Справа № 761/31412/23
Провадження № 2/761/3272/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Фролової І.В.,
секретаря судового засідання - Коломійця А.Д.,
за участю :
представника позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Шевченківського районного суду м. Києва цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» про зобов`язання здійснити перерахунок коштів за житлово-комунальні послуги, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулася до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» про зобов`язання здійснити перерахунок коштів за житлово-комунальні послуги.
У своїй позовній заяві просила суд:
1) Зобов?язати Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» (код ЄДРПОУ 34966254) виконати за період з 11 липня 2020 р. по 11 липня 2023 р. перерахунок розміру оплати за житлово-комунальні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресою: АДРЕСА_1 , виключивши з розміру оплати вартість ненаданих послуг на загальну суму: 5 341 (п`ять тисяч триста сорок одна) грн. 34 копійок.
2) Зобов?язати Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» (код ЄДРПОУ 34966254) виконати за період з 11 липня 2020 р. по 11 липня 2023 р. перерахунок розміру оплати за житлово-комунальні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресою: АДРЕСА_1 , виключивши з розміру оплати вартість послуг неналежної якості на загальну суму: 4 641 (чотири тисячі шістсот сорок одна) грн. 03 копійок.
Свою позовну заяву обґрунтувала тим, що КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» надаються послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території в багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 . Позивачка вказує, що протягом останніх трьох років послуги, які надаються КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва», не надаються взагалі або ж надаються не в повному обсязі та неналежної якості, хоча оплата за нібито їх виконання постійно виставляється в щомісячних платіжках. З огляду на зазначене, ОСОБА_3 , як власниця квартири АДРЕСА_1 , зверталася до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва» з відповідними зверненнями та скаргами щодо незадовільного надання послуг з обслуговування багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 . Проте КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» так і не відреагувало на відповідні звернення та скарги, послуги з управління та обслуговування будинку продовжують надаватися неналежним чином або ж не надаються взагалі. ОСОБА_3 , 10 липня 2023 року звернулася до КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» з Заявою про проведення перевірки відповідності якості надання послуг з управління/обслуговування багатоквартирного будинку (Зареєстровано КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» за вхідним № 77 від 10.07.2023р.). Зазначеною заявою ОСОБА_3 , як співвласниця багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , ініціювала проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 . 11 липня 2023 року, трьома співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , було проведено обстеження будинку та прибудинкової території, за результатами якої складено та підписано Акт-претензію про неналежне надання або ненадання послуг. 17 липня 2023 року Комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» було отримано і зареєстровано лист ОСОБА_3 разом з Актом-претензією від 11.07.2023 року. 10 серпня 2023 року на поштову адресу ОСОБА_3 надійшов лист КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» № 20 від 20.07.2023 року на зареєстровану заяву №77 від 10.07.2023 року. Зазначеним листом комунальне підприємство надало відповідь на заяву ОСОБА_3 від 10 липня 2023 року щодо ініціювання проведення перевірки відповідності надання послуг з управління/обслуговування багатоквартирного будинку, однак зазначена заява не потребувала будь-якої відповіді комунального підприємства, адже її суть полягала у необхідності прибуття представників комунального підприємства 11.07.2023 року, згідно строку встановленого ч. 5 ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», для проведення відповідної перевірки якості наданих/ненаданих послуг. Враховуючи викладене, з огляду на бездіяльність (відсутність будь-яких дій та пропозицій) КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» щодо врегулювання зазначеної ситуації, виникла необхідність у зверненні до суду.
Ухвалою суду від 04 вересня 2023 року було відкрито провадження у справі, призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 05 вересня 2023 року було виправлено описку в ухвалі суду від 04 вересня 2023 року.
26 грудня 2023 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого представник відповідача заперечував щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.
12 січня 2024 року на адресу суду надійшли додаткові пояснення по суті позову від представника позивача.
29 січня 2024 року предстанвиком відповідача було заявлено клопотання про допит свідків:
- ОСОБА_4 ;
- ОСОБА_5 .
06 березня 2024 року на адресу суду надійшли письмові пояснення від свідка ОСОБА_4 , відповідно до змісту яких зауважив, що не може прибути в судове засіданні, водночас повідомив, що дійсно разом з ОСОБА_3 та ОСОБА_5 11.07.2023 року особисто підписав Акт-претензію про неналежне надання або ненадання послуг по будинку АДРЕСА_1 а тому, підтверджує повністю зазначені у вказаному акті обставини.
22 квітня 2024 року під час судового засідання було допитано в якості свідка ОСОБА_5 , яка пояснила суду, що дійсно підписувала Бланк, однак той був пустий, тому вона не знала, що це Акт-претензія про неналежне надання або ненадання послуг по будинку АДРЕСА_1 .
Представник позивача в судовому засіданні просив суд позов задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору суд по суті встановив.
За змістом ч.ч.1, 2, 3,4 ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Відповідно до ч.ч. 1, 5-6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Принцип захисту судом порушеного права особи будується при встановленні порушення такого права. Так, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч.1 ст. 15 ЦК України).
Правом звернення до суду за захистом наділена особа, права якої порушені, невизнані або оспорені.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до ст. 16 ЦК України особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового права або майнового права та інтересу у визначені цією статтею способи. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (ст. 5 ЦПК України).
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Способи захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють як закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, як вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачений статтею 16 ЦК України.
Дослідивши матеріали справи, судом було встановлено наступне.
Комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» надаються послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території в багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 (відповідно до листа-відповіді КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» від 25.04.2023 р. № Д-255).
Позивачка вказує, що протягом останніх трьох років послуги, які надаються КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва», не надаються взагалі або ж надаються не в повному обсязі та неналежної якості, хоча оплата за нібито їх виконання постійно виставляється в щомісячних платіжках (рахунках- повідомленнях).
З огляду на зазначене, ОСОБА_3 , як власниця квартири АДРЕСА_1 , зверталася до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва» з відповідними зверненнями та скаргами щодо незадовільного надання послуг з обслуговування багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
19 квітня 2023 року на електронну поштову адресу ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) було надіслано запит про надання інформації.
У вказаному запиті зазначалося, що у зв?язку з аварійним станом вхідної групи та будинку в цілому, через незадовільне надання послуг по прибиранню та поточному обслуговуванню, виникла необхідність в ознайомленні з діючим розрахунком тарифу на утримання та фінансовими витратами та надходженнями за останні 3 (три) роки по будинку АДРЕСА_1 .
Листом від 25.04.2023 року № Д-255 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» надала відповідь на звернення від 19.04.2023 р., додавши до свого листа: інформаційні довідки про доходи та витрати на послуги з утримання будинку за 2020 р., 2021 р., 2022 р.; кошторис витрат на управління багатоквартирним будинком; вартість та структуру послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Враховуючи вищезазначене, ОСОБА_3 , 10 липня 2023 року звернулася до КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» з Заявою про проведення перевірки відповідності якості надання послуг з управління/обслуговування багатоквартирного будинку (Зареєстровано КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» за вхідним № 77 від 10.07.2023р.).
Зазначеною заявою ОСОБА_3 , як співвласниця багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , ініціювала проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 .
11 липня 2023 року, трьома співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , було проведено обстеження будинку та прибудинкової території, за результатами якої складено та підписано Акт-претензію про неналежне надання або ненадання послуг.
17 липня 2023 року Комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» було отримано і зареєстровано лист ОСОБА_3 разом з Актом-претензією від 11.07.2023 року, оригінал якого додавався до листа (зареєстровано за вхідним № Д-255/1 від 17 липня 2023 року).
10 серпня 2023 року на поштову адресу ОСОБА_3 надійшов лист КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» № 20 від 20.07.2023 року на зареєстровану заяву №77 від 10.07.2023 року.
Зазначеним листом комунальне підприємство надало відповідь на заяву ОСОБА_3 від 10 липня 2023 року щодо ініціювання проведення перевірки відповідності надання послуг з управління/обслуговування багатоквартирного будинку.
Щодо позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.
Пунктом 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що до житлово-комунальних послуг належить житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.
Зазначену норму продубльовано в п. 9 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. № 712.
Статтею 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», управитель багатоквартирного будинку (управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб?єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Таким чином, співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 є споживачами житлово-комунальних послуг, а КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» є управителем, який надає послугу з управління зазначеним багатоквартирним будинком.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»,
Споживач має право:
1) одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів;
…
4) на усунення протягом строку, встановленого договорами про надання житлово-комунальних послуг або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг.
5) на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості;
…
8) на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у встановленому законодавством порядку:
9) складати та підписувати акти-претензії у зв?язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їхніх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт;
Пунктом 40 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. « 712 (надалі - "Правила"), визначено, що співвласники багатоквартирного будинку мають право: одержувати від управителя своєчасно та належної якості послугу з управління згідно із законодавством та умовами договору управління; без додаткової оплати одержувати від управителя інформацію про ціну послуги з управління, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни, норми споживання та порядок надання цієї послуги, а також про її споживчі властивості; у порядку та з періодичністю, визначеними договором, та/або на свою вимогу одержувати від управителя інформацію про фактичні витрати та виконані (надані) роботи (послуги) з утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території; на відшкодування збитків, завданих його майну, шкоди, заподіяної його життю або здоров?ю внаслідок ненадання або надання неналежної якості послуги з управління та незаконного проникнення управителем в належне співвласнику житло (інший об?єкт нерухомого майна) з порушенням визначеного законодавством порядку доступу до житла, іншого об?єкта нерухомого майна; на усунення управителем протягом строку, встановленого договором управління або законодавством, виявлених недоліків у наданні послуги з управління; на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за послугу з управління у разі її ненадання, надання неналежної якості; отримувати від управителя штраф у розмірі, визначеному договором управління, за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт; на перевірку кількості та якості послуги з управління у встановленому законодавством порядку; складати та підписувати акти-претензії у зв?язку з порушенням порядку надання послуги з управління, зміною її споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт; без додаткової оплати отримувати інформацію про проведені управителем нарахування співвласнику плати за послугу з управління (з розподілом за періодами та видами нарахувань) та отримані від нього платежі; одержувати відповідно до законодавства пільги та субсидії на оплату послуги з управління. Співвласник має інші права, що передбачені законодавством та договором управління.
З урахуванням вищезазначених Правил вбачається, що КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва», як управитель, згідно пункту 43 Правил, зобов`язане забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору управління, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг.
Частиною 2 статті 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що у разі ненадання, надання неналежної якості послуги з управління багатоквартирним будинком споживач має право викликати управителя для перевірки якості наданих послуг.
З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_3 , 10 липня 2023 року звернулася до КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» з Заявою про проведення перевірки відповідності якості надання послуг з управління/обслуговування багатоквартирного будинку (Зареєстровано КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» за вхідним № 77 від 10.07.2023р.) та ініціювала виклик управителя для перевірки якості наданих послуг.
Частиною 4 статті 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що за результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком).
Відповідно до ч. 5 ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) зобов`язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання послуги, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача.
Аналогічні норми статті 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» викладено і в пункті 45 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. № 712.
Відповідно до п. 46 Правил, Акт-претензія складається управителем (його представником) та співвласником і повинен містити інформацію про ненадання чи надання неналежної якості послуги з управління із зазначенням причин, дату (строк) її ненадання чи надання неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує її ненадання чи надання неналежної якості.
У свою чергу, у разі неприбуття виконавця комунальної послуги або управителя (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) установлений строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується споживачем, а також не менш як двома споживачами відповідної послуги, які проживають (розташовані) в сусідніх будівлях (у приміщеннях - якщо послуга надається у багатоквартирному будинку), і надсилається виконавцю комунальної послуги або управителю (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) рекомендованим листом (згідно ч.6 ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та пункту 47 Правил).
Враховуючи те, що Заяву про проведення перевірки відповідності якості надання послуг з управління/обслуговування багатоквартирного будинку було зареєстровано КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» 10.07.2023р., то представники комунального підприємства повинні були з?явитися не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача, тобто 11.07.2023 р.
11.07.2023 р. представники КП не з?явилися, у зв?язку з чим, Дібровою та двома іншими співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 було проведено обстеження будинку та прибудинкової території, за результатами якої складено та підписано Акт-претензію про неналежне надання або ненадання послуг від 11.07.2023 р.
17.07.2023 р. Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» отримало і зареєструвало лист ОСОБА_3 разом з Актом-претензією від 11.07.2023 року, оригінал якого додавався до листа.
Лист разом з Актом-претензією від 11.07.2023 року було зареєстровано в КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» за вхідним № Д-255/1 від 17 липня 2023 року.
Частиною 7 статті 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та пунктом 48 Правил визначено, що виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) протягом п?яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або видає (надсилає) споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання виконавцем (управителем) відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем (управителем).
Враховуючи те, що Акт-претензію від 11.07.2023 р. було отримано КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» 17 липня 2023 року (зареєстровано за вхідним № Д-255/1 від 17 липня 2023 року), а управителем так і не було надано будь-якої відповіді щодо задоволення або відмови у задоволенні претензії, то можна констатувати факт того, що відповідь не було надано в установлений законом строк, протягом 5 (п?яти) днів, тобто до 24.07.2023 р. включно.
Отже, Акт-претензія від 11.07.2023 р. вважається такою, що визнана управителем - КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» починаючи з 25.07.2023 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець комунальної послуги або управитель багатоквартирного будинку зобов?язаний самостійно здійснити перерахунок вартості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком за весь період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості, а також сплатити споживачу неустойку (штраф, пеню) у порядку та розмірі, визначених законодавством або договором (Аналогічна норма закріплена пунктом 49 Правил).
Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 482, у разі надання послуги невідповідної якості управителем здійснюється перерахунок, у разі ненадання послуги споживачам не нараховується плата за послугу.
Відповідно до пункту 4 Порядку здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 482, перерахунок здійснюється: за ініціативою управителя; у разі прийняття управителем рішення про задоволення вимог, викладених в акті-претензії споживача, або у разі, коли претензія споживача вважається відповідно до законодавства визнаною управителем.
Перерахунок за ініціативою управителя здійснюється протягом місяця, що настає за місяцем, у якому мало місце надання послуги невідповідної якості.
У разі надходження від споживача акта-претензії визначеної форми, складеного за результатами перевірки якості послуги та прийняття управителем рішення про задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або у разі, коли претензія споживача вважається визнаною управителем, перерахунок здійснюється протягом місяця, що настає за місяцем, у якому отримано управителем акт-претензію, або дати, коли претензія споживача вважається визнаною управителем.
Отже, враховуючи той факт, що Акт-претензія від 11.07.2023 р. вважається такою, що визнана управителем починаючи з 25.07.2023 року, КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» зобов?язане здійснити усім споживачам багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 перерахунок вартості за житлово-комунальні послуги, за весь період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості.
Перерахунок коштів за житлово-комунальні послуги повинен бути здійснений за період з 11 липня 2020 року по 11 липня 2023 рік, тобто за період, який зазначається в Акті-претензії від 11.07.2023 р.
Останнім днем закінчення місячного терміну здійснення перерахунку є 25 серпня 2023 року.
Суд погоджується з розрахунками Позивача про суми, які підлягають виключенню з розміру оплати, за ненадані послуги по складовим тарифу, оскільки зазначена інформація взята з довідки (вартість та структура послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по кожному будинку окремо для розрахунків із споживачами залежно від оплати останніми не пізніше або після 20 числа місяця, що настає за розрахунковим), яка надана КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» як додаток до листа-відповіді від 25.04.2023 р. № Д-255.
Окремо суд зауважує, що з тексту відзиву на позовну заяву вбачається, що Відповідач обгрунтовує, що ОСОБА_3 є неналежним позивачем по справі.
Відповідач посилається на той факт, що ОСОБА_3 в кв. АДРЕСА_1 зійснює нотаріальну діяльність, а тому квартира не може використовуватись для проживання, ОСОБА_3 не є споживачем житлово-комунальних послуг і, на думку Відповідача, не може бути позивачем по справі.
Суд критично відноситься до вказаного, оскільки жодна особа не може бути обмежена у використанні власного об`єкту нерухомості і проводити в ньому будь-яку діяльність, не заборонену діючим законодавством.
Той факт, що Позивач у квартирі, належній їй на праві власності, здійснює приватну нотаріальну діяльність, не протирічить жодним нормам чинного законодавства, і цей факт не означає, що ОСОБА_3 , будучи приватним нотаріусом, не може проживати у належній їй квартирі та бути одночасно споживачем житлово-комунальних послуг.
Також на противагу твердження Відповідача, Позивачкою було долучено до матеріалів справи копію Витягу з державного реєстру речових прав від 20.07.23 р. в підтвердження права власності Позивача на кв. АДРЕСА_1 , та копію Витягу з реєстру територіальної громади від 20.10.2022 року в підтвердження реєстрації Позивача у вказаній квартирі, копія рахунку-повідомлення Відповідача на адресу Позивача про сплату житлово-комунальних послуг станом на 01.12.2023 року.
Окремо суд звертає увагу, що також у відзиві представником було зазначено, що:
1) Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м.Києва» не є виконавцем послуг з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій, а є їх замовником.
Фактичними виконавцями на думку Відповідача є інші юридичні особи - Приватне підприємство «Український центр нерухомого майна (2020 рік)» та Приватне підприємство «Український центр управління нерухомістю» (2021 - 2023 р.р.), з якими у Відповідача були укладені відповідні договори;
2) Відповідач не є управителем будинку, оскільки відсутнє рішення співвласників щодо обрання Відповідача управителем, відсутні договори про надання послуг з управління. При цьому споживачам будинку АДРЕСА_1 надаються послуги не з управління, а послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій
3) Відповідач стверджує, що споживачами не укладалось з Відповідачем договорів та посилається на обов`язок споживача укласти договір про надання житлово-комунальних послуг.
Суд відхиляє вказані доводи, оскільки з долучених до матеріалів справи доказів, зокрема в долученій до відзиву копії газети «Хрещатик» №99 від 14.07.2015 року міститься оголошення наступного змісту: «Шановні споживачі м.Києва, інформуємо, що відповідно до рішення Київради від 09.10.2014 року №210/270 «Про удосконалення структури управління житлово-комунальним господарством міста Києва» змінено виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Перелік виконавців послуг: Шевченківський - Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м.Києва».
Подавши свої докази, сторони реалізували своє право на доказування і одночасно виконали обов`язок із доказування, оскільки ст. 81 ЦПК закріплює правило, за яким кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обов`язок із доказування покладається також на осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси (ст.43 ЦПК України). Тобто, процесуальними нормами встановлено як право на участь у доказуванні, так і обов`язок із доказування обставини при невизнані них сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Інші доводи сторін, які наведені у позові, не впливають на висновку суду та не потребують детального обґрунтування, що відповідає практиці Європейського суду з прав людини.
Зокрема, Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи («Проніна проти України», N 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18.07.2006).
За таких підстав позов є обґрунтованим, доведеним й таким, що підлягає задоволенню, обставини, що спростовують позовні вимоги, судом не встановлені.
Щодо судових витрат суд дійшов наступних висновків.
Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (ч.1 ст. 141 ЦПК України).
Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (ч.2 ст. 141 ЦПК України).
Оскільки позовні вимоги задоволені у повному обсязі, суд відповідно до ст.88 ЦПК України стягує з відповідача на користь позивача документально підтверджені судові витрати пропорційно розміру задоволених вимог.
Приймаючи до уваги предмет даного спору, наслідки його розгляду судом, суд вважає за необхідне застосувати положення ст. 141 ЦПК України й судові витрати (судовий збір) у сумі 1 073,60 грн. стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі Закону України «Про житлово-комунальні послуги», керуючись ст.ст. 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 43, 49, 55, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 258, 262, 264, 265, 268, 273, 352 ЦПК України, суд-
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_3 до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» про зобов`язання здійснити перерахунок коштів за житлово-комунальні послуги - задовольнити.
Зобов?язати Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» (код ЄДРПОУ 34966254) виконати за період з 11 липня 2020 р. по 11 липня 2023 р. перерахунок розміру оплати за житлово-комунальні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресою: АДРЕСА_1 , виключивши з розміру оплати вартість ненаданих послуг на загальну суму: 5 341 (п`ять тисяч триста сорок одна) грн. 34 копійок.
Зобов?язати Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» (код ЄДРПОУ 34966254) виконати за період з 11 липня 2020 р. по 11 липня 2023 р. перерахунок розміру оплати за житлово-комунальні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресою: АДРЕСА_1 , виключивши з розміру оплати вартість послуг неналежної якості на загальну суму: 4 641 (чотири тисячі шістсот сорок одна) грн. 03 копійок.
Стягнути з Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва» (код ЄДРПОУ 34966254) на користь ОСОБА_3 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) гривень 60 копійок.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до або через Шевченківський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити учасників справи:
ОСОБА_3 , адреса місця проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району міста Києва», адреса місцезнаходження - м. Київ, вул. Білоруська, 1, код ЄДРПОУ 34966254.
Повний текст рішення виготовлений 15 серпня 2024 року.
Суддя: