Справа № 201/11849/23
Провадження № 1-кп/201/427/2024
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2024 року м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі спеціального судового провадження в залі Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за №12022052230000213 від 04.08.2022 року, по обвинуваченню:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Маріуполя Донецької області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , заміжньої, раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України
В судовому засіданні приймали участь:
прокурор ОСОБА_4
захисник ОСОБА_5
ВСТАНОВИВ:
Обставини, встановлені судом
24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об`єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об`єднаних Націй (далі ООН), до складу якої входять Україна, Російська Федерація та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.
Відповідно до частини 4 статті 2 Статуту ООН, усі Члени вказаної організації утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним із Цілями Об`єднаних Націй.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав і резолюціями: від 16.12.1970 № 2734 (XXV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21.12.1965 № 2131 (XX), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав і про обмеження їх незалежності і суверенітету від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), що містить визначення агресії, визначено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію або втручання у будь-якій формі або з якої б то не було причини у внутрішні і зовнішні справи інших держав. Закріплені обов`язки держав утримуватися від: збройної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; надання сприяння, заохочення або підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на своїй території навчання, фінансування і вербування найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави України.
У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада УРСР проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначає адміністративно-територіальний устрій та порядок утворення національно-адміністративних одиниць.
Статтями 1, 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Статтею 73 Конституції України закріплено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.
Згідно з пунктами 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05 грудня 1994 року РФ, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні своє зобов`язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01 серпня 1975 року поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов`язалися утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
Всупереч вказаним нормам Президент Російської Федерації, а також інші представники влади Російської Федерації, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв`язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України.
З цією метою 22.02.2022 Президент Російської Федерації підписав з керівниками російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей договори про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу, які в той же день ратифіковані Державною думою та Радою Федерації Федеральних Зборів Російської Федерації.
В цей же день Президент Російської Федерації, з метою надання видимості законності дій по нападу на Україну, направив до Ради Федерації Федеральних Зборів Російської Федерації звернення про використання Збройних Сил Російської Федерації за межами Російської Федерації, яке було задоволено.
Керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей 23.02.2022 звернулися до Президента Російської Федерації з проханням надати допомогу у відбитті надуманої ними воєнної агресії «українського режиму щодо населення» так званих «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки».
Президент Російської Федерації 24.02.2022 оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні, після чого був відданий наказ на вторгнення підрозділів Збройних Сил Російської Федерації на територію України.
Після цього, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці Збройних Сил Російської Федерації шляхом збройної агресії, незаконно вторглись на територію України через лінію державного кордону України, розташовану в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Київській, Сумській, Чернігівській та інших областях та шляхом застосування зброї здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об`єкти, а також здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до теперішнього часу та призводить до тяжких наслідків.
Указані дії супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому вогневі удари здійснюються по об`єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна і міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який було продовжено на 90 діб Указом Президента України ОСОБА_6 № 58/2023 від 06.02.2023
Так, ОСОБА_3 до 24.06.2022 року займала посаду доцента кафедри соціальних комунікацій, заступник декана факультету філології та масових комунікацій в Маріупольському державному університеті, розташованому за адресою: АДРЕСА_2 .
У невстановлену дату, але не пізніше 02.08.2022 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на території міста Маріуполь Донецької області, усвідомлюючи, що в Україні введено воєнний стан, керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, добровільно погодилась на співпрацю з окупаційною владою Російської Федерації, та добровільно працевлаштувалась до створеного окупаційною владою, так званого «Мариупольский государственный университет Донецкой народной республики» розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , в якому обійняла посаду пов`язану з організацією освітнього процесу та впровадженням стандартів освіти держави-агресора у даному закладі освіти, а саме: «декана факультета филологии и массовых коммуникаций МГУ днр».
До цього, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувала на посаді доцента кафедри соціальних комунікацій, заступник декана факультету філології та масових комунікацій в Маріупольському державному університеті, яку звільнено 24.06.2022 року наказом ректора Маріупольського державного університету ОСОБА_7 .
В період з 04.09.2022 по 07.09.2022 на підставі наказу так званого «министерства образования и науки донецкой народной республики об обучении профессорско-преподавательского состава образовательных организаций высшего образования донецкой народной республики в Федеральном государственном бюджетном образовательном учреждении высшего образования «Донской государственный технический университет»» № 789 від 01 вересня 2022 року ОСОБА_3 проходила навчання в «Донском государственным техническом университете» в м.Ростов-на-Дону, з метою підвищення кваліфікації «по дополнительной профессиональной програме».
Після чого, використовуючи отримані повноваження, а також пройшовши відповідну підготовку на території держави агресора російської федерації у « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в м.Ростов-на-Дону, ОСОБА_3 спільно з іншими керівниками і викладачами спланувала та організувала освітній процес так званого «Мариупольского государственного университета», у відповідності до вимог «Закона об образовании» від 19.06.2015, прийнятим Постановою народної Ради так званої «днр», за освітніми стандартами та навчальними планами так званої «днр», із повним виключенням з освітнього процесу вимог до обов`язкових результатів навчання, визначених державними стандартами повної загальної середньої освіти України, який повністю протирічить меті, як початкової, так і базової середньої освіти в Україні та який формуватиме знання, інші компетентності та світогляд здобувачів освіти спрямовані на возвеличення Російської Федерації та так званої «днр», її історичної ролі та відповідно заперечення існування культурних цінностей українського народу, його історико-культурних надбань і традицій, української мови, що має своєю кінцевою метою збуджувати агресію та ненависть до України.
Відповідно до вимог статті 1 частини 1 Закону України «Про освіту» мовою освітньогопроцесу взакладах освітиє державнамова. Держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.
Частиною 2 статті 1 Закону України «Про освіту» передбачено, що заклади освіти забезпечують обов`язкове вивчення державної мови.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про освіту» освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства.
Статтею 10Закону України«Про вищуосвіту» визначено,що стандартвищої освіти-це сукупністьвимог доосвітніх програмвищої освіти,які єспільними длявсіх освітніхпрограм умежах певногорівня вищоїосвіти таспеціальності. Стандарти вищої освіти розробляються для кожного рівня вищої освіти в межах кожної спеціальності відповідно доНаціональної рамки кваліфікаційі використовуються для визначення та оцінювання якості вищої освіти та результатів освітньої діяльності закладів вищої освіти (наукових установ), результатів навчання за відповідними спеціальностями.
ОСОБА_3 , діючи з власних ідеологічних мотивів, 02 серпня 2022 року, знаходячись на території Маріупольського державного університету за адресою: АДРЕСА_3 , давала інтерв`ю на фоні «Мариупольского государственного университета имени А.И. Куинджи днр», яка в своєму виступі агітувала абітурієнтів вступати до незаконно створеного закладу освіти на тимчасово окупованій території України в місті Маріуполь.
Перебуваючи на посаді так званого «декана факультета филологии и массовых коммуникаций Мариупольского государственного университета днр» на ОСОБА_3 покладено обов`язки:
-розробляти стратегію розвитку факультету, забезпечувати систематичну взаємодію з роботодавцями, органами державної і виконавчої влади, органами управління освітою, організаціями, установами, підприємствами;
-вивчати ринок освітніх послуг та ринок праці за напрямами (спеціальностями) підготовки спеціалістів на факультеті, забезпечує облік вимог ринку праці в освітньому процесі на факультеті;
-керувати навчальною, методичною, виховною та науковою роботою на факультеті; очолювати роботу по створення і реалізації на практиці професійних освітніх програм, навчальних планів, програм навчальних курсів; організовувати роботу зі створення навчально-виховного процесу;
-брати участь у розробці системи якості підготовки спеціалістів; координувати діяльність завідувачів кафедр, студентів (слухачів) та аспірантів факультету; забезпечувати дотримання державного освітнього стандарту;
-створювати умови для формування у учнів (студентів, слухачів) основних складових компетентності, що забезпечує успішність майбутньої професійної діяльності випускників; подавати на затвердження керівництву університету навчальні плани та програми навчання учнів (студентів, слухачів), програми курсів на факультеті, тематику та програми дисциплін по вибору та факультативних предметів; затверджувати індивідуальні плани навчання учнів (студентів, слухачів), теми дипломних та дисертаційних робіт;
-брати участь у розробці штатного розкладу факультету з урахуванням обсягу та форм, що виконуються на факультеті; організовувати та проводити професійно-орієнтаційну роботу та забезпечувати прийом учнів (стулентів, слухачів) на факультет, здійснювати керівництво їх професійною підготовкою;
-керувати роботою зі складання розкладу навчальних занять, прийому іспитів, заліків, контролювати та узагальнювати їх результати; контролювати та регулювати організацію навчального процесу, навчальних практикумів інших видів практик; здійснювати координацію діяльності навчальних та наукових підрозділів, що входять до складу факультету;
-здійснювати переведення учнів (студентів) з курсу на курс, а також допуску їх до екзаменаційних сесій, давати дозвіл на дострокове складання та перескладання курсових іспитів, приймати рішення про допуск учнів (студентів) до здачі державних іспитів, захисту випускної кваліфікаційної (дипломної) роботи; здійснювати роботу у складі комісії з підсумкової державної атестації випускників факультету;
-подавати на зарахування, відрахування і поновлення учнів (студентів, слухачів); призначати стипендії студентам факультету у відповідності до положення про стипендіальне забезпечення учнів (студентів);
-здійснювати загальне керівництво і координацію науково-дослідницької роботи учнів (студентів, слухачів), що проводиться на кафедрах, у лабораторіях, наукових студентських гуртках, наукових студентських товариствах; забезпечувати впровадження нових технологій навчання та контролю знань учнів (студентів, слухачів), забезпечувати в процесі їх навчання запровадження диференційованої та індивідуальної підготовки;
-очолювати роботу по формуванню кадрової політики на факультеті;
-здійснювати спільно з завідувачами кафедр підбір кадрів професорсько-викладацького складу, організовувати та проводити навчально-методичні міжкафедральні наради, семінари і конференції;
-організовувати, контролювати та брати участь у міжнародній навчальній та науковій діяльності факультету відповідно до статуту освітньої установи; керувати підготовкою засідань вченої ради факультету;
-здійснювати загальне керівництво підготовкою підручників, навчальних та навчально-методичних посібників з предметів кафедр, що входять до складу факультету;
-брати участь у навчальній та науково-дослідній роботі факультету, забезпечувати виконання наукової роботи, підготовки науково-педагогічних кадрів, звітувати про свою роботу перед вченою радою факультету Університету з основних питань навчально-виховної, науково-дослідної, науково-методичної діяльності факультету.
Також завдяки своїй активній проросійській позиції ОСОБА_3 була членом делегації при підписанні так званого «договора о научном и образовательном сотрудничестве», який передбачає довготривалу співпрацю вузів у галузі навчальної, методичної, науково-дослідної, проектної та культурної діяльності, реалізації спільних освітніх програм та проведення спільних заходів щодо організації навчального процесу між так званим «Мариупольским государственым университетом имени А.И. Куинджи днр» та «Костромським государственным университетом», яке відбулось 10.08.2022 року.
Дії ОСОБА_3 кваліфіковані як колабораційна діяльність, тобто здійснення пропаганди у закладі освіти з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою агресором збройної агресії проти України, а також дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.111-1 КК України.
Позиція обвинуваченої
Відповідно ст. 129 Конституції України, ст.7КПК України основними засадами судочинства в Україні - є верховенство права, законність, рівність усіх учасників судового розгляду перед законом і судом; повага до людської гідності.
Враховуючи ті обставини, що ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, знає про розпочате щодо неї кримінальне провадження і протягом тривалого часу переховується від органів досудового розслідування, з врахуванням того, що досудове розслідування даного кримінального провадження здійснювалось у спеціальному провадженні згідно ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 20.04.2023 року (т. 2 а.п. 154-157), тому ухвалою суду від 16.01.2024 прийнято рішення про здійснення відкритого спеціального судового провадження у даному кримінальному провадженні (т. 3 а.п. 144) та, відповідно, судовий розгляд проводився за відсутності обвинуваченої.
У зв`язку з цим обвинувачена ОСОБА_3 не була допитана судом в якості обвинуваченої по суті пред`явленого їй обвинувачення.
Відповідно до ч. 2ст. 7 КПК Українизміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Отже, кримінальне провадження за відсутності обвинуваченої повинно відповідати, у тому числі таким загальним засадам судочинства, як законність, рівність перед законом і судом, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини тощо (п.п. 2, 3, 10 ч. 1ст. 7 КПК України).
Суть принципу законності відповідно до ч. 1ст. 9 КПК України, крім іншого, полягає у тому, що під час кримінального провадження суд, прокурор та слідчий зобов`язані неухильно додержуватися вимогКонституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Згідно ч. 1ст. 10 КПК України, суть принципу рівності перед законом і судом полягає у тому, що не може бути привілеїв чи обмежень у процесуальних правах, передбачених цим Кодексом, за будь-якими ознаками, у тому числі за політичними переконаннями.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписівст. 2 КПК Україниз дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Аналіз наявних в матеріалах справи численних документів на підтвердження завчасних належних викликів ОСОБА_3 до слідчого (прокурора), направлених їй повідомлень з приводу її прав та обов`язків, оголошеної підозри, висунутого обвинувачення та руху спеціального судового провадження свідчить про те, що вона мала підстави усвідомлювати, що проти неї розпочато кримінальне провадження, вона отримала чи мала би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред`явлене обвинувачення, мала можливість бути обізнаною із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя.
Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачена мала право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: а) бути терміново і докладно повідомлена мовою, яку вона розуміє, про характер і підставу обвинувачення; б) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, обрати самою захисника; в) бути судженою в її присутності і захищати себе особисто або за посередництвом обраного нею захисника, бути повідомленою про це право і мати призначеного їй захисника безплатно для неї.
Така ситуація узгоджується із взятими на себе зобов`язаннями, яких повинна дотримуватися держава Україна з тим, щоб забезпечити реальне використання права, яке гарантується статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (напр., справа «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року та ін.), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов`язаний обґрунтувати чи були здійсненні всі можливі, передбачені законом заходи, щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.
Так, у рішеннях ЄСПЛ у справах «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року; «F.C.B. проти Італії» від 28 серпня 1991 року; «Т. проти Італії» від 12 жовтня 1992 року; «Пуатрімоль проти Франції» від 23 листопада 1993 року; «Кромбах проти Франції» від 13 лютого 2001 року; «Меденіца проти Швейцарії» від 14 червня 2001 року; «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року; «Да Лус Домінгеш Ферейра проти Бельгії» від 24 травня 2007 року висвітлено пункт про здійснення судового провадження за відсутності обвинуваченого в аспекті вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка закріплює право кожного на справедливий суд, коли немає підстав вважати, що обвинувачений не був належно повідомлений про розпочате щодо нього судове провадження; якщо він згодом може домогтися ухвалення нового судового рішення за його участі, в якому містилася б оцінка обґрунтованості висунутих проти нього обвинувачень, а також під час дотримання інших гарантій його конвенціальних прав. Це свідчить про те, що здійснення судового провадження за відсутності обвинуваченого не суперечить вимогам цього нормативно-правового акта міжнародного значення.
Натомість, ОСОБА_3 скористалася своїми правами на власний розсуд за відсутності будь-яких перешкод для їх реалізації на території України та з боку останньої.
Таким чином ОСОБА_3 , в силу п. 3 ч. 3 ст. 323 КПК України, обізнана, тобто повинна була знати, що стосовно неї розпочато кримінальне провадження, винесено повідомлення про підозру та обвинувальний акт спрямовано до суду, втім до слідчого та у судові засідання жодного разу не з`явилася.
Так, повідомлення про підозру, повістки про виклик підозорюваної ОСОБА_3 до слідчого, повідомлення про здійснення спеціального досудового розслідування опубліковані на сайті Офісу генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур`єр» (т. 2 а.п. 99-100, 144-146, 157, 161; т. 3 а.п. 128-129, 138-139).
Обвинувачена ОСОБА_3 до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у судові засідання, які призначалися на 03.10.2023, 30.10.2023, 22.11.2023, 08.12.2023, 16.01.2024, 26.01.2024, 26.02.2024, 11.03.2024, 01.04.2024, 27.05.2024, 18.06.2024, 05.09.2024 не з`явилася, хоча в належний спосіб була повідомлена про час та місце розгляду, про що свідчать її виклики, опубліковані в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме у газеті «Урядовий кур`єр» (т. 3 а.п. 46, 65, 79, 96, 148, 182, 212), на сайті Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська https://gt.dp.court.gov.ua/sud0412/ (т. 3 а.п. 40, 66, 74-75, 90-91, 147, 186-187, 206), та, за бажанням прокурора, на сайті Офісу Генерального прокурора (т. 3 а.п. 41, 59, 76, 155).
Про причини неявки суду не повідомила, можливістю взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції «ВКЗ» поза межами приміщення суду не скористалася.
Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_3 , яка повинна знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої над собою не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про її наміри ухилитися від зустрічі з правосуддям держави Україна. Ухилення обвинуваченої від правосуддя суд оцінює як реалізацію останньою її невід`ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Інтереси обвинуваченої ОСОБА_3 в судовому процесі належно і якісно були представлені захисником ОСОБА_5 згідно доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги, тим самим судом виконано складову права на справедливий судовий процес та не порушено право на захист обвинуваченої.
Отже судом виконаний обов`язок вживати усіх заходів, необхідних для забезпечення обвинуваченій у колабораційній діяльності ОСОБА_3 права на кваліфікований захист, у тому числі і призначення захисника, який би надавав практичну юридичну допомогу ефективно, оскільки такий захист не може бути ілюзорним заради «видимості судового процесу», що є одним із основоположних елементів справедливого розгляду, на що неодноразово наголошував і наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини.
Порушень процесуального закону щодо відкриття кримінального провадження, його руху, повноважень сторони обвинувачення на всіх стадіях процесу судом не виявлено. Окрема увага суду приділена руху провадження в контексті перевірки належності доказів, які подала сторона обвинувачення. Відтак подані стороною докази збиралися стороною обвинувачення в належний спосіб.
Докази, які досліджені судом
Відповідно до ст.ст.84-85КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Винуватість обвинуваченої ОСОБА_3 у вчиненнікримінального правопорушення,передбаченого ч.3ст.111-1 ККУкраїни підтверджується наступними дослідженими та перевіреними під час судового слідства доказами, а саме:
Витягами зЄРДР пок/п№ 12022052230000213 від 04.08.2022 року (т. 1 а.п. 1-6, 8), які підтверджують факт внесення відомостей до ЄРДР та початок проведення досудового розслідування з відповідною правовою кваліфікацією кримінального правопорушення.
Підставою для внесення відомостей до ЄРДР стало повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення начальника ГВ ЗНД 2 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганських областях (т. 1 а.п. 40), відповідно до якого ОСОБА_3 через власні переконання та стійкі проросійські погляди перейшла на бік ворога, зайняла посаду декана факультету філології та масових комунікацій т.зв. Маріупольського державного університету в окупованому м. Маріуполі та займається відновленням роботи зазначеного навчального закладу, у зв`язку з цим проводить набір студентів та абітурієнтів на навчання до т.зв. Маріупольського державного університету на 2022/2023 навчальний рік.
Протоколом огляду від 02.09.2022 року (т.1а.п.79-82), складеного старшимо/ув ОВС8відділу ГВЗНД2управління ГУСБУ вДонецькій таЛуганських областях,відповідно доякого об`єктом огляду є публікація, яка розміщена 02.08.2022 на телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
На даній сторінці міститься публікація з відеоматеріалами та текстом наступного змісту:
« ОСОБА_8 государственный университет восстанавливается и проводит вступительную кампанию.
Подробнее журналистам NewsFront об этом рассказала деканфакультета филологии и массовых коммуникаций доцент Ирина ОСОБА_9 ».
На даній сторінці міститься відеозапис тривалістю 02:17 хв., на якому т. зв. «декан факультету філології та масових комунікацій» т.зв. «Маріупольського державного університету» ОСОБА_3 дала інтерв`ю кореспонденту NewsFront наступного змісту:
«Слава Богу с 14 июня возобновил свою работу Мариупольский государственный университет. Назначена исполняющая обязанности ректора университета ОСОБА_10 . ОСОБА_11 благодарны ей за то, что она взяла на себя, ну знаете прямо скажем непосильную ношу. Мы всей ей очень стараемся помогать во всем, выстроить практически с нуля работу университета, возобновить ее по всем направлениям, сохранить все специальности, которые существуют, сохранить все кафедры, сохранить самое главное человеческий потенциал и людей, которые работают в этом университете. Широчайшие возможности сейчас открываются перед нами и перед теми студентами, которые поступают к нам в университет. Они смогут обучаться по многочисленным направлениям и самое главное, что это бюджетные места, и возможность обучаться как на дневной, так и на заочной форме обучения. Вступительная компания на данный момент в разгаре, поэтому мы ждем всех и каждого. И сроки этой вступительной кампании продлены, поэтому у всех еще есть время, кто опоздал, не успел. Еще по крайней мере две недели, две три недели есть возможность дойти, доехать, дослать документы в электронном виде. Мы рады всем, каждому, кто остается с нами. Широчайшие перспективы в Мариуполе открываются, откроются перед каждым выпускником университета, потому что нужно возрождать средства массовой информации, какие-то социальные объекты, структуры и так далее. И везде для этого нужны специалисты высокого класса, которых выпустит Мариупольский государственный университет».
З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено повне збереження відеозапису з телеграм-каналу.
Таким чином, в ході огляду публікації отримано інформацію про те, що ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді т. зв. «декана факультету філології та масових комунікацій» т. зв. «Маріупольського державного університету» займається виконанням своїх функціональних обов`язків, в частині відновлення його роботи.
DVD-R диском об`ємом 4.7 гб із записаною публікацією з відеоматеріалами, які досліджувалися в ході огляду від 02.09.2022. Встановлено, що публікація з відеоматеріалами, які досліджувалися в ході огляду від 02.09.2022 відповідає змісту протоколу огляду від 02.09.2022 (т.1 а.п. 83).
Протоколом огляду від 02.09.2022 року (т.1а.п.84-87), складеного старшимо/ув ОВС8відділу ГВЗНД2управління ГУСБУ вДонецькій таЛуганських областях,відповідно доякого об`єктом огляду є публікація, яка розміщена 11.08.2022 на телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
На даній сторінці міститься публікація з фотоматеріалами та текстом наступного змісту: «Мариупольский государственный университет подписал договор о научном и образовательном сотрудничестве с Костромским государственным университетом. Подписание документов состоялось 10 августа.
Договор предусматривает долговременное сотрудничество вузов в области учебной, методической, научно-исследовательской, проектной и культурной деятельности, реализации совместных образовательных программ и проведении совместных мероприятий по организации учебного процесса.», та точний час її завантаження на платформу телеграм каналу.
Таким чином, в ході огляду публікації отримано інформацію про те, що ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді т. зв. «декана факультету філології та масових комунікацій» т. зв. «Маріупольського державного університету» здійснює впровадження стандартів держави - агресора, у зв`язку з цим приймає активну участь в робочих зустрічах керівництва університету з представниками освітнього середовища держави агресора Російської Федерації.
Протоколом огляду від 02.09.2022 року (т.1а.п.88-92), складеного старшимо/ув ОВС8відділу ГВЗНД2управління ГУСБУ вДонецькій таЛуганських областях,відповідно доякого об`єктом огляду є публікація, яка розміщена 12.08.2022 на телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
На даній сторінці міститься публікація з фотоматеріалами та текстом наступного змісту: «С рабочим визитом Мариупольский государственный университет посетил Министр науки и высшего образования РФ ОСОБА_12 . В состав делегации также вошли заместитель Министра образования и науки ДНР ОСОБА_13 , а также глава Мариуполя ОСОБА_14 . Среди почетных гостей присутствовали также ректор Крымского федерального университета ОСОБА_15 и председатель Правления Российского исторического общества Константин Могилевский. В ходе встречи Министр отметил особую роль университета в развитии города: - Чем быстрее восстановится университет и вернется нормальная событийная молодежная повестка, мероприятия, тем больше можно будет реализовать проектов развития. Я вижу, что здесь есть четкий план по восстановлению, мы вас поддержим! Также обсуждались вопросы финансирования, восстановления корпусов университета, организации условий для начала учебного процесса, стажировки для студентов, предоставление доступа к электронным библиотекам, организацию видеоконференций с ведущими российскими учеными.», та точний час її завантаження на платформу телеграм каналу.
Таким чином, в ході огляду публікації отримано інформацію про те, що ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді т. зв. «декана факультету філології та масових комунікацій» т. зв. «Маріупольського державного університету» здійснює впровадження стандартів держави - агресора, у зв`язку з цим приймає активну участь в робочих зустрічах керівництва університету з представниками освітнього середовища т. зв. «Донецької народної республіки» та держави агресора Російської Федерації.
Протоколом огляду від 29.09.2022 року (т.1а.п.94-115), складеного старшимо/ув ОВС8відділу ГВЗНД2управління ГУСБУ вДонецькій таЛуганських областях,відповідно доякого об`єктом огляду є публікація, яка розміщена 29.09.2022 на телеграм каналі «HMRFJBO42202202» за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
На даній сторінці міститься, мовою оригіналу, «приказ №789 від 01.09.2022 «Об обучении профессорско-преподавательского состава образовательных организаций высшего образования Донецкой Народной Республики в Федеральном государственном бюджетном образовательном учреждении высшего образования Донской государственный технический университет».
До нього доданий, мовою оригіналу, «Список профессорско-преподавательского состава организаций высшего образования Донецкой Народной Республики, направляемого на обучение по дополнительной профессиональной программе повышения квалификации «Актуальные вопросы преподавания в образовательных учреждениях высшего образования: нормативно-правовое, психолого-педагогическое и методическое сопровождение» на базе ФГБОУ ВО « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (г. Ростов-на-Дону, Российская Федерация) с 04 по 07 сентября 2022 года.
Під пунктом 52 зазначена ОСОБА_3 місце роботи Маріупольський державний університету, декан факультету філології та масових комунікацій (т. 1 а.п. 99).
Таким чином, в ході огляду публікації отримано інформацію про те, що ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді т. зв. «декана факультету філології та масових комунікацій» т. зв. «Маріупольського державного університету» здійснює впровадження стандартів держави - агресора, у зв`язку з цим приймає активну участь в робочих зустрічах керівництва університету з представниками освітнього середовища т. зв. «Донецької народної республіки» та держави агресора Російської Федерації.
Відеозаписами телеграмканалу (т. 1 а.п. 169) за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 », які досліджені у судовому засіданні:
- від 29.09.2022 з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_7 » з виступом ОСОБА_3 , як «декана факультета факультета филологии и масовых комуникаций « ІНФОРМАЦІЯ_8 », в якому остання виступила на фоні зруйнованого колишнього корпусу Історичного факультету Маріупольського державного університету. Своїм виступом ОСОБА_3 звинувачує військових Збройних Сил України у масових руйнування будівель Маріупольського державного університету;
- від 02.08.2022 з виступом ОСОБА_3 , як «декана факультета факультета филологии и масовых комуникаций « ІНФОРМАЦІЯ_8 », в якому остання повідомила, що університет відновлює свою роботу і «благодарит исполняющую обязанности ректора Мариупольского государственного университета ОСОБА_10 , которая организовала образовательную работу университета, а также рекламирует для абитуриентов возможность поступить на обучение в «МГУ ДНР».
Під час огляду відеозапису підтверджено факт добровільного переходу ОСОБА_3 на бік окупаційної влади держави - агресора у м. Маріуполі та працевлаштування її до так званого «Мариупольского государственного университета ДНР» в якому остання впроваджує стандарти освіти держави-агресора.
Наказом міністраосвіти інауки України№ 336від 14.04.2022 (т. 1 а.п 124-125), відповідно до якого Маріупольський державний універститет разом із Відокремленим структурним підрозділом «Вугледарський фаховий коледж Маріупольського державного універститету» тимчасово переміщений та проводить свою діяльність на базі ІНФОРМАЦІЯ_9 , 31, м. Київ, 03037).
Протоколом пред`явленняособи длявпізнання зафотознімками від01.03.2023 (т. 1 а.п. 126-129), відповідно до якого свідок ОСОБА_16 впізнала ОСОБА_3 за зовнішніми рисами обличчя.
Показаннямидопитаного у судовому засіданні через відеоконференцзв`язок свідка ОСОБА_16 , яка суду повідомила наступне. На теперішній час я працюю в Маріупольському державному університеті проректором з наукової роботи. Працювала з ОСОБА_3 в Маріуполі Маріупольського державного університету. У неї була дитина. Навесні 2022 року після того як викладачі і студенти Маріупольського державного університету виїжджали з окупованого Маріуполя Міністерство освіти і науки видало наказ про тимчасове переміщення університету до міста Києва на базі Київського національного університету будівництва і архітектури, який виділив нам гуртожиток. Викладачі і студенти, які прибули до Києва намагалися встановити зв`язок з іншими викладачами і студентами аби вони переїжджали в Київ і продовжували навчання і викладання. Серед цих викладачів була і ОСОБА_3 , з якою спілкувалася ОСОБА_17 , вона наполегливо просила її переїхати до Києва, але вона не забажала. В подальшому з телеграм-каналу нам стало відомо, що вона залишилась у Маріуполі і стала співпрацювати з державою-агресором. Вона спочатку стала працювати деканом факультету філології та масових комунікацій Маріупольського державного університету, який залишився в Маріуполі, а потім вона обійняла посаду його проректора. В той час коли вона працювала деканом факультету з відкритих джерел стало відомо, що вона підвищує кваліфікацію за стандартами РФ і впроваджує їх стандарти у навчання фейкового університету, отримала відзнаки держави-агресора. Вона постійно з`являється в новинах телеграм-каналу фейкового університету, з яких мені відомо, що вона їздить до РФ, навчається там, впроваджує стандарти освіти РФ у фейковому Маріупольському державному університеті. Під час впізнання за фотознімками я впізнала ОСОБА_3 . Можливість виїхати була у всіх працівників університету і студентів. У мене нема підстав вважати, що до викладачів, які залишилися в Маріуполі, був примус з боку окупантів, спрямований на співпрацю з ними. Я можу зробити суб`єктивний висновок про те, що ОСОБА_3 добровільно залишилася за власної волі.
Протоколом пред`явленняособи длявпізнання зафотознімками від01.03.2023 (т. 1 а.п. 139-142), відповідно до якого свідок ОСОБА_18 впізнав ОСОБА_3 за зовнішніми рисами обличчя.
Протоколом огляду від 05.10.2022 року (т. 1 а.п. 164-168) за участю свідка ОСОБА_18 , відповідно до якого предметом огляду є відеозапис та фото з Telegram каналу під назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_4 .
В ході огляду через застосунок Telegram в канал « ІНФОРМАЦІЯ_3 » оглянуто відеозапис «СПЕЦИАЛЬНЫЙ РЕПОРТАЖ» від 29.09.2022 року з виступом ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , декан факультета филологии и масовых комуникаций « ІНФОРМАЦІЯ_8 » в якому остання виступила на фоні зруйнованого колишнього корпусу Історичного факультету Маріупольського державного університету. Фактично своїм виступом ОСОБА_3 звинувачує військових Збройних Сил України у масових руйнування будівель Маріупольського державного університету.
Оглядом Telegram каналу «Мариупольский государственный университету» оглянуто відеозапис від 02.08.2022 о 16 год. 10 хв з виступом ОСОБА_3 «МАРИУПОЛЬСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННІЙ УНИВЕРСИТЕТ восстанавливает свою работу», яка фактично - «благодарит исполняющую ректора Мариупольского государственного университета ОСОБА_10 , которая организовала образовательную работу университета, а также рекламирует для абитуриентов возможность поступить на обучение в «МГУ ДНР».
Також, при подальшому огляді Telegram каналу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » встановлено фото від 28.09.2022 року на якому ОСОБА_19 свотографувалась на фоні російського прапору з студентами та викладачами «Мариуполського государственного университета ДНР».
На вказаному фото ОСОБА_3 стоїть 6 з лівої сторони у білій кофті та чорних штанах з бейджем, яку свідок впізнав одразу при огляді, як ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Надалі оглянуто фото під № 2 в Telegram каналі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 12.08.2022 року на якому ОСОБА_3 сфотографувалась на фоні пошкодженого корпусу «Історичного факультету» Маріупольського державного університету спільного з коллективом, так званого «Мариупольского государственного университета ДНР», який свідок ОСОБА_18 впізнав та на якому останній впізнав декількох осіб, а саме: ОСОБА_20 , яка стоїть 6 з лівого боку, ОСОБА_10 , яка стоїть в центрі на фото, ОСОБА_21 , яка стоїть 4 з правого боку фото та ОСОБА_3 , яка стоїть 10, якщо рахувати на фото з правої сторони в світлій блузі та темних штанах.
Оглядом фото під № 3 встановлено ОСОБА_3 , яка сфотографувалась з працівниками, так званого «Мариупольского государственного университета ДНР» при підписанні - договора о научном и образовательном сотрудничестве с « ІНФОРМАЦІЯ_10 », яку свідок впізнав.
Показаннямидопитаного у судовому засіданні через відеоконференцзв`язок свідка ОСОБА_18 , яка надав суду наступні покази. Я працюю в Маріупольському державному університеті начальником відділу технічних засобів навчання. До повномасштабного вторгнення з ОСОБА_3 у нас були суто робочі стосунки, ми працювали разом, потім у нас зв`язків не було, ми не переписувались. Я переїхав до м. Києва в переміщений університет і продовжую працювати тут. З офіційного телеграм-каналу фейкового Маріупольського університету мені відомо, що ОСОБА_3 наразі працює на посаді проректора, а до цього вона обіймала посаду декана факультету філології і масових комунікацій. Зі мною проводилося впізнання за фото і відео, на яких я впізнав ОСОБА_3 . З телеграм-каналу фейкового університету мені відомо, що ОСОБА_3 активно бере участь, впроваджує стандарти освіти держави-агресора. На мою думку, вона добровільно прийшла працювати на державу-агресора.
Протоколом пред`явленняособи длявпізнання зафотознімками від01.03.2023 (т. 1 а.п. 160-163), відповідно до якого свідок ОСОБА_17 впізнала ОСОБА_3 за зовнішніми рисами обличчя.
Показаннямидопитаного у судовому засіданні через відеоконференцзв`язок свідка ОСОБА_17 , яка суду повідомила наступне. Я працювала і продовжую працювати начальником відділу кадрів в Маріупольському державному університеті. З ОСОБА_3 у нас були робочі стосунки, наразі ніяких стосунків немає. Після початку повномасштабного вторгнення ми перебували в Маріуполі. Потім, коли виїхали в м. Київ я розшукувала наших працівників і пропонувала переїхати до Києва. Міністерство освіти і науки видало наказ про тимчасове переміщення університету до міста Києва на базі Київського національного університету будівництва і архітектури, який виділив нам гуртожиток. З ОСОБА_3 я переписувалась у месенджері, пропонувала їй переїхати в Київ, але вона повідомила, що виїхати не може, оскільки у неї літні батьки, син підліток, вона не має можливості. Це був приблизно травень 2022, а в червні вона захотіла звільнитися і звільнилася за власним бажанням (надіслала заяву у месенджер), після цього ми не спілкувалися. Вона добровільно і свідомо залишилася в Маріуполі, але як вона пішла співпрацювати з окупантами мені не відомо. У фейкового університету є свій телеграм канал, на якому я бачила тих зрадників, які стали співпрацювати з окупантами. Мені відомо з каналу, що ОСОБА_3 дуже активно бере участь у різних заходах від фейкового університету, що, на мій погляд, свідчить про свідоме її бажання там працювати. Під час впізнання за фотознімками я впізнала ОСОБА_3 .
Протоколом оглядувід 06.10.2022 (т. 1 а.п. 172-175), складеного о/у в ОВС 8 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у м.Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, яким встановлено наступне.
Об`єктом огляду є публікація, яка розміщена 06.10.2022 на телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_11 ».
Проведеним оглядом встановлені наступні відомості, важливі для цього кримінального провадження.
На даній сторінці міститься публікація з фотоматеріалами та текстом: «В день работника образования сотрудники Мариупольского государственного университета за значительные заслуги в сфере образования и добросовестный труд были награждены почетными грамотами и благодарственными письмами Министерства науки и высшего образования Российской Федерации. В торжественной обстановке награды были вручены руководством Министерства образования и науки Донецкой Народной Республики».
На фотографіях є вказівник на ОСОБА_3 .
Таким чином, в ході огляду публікації отримано інформацію про те, що ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді т. зв. «декана факультету філології та масових комунікацій» т. зв. «Маріупольського державного університету» здійснює впровадження стандартів держави - агресора, у зв`язку з цим, за значні заслуги у сфері освіти та сумлінну працю була нагороджена почесною грамотою Міністерства науки і вищої освіти Російської Федерації.
Вказану нагороду було вручено керівництвом Міністерства освіти і науки Донецької Народної Республіки.
Протоколом оглядувід 19.10.2022 (т. 1 а.п. 177-180), складеного о/у в ОВС 8 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у м.Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, яким встановлено наступне.
Об`єктом огляду є публікація, яка розміщена 17.10.2022 на телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». На даній сторінці міститься файл із заявою ОСОБА_3 на ім`я в.о. ректора т.зв. Маріупольського державного університету ОСОБА_10 від 29.07.2022 про прийняття її на роботу.
Протоколом оглядувід 31.10.2022 (т. 1 а.п. 188-191), складеного о/у в ОВС 8 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у АДРЕСА_3 ) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях за участю свідка ОСОБА_22 , яким встановлено наступне.
Об`єктом огляду є публікація, яка розміщена 06.10.2022 на телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_11 ».
Проведеним оглядом встановлені наступні відомості, важливі для цього кримінального провадження.
На даній сторінці міститься публікація з фотоматеріалами та текстом: «В день работника образования сотрудники Мариупольского государственного университета за значительные заслуги в сфере образования и добросовестный труд были награждены почетными грамотами и благодарственными письмами Министерства науки и высшего образования Российской Федерации. В торжественной обстановке награды были вручены руководством Министерства образования и науки Донецкой Народной Республики».
На пред`явленій свідкові публікації свідок ОСОБА_22 впізнав ОСОБА_3 .
Таким чином, в ході огляду публікації отримано інформацію про те, що ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді т. зв. «декана факультету філології та масових комунікацій» т. зв. «Маріупольського державного університету» здійснює впровадження стандартів держави - агресора, у зв`язку з цим, за значні заслуги у сфері освіти та сумлінну працю була нагороджена почесною грамотою Міністерства науки і вищої освіти Російської Федерації.
Вказану нагороду було вручено керівництвом Міністерства освіти і науки Донецької Народної Республіки.
Протоколом пред`явленняособи длявпізнання зафотознімками від01.11.2022 (т. 1 а.п. 198-201), відповідно до якого свідок ОСОБА_22 впізнав ОСОБА_3 за зовнішніми рисами обличчя.
Протоколом оглядувід 23.01.2023 (т. 1 а.п. 226-232), складеного о/у в ОВС 8 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у АДРЕСА_3 ) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях за участю спеціаліста ОСОБА_23 , яким встановлено наступне.
Об`єктом огляду є публікація, яка розміщена 03.08.2022 на телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Оглядом встановлено,що т.зв.«Маріупольський державнийуніверситет «ДІІР»,що створенийокупаційною владоюна базі«МДУ» (кодЄДРПОУ 26593428),здійснює своюдіяльність заадресою: АДРЕСА_3 .
Протоколом оглядувід 23.01.2023 (т. 1 а.п. 233-250), складеного о/у в ОВС 8 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у АДРЕСА_4 за участю спеціаліста ОСОБА_23 , яким встановлено наступне.
Об`єктом огляду є публікація, яка розміщена 20.01.2023 на телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
Так, оглядом виявлено документ формату jpeg з назвою «Image 2023-01-20 at 06. jpeg», в якому мається «Экзаменационная ведомость учета успеваемости № 23.033 от 18.01.2023»
Далі об`єктом огляду став « ІНФОРМАЦІЯ_12 (УРОВЕНЬ БАКАЛАВРИАТА)», який розміщений на інформаційному ресурсі « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_14 ».
Таким чином, в ході огляду публікації отримано інформацію про те, що ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді т. зв. «декана факультету філології та масових комунікацій» т. зв. «Маріупольського державного університету» здійснює впровадження стандартів держави - агресора, у зв`язку з цим виконує пов`язані з цим функціональні обов`язки, а саме: 18 січня 2023 року прийняла іспит у студентів 2 курсу ( ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 ) очної форми навчання напрямку підготовки «42.03.02 Журналистика» факультету «филологии и массовых коммуникация» з дисципліни «Газетно-журнальные жанры».
Згідно екзаменаційної відомості обліку успішності №23.033 від 18.01.2023, ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді доцента факультету філології та масових комунікацій, викладає дисципліну «Газетно-журнальные жанры» за державним освітнім стандартом вищої освіти Міністерства освіти та науки Російської Федерації напрямку підготовки «42.03.02 Журналистика», який затверджений наказом Міністерства освіти та науки Російської Федерації №951 від 07.04.2014.
Протоколом оглядувід 23.01.2023 (т. 2 а.п. 12-52), складеного о/у в ОВС 8 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у АДРЕСА_4 за участю спеціаліста ОСОБА_23 , яким встановлено наступне.
Об`єктом огляду є публікація, яка розміщена 23.01.2023 на телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за посиланнями ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_6 .
З метою перегляду вищевказаної публікації у програмному забезпеченні Інтернет-браузері «Chrome» у полі пошуку введено адресу ІНФОРМАЦІЯ_6
Проведеним оглядом встановлені наступні відомості, важливі для цього кримінального провадження.
Так, оглядом виявлено документи формату jpeg з назвами: «Image 2023-01-23 at 18. jpeg», «Image 2023-01-23 at 17. jpeg», «Image 2023-01-23 at 13. jpeg», «Image 2023-01-23 at 11. jpeg», «Image 2023-01-23 at 19. jpeg», «Image 2023-01-23 at 15. jpeg», «Image 2023-01-23 at 16. jpeg», «Image 2023-01-23 at 14. jpeg», «Image 2023-01-23 at 12. jpeg» та «Image 2023-01-23 at 09. jpeg».
Далі у програмному забезпеченні Інтернет-браузері «Chrome» у полі пошуку введено адресу
ІНФОРМАЦІЯ_6 виявлено документи формату jpeg з назвами: «Image 2023-01-23 at 10. jpeg», «Image 2023-01-23 at 08. jpeg», «Image 2023-01-23 at 07. jpeg».
Кожен документ ідентичного між собою змісту і стосується викликів певних осіб на навчання, а саме, далі мовою оригіналу:
МАРИУПОЛЬСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ, СПРАВКА-ВЫЗОВ
№ от (дата), Руководителю (полное наименование предприятия, организации, учреждения), В соответствии со статьями 215-219 Кодекса законов о труде статьями 23-25 Закона Донецкой Народной Республики «Об отпусках» прошу предоставить дополнительный оплачиваемый отпуск на период установочных занятий/ выполнения лабораторных работ/ сдачи сессии/подготовки и защиты выпускной квалификационной работы (нужное подчеркнуть) обучающемуся на заочной форме обучения 1 курса магистратуры факультета филологии и массовых коммуникаций. Направления подготовки 45.04.01 Филология. Образовательной программы Филология (профиль: Русский язык и литература), (фамилия, имя, отчество обучающегося), сроком на 10 дней с (дата) как такому, который успешно выполняет учебный план. Декан факультета (печать), подпись, ОСОБА_31 .
Далі об`єктом огляду став « ІНФОРМАЦІЯ_15 УРОВЕНЬ МАГИСТРАТУРЫ)», який розміщений на порталі федеральних державних освітніх стандартів вищої освіти «fgosvo» за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_16 ».
Таким чином, в ході огляду публікації отримано інформацію про те, що ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді т. зв. «декана факультету філології та масових комунікацій» т. зв. «Маріупольського державного університету» здійснює впровадження стандартів держави - агресора, у зв`язку з цим виконує пов`язані з цим функціональні обов`язки, а саме: підписує довідки виклики студентам заочної форми навчання т. зв. університету, які мають з`явитись до зазначеного навчального закладу для здачі сесії.
Згідно відомостей, які зазначені у довідках - викликах, ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді декана факультету філології та масових комунікацій, забезпечує викладання дисципліни «45.04.01 ФИЛОЛОГИЯ» за державним освітнім стандартом вищої освіти Міністерства освіти та науки Російської Федерації напрямку підготовки «45.04.01 ФИЛОЛОГИЯ», який затверджений наказом Міністерства освіти та науки Російської Федерації №1299 від 03.10.2015.
Протоколом оглядувід 24.01.2023 (т. 2 а.п. 53-64), складеного о/у в ОВС 8 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у АДРЕСА_4 за участю спеціаліста ОСОБА_23 , яким встановлено наступне.
Об`єктом огляду є публікація, яка розміщена 25.11.2022 на телеграм каналі «HMRFJBO42202202» за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
Оглядом виявлено публікацію наступного змісту: «Об организации деятельности образовательных организаций высшего образования».
Вказаний документ має наступний зміст, мовою оригіналу:
«Приказ министерства образования и науки донецкой народной республики № 1029 от 02 ноября 2022 г. Донецк «Об организации деятельности образовательных организаций высшего образования, профессиональных образовательных организаций, участвующих в функционировании профильных классов в общеобразовательных Донецкой народной Республики в 2022-2023 учебном году». С целью выявления и сопровождения профессионально-личностного самоопределения детей посредством осуществления профессиональной ориентации обучающихся на освоение педагогических, инженерных и медицинских профессий, восполнение дефицита профессионально подготовленных кадров, повышения качества образования выпускников, формирования у них осознанною профессионального самоопределения, руководствуясь подпунктом 21.15 пункта 21 раздела ІІІ Положения о Министерстве образования и науки Донецкой Народной Республики, утвержденного Постановлением Совета Министров Донецкой Народной Республики от 22.07.2015 № 13-43, ПРИКАЗЫВАЮ: 1. Утвердить Перечень образовательных организаций высшего образования, профессиональных образовазельных организаций, выступающих в качестве базовых образовательных организаций и образовательных организаций академических партнеров, при функционировании профильных классов в общеобразовательных организациях Донецкой Народной Республики (далее Перечень) (прилагается). Образовальным организациям, указанным в Перечне, при организации работы с профильными классами в общеобразовательных организациях Донецкой Народной Республики посредством сетевой формы реализации образовательных программ руководствоваться совместным приказом Министерства науки и высшего образования Российской Федерации и Министерства просвещения Российской Федерации от 05.08.2020 № 882/301 «Об организации и осуществлении образовательной деятельности при сетевой форме реализации образовательных программ….».
До Наказу долучений, мовою оригіналу, «Перечень образовательных организаций высшего образовании, профессиональных образовательных организаций, выступающих в качестве базовых образовательных организаций и образовательных организаций академических партнеров, при функционировании профильных классов психолого-педагогической, инженерной и космической
направленности в общеобразовательных организациях Донецкой Народной Республики».
У пункті 3 переліку вказаний т.зв. Маріупольський державний університет.
Таким чином, в ході огляду публікації отримано важливу інформацію щодо впровадження викладацьким складом т. зв. «Маріупольського державного університету «ДНР» стандартів освіти держави - агресора Російської Федерації під час здійснення освітнього процесу в університеті.
Так, згідно п. 2 Наказу «Міністерства освіти і науки «ДНР» №1029 від 02.11.2022 «Про організацію діяльності освітніх організацій вищої освіти, професійних освітніх організацій, що беруть участь у функціонування профільних класів у загальноосвітніх організаціях Донецької Народної Республіки у 2022-2023 навчальному році» освітнім організаціям, зазначеним у Переліку (згідно п. З «Маріупольський державний університет»), при організації роботи з профільними класами у загальноосвітніх організаціях «Донецької Народної Республіки» через мережеву форму реалізації освітніх програм керуватися спільним наказом Міністерства науки та вищої освіти Російської Федерації та Міністерства освіти Російської Федерації від 05.08.2020 № 882/391 «Про організації та здійснення освітньої діяльності при мережній формі реалізації освітніх програм».
Протоколом оглядувід 06.03.2023 (т. 2 а.п. 67-77), складеного о/у в ОВС 8 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у м.Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях за участю спеціаліста ОСОБА_23 , яким встановлено наступне.
Об`єктом огляду є телеграм канал під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6
Серед новин, розміщених на вищезазначеному Telegram-каналі виявлено публікацію, що розміщена 06.03.2023 за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
На ній знаходиться, мовою оригіналу - «Должностная инструкция декана факультета».
Таким чином, в ході огляду документу публікації встановлено, що на даній сторінці міститься посадова інструкція декана факультету т. зв. «Мариупольского государственного университета», яка затверджена в. о. ректора ОСОБА_10 .
Протоколом оглядувід 05.04.2023 (т. 2 а.п. 113-118), складеного слідчим СВ 2 управління ГУ СБУ в Донецькій і Луганській областях за участю спеціаліста ОСОБА_23 , яким встановлено наступне.
Об`єктом огляду є телеграм канал за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_17 », на якому розміщена, мовою оригіналу: «Сковзная програма практик Мариупольського государственного университета, факультета филологии и массовых коммуникаций». Серед розробників зазначена ОСОБА_32 , мається її підпис.
В ході огляду вказаного файлу було отримано важливу інформацію про те, що ОСОБА_3 впроваджує стандарти освіти держави агресора на тимчасово окупованій російськими військами території міста Маріуполя, а саме в так званому «Мариупольском государственном университете днр» шляхом підписання документів, затверджуючих програму практики у відповідності до так званого «законодавства днр» у якості так званого «председателя учебно-методической комиссии факультета филологии и массовых коммуникаций».
Протоколом оглядувід 04.05.2023 (т. 2 а.п. 163-293), складеного прокурором, яким встановлено, що ОСОБА_3 виконує свої обов`язки відповідно до вимог наступних нормативних актів РФ, якими встановлено освітні стандарти держави-агресора та фактично впроваджує стандарти освіти держави-агресора.
Так, об`єктом огляду є Закон «Об особеннястях правового регулирования отношений в сферах образования и науки в связи с принятием в Российскую Федерацию Донецкой народной республики, Луганской народной республики, Запорожской области, Херсонской области и образованием в составе рф новых субъектов Донецкой народной республики, Запорожской области, Херсонской области и о внесении изменений в отдельные законодательные акты РФ» доступ до якого отримано через мережу Інтернет за посиланням сайту: ІНФОРМАЦІЯ_18 » та сайту з завантаженим Законом «Об образовании рф» та ІНФОРМАЦІЯ_19 з включенням програми VPN, яке має значення для вказаного кримінального провадження. Далі мовою оригіналу:
«Настоящий закон определяет особенности правового регулирования отношений в сферах образования и науки в связи с принятием в Российскую Федерацию Донецкой Народной Республики, Луганськой Народной Республики Запорожской области, Херсонской области и образованием в составе Российской Федерации новых субьектов - Донецкой Народной Республики, Луганской Народной Республики, Запорожской области и Херсонской области».
Згідно зстаттею 2Закону визначено,мовою оригіналу:«Уровни общегообразования исреднего профессиональногообразования,установленные вДонецкой НароднойРеспублике иЛуганськой НароднойРеспублике додня ихпринятия вРоссийскую Федерацию,приравниваются кустановленным Федеральнымзаконам от29.12.2012года №273-ФЗ«Об образованиив РФ»уровням общегообразования исреднего профессиональногообразования.Уровни высшегообразования бакалавриат,специалитет,магистратура,установленные вДНР иЛНР додня ихпринятия вРФ».Дополнительное высшеепрофессиональное образование подготовкакадров высшейнаучно-педагогическойи научнойквалификации попрограмме интернатуры,программ ординатуры,установленное вДонецокй НароднойРеспублике додня еепринятия вРоссийскую Федерацию,и высшееобразование подготовка кадроввысшей квалификациипо программамординатуры,программам интернатуры,установленное вЛуганской НароднойРеспублике додня еепринятия вРоссийскую Федерацию,принимаются кустановленному Федеральнымзаконом от29.12.2012года №273-ФЗ«Об образованиив РоссийскойФедерации» уровнявысшего образованияподготовке кадроввысшей квалификациипо программеординатуры.
Згідно з зображенням № 8 мовою оригіналу: «В Российской Федерации признаются образование, образовательно-квалификационные уровни, ученые степени и ученые звания, полученные на территориях Донецкой народной Республики, Луганской Народной Республики, Запорожской области, Херсонской области, а также на территории Украины и указанные в документах об образовании и (или) о квалификации, документах об ученых специальностях и ученых званиях, образцы которых утверждены уполнмоченными органами государственно власти Донецкой Народной Республики, Луганской народной Республики или Украины и обладателями которых являются лица, призванные гражданами Росийской Федерации, лица которые являются постоянно проживавшими на територии Донецкой Народной Республики, Луганской Народной Республики, Запорожской области или Херсонской области на день их принятия в Российскую Федерацию гражданами Российской Федерации. Лица, указанные в части 1 настоящей статьи и являющиеся обладателями указанными в части 1 настоящей статьи документов об образовании и (или) о квалификации, документов об ученых степенях и ученых званииях, освобождаются от соблюдения требования по их легализации.
Правительством Российской Федерации устанавливаются особенности присуждения ученых степеней и присвоения ученых званий, предусмотренных системой государственной научной аттестации Российской Федерации, лицам, указанным в части 1 настоящей статьи, дейсвующие до 1 янаваря 2026 року.
Федеральным органом исполнительной власти, осуществляющим функции по выработке государственной политики и нормативно-правовому регулированию в сфере научной и научно-технической деятельности, устанавливается соответсвие научных специальностей, указанных в документах об ученых степенях, полученных лицами, указанными в части 1 настоящей статьи, на территориях Донецкой Народной Республики, Луганской Народной Республики, Запорожской области, Херсонской области, а также на территории Украины, научным специальностям, указанным в номенклатуре научных специальностей, утвержденной федеральным органом исполнительной власти, осуществляющим функции по выработке государсвенной политики и нормативно-правовому регулированию в сфере научной и научно-технической деятельности.
Наступним етапом огляду є Федеральный закон «Об образовании в Российской Федерации».
Таким чином, в ході огляду вищезазначених в протоколі веб ресурсів встановлено, що оглянуто законодательство держави-агресора: Закона «Об особеннястях правового регулирования отношений в сферах образования и науки в связи с принятием в Российскую Федерацию Донецкой народной республики, Луганской народной республики, Запорожской области, Херсонской области и образованием в составе рф новых субъектов Донецкой народной республики, Запорожской области, Херсонской области и о внесении изменений в отдельные законодательные акты РФ» та «Федеральний закон Об образовании» № 273-ФЗ від 29.12.2012 року.
Судом досліджені документи, які характеризують особу обвинуваченої:
- копія форми 1 ОСОБА_3 (т. 1 а.п. 211-219), за якою встановлено, що ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_20 у м. Маріуполь Донецької області, є громадянкою України.
- копія інформації від 16.01.2023 (т. 2 а.п. 79), про те, що ОСОБА_3
-інформація просудимості ОСОБА_3 (т. 2 а.п. 105), відповідно до якої станом на 20.03.2023 вона до кримінальної відповідальності не притягалася.
- довідка КНП «Обласна клінічна психіатрична лікарня м. Слов`янськ» від 22.03.2023 (т. 2 а.с. 107), згідно якої ОСОБА_3 на диспансерному обліку у лікаря-психіатра не перебуває.
- довідка КНП «МЦ з профілактики та лікування залежності м. Краматорськ» № 98 від 16.01.2023 (т. 3 а.с. 213), згідно якої ОСОБА_3 за спеціалізованою наркологічною допомогою не зверталась, лікарем-наркологом не оглянута, на обліку не перебуває.
- копія наказу№ 290-Квід 16.06.2022 (т. 1 а.п. 138), яким ОСОБА_3 звільнено з посади з 24.06.2022.
- копія характеристики ОСОБА_3 від 10.11.2022 (т. 1 а.п. 203), видана ректором Маріупольського державного університету ОСОБА_22 наступного змісту.
ОСОБА_3 , 1980 року народження, кандидат наук із соціальних комунікацій, до звільнення у червні 2022 року обіймала посаду доцента кафедри соціальних комунікацій Маріупольського державного університету і одночасно з 2012 року виконувала функції заступника декана факультету філології та масових комунікацій з навчальної роботи.
ОСОБА_3 у 2002 році закінчила Маріупольський гуманітарний інститут Донецького національного університету (спеціальність «Мова та література (російська, новогрецька)»). Свою трудову діяльність у Маріупольському державному університеті почала у 2007 році на посаді асистента кафедри журналістики, з 2008 р. - старший викладач, з 2019 р. - доцент кафедри соціальних комунікацій. У 2018 році у ІНФОРМАЦІЯ_21 захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 27.00.04 - теорія та історія соціальних комунікацій на тему «Преса Донецької області періоду незалежності України (1991-2012 рр.): проблематика, типологія» та отримала диплом кандидата наук з соціальних комунікацій. ОСОБА_3 входила до складу Ради з якості вищої освіти та Вченої ради факультету філології та масових комунікацій, Вченої ради Маріупольського державного університету.
З 2019 р. була членом Національної спілки журналістів України. У 2019 році її включено до складу журі обласного конкурсу пам`яті журналіста ОСОБА_33 «Свобода слова» серед журналістів та творчих колективів засобів масової інформації Донецької області. Є автором більше 50 наукових та навчально-методичних праць. Значну увагу приділяла підвищенню своєї кваліфікації як викладача і науковця. Була учасником чисельних семінарів Академії української преси, Фонду Фрідріха Науманна За свободу, Фонду Конрада Аденауера; у 2019-2020 рр. пройшла міжнародне стажування на базі Федеральної спілки «Громадські ЗМІ» (Німеччина).
Працюючи у МДУ, ОСОБА_3 до виконання своїх посадових обов`язків відносилася сумлінно та відповідально; на високому науково-педагогічному рівні викладала дисципліни фахової підготовки студентів; у спілкуванні була стриманою та доброзичливою. За сумлінну бездоганну працю ОСОБА_3 було відзначено Подякою ректора Маріупольського державного університету (2016 р.), Подякою Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації (2019 р.), Подякою Національної академії педагогічних наук України (2020 р.).
Оцінка суду
При вирішенні питання про допустимість та належність досліджених доказів суд враховує, що Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за цим правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані ним докази (параграф 34 рішення у справі «Тейскера де Кастро проти Португалії» від 09.06.1998 року, параграф 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією, а саме: на свободу, особисту недоторканість, на повагу до приватного і сімейного життя (статті 5, 8 Конвенції) тощо.
Окрім цього, відповідно дост. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»суди застосовуютьЄвропейську конвенцію з прав людинита основоположних свобод, а також практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у п. 65 справи «Коробов проти України» (заява № 39598/03, остаточне рішення від 21.10.2011 р.) зазначив, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірланд проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), n. 161, ОСОБА_34 , заява № 25). Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Кримінальна відповідальність за ч. 3 ст. 111-1 КК настає за дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, а також за пропаганду у закладах освіти незалежно від типів та форм власності, вчинену з метою: сприяння здійсненню збройної агресії проти України; встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України; уникнення відповідальності за здійснення державою-агресором збройної агресії проти України. Під пропагандою розуміється поширення і глибоке детальне роз`яснення яких-небудь ідей, поглядів, знань. Форма комунікації спрямована на поширення фактів, аргументів, чуток та інших відомостей для впливу на суспільну думку на користь певної спільної справи чи громадської позиції. Ознаки пропаганди: поширення інформації; спрямування на широке коло осіб; мета - вплив на громадську свідомість та поведінку; підбір фактів та аргументів; свідоме, умисне відкидання або спотворення певних важливих фактів, використання неправдивих фактів; висловлювання у формі закликів, повчань, порад, попереджень, вимог, погроз; роз`яснення відповідної позиції.
Аналізуючи вище перелічені докази в їх сукупності, провівши судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення, відповідно до обвинувального акту, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому досліджені всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів, з точки зору достатності та взаємозв`язку, а також в сукупності з показаннями свідків, суд приходить до висновку, що вказані докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки вони отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані отримані з цих доказів, не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувала на посаді доцента кафедри соціальних комунікацій, заступник декана факультету філології та масових комунікацій в Маріупольському державному університеті, яку звільнено 24.06.2022 року наказом ректора Маріупольського державного університету ОСОБА_7 .
При цьому судом прийняті до уваги і використані як докази у кримінальному провадженні дані, які надані органом досудового розслідування із відкритих джерел, зібрані за допомогою розвідки з відкритих джерел (OSINT) відповідно до «Протоколу Берклі», який окреслює мінімальні стандарти для пошуку, збирання, зберігання, перевірки та аналізу відкритих джерел. Відповідно до вказаного протоколу, серед іншого, не потребує дозволу слідчого судді здобуття відомостей з електронних інформаційних систем або її частини, доступ до яких не обмежується її власником, володільцем або утримувачем або не пов`язаний з подоланням системи логічного захисту. Проведення огляду інформації, яка міститься у відкритому доступі, її хід і результати фіксуються у відповідному протоколі огляду. До проведення слідчої (розшукової) дії залучається спеціаліст у галузі інформаційних технологій. Під час її проведення відображається хронологічна послідовність зберігання інформації чи доказів, а також з метою встановлення належної системи цифрового збереження, виготовляється доказова копію електронного документа, яка зберігається на окремий носій інформації.
Так, з даних, які надані органом досудового розслідування із відкритих джерел, які зібрані за допомогою розвідки з відкритих джерел (OSINT) відповідно до «Протоколу Берклі», судом встановлено наступне.
У невстановлену дату, але не пізніше 02.08.2022 року ОСОБА_3 , перебуваючи на території міста Маріуполь Донецької області, добровільно погодилась на співпрацю з окупаційною владою Російської Федерації, працевлаштувавшись до створеного окупаційною владою, так званого «Мариупольский государственный университет Донецкой народной республики» розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , в якому обійняла посаду пов`язану з організацією освітнього процесу та впровадженням стандартів освіти держави-агресора у даному закладі освіти, а саме: «декана факультета филологии и массовых коммуникаций МГУ днр».
В період з 04.09.2022 по 07.09.2022 на підставі наказу так званого «министерства образования и науки донецкой народной республики об обучении профессорско-преподавательского состава образовательных организаций высшего образования донецкой народной республики в Федеральном государственном бюджетном образовательном учреждении высшего образования «Донской государственный технический университет»» № 789 від 01 вересня 2022 року ОСОБА_3 проходила навчання в «Донском государственным техническом университете» в м.Ростов-на-Дону, з метою підвищення кваліфікації «по дополнительной профессиональной програме».
Після чого, використовуючи отримані повноваження, а також пройшовши відповідну підготовку на території держави агресора російської федерації у « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в м.Ростов-на-Дону, ОСОБА_3 спільно з іншими керівниками і викладачами спланувала та організувала освітній процес так званого «Мариупольского государственного университета», у відповідності до вимог «Закона об образовании» від 19.06.2015, прийнятим Постановою народної Ради так званої «днр», за освітніми стандартами та навчальними планами так званої «днр», із повним виключенням з освітнього процесу вимог до обов`язкових результатів навчання, визначених державними стандартами повної загальної середньої освіти України, який повністю протирічить меті, як початкової, так і базової середньої освіти в Україні та який формуватиме знання, інші компетентності та світогляд здобувачів освіти спрямовані на возвеличення Російської Федерації та так званої «днр», її історичної ролі та відповідно заперечення існування культурних цінностей українського народу, його історико-культурних надбань і традицій, української мови, що має своєю кінцевою метою збуджувати агресію та ненависть до України.
ОСОБА_3 , діючи з власних ідеологічних мотивів, 02 серпня 2022 року, знаходячись на території Маріупольського державного університету за адресою: АДРЕСА_3 , давала інтерв`ю на фоні «Мариупольского государственного университета имени А.И. Куинджи днр», яка в своєму виступі агітувала абітурієнтів вступати до незаконно створеного закладу освіти на тимчасово окупованій території України в місті Маріуполь.
Перебуваючи на посаді так званого «декана факультета филологии и массовых коммуникаций Мариупольского государственного университета днр» на ОСОБА_3 покладено певні обов`язки.
Також завдяки своїй активній проросійській позиції ОСОБА_3 була членом делегації при підписанні так званого «договора о научном и образовательном сотрудничестве», який передбачає довготривалу співпрацю вузів у галузі навчальної, методичної, науково-дослідної, проектної та культурної діяльності, реалізації спільних освітніх програм та проведення спільних заходів щодо організації навчального процесу між так званим « ІНФОРМАЦІЯ_22 » та «Костромським государственным университетом», яке відбулось 10.08.2022 року.
Крім того,свідки впізнали ОСОБА_3 як підчас проведенняслідчої дії-пред`явлення особидля впізнанняза фотознімкамита оглядувідеофайлу телеграмканалу,з наданихними всуді показаньвбачається,що ОСОБА_3 добровільнопогодилась наспівпрацю зокупаційною владоюРосійської Федерації,працевлаштувавшись доствореного окупаційноювладою,так званого«Мариупольский государственныйуниверситет Донецкойнародной республики»,в якомуобійняла посаду,пов`язану зорганізацією освітньогопроцесу тавпровадженням стандартівосвіти держави-агресорау даномузакладі освіти,а саме:«декана факультетафилологии имассовых коммуникацийМГУ днр»,їх показання, надані в суді, були послідовними щодо обставин, які мали істотне значення для правильного вирішення справи, часу, місця, способу вчинення кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Під час вивчення матеріалів кримінального провадження також не виявлено даних, які б давали підстави вважати, що свідки з будь-яких причин обмовили чи могли обмовити ОСОБА_3 у інкримінованому їй злочині.
Щодо тверджень захисника про недоведеність вчинення ОСОБА_3 інкримінованого їй діяння.
Твердження захисника про можливе вчинення ОСОБА_3 діяння: у стані крайньої необхідності; в умовах виправданого ризику; внаслідок застосування до засудженої психічного та/або фізичного примусу, є лише гіпотетичним. Так, захисник не зазначає, серед іншого, відомостей, необхідних для перевірки наявності обставин, які виключають протиправність діяння, зокрема: у чому полягала небезпека, яка підлягала усуненню ОСОБА_3 , та кому/чому вона загрожувала; у чому саме полягав фізичний примус та не вказує про будь-яких осіб, які здійснювали на неї тиск і за яких обставин; яку шкоду його підзахисна намагалася відвернути, вчиняючи протиправні діяння.
Натомість суду не надано доказів, що ОСОБА_3 , будучи громадянкою України, вчинила дії, що ставляться їй у провину, під безпосереднім впливом фізичного примусу, унаслідок якого вона не могла керувати своїми вчинками, чи психічного примусу за умови, що такі дії були необхідними для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожувала їй чи охоронюваним законом її правам або правам інших осіб, а також суспільним інтересам чи інтересам держави, якщо цю небезпеку в цій обстановці не можна було усунути іншими засобами і якщо при цьому не було допущено більш значної шкоди, ніж відвернена шкода (або, хоча шкода була і більш значною, але внаслідок сильного душевного хвилювання, викликаного небезпекою, особа не могла оцінити відповідність заподіяної шкоди цій небезпеці).
Разом з цим, надані прокурором докази і послідовні показання допитаних в судовому засіданні свідків об`єктивно вказують на добровільність дій ОСОБА_3 .
Жодних об`єктивних даних, які б свідчили про те, що до ОСОБА_3 з боку будь-кого з осіб держави-агресора застосовувався фізичний та/або психічний примус, внаслідок застосування яких/якого вона вчинила інкриміновані їй дії, суду не надано.
Крім того, суд зауважує, що досліджені докази свідчать, що ОСОБА_3 діяла добровільно, а будь-які докази про примушування її до вчинення таких дій, за встановлених вище судом обставин, відсутні.
Про вказане свідчить наступне.
Так, ОСОБА_3 :
- в період з 04.09.2022 по 07.09.2022 на підставі наказу так званого «министерства образования и науки донецкой народной республики об обучении профессорско-преподавательского состава образовательных организаций высшего образования донецкой народной республики в Федеральном государственном бюджетном образовательном учреждении высшего образования «Донской государственный технический университет»» № 789 від 01 вересня 2022 року ОСОБА_3 проходила навчання в «Донском государственным техническом университете» в м.Ростов-на-Дону, з метою підвищення кваліфікації «по дополнительной профессиональной програме».
- використовуючи отримані повноваження, а також пройшовши відповідну підготовку на території держави агресора російської федерації у «Донской государственный технический университет» в м.Ростов-на-Дону, ОСОБА_3 спільно з іншими керівниками і викладачами спланувала та організувала освітній процес так званого «Мариупольского государственного университета», у відповідності до вимог «Закона об образовании» від 19.06.2015, прийнятим Постановою народної Ради так званої «днр», за освітніми стандартами та навчальними планами так званої «днр», із повним виключенням з освітнього процесу вимог до обов`язкових результатів навчання, визначених державними стандартами повної загальної середньої освіти України, який повністю протирічить меті, як початкової, так і базової середньої освіти в Україні та який формуватиме знання, інші компетентності та світогляд здобувачів освіти спрямовані на возвеличення Російської Федерації та так званої «днр», її історичної ролі та відповідно заперечення існування культурних цінностей українського народу, його історико-культурних надбань і традицій, української мови, що має своєю кінцевою метою збуджувати агресію та ненависть до України.
- діючи з власних ідеологічних мотивів, 02 серпня 2022 року, знаходячись на території Маріупольського державного університету за адресою: АДРЕСА_3 , давала інтерв`ю на фоні «Мариупольского государственного университета имени А.И. Куинджи днр», яка в своєму виступі агітувала абітурієнтів вступати до незаконно створеного закладу освіти на тимчасово окупованій території України в місті Маріуполь.
- завдяки своїй активній проросійській позиції ОСОБА_3 була членом делегації при підписанні так званого «договора о научном и образовательном сотрудничестве», який передбачає довготривалу співпрацю вузів у галузі навчальної, методичної, науково-дослідної, проектної та культурної діяльності, реалізації спільних освітніх програм та проведення спільних заходів щодо організації навчального процесу між так званим « ІНФОРМАЦІЯ_22 » та «Костромським государственным университетом», яке відбулось 10.08.2022 року.
Не залишилося поза увагою суду й те, що воєнний напад на Україну, окупація території Донецької області та встановлення на цій території окупаційних органів влади мали відкритий характер, а тому ОСОБА_3 , будучи громадянкою України, кандидатом наук із соціальних комунікацій, до звільнення у червні 2022 року обіймала посаду доцента кафедри соціальних комунікацій Маріупольського державного університету і одночасно з 2012 року виконувала функції заступника декана факультету філології та масових комунікацій з навчальної роботи, яка у 2002 році закінчила Маріупольський гуманітарний інститут Донецького національного університету, входила до складу Ради з якості вищої освіти та Вченої ради факультету філології та масових комунікацій, Вченої ради Маріупольського державного університету, з 2019 року була членом Національної спілки журналістів України, у 2019 році її включено до складу журі обласного конкурсу пам`яті журналіста ОСОБА_33 «Свобода слова» серед журналістів та творчих колективів засобів масової інформації Донецької області, вона є автором більше 50 наукових та навчально-методичних праць, була учасником чисельних семінарів Академії української преси, Фонду Фрідріха Науманна «За свободу», Фонду Конрада Аденауера, у 2019-2020 рр. пройшла міжнародне стажування на базі Федеральної спілки «Громадські ЗМІ» (Німеччина), з огляду на її вік та достатній життєвий досвід, очевидно, усвідомлювала суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачала їх суспільно-небезпечні наслідки і бажала їх настання, тобто діяла з прямим умислом.
Зазначене, а також факт добровільного звільнення її з посади доцента кафедри соціальних комунікацій, заступника декана факультету філології та масових комунікацій Маріупольського державного університету, є підтвердженням невимушеності її поведінки, відсутності будь-якого примусу стосовно неї. Отже, її дії були цілком добровільними.
Твердження захисника на відсутність портретної експертизи, яка надала б можливість впевнитися у тому що особа, яка була зображена на фото і відео та обвинувачена ОСОБА_3 одна й та ж особа, не можна визнати переконливими з огляду на наступне.
Так, проведення портретної експертизи є необхідним, коли орган досудового розслідування або суд не мають можливості іншим шляхом встановити особу, що зображена та фотознімках та/або відеозаписах.
Разом зтим,відповідно допротоколівпред`явлення особидля впізнанняза фотознімками(т.1а.п.126-129,139-142,160-163,198-201),свідки ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 і ОСОБА_22 впізнали ОСОБА_3 по їїфото.Також відповіднодо протоколівогляду (т. 1 а.п. 164-168, 188-191) свідки ОСОБА_18 і ОСОБА_22 впізнали на відеозаписі та фото з Telegram каналу під назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_4 особу ОСОБА_3 .
Отже свідкивпізнали ОСОБА_3 як підчас проведенняслідчої дії-пред`явлення особидля впізнанняза фотознімкамита оглядувідеофайлу телеграмканалу,з наданихними всуді показаньвбачається,що ОСОБА_3 добровільнопогодилась наспівпрацю зокупаційною владоюРосійської Федерації,працевлаштувавшись доствореного окупаційноювладою,так званого«Мариупольский государственныйуниверситет Донецкойнародной республики»,в якомуобійняла посаду,пов`язану зорганізацією освітньогопроцесу тавпровадженням стандартівосвіти держави-агресорау даномузакладі освіти,а саме:«декана факультетафилологии имассовых коммуникацийМГУ днр»,їх показання, надані в суді, були послідовними щодо обставин, які мали істотне значення для правильного вирішення справи, часу, місця, способу вчинення кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Під час вивчення матеріалів кримінального провадження також не виявлено даних, які б давали підстави вважати, що свідки з будь-яких причин обмовили чи могли обмовити ОСОБА_3 у інкримінованому їй злочині.
Крім того,всі публікаціїз фото/відеоматеріалами,які досліджувалисяв ходіоглядів,у т.ч.за участюсвідків,досліджені усудовому засіданні.Судом встановлено,що вони відповідають змісту вказаних протоколів оглядів.
Тому, за наведених вище обставин, не приймаються до уваги твердження захисника стосовно відсутності портретної експертизи, що, на його думку, створює неможливість безумовно стверджувати, що саме обвинувачена ОСОБА_3 зображена на фотографіях і кадрах відеозапису, оскільки сукупність перелічених вище доказів безумовно свідчить, що на них зображена саме ОСОБА_3 .
Крім того, суд акцентує, щосторона захисту не була позбавлена можливості заявити під час проведення як досудового розслідування, так і в суді клопотання про призначення судово-портретної експертизи, однак таким правом захисник не скористався.
Посилання захисника на те, що в протоколах пред`явлення особи для впізнання за фотознімками (т. 1 а.п. 126-129, 139-142, 160-163, 198-201), за якими свідки ОСОБА_16 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 і ОСОБА_22 впізнали ОСОБА_3 , мається фото ОСОБА_3 , однак відсутні відомості про те де, ким та звідки воно взялося, що вказане фото не визнано речовим доказом, а також, що відповідно до ст. 307, 308 ЦК України та ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод були грубо порушені права обвинуваченої щодо використання фото в протоколах впізнання, оскільки воно було використано без його згоди, - не заслуговують на увагу з огляду на таке.
Положеннями ч. 6, 7 ст. 228 КПК України визначено вимоги щодо проведення впізнання особи за фотознімками. Зокрема там вказано, що за необхідності впізнання може провадитися за фотознімками, матеріалами відеозапису з додержанням вимог, зазначених у частинах першій і другій цієї статті. Проведення впізнання за фотознімками, матеріалами відеозапису виключає можливість у подальшому пред`явленні особи для впізнання.
Фотознімок з особою, яка підлягає впізнанню, пред`являється особі, яка впізнає, разом з іншими фотознімками, яких повинно бути не менше трьох. Фотознімки, що пред`являються, не повинні мати різких відмінностей між собою за формою та іншими особливостями, що суттєво впливають на сприйняття зображення. Особи на інших фотознімках повинні бути тієї ж статі і не повинні мати різких відмінностей у віці, зовнішності та одязі з особою, яка підлягає впізнанню.
Як вбачається зі змісту вказаної норми закону, чинний КПК України не визначає конкретного порядку отримання органом досудового розслідування фотознімків, за якими буде проводитись впізнання, а також необхідності відображення у протоколі слідчої дії даних про походження таких фотознімків. Тому відсутність таких даних не може розглядатися як порушення процесуального закону. Зазначене узгоджується з позицією Верховного Суду, висловленій у постановах від 02.10.2019 року (справа № 591/2374/17) та 08.02.2023 року (справа № 201/2609/20).
Окрім того, КПК України не передбачає визнання фотознімка з особою, яка підлягає впізнанню, речовим доказом.
Підсумок
Таким чином, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч. 1ст. 337 КПК України,в межахвисунутого обвинувачення,суд засвоїм внутрішнімпереконанням,яке ґрунтуєтьсяна всебічному,повному йнеупередженому дослідженнівсіх обставинкримінального провадження,оцінивши кожнийдоказ,наданий стороноюобвинувачення,з точкизору належності,допустимості,достовірності,а сукупністьзібраних доказів-з точкизору достатностіта взаємозв`язку,вважає зазначенідокази належними,допустимими,достовірними тав сукупностідостатніми дляприйняття рішенняпро винуватістьобвинуваченої ОСОБА_3 у вчиненнікримінального правопорушення,передбаченого ч.3ст.111-1 КК України, поза розумним сумнівом.
Виходячи з зазначеного, судом достовірно встановлено, що дії ОСОБА_3 , яка є громадянкою України, вірно кваліфіковані за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, як колабораційна діяльність, тобто здійснення пропаганди у закладі освіти з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою агресором збройної агресії проти України, а також дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.
Мотиви призначення покарання та ухвалення інших рішень щодо питань, які вирішуються судом при ухваленні вироку і положення закону, якими керувався суд
Загальні положення.
При призначенні покарання, згідно з вимогами ст.ст.65-67 КК Українита роз`ясненнями, що містяться в п.1постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 24.10.2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання»(з наступними змінами), суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, дані про особу винного, та обставини, що пом`якшують і обтяжують покарання, а також вимоги ч. 2ст. 50 КК України, якою передбачено, що покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, запобігання вчиненню нових злочинів як засудженим, так і іншими особами. Таке покарання має бути необхідним і достатнім для виправлення особи та попередження нових злочинів.
Зазначене узгоджується із положеннямист. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка, відповідно до вимог ч. 1ст. 9 Конституції України, ратифікована Законом від 17.07.1997 року «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 Конвенції» і є частиною національного законодавства України, якою встановлено, щокожен (…) при встановленні обґрунтованості будь-якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено згідно із законом.
При цьому, суд враховує позицію ЄСПЛ, що кримінальне покарання переслідує, як прийнято вважати, подвійну метупокарання і стримування від вчинення нових злочинів.
Як у справі «Бакланов проти Росії» (рішення від 09 червня 2005 року), так і у справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 року) Європейський суд зазначив, що «досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним». У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року) Європейський суд вказав, що «для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистого надмірного тягаря для особи».
Обставини, які пом`якшують і обтяжують покарання.
Обставин, які, відповідно дост. 66 КК України, пом`якшують покарання обвинуваченій, судом не встановлено.
Обставиною, якою обтяжується покарання, суд відносить вчинення злочину із використанням умов воєнного стану (п. 11 ч. 1 ст. 67 КК України).
Призначаючи основне покарання суд виходить із наступного.
Під час вчинення кримінального правопорушення, за даним кримінальним провадженням, обвинувачена була осудною у розумінніст. 19 КК України.
У відповідності до ч. 4 ст. 12 КК України, кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.111-1 КК України, відноситься до категорії нетяжкого злочину.
При цьому суд враховує, що ОСОБА_3 вчинила злочин проти основ національної безпеки України, що становить велику суспільну небезпеку, здійснювала дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти у період воєнного стану, чим спричинила вкрай негативні наслідки для впровадження повноцінного освітнього процесу в Україні.
Слід також зазначити, що значну роль у формуванні та збереженні ідентичності дитини відіграє саме освіта, через яку здійснюється безпосередній вплив на становлення та розвиток світоглядних уявлень, національної та правової ідентичності, громадянської позиції, ставлення до своєї держави та надбань її народу тощо. А системний підхід російської влади до впровадження власної освіти спрямований, у тому числі, на викоріння української ідентичності дітей, здійснення освітнього процесу передбачається повністю за російським стандартами, російською мовою та включає потужну пропагандистську складову, що має на меті «денацифікувати» українських дітей та сформувати державі-агресору світогляд.
Приймаючи до уваги характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку скоєного ОСОБА_3 кримінального правопорушення, особу обвинуваченої, яка у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, відсутність пом`якшуючих та наявність обтяжуючої покарання обставин, проте враховуючи також, що обвинувачена вчинила даний злочин умисно, усвідомлюючи свої дії, які полягли у сприянні окупаційної влади держави-агресора, які полягали у здійсненні пропаганди у закладі освіти з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою агресором збройної агресії проти України, а також дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, з метою її перевиховання та упередження скоєння злочинів в подальшому, суд вважає, що обвинуваченій необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі з додатковим покаранням.
При цьому, визначаючи розмір основного призначеного покарання, суд враховує той факт, що обвинувачена ОСОБА_3 як громадянка України, вчинила злочин в період встановленого в Україні воєнного стану, що суперечить порядку, встановленому Конституцією України, і що свідчить про те, що злочин має підвищену суспільну небезпечність, вчинила цей злочин умисно з прямим умислом, а тому суд вважає, що виправлення та перевиховання обвинуваченої не можливе без реального відбування покарання, а тому положення ст. 75 КК України не застосовує.
Призначаючи покарання суд застосовує правову позицію Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду, висловлену у постанові від 29.01.2024 у справі № 183/184/23 (провадження № 51-5942км23) https://reyestr.court.gov.ua/Review/116705036, де,серед іншого,колегія суддів зазначила, що оскільки засуджена вчинила злочин проти основ національної безпеки України, що становить велику суспільну небезпеку, здійснювала дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти у період воєнного стану, тому призначене їй основне покарання у виді арешту не відповідає загальним засадам призначення покарання, принципам законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання й не сприятиме її виправленню та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Тому з огляду на вчинення ОСОБА_3 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ Національної безпеки України, а також відсутність обставин, передбаченихст. 66 КК України, що пом`якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого нею кримінального правопорушення, з огляду на вищевказаний правовий висновок ВС ККС, суд, при призначенні покарання ОСОБА_3 , не вбачає підстав для застосування положеньст. 69 КК України.
Призначаючи додаткове покарання суд виходить із наступного.
При призначенні виду додаткового покарання суд враховує правову позицію, висловлену Верховним Судом у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у своїй постанові від 02 лютого 2022 року у справі №344/16025/18, в якій він зазначив, що рішення суду про позбавлення такого права має бути чітко і ясно сформульоване в резолютивній частині вироку для того, щоб не виникало жодних сумнівів під час його виконання. Якщо в санкції статті Особливої частини КК визначено характер посади або вид (рід) діяльності, то формулювання покарання у вироку має точно відповідати змісту цієї санкції. Якщо ж покарання у санкції зазначене в загальній формі (наведене у формулюванні, що використовується у ст. 55 КК), суд повинен конкретизувати правову заборону і точно зазначити (описати, окреслити) у вироку характер та коло тих посад або вид (рід) тієї діяльності, права обіймати які чи займатися якою він позбавляє засудженого. Більше того, покарання має формулюватися таким чином, щоб засуджений не мав права обіймати зазначені у вироку посади або займатися забороненою діяльністю в будь-якій галузі (сфері), а також був позбавлений можливості обіймати такі посади або займатися такою діяльністю, які за змістом (характером) і обсягом повноважень є аналогічними тим, з якими було пов`язане вчинення кримінального правопорушення.
Тому суд призначає додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у закладах освіти, а також обіймати посади в органах державної влади, державного управління та контролю, місцевого самоврядування у сфері освіти та займатися освітньою та викладацькою діяльністю на строк 10 років.
Висновок в частині призначеного основного і додаткового покарання узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, який зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним («Скоппола проти Італії» від 17 вересня 2009 року).
Суд переконаний, що за викладених вище обставин кримінального провадження та особи обвинуваченої, призначене судом покарання буде цілком справедливим та пропорційним, необхідним і достатнім для її виправлення та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень, відповідатиме меті покарання, гуманності, справедливості і не потягне за собою порушення засад виваженості, що включає наявність розумного балансу між захищуваними інтересами суспільства та правами особи, яка притягується до кримінальної відповідальності.
Інші питання.
Постановою слідчого СВ 2 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 25.03.2023 ОСОБА_3 оголошено у регіональний, державний (міждержавний), міжнародний розшук (т.2 а.п. 108-112).
Оскільки ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 07.04.2023 року ОСОБА_3 в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення застави (т. 2 а.п. 128-130), то вказаний запобіжний захід до набрання вироком законної сили слід залишити незмінним.
Початок строку відбування покарання слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного її затримання.
Процесуальні витрати на залучення експертів відсутні.
Речові докази по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 369-376 КПК України, суд -
УХВАЛИВ:
ОСОБА_3 визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, та призначити їй основне покарання у виді 2(двох)років позбавленняволі тадодаткове покаранняу видіпозбавлення праваобіймати посади,пов`язані звиконанням організаційно-розпорядчихта адміністративно-господарськихфункцій узакладах освіти,а такожобіймати посадив органахдержавної влади,державного управліннята контролю,місцевого самоврядуванняу сферіосвіти тазайматися освітньоюта викладацькоюдіяльністю на строк 10 (десять) років.
ОСОБА_3 початок строку відбування основного покарання обраховувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто із дня фактичного її затримання.
ОСОБА_3 початок строку відбування додаткового покарання обраховувати з моменту відбуття основного покарання.
ОСОБА_3 залишити незмінним запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до набрання вироком законної сили.
Витрати на залучення експертів відсутні.
Цивільний позов не заявлений.
Речові докази відсутні.
Роз`яснити учасникам судового провадження право подати клопотання про помилування, право ознайомитися із журналом судового засідання і подати на нього письмові зауваження.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Обвинуваченому та прокурору копія вироку вручається негайно після його проголошення. Учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні, копія судового рішення надсилається не пізніше наступного дня після ухвалення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана сторонами кримінального провадження до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська протягом тридцяти діб з дня проголошення вироку суду.
Інформацію про ухвалений вирок опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Суддя ОСОБА_1