ватутінський міський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Линдюк В.С.