Справа № 420/15941/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2024 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та внесення зазначених відомостей до військового квитка серії НОМЕР_2 і обліково-послужної картки до військового квитка серії НОМЕР_2 та зобов`язати уточнити (оновити) облікові дані ОСОБА_1 та внести відповідні відомості до військового квитка серії НОМЕР_2 і обліково-послужної картки до військового квитка серії НОМЕР_2 ; визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо зарахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у списки особового складу військової частини НОМЕР_1 і на усі види забезпечення та зобов`язати виключити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 і усіх видів забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі за текстом - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) як призовник (пункт 1 частини першої статті 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII. Службові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 достовірно знаючи, що відповідно до приписів Закону № 2232-XII призовники не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, оскільки не проходили військову строкову службу та не досягли 25-річного віку, однак діючи з хибно зрозумілих інтересів військової служби, затримали позивача, незаконно вилучили особисті речі, після чого перевезли на збірний пункт ІНФОРМАЦІЯ_5 , розташований в місті Одесі для подальшої відправки до однієї з військових частин Збройних Сил України. Водночас службові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 умисно склали та видали завідомо неправдиві офіційні документи, а саме військовий квиток серії НОМЕР_2 , обліково-послужну картку до військового квитка, до яких внесли завідомо неправдиві відомості щодо призову позивача у Збройні Сили України «18.05.2024», найменування військово-облікової спеціальності «підсобник», номер ВОС «956», код « 647А», військового звання «солдат», не дивлячись на те, що він не проходив військову строкову службу у військовому званні «солдат», не одержував військово-облікову спеціальність «підсобник» номер ВОС « 956», код « 647А», не набув практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни. 18.05.2024 співробітники ІНФОРМАЦІЯ_6 доставили позивача до військової частини НОМЕР_1 та передали особисті речі командуванню частини. Позивача зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та на всі види забезпечення, що поряд з іншим, підтверджується ордером № 1777 на отримання речового майна у військовій частині НОМЕР_1 . Разом з тим, позивач, який перебуває на військовому обліку як призовник, лише після досягнення ним 25-річного віку під час перебування на такому обліку, набуде статусу військовозобов`язаного, підлягатиме взяттю на військовий облік як військовозобов`язаний та може підлягати призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Позивач - призовник, ІНФОРМАЦІЯ_2 , якому виповнилося 23 роки, не підлягав мобілізації до Збройних Сил України станом на день призову на військову службу, адже не досяг 25-річного віку, не реалізовував своє право на проходження строкової військової служби та на проходження військової служби в порядку укладання контракту. Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2 , який не надав згоду на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, в будь-якому випадку не міг бути призваний на такий вид служби як за призовом під час мобілізації, на особливий період, оскільки проходження базової загальновійськової підготовки чи базової військової служби є основним критерієм, який дозволяє мобілізувати військовозобов`язаних до досягнення ними 25-річного віку. Ані Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу», ані Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ані Положенням № 154 не передбачено право службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснювати призов на військову службу за призовом по мобілізації, на особливий період громадян України, віком до 25 років, які не пройшли строкову (базову) військову службу чи базову загальновійськову підготовку, не здобули військово-облікову спеціальність, навички та уміння, необхідні для виконання конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, тобто призовників, які не є військовозобов`язаними або резервістами. Таким чином, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 вчинили протиправні дії, які суперечать приписам частин першої, другої статті 19 Конституції України, частини першої статті 39 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» (далі Указ № 69/2022), пунктів 1, 9, 11 Положення № 154, тобто незаконно призвали на військову службу за призовом по мобілізації, на особливий період громадяни України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , віком до 25 років, який не пройшов строкову (базову) військову службу чи базову загальновійськову підготовку, не здобув військово-облікову спеціальність, навички та уміння, необхідні для виконання конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, тобто призовника.
Представником відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що позивач перебував на військовому обліку призовників у ІНФОРМАЦІЯ_4 з 01.02.20217 по 12.10.2021, згідно обліково-алфавітної книги призовників. 12.10.2021 року позивач пройшов ВЛК рішенням якої визнаний непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний стан. Отже, з 12.10.2021 року позивач втратив статус призовника та змінив статус з призовника на військовозобов`язаного, відповідно до ч. 1 ст. 18, п. 2 ч. 1 п. 1 ч. 5 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу». Позивач 30.04.2024 прибув до відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдат запасу ІНФОРМАЦІЯ_4 , а не відділення призов (призовників), що додатково підтверджує обізнаність позивача у своєму статусі військовозобов`язаного. Позивач отримав направлення, як солдат запасу для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров`я у зв`язку із призовом на військову службу під час мобілізації. Позивач проходив ВЛК в період з 30.04.2024 по 17.05.2024 та рішенням від 17.05.2024 визнаний придатним до військової служби у військових частинах забезпечення, ІНФОРМАЦІЯ_6 . Позивач будь-яких заяв, скарг на рішення ВЛК не подавав, заяву про надання відстрочки також не подавав. Наказом від 17.05.2024 № 147 призваний на військову службу по мобілізації до Військової частини НОМЕР_1 та був доставлений до навчального центру вказаної частини. Будь-яких фактів стосовно насильницького тиску або інші протиправні дії ІНФОРМАЦІЯ_4 відносно позивача не було. Надання облікових даних, проходження медичного огляду для визначення ступеня придатності до військової служби та призов громадян на військову службу під час мобілізації, згода мобілізованого не передбачена, оскільки це є обов`язком, що визначено законодавством України.
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якій представник позивача вказав, що спірні взаємовідносини між позивачем і відповідачем виникли 17.05.2024, тобто після того як позивач пройшов медичний огляд та був визнаний придатним до військової служби у військових частинах забезпечення, ІНФОРМАЦІЯ_6 . Суд не може взяти до уваги протокольне рішення призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12.10.2021 № 6, оскільки воно суперечить: - приписам гр. І, ст. 29б Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402), які діють з 04.05.2024 і дотепер; - висновкам військово-лікарської комісії, якою визнано позивача придатним до служби у військових частинах забезпечення, ІНФОРМАЦІЯ_6 , викладеним у довідці ВЛК від 17.05.2024 № 1667 як того вимагають приписи гр. І, ст. 29б Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402), які діють з 04.05.2024 і дотепер. Фактично, протокольне рішення призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12.10.2021 № 6 є таким, що втратило чинність 17.05.2024. У військовому квитку позивача серії НОМЕР_2 в розділі VI. Відмітки про військовий облік відповідач проставив штамп, який засвідчує юридичний факт, що позивач знятий з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 . Таким чином, представник позивача дійшов легітимного правового висновку, що станом на 17.05.2024 позивач перебував у правовому статусі призовника, адже був знятий з військового обліку військовозобов`язаних, що підтверджується відповідним штампом у військову квитку як того вимагають приписи пунктом 79 Порядку № 1487.Відповідач повинен був вжити заходів до зміни облікових даних, а саме взяти позивача на облік як призовника (як такого, що не проходив строкову військову службу та не досяг 25-річного віку) у зв`язку з прийнятим 17.05.2024 рішенням військово-лікарською комісією, згідно з яким Позивач відповідно до приписів гр. І, ст. 29б Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402) визнаний придатним до служби у військових частинах забезпечення, ІНФОРМАЦІЯ_6 (довідка ВЛК від 17.05.2024 № 1667). Звісно, що відповідач зобов`язаний був зняти позивача з військового обліку військовозобов`язаних, оскільки правові підстави для подальшого перебування позивача на такому обліку відпали.
Представником відповідача Військової частини НОМЕР_1 відзив на позовну заяву до суду не надано.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою суду від 28 травня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Згідно витягу з обліково-алфавітної книги призовників 2000 року ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , взятий на військовий облік - 01.02.2017 року (а.с. 81-82).
12 жовтня 2021 року рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнаний непридатним в мирний час, обмежено придатний у воєнний час по гр. І ст. 29б (наказ МО України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України № 402 від 14.08.2008 р.»), підлягає переогляду 12.10.2026 р. (а.с. 79-80).
Згідно витягу з книги протоколів засідань Білгород-Дністровської призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_1 , 2000 року народження, протоколом призовної комісії від 12 жовтня 2021 року, на підставі гр. І ст. 29 б розладу хвороб (дод. 1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час. Відповідно до п. 1 ст. 18 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» звільнений від призову, підлягає взяттю на облік військовозобов`язаних запасу (а.с. 84-91).
30 квітня 2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , видано направлення на ВЛК, як військовозобов`язаному для проходження медичного огляду в ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с. 92-95).
17 травня 2024 року військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , видано довідку № 1667, згідно якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , придатний до служби у військових частинах забезпечення, ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 98).
17 травня 2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 видано наказ № 147, яким призвано на військову службу по мобілізації нижчепойменованих військовозобов`язаних до Військової частини НОМЕР_1 , зокрема солдата ОСОБА_1 , 2000 р.н. (а.с. 99).
Відомості щодо призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внесені до військового квитка серії НОМЕР_2 (а.с. 19-22).
Згідно ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року введений воєнний стан у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації.
Пунктом 2 вказаного Указу постановлено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_9 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з`єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень; особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб визначає Закон України «Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до ст. 1, 2 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень. Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин (17.05.2024 року).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Видами військової служби є, зокрема, військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Виконання військового обов`язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Призовникам, військовозобов`язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов`язку.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» взяттю на військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов`язаних: які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від призову на строкову військову службу звільняються громадяни України, зокрема, які визнані особами з інвалідністю або за станом здоров`я непридатними до військової служби в мирний час.
Згідно ст. 27 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров`я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань. Запас військовозобов`язаних поділяється на першу і другу категорії. До запасу першої категорії належать військовозобов`язані, які проходили військову службу та здобули під час її проходження військово-облікову спеціальність. До запасу другої категорії належать військовозобов`язані, які не здобули військово-облікової спеціальності під час проходження військової служби або не проходили військової служби.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов`язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації. Призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань. Громадяни України, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які раніше не проходили військову службу в Збройних Силах України, інших військових формуваннях, проходять курс базової загальновійськової підготовки тривалістю не менше ніж один місяць.
Згідно п. 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154, завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов`язків є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, взаємодіють з місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування з питань військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час; здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов`язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку); здійснюють контроль за проведенням на підприємствах, у закладах освіти роботи з ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час.
Згідно п. 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань призову громадян на строкову військову службу, службу у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від призову на строкову військову службу, службу у військовому резерві; сприяють організації призовними комісіями проведення медичного огляду, обстеження та лікування призовників; оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Відповідно до п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку; організовують оповіщення призовників, військовозобов`язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов`язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них тощо.
Додатком 2 до Порядку № 1487 затверджено Правила військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Пунктом 1 вказаних Правил визначено, що призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні, зокрема: перебувати на військовому обліку за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров`я незалежно від підпорядкування і форми власності; не змінювати місце проживання з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки - без дозволу відповідного керівника); особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» , а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.
З матеріалів справи вбачається, що згідно витягу з обліково-алфавітної книги призовників 2000 року ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , взятий на військовий облік - 01.02.2017 року (а.с. 81-82).
12 жовтня 2021 року рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнаний непридатним в мирний час, обмежено придатний у воєнний час по гр. І ст. 29б (наказ МО України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України № 402 від 14.08.2008 р.»), підлягає переогляду 12.10.2026 р. (а.с. 79-80).
Згідно витягу з книги протоколів засідань Білгород-Дністровської призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_1 , 2000 року народження, протоколом призовної комісії від 12 жовтня 2021 року, на підставі гр. І ст. 29 б розладу хвороб (дод. 1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час. Відповідно до п. 1 ст. 18 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» звільнений від призову, підлягає взяттю на облік військовозобов`язаних запасу (а.с. 84-91).
При цьому, у військовому квитку серії НОМЕР_2 , виданому на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , міститься відмітка від 26.10.2021 року про взяття на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 20).
Також, у військовому квитку позивача серії НОМЕР_2 в розділі VI. Відмітки про військовий облік, проставлено штамп - знято з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 , на що звертає увагу в обґрунтування позовних вимог представник позивача.
Разом з тим, у військовому квитку в розділі V. Відмітки про видачу та вилучення мобілізаційних розпоряджень, міститься відмітка мобілізаційне розпорядження вручено 17.05.2024 року.
При цьому, з обліково-послужної картки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вбачається, що позивач виключений з військового обліку, вибув у зв`язку із: призвані чи прийняті на військову службу (п. 1 ч. 5 ст. 37) (а.с. 79-80).
Отже, із зазначених документів вбачається, що ОСОБА_1 був знятий з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв`язку з призванням на військову службу по мобілізації до Військової частини НОМЕР_1 .
Таким чином, станом на дату виникнення спірних правовідносин та призову під час мобілізації на особливий період ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мав статус військовозобов`язаного, а тому посилання представника позивача на те, що позивач був в статусі призовника та не підлягав призову на військову службу під час мобілізації, є необґрунтованими.
При цьому, посилання представника позивача на те, що відповідач повинен був вжити заходів до зміни облікових даних, а саме взяти позивача на облік як призовника (як такого, що не проходив строкову військову службу та не досяг 25-річного віку) у зв`язку з прийнятим 17.05.2024 рішенням військово-лікарською комісією, згідно з яким позивач відповідно до приписів гр. І, ст. 29б Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402) визнаний придатним до служби у військових частинах забезпечення, ІНФОРМАЦІЯ_6 , суд вважає неспроможними, оскільки приписами чинного законодавства, зокрема ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», не передбачено зняття особи з обліку військовозобов`язаних та взяття на військовий облік призовників за зазначених обставин.
Статтею ст. 39 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено, що на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов`язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.
Будь-яких доказів на підтвердження того, що позивач на дату призову під час мобілізації був заброньованим в установленому порядку на період мобілізації, суду не надано.
З матеріалів справи вбачається, що 17 травня 2024 року військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_8 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , видано довідку № 1667, згідно якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , придатний до служби у військових частинах забезпечення, ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 98).
Також, відповідно до картки обстеження та медичного огляду з метою встановлення придатності до військової служби солдата запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , останнього оглянуто терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, отоларингологом, дерматовенерологом, психіатром, стоматологом. Картка містить підпис обстежуваного, який виконаний без будь-яких зауважень (а.с. 96-97).
Будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження вчинення службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 під час мобілізації протиправних дій щодо ОСОБА_1 суду не надано.
При цьому, 17 травня 2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 видано наказ № 147, яким призвано на військову службу по мобілізації нижчепойменованих військовозобов`язаних до Військової частини НОМЕР_1 , зокрема солдата ОСОБА_1 , 2000 р.н. (а.с. 99).
Згідно поіменного списку від 17.05.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , передано в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 (а.с. 100).
Тобто, після направлення ОСОБА_1 в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 наказ про мобілізацію від 17 травня 2024 року № 147 є реалізованим, що свідчить про виникнення нових правовідносин між військовою частиною НОМЕР_1 та позивачем, які стосуються не мобілізації, а проходження військової служби.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність ознак протиправних дій відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому позовні вимоги про зобов`язання уточнити (оновити) облікові дані ОСОБА_1 та внести відповідні відомості до військового квитка серії НОМЕР_2 і обліково-послужної картки до військового квитка серії НОМЕР_2 , є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Таким чином, оскільки позовні вимоги про визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо зарахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у списки особового складу військової частини НОМЕР_1 і на усі види забезпечення та зобов`язання виключити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 і усіх видів забезпечення, є похідними вимогами, тому підстави для їх задоволення також відсутні.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_2 ), Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та внесення зазначених відомостей до військового квитка серії НОМЕР_2 і обліково-послужної картки до військового квитка серії НОМЕР_2 та зобов`язання уточнити (оновити) облікові дані ОСОБА_1 та внести відповідні відомості до військового квитка серії НОМЕР_2 і обліково-послужної картки до військового квитка серії НОМЕР_2 ; визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо зарахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у списки особового складу військової частини НОМЕР_1 і на усі види забезпечення та зобов`язання виключити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 і усіх видів забезпечення, - в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.