Провадження № 3/932/20/24
Справа № 932/192/24
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11липня 2024 року суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Карягіна Н.О., за участіпрокурораСтариковського Є.В., Ісайка Є.В., захисника Махоніної О.В., розглянувши матеріали справи, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,громадянина України, працюючого заступником директора КЗК «Дніпровський національний академічний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка» Дніпровської обласної ради, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності, за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , будучи виконуючим обов`язки директора КЗК «Дніпровський національний академічний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка» Дніпровської обласної ради та будучи, згідно п.п «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції» , суб`єктом на якого поширюється дія зазначеного Закону, в порушення вимог ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», 27.04.2022 року видав наказ № 35-к «Про преміювання працівників Театру ім. Т.Г. Шевченка» відповідно до якого, за якісне та своєчасне виконання своїх обов`язків, сумлінну працю, добросовісне виконання виробничих завдань, забезпечення належного рівня виконавчої та трудової дисципліни, дотримання правил безпеки в період воєнного стану, ведення активної волонтерської діяльності, було встановлено розмір премії працівникам театру відповідно до ЗУ «Про оплату праці», колективного договору та положення про преміювання працівників, в квітні 2022 року, в тому числі і собі особисто, у розмірі 6832,30 грн., чим вчинив правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-7 КУпАП.
ОСОБА_2 заснований на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області й перебуває в управлінні Дніпропетровської обласної ради (ДОР). Управління закладом здійснює директор (керівник). Директор несе повну відповідальність за стан та діяльність закладу, діє без доручення від імені закладу, представляє його в усіх установах та організаціях, розпоряджається коштами та майном відповідно до чинного законодавства та Статуту. Укладає договори, дає доручення, відкриває в установах Державного казначейства розрахунковий та інші рахунки, несе відповідальність за формування та виконання фінансових планів.
Відповідно до Рішення Дніпровської обласної ради сьомого скликання, двадцять п`ятої сесії № 660-25/VII від 09.10.2020 ОСОБА_3 було призначено на посаду директор-художнього керівника КЗК «Дніпровський національний академічний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка» ДОР на термін з 19.10.2020 року по 19.10.2025 року.
Керівник закладу має право діяти від імені закладу, представляти і захищати його інтереси у відносинах з іншими установами та організаціями всіх форм власності, укладати господарські та інші угоди, давати доручення, розпоряджатися коштами Закладу, накладати на працівників стягнення відповідно до чинного законодавства України, у межах своєї компетенції видавати накази, розпорядження та давати вказівки, обов`язкові для всіх підрозділів та працівників Закладу, вирішувати питання, віднесені статутом та строковим трудовим договором до компетенції Директора. Директор укладає трудові договори з працівниками Закладу відповідно до чинного законодавства України. Директор підзвітний Дніпропетровській обласній раді, у межах, установлених чинним законодавством України, статутом Закладу та строковим трудовим договором.
Відповідно до Наказу № 286-к від 27.12.2017 року ОСОБА_1 було прийнято на посаду заступника директора комунального закладу культури. Відповідно до посадової інструкції заступника директора - ОСОБА_1 посада «заступник директора» відноситься до категорії «керівники», заступник призначається та звільняється з посади наказом директора художнього керівника театру, підпорядковується безпосередньо директору. До завдань та обов`язків заступника директора належить: керування виробничо-технічною діяльністю безпосередньо підпорядкованих служб, участь в розробці виробничих планів театру, проведення оперативних нарад з керівниками технічних та інженерних служб театру в межах повноважень. Заступник директора має право: представляти театр в державних установах, громадських організаціях з питань, які входять до його компетенції, надавати вказівки та розпорядження з адміністративно-господарських питань всім службам театру, здійснювати взаємодію з керівниками всіх структурних підрозділів театру.
Відповідно до Наказу управління культури, туризму, національностей і релігій Дніпровської обласної державної адміністрацій № 17-к від 28.02.2022 на п5еріод хвороби директора ОСОБА_3 , ОСОБА_1 приступив до виконання обов`язків директора, як її заступник.
Відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 1 посадова особа юридичної особи публічного права голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи, утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.
Відповідно ОСОБА_1 , будучи заступником директора Театру ім. Т.Г. Шевченка, є посадовою особою юридичної особи публічного права і відповідно до положень п.п«а» п.2ч.1ст.3Закону «Прозапобігання корупції»,суб`єктом наякого поширюєтьсядія цьогоЗакону,в порушення вимогст.28 ЗаконуУкраїни «Прозапобігання корупції»є суб`єктом,на якогопоширюється діяцього Законута єсуб`єктом відповідальностіза вчиненняправопорушень,пов`язаних зкорупцією.
Положеннями Колективного договору КЗК «Дніпровський національний академічний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка» ДОР, встановлено, що преміювання працівників театру за результатами праці здійснюється за рахунок фонду економії заробітної плати та за рахунок коштів, отриманих в результаті надання платних послуг відповідно до Положення про преміювання, яке було введено з метою матеріального стимулювання працівників за сумлінне і якісне виконання поставлених перед ними завдань, забезпечення належного рівня виконавчої та трудової дисципліни.
Відповідно, Положенням про преміювання встановлено, що преміювання працівників здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати праці за підсумками роботи за місяць. За результатами роботи встановлюються премії працівникам театру за виконання в межах встановленої тривалості робочого дня окремих показників. Для адміністративно управлінського персоналу, таких як заступник директора, головний адміністратор, головний бухгалтер, начальники відділів, заступник головного бухгалтера, провідний бухгалтер та економіст та старший касир- показником діяльності є виконання заходів та завдань, передбачених виробничими планами, за виконавчу та трудову дисципліну, створення гарних умов для постановки нових вистав на високому художньому рівні.
Конкретні розміри премій працівникам встановлюються з урахуванням результатів їх особистої участі у виконанні показників. Премії можуть виплачуватися окремим підрозділам або працівникам за наданням службових записок начальників відділів. Рішення про премії конкретним працівникам, приймається директором за узгодженням з профкомом. Преміювання здійснюється щомісячно, в межах фонду заробітної плати, затвердженого кошторисом, у відсотках до посадового окладу або фіксованою сумою.
У відповідності до ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про запобіганнякорупції» визначено терміни, серед яких приватний інтерес це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів це, суперечність між приватним інтересом особи та її службовим чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Статтею 28«Запобігання таврегулювання конфліктуінтересів» ЗУ«Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у п. 1,2 с. 1, ст. 3 цього Закону зобов`язані: вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів.
Об`єктивна сторона ч. 1 ст. 172-7 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо врегулювання конфлікту інтересів. З урахуванням викладеного, заходи щодо врегулювання наявного реального конфлікту інтересів не вживались.
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді виконуючого обов`язки директора КЗК «Дніпровський національний академічний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка» ДОР та будучи відповідно до положень п.п «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції», суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону та в порушення вимог ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», 27.04.2022 року, прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме: оцінив власні показники діяльності та особистий вклад в загальні результати праці за підсумками роботи за місяць; визначив розмір премії собі, як заступнику директора у розмірі 6832,30 грн.; видав наказ № 35-к від 27.04.2022 «Про преміювання працівників Театру ім. Т.Г. Шевченка» до якого, включив і себе.
Своїми умисними діями вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП. Наявність реального конфлікту інтересів у ОСОБА_1 підтверджується приватним майновим інтересом, зумовленим наявністю дискреційних повноважень виконуючи обов`язки директора Театру ім. Т.Г. Шевченка та можливістю реалізації їх відносно себе. Суперечність між приватним інтересом та здійсненням службових повноважень ОСОБА_1 пов`язана з реалізацією службових повноважень стосовно себе з метою отримання премії відповідного розміру. Реальний конфлікт інтересів ОСОБА_1 полягає в наявності суперечності між приватним майновим інтересом особи, обумовленим бажанням покращити своє матеріальне становище шляхом отримання премії у визначеному розмірі та наявними службовими повноваженнями щодо можливості визначення розміру премії, які впливають на його об`єктивність та неупередженість при прийнятті вказаного рішення.
В суді ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та зазначив, що діяв у рамках чинного законодавства та наданих повноважень, вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП.
Захисник Махоніна О.В. подала клопотання про закриття провадження відносно ОСОБА_1 у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи строків передбачених ст. 38 КУпАП, посилаючись на те, що правоохоронцями некоректно визначено дату виявлення адміністративного правопорушення та порушено строки складання протоколу, як передбачено ч. 2 ст. 254 КУпАП. Вважає, що факт виявлення правопорушення вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення слід вважати саме 19.07.2023 року.
Прокурор СтариковськийЄ.В.у судіпросив притягнутиОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, за яке передбачена відповідальність ч.1 ст.172-7 КУпАП., з огляду на встановлені в суді факти.
Вислухавши ОСОБА_1 , захисника Махоніну О.В., прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов до наступних висновків.
За змістом ст.ст.252, 280КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об`єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з`ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 251 зазначає, що доказами по справі є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Так, ч.1 ст.172-7 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції», реальний конфлікт інтересів це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що випливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень або неупередженість прийняття рішень, або вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Згідно з п.п.2, 3 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», особи зазначені у п.п.1, 2 ч.1 ст.3 цього Закону зобов`язані повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника (не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів).
Беручи до уваги диспозицію ст.172-7 КУпАП та п.2 примітки до цієї статті, порушення вимог стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів можуть полягати: - у неповідомленні особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів - наявної суперечності між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень (ч.1 ст.172-7 КУпАП); - у вчиненні дій чи прийнятті рішень в умовах реального конфлікту інтересів, тобто за наявності суперечності між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що вплинуло на об`єктивність або неупередженість вчинення таких дій, або прийняття таких рішень (ч.2 ст.172-7 КУпАП).
Склад правопорушення за ч.1 ст.172-7 КУпАП є формальним, оскільки обов`язковим елементом об`єктивної сторони є умисна дія - вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Об`єктивна сторона даного правопорушення полягає в активних діях особи, яка знала про наявність приватного інтересу, який впливав на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, вчинення чи не вчинення нею дій при здійсненні представницьких повноважень, тому зобов`язана була повідомити про це, однак не зробила цього.
З огляду на вищевикладене, вважаю, що вина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП, доведена повністю та підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 55 від 09.01.2024 року, копією листа ДОР № 2989 від 23.11.2023 року, листом НАЗК від 16.11.2023 року, листом Театру ім. Т.Г. Шевченка від 21.11.2023 року, листом Театру ім. Т.Г. Шевченка від 03.11.2023 року, листом ОСОБА_4 від 29.06.2023 року, копією Статуту КЗК «Дніпровський національний академічний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка» ДОР, затвердженим рішенням ДОР № 212-9/VII від 14.07.2017 року, положенням про преміювання працівників КЗК «Дніпровський національний академічний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка» ДОР, копією наказу № 17-к від 28.02.2022 року, копією наказу № 35-к від 27.04.2022 «Про преміювання працівників Театру ім. Т.Г. Шевченка», копією наказу № 286-к від 27.12.2017 року, копією посадової інструкції заступника директора від 01.02.2018 року, іншими матеріалами справи.
Таким чином, ОСОБА_1 , виконуючи обов`язки директора КЗК «Дніпровськийнаціональний академічнийукраїнський музично-драматичнийтеатр ім.Т.Г.Шевченка» ДОР підчас вирішенняпитання тапідписання наказу№ 35-квід 27.04.2022«Про преміюванняпрацівників Театруім.Т.Г.Шевченка» утому числіі себе,повинен був невчиняти дійта неприймати рішеньв умовахреального конфліктуінтересів;вжити заходівщодо врегулюванняреального чипотенційного конфліктуінтересів тане вирішуватипитання преміюваннящодо себе.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягненняза вчиненняправопорушення,пов`язаного зкорупцією,а такожправопорушень,передбачених ст.212-15,212-21 цього Кодексу,може бутинакладено протягомшести місяцівз дняйого виявлення,але непізніше двохроків здня йоговчинення. Яквстановлено судомправопорушення ОСОБА_1 було вчинене 27.04.2022 року і таким чином на день розгляду справи сплинув дворічний строк накладення стягнення. У зв`язку із закінченням на день розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення, провадження відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 38, 247 п. 7, 283-284 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Закрити провадження у відношенні ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, у зв`язку із закінченням на день розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови або її може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст. 7 КУпАП.
Суддя Н.О. Карягіна