ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
28 листопада 2024 року справа № 280/3642/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Баранник Н.П.,
суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,
за участю секретаря судового засідання: Тарантюк А.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу заступника керівника Запорізької обласної прокуратури в інтересах держави в особі Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року у адміністративній справі №280/3642/23 (суддя Максименко Л.Я.) за адміністративним позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Приватного акціонерного товариства «Запорізький завод важкого кранобудування» про стягнення санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - позивач) звернулося до суду з позовом, в якому просило стягнути з Приватного акціонерного товариства Запорізький завод важкого кранобудування (далі - відповідач) суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році у розмірі 442773,98 грн..
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у Приватного акціонерного товариства Запорізький завод важкого кранобудування за звітний період складає 355 осіб, отже середньооблікова кількість осіб з інвалідністю повинна складати 14 осіб. Водночас, кількість працевлаштованих осіб з інвалідністю у даного роботодавця за звітний період - 2022 рік, склала 12 осіб. Посилаючись на норми Закону України Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні, позивач просив задовольнити позов.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Із рішенням суду не погодився заступник керівника Запорізької обласної прокуратури (далі прокурор), та в інтересах держави в особі Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, ним була подана апеляційна скарга. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи, прокурор просить скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Доводи скаржника зводяться до того, що відповідач мав обов`язок самостійно сплатити суму адміністративно-господарських санкцій, як це передбачено законом, оскільки ним не було виконано нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році.
За позицією прокурора, усупереч ст.119 КЗпП України, ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», п. п. 2, 9 Положення № 121, п. п. 2.5.2., 2.5.8. - 2.5.9. п. 2.5., п. п. 3.2.1., 3.2.2. п. 3.2 Інструкції № 286, суд дійшов помилкових висновків про завищення позивачем середньооблікової чисельності штатних працівників ПрАТ «Запорізький завод важкого кранобудування» за 2022 рік. Особи, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, відносяться до осіб, які виконують державні обов`язки і, як наслідок, включаються до облікової кількості працівників. Відповідно до Централізованого банку даних з проблем інвалідності середньооблікова численність штатних працівників, яким встановлена інвалідність, у спірний період у відповідача склала 12 осіб, що є меншим від нормативно встановленого (-2 особи).
Відповідач подав письмовий відзив на апеляційну скаргу прокурора. У відзиві зазначає, що погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд повно встановив обставини справи та дав належну оцінку доказам, що подавалися обома сторонами. На думку відповідача відсутні підстави для скасування законного рішення суду першої інстанції.
У відзиві відповідач стверджує, що позивачем безпідставно допущено штучне необґрунтоване завищення середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік і, відповідно, нормативу створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році, з чим погодився й суд першої інстанції. Прокурор в апеляційній скарзі не пояснює, чому наданий позивачем розрахунок повинен мати більшу доказову силу, ніж докази, надані відповідачем. Незрозумілі наведені в апеляційній скарзі міркування щодо подання / неподання відповідачем форми № 3-ПН, оскільки відповідач під час розгляду справи жодним чином не вважав за необхідне посилатися на це в якості одного з заперечень проти позовних вимог. Судом першої інстанції було встановлено, що відповідачем створено 13 (тринадцять) робочих місць, на які фактично працевлаштовані особи з інвалідністю, що відповідає вимогам частин першої і другої статті 19 Закону № 875-XII.
В судовому засіданні прокурор підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги, просив скаргу задовольнити.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні апеляційної скаги прокурора, рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи був повідомлений.
Заслухавши прокурора та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік, надісланого Приватному акціонерному товариству Запорізький завод важкого кранобудування, середньооблікова чисельність штатних працівників, що працювали у Приватного акціонерного товариства Запорізький завод важкого кранобудування, за рік склала 355 осіб. Таким чином, середньооблікова чисельність осіб з інвалідністю, відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 Закону, Приватного акціонерного товариства Запорізький завод важкого кранобудування повинна складати 14 осіб. Середньооблікова чисельність штатних працівників, яким встановлена інвалідність, у роботодавця склала 12 осіб.
У зв`язку з несплатою відповідачем суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2022 році у загальному розмірі 442773,98 грн. у добровільному порядку Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулось із даним позовом до суду.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.
Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантії їм рівних з усіма іншими громадянами можливостей для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, визначені Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі Закон - №875-XII).
Адміністративно-господарські санкції за незайняті особами з інвалідністю робочі місця не є податком, збором (обов`язковим платежем), обов`язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Податковим кодексом України, а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв`язку зі скоєнням правопорушення.
Таким чином, за своєю правовою природою вказані штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями, як один із видів господарсько-правової відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України, підставою для господарсько-правової відповідальності учасника господарських правовідносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Згідно із ч. 2 ст. 218 ГК України, учасник господарських правовідносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Отже, при вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов`язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.
Елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв`язку між самим порушенням та його наслідками.
Частина 3 статті 18 Закону №875-XII встановлює обов`язок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частинами 1-2 статті 19 Закону № 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Частиною 6 статті 19 Закону № 875-XII встановлено, що Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:
про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.
Згідно частини 11 статті 19 Закону № 875-XII, Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.
Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України (частина 12 статті 19 Закону № 875-XII).
Відповідно до розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік, надісланого позивачем Приватному акціонерному товариству Запорізький завод важкого кранобудування, середньооблікова чисельність штатних працівників, що працювали у Приватного акціонерного товариства Запорізький завод важкого кранобудування, за рік склала 355 осіб. Середньооблікова чисельність осіб з інвалідністю, відповідно до нормативу, встановленого ч.1 ст. 19 Закону, повинна складати 14 осіб. Середньооблікова чисельність штатних працівників, яким встановлена інвалідність, у роботодавця склала 12 осіб.
Основні методологічні положення щодо визначення показників кількості працівників у формах державних статистичних спостережень з метою одержання об`єктивної статистичної інформації щодо зайнятості працівників та розмірів їхньої оплати праці містить Інструкція зі статистики кількості працівників, затверджена 28.09.2005 № 286 (далі - Інструкція).
Згідно п. 2.1 Інстукції, в облікову кількість штатних працівників включаються усі наймані працівники, які уклали письмово трудовий договір (контракт) і виконували постійну, тимчасову або сезонну роботу один день і більше, а також власники підприємства, якщо, крім доходу, вони отримували заробітну плату на цьому підприємстві.
Відповідно п. 2.2. Інстукції, облікова кількість штатних працівників визначається на певну дату звітного періоду, наприклад, на перше або останнє число місяця, включаючи прийнятих працівників і виключаючи тих, які вибули в цей день.
За приписами п.п. 3.2.1., 3.2.2. Інстукції, середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого - по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця.
При обчисленні середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу враховуються всі категорії працівників облікового складу, зазначені у пунктах 2.4, 2.5 цієї Інструкції, крім працівників, які перебувають у відпустках у зв`язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством або колективним договором підприємства, включаючи тих, які усиновили новонароджену дитину безпосередньо з пологового будинку (підпункти 2.5.8-2.5.9 Інструкції). Облік цих категорій працівників ведеться окремо.
Згідно п. 3.2.5. Інстукції, середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, ... 12.
Так, згідно наданого відповідачем Розрахунку, середньооблікова кількість штатних працівників Приватного акціонерного товариства Запорізький завод важкого кранобудування за 2022 рік, відповідно до Інструкції 286 склала 334,56 осіб, зокрема, січень 2022р.- 360,03 особи; лютий 2022 361,29 осіб, -березень 2022 року 346,74 особи, -квітень 2022 року 339,17 осіб, травень- 332,94 особи, червень 332,00 осіб, липень 330,81 особа, серпень 329,68 осіб, вересень 327,87 осіб, жовтень - 325,03 особи, листопад 323, 80 осіб, грудень 2022 року 323,00 особи.
Вказані обставини підтверджуються копіями розрахунків середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу в цілому по підприємству за 2022 рік, розрахунку середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу в цілому по підприємству, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність за 2022 рік.
Позивач не надав суду доказів на спростування інформації, наведеної відповідачем у розрахунках середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу в цілому по підприємству за 2022 рік. Як і не надав позивач суду доказів, на підставі яких ним здійснювався відповідний розрахунок середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік відповідача.
Суд встановив, що, з урахуванням приписів Інструкції №286, середньооблікова кількість штатних працівників на Приватного акціонерного товариства Запорізький завод важкого кранобудування в 2022 році становила 335 осіб (з урахуванням правил округлення), тому норматив щодо працевлаштування осіб з інвалідністю мав складати 13 осіб.
Як підтверджується наданими відповідачем копіями наказів про прийняття на роботу, довідками до акту огляду МСЕК щодо кожного з працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, у відповідача у спірний період працювало 13 осіб з інвалідністю.
Доказів у спростування таких обставин ні позивачем, ні прокурорм до апеляційної скарги не надано, як не надано і доказів на підтвердження наявності іншої середньооблікової кількості штатних працівників відповідача, а також працівників, яким встановлено інвалідність.
З огляду на викладене, суд дійшов правильного висновку, що матеріалами справи підтверджується виконання відповідачем у 2022 році нормативу щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, встановленого Законом, а отже, підстави для виконання обов`язку у відповідача зі сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу - відсутні.
Доводи апеляційної скарги прокурора висновків суду першої інстанції не спростовують, тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ст.ст.322, 328, 329 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу заступника керівника Запорізької обласної прокуратури в інтересах держави в особі Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року у справі № 280/3642/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у випадках та в строки, визначені статтями 328,329 КАС України.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені 28.11.2024р..
Повний текст постанови виготовлено 03.12.2024р..
Головуючий - суддяН.П. Баранник
суддяН.І. Малиш
суддяА.А. Щербак