Справа № 186/318/24
Провадження № 2/0186/308/24
У Х В А Л А
20 березня 2024 року м. Першотравенськ
Першотравенський міський суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого - судді Янжули С.А.
при секретарі - Лиман Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Першотравенську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Луганської обласної державної військової адміністрації, про визнання права власності на нерухоме майно,
ВСТАНОВИВ :
28 лютого 2024 року в провадження Першотравенського міського суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Луганської обласної державної військової адміністрації, про визнання права власності на нерухоме майно, подана через підсистему "Електронний суд" представником позивачів - адвокатом Шевченко Л.О.
29 лютого 2024 року позивачами подано уточнену позовну заяву.
В судове засідання сторони не з`явилися, представник відповідача - Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військової адміністрації, направив суду відзив на позовну заяву, в якому посилається, зокрема на те, що вказаний орган державної влади не є належним відповідачем по справі, представник позивачів направила суду відповідь на відзив на позовну заяву.
Крім того, представник позивачів направила суду клопотання про заміну первісного відповідача належним та заяву, в якій просить розглянути справу в її відсутність та у відсутність позивачів.
В обґрунтування клопотання зазначила, що належним відповідачем по справі є Луганська міська рада, тому просить суд замінити первісного відповідача на належного.
Судом встановлено, що позовну заяву подано до відповідача - Луганської обласної державної військової адміністрації.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій» утворено Луганську обласну військову адміністрацію та передбачено, що облдержадміністрація та її голова набувають статусу обласної військової адміністрації та її начальника відповідно (стаття 1).
Правові засади діяльності військових адміністрацій врегульовані Законом України «Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до пункту 1 статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними зокрема органами місцевого самоврядування.
Як вбачається з позовної заяви право власності на квартиру АДРЕСА_1 , зареєстровано Управлінням Луганської міської ради по приватизації житла, обліку та розподілу житлової площі, тобто структурним підрозділом Луганської міської ради.
Відповідно доПереліку територій,на якихведуться (велися)бойові діїабо тимчасовоокупованих РосійськоюФедерацією,затвердженого наказомМінреінтеграції від22грудня 2022року №309,вся територіяЛуганського району,у томучислі містоЛуганськ, тимчасово окупована з 07 квітня 2014 року.
Населені пункти Луганського району включені до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085 (в редакції від 02 лютого 2022 року № 117-р).
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Представницький орган місцевого самоврядування виборний орган (рада), наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення (абзац шостий статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Повноваження Луганської міської ради поширюються виключно на територію громади міста Луганська.
Як було вказано раніше Указом Президента України № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій» утворено Луганську обласну військову адміністрацію (стаття 1).
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі утворення обласної військової адміністрації на період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення чи скасування, у разі тимчасової окупації або оточення адміністративного центру області або у разі прийняття Верховною Радою України за поданням Президента України відповідного рішення ця обласна військова адміністрація здійснює повноваження обласної ради.
Згідно із пунктом 1 частини другої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування начальник військової адміністрації населеного пункту (пунктів) здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.
Луганська міська військова адміністрація не утворювалася, тому жоден орган державної влади на підконтрольній українській владі території не здійснює повноважень Луганської міської ради.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Луганська міська рада та Луганська обласна рада є самостійними юридичними особами публічного права і мають різні ідентифікаційні коди юридичних осіб: 26070794 (Луганська міська рада) та 24046449 (Луганська обласна рада). Облдержадміністрація не наділялася повноваженнями органу місцевого самоврядування, а тому не може бути належним відповідачем у цій справі.
Згідно зі ст.51 ЦПК України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі. Після спливу строків, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, суд може залучити до участі у справі співвідповідача або замінює первісного відповідача належним відповідачем виключно у разі, якщо позивач доведе, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.
Таким чином, клопотання представника позивачів про заміну первісного відповідача є таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.51 ЦПК України, - суд
ПОСТАНОВИВ :
Замінити первісного відповідача - Луганську обласну державну адміністрацію - Луганську обласну військову адміністрацію в цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Луганської обласної державної військової адміністрації, про визнання права власності на нерухоме майно, належним відповідачем Луганською міською радою, код ЄДРПОУ 26070794.
Розгляд справипродовжити 10 квітня 2024 року о 09:00 годині.
Копію ухвали направити сторонам по справі, відповідачу по справі направити копію позовної заяви з додатками до неї.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: С.А. Янжула.