ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 22-ц/803/240/25 Справа № 179/272/24 Суддя у 1-й інстанції - Кравченко О. Ю. Суддя у 2-й інстанції - Космачевська Т. В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2025 року м. Дніпро
Дніпровський апеляційний суд у складі:
головуючого судді Космачевської Т.В.,
суддів: Агєєва О.В., Халаджи О.В.,
за участю секретаря судового засідання Паромової О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на рішення Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 18 квітня 2024 року в цивільній справі номер 179/272/24 за позовом ОСОБА_1 до Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Тендер Хаб», ОСОБА_2 , про визнання земельних торгів такими, що відбулися, визнання недійсним рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2023 року до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області звернувся ОСОБА_1 з позовом до Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Тендер Хаб», ОСОБА_2 , про визнання земельних торгів такими, що відбулися, визнання недійсним рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів, зобов`язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що ОСОБА_1 (позивач) на підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного між ним та ОСОБА_2 14.12.2011 року, є користувачем земельної ділянки, кадастровий номер 1222384000:01:001:0455, площею 5,66 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за адресою Дніпропетровська область, Магдалинівський район, Личківська с/рада. Термін дії договору оренди 49 років. Вказаний договір оренди зареєстровано у відділі Держкомзему у Магдалинівському районі 27.11.2012 року, номер запису 12223000400341.
ОСОБА_1 , як особі, що користується земельною ділянкою на праві оренди, повідомлено про його переважне право на придбання вказаної земельної ділянки, яка буде передана на реалізацію на електронному аукціоні веб-порталу prozoro.gov.ua за ціною, не нижче нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 233735,78 грн (без ПДВ).
24 січня 2024 року позивачем до оператора електронного майданчика ТОВ «Укрінвестенергоконсалт» було подано заяву на участь у земельних торгах, якою висловлено бажання взяти участь у земельних торгах аукціону LAP001-UA-20231227-95772 з продажу земельної ділянки з цільовим призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1222384000:01:002:0455, площею 5,66 га, яка розташована за адресою Дніпропетровська область, Магдалинівський район, с/рада Личківська, та надано документи, передбачені ч. 7 ст. 137 Земельного кодексу України , сплачено реєстраційний та гарантійний внески.
29 січня 2024 року відбувся земельний аукціон з продажу земельної ділянки, кадастровий номер 1222384000:01:002:0455, фактичним переможцем за яким, шляхом використання права другої черги, в якості «Учасника №1» було визначено ОСОБА_1 , який підтримав визначену в ході торгів найвищу цінову пропозицію лота в розмірі 320000,00 грн.
Після завершення земельних торгів оператором, через електронний майданчик якого було заведено інформацію про лот, 31 січня 2024 року було автоматично сформовано протокол про результати земельних торів №LAP001-UA-20231227-95772.
Після формування протоколу про результати земельних торгів головним державним виконавцем Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстицїі (м. Одеса) Федориненко О. було винесено рішення про відмову у підписанні протоколу №LAP001-UA-20231227-95772 про результати земельних торгів лот №66027323. Вказаним рішенням державний виконавець дискваліфікував позивача, як учасника торгів. Після дискваліфікації позивача, переможець земельних торгів, з числа інших учасників у встановленому законом порядку не визначений, земельна ділянка не відчужена. Єдиною підставою для прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів відповідачем зазначено не надання позивачем документів, що підтверджують його громадянство, як учасника земельних торгів.
Вказані обґрунтування відповідача позивач вважає хибними та фактично вигаданими, оскільки при подачі заяви на участь у земельних торгах ним разом з заявою були подані наступні документи (у формі електронного документу): довідка про походження коштів; податкова декларація за 2022 рік; довідка про наявність права власності на земельні ділянки; інформаційна довідка з ДРРП; довідка про власність земельних ділянок; витяг з ДРАЦСГ; внутрішній паспорт громадянина України у формі картки, довідка про присвоєння податкового номеру, довідка про підтвердження місця реєстрації; квитанція про підтвердження внесення гарантійного внеску; квитанція про підтвердження внесення реєстраційного внеску; довідка про наявність частки у статутному капіталі. Вищезазначені копії документів були засвідчені кваліфікованим електронним підписом позивача.
Вказані документи були завантажені в особистому кабінеті на сторінці лоту та були прийняті без будь-яких застережень, а позивача ідентифіковано та допущено до електронних торгів. Аналіз документів, які були подані позивачем для участі в земельних торгах, вказує, що вони повністю відповідають вимогам ч. 7 ст. 137 ЗК України, при цьому підтверджують відповідність визначеним ст. 130 ЗК України критеріям законності набуття земельної ділянки фізичною особою громадянином України.
Позивачем для участі у земельних торгах було надано засвідчену кваліфікованим цифровим підписом електронну копію виданого на його ім`я паспорту громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій № НОМЕР_1 , виданий 30.06.2020 року, орган, що видав 1247. Вказаний паспорт громадянина України, як на момент подачі заяви для участі в земельних торгах, так і на момент подачі даного позову являється дійсним, що підтверджується загальнодоступними відомостями при його перевірці на веб-сайті Державної міграційної служби України.
Таким чином, позивачем при поданні документів для участі у земельних торгах було належним чином підтверджено громадянство України, що беззаперечно свідчить про протиправність дій відповідача.
Позивач, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просив суд: визнати земельні торги з продажу арештованої земельної ділянки, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1222384000:01:002:0455, площею 5,66 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська обл., Магдалинівський район, Личківська сільська рада, які проведені Акціонерним товариством «ПРОЗОРО.ПРОДАЖІ» 29 січня 2024 року, такими, що відбулися; визнати недійсним та скасувати рішення головного державного виконавця Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Федоріненко О. про відмову у підписанні протоколу LAP001-UA-20231227-95772 про результати земельних торгів лот №66027323 з визначенням переможця земельних торгів фізичної особи ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ; зобов`язати Новомосковський відділ державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) підписати протокол № LAP001-UA-20231227-95772 про результати земельних торгів лот №66027323, з визначенням переможця земельних торгів фізичної особи ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Рішенням Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 18 квітня 2024 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Тендер Хаб», ОСОБА_2 , про визнання земельних торгів такими, що відбулися, визнання недійсним рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано недійсним та скасовано рішення головного державного виконавця новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) Федоріненко О. про відмову у підписанні протоколу LAP001-UA-20231227-95772 про результати земельних торгів лот №66027323 з визначенням переможця земельних торгів фізичної особи ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Зобов`язано Новомосковський відділ державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) підписати протокол №LAP001-UA-20231227-95772 про результати земельних торгів лот №66027323 з визначенням переможця земельних торгів фізичної особи ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Вирішено питання про розподіл судових витрат зі сплати судового збору.
Із вказаним рішенням не погодився Новомосковський ВДВС у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), подав апеляційну скаргу, просив апеляційний суд скасувати рішення Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 18.04.2024 року у справі №179/272/24 та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Доводами апеляційної скарги наведено, що рішення суду першої інстанції є помилковим та таким, що засноване на неправильному застосуванні норм матеріального права.
Перевіркою документів, що підтверджують відповідність потенційного покупця, вимогам законодавства встановлено, що ОСОБА_1 подано не повний пакет документів: довідку з Державної міграційною служби про підтвердження громадянства, а також довідку з Державного земельного кадастру. Вважає, що організатором прийнято вмотивоване рішення про відмову у підписанні протоколу №LAP001-UA-20231227-95772 про результати земельних торгів, лот №66027323 від 31.01.2024 року.
Можливість набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення мають не просто особи, що володіють паспортом громадянина України, а особи, наявність громадянства України в яких підтверджується на день набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.
При ухваленні рішення в цивільній справі судом першої інстанції було порушено пункти 113 115, 121 Порядку №215, що виявилось у незастосуванні даних норм матеріального права до спірних правовідносин.
Суд першої інстанції зобов`язав відповідача підписати протокол №LAP001-UA-20231227-95772 про результати земельних торгів лот №66027323 з визначенням переможця земельних торгів фізичної особи ОСОБА_1 , в той час коли станом на 03.05.2024 року електронною торговою системою сформовано інший протокол.
Суд першої інстанції свідомо зобов`язує відповідача підписати протокол №LAP001-UA-
20231227-95772 про результати земельних торгів лот №66027323 з визначенням переможця земельних торгів фізичної особи ОСОБА_1 , але вказаний протокол відсутній в системі і електронні торги визнані такими, що не відбулися відповідно до вимог.
Позивач не звертався з оскарженням вимог до проведення прилюдних земельних торгів, не приходив на прийом громадян, про що свідчить відсутність записів в журналі вхідної кореспонденції.
Від позивача ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Салтисюк Ю.В., надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він просив апеляційну скаргу на рішення Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 18 квітня 2024 року у цивільній справі №179/272/24 залишити без задоволення, а вказане рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів винесене відповідачем в супереч вимогам чинного законодавства України та фактичним обставинам справи , в наслідок чого грубо порушує право позивача на набуття права власності на земельну ділянку, що була придбана на земельних торгах, в суворій відповідності з чинним законодавством.
Фактично, дискваліфікація позивача, як учасника земельних торгів, відбулася виключно з тієї причини, що ОСОБА_1 , начебто, належним чином не підтвердив своє громадянство України, що не відповідає дійсності.
Паспорт громадянинаУкраїни врозумінні вимогЗакону являєтьсядостатнім підтвердженнямгромадянства тадля підтвердженняфакту громадянстване потребуєнадання додатковихдокументів.Таким чином,позивачем приподанні документівдля участіу земельнихторгах булоналежним чиномпідтверджено громадянствоУкраїни,що беззаперечносвідчить пропротиправність дійвідповідача. Аналіз документів, які були подані позивачем для участі в земельних торгах вказує, що вони повністю відповідають вимогам ч. 7 ст. 137 ЗК України, при цьому підтверджують відповідність визначеним ст. 130 ЗК України критеріям законності набуття земельної ділянки фізичною особою громадянином України.
Отже, наведені вище фактичні обставини справи, дають підстави дійти висновку про протиправність дій головного державного виконавця Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) Федоріненко О. щодо прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів.
Висуваючи вимоги про необхідність додаткового надання для участі у земельних торгах «довідки з міграційної служби», відповідач фактично перевищив повноваження, надані йому законом, що, як наслідок, призвело до прийняття низки протиправних рішень та укладання недійсних цивільно-правових угод.
Від інших учасників справи відзив в письмовій формі на апеляційну скаргу до апеляційного суду не надійшов.
Відповідно до частини 3 статті 360 ЦПК України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
В судовому засіданні апеляційного суду в режимі відеоконференції представник відповідача Самарівського ВДВС у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Гриценок Д.І. доводи апеляційної скарги підтримав, просив апеляційну скаргу задовольнити.
В судовому засіданні апеляційного суду представник позивача ОСОБА_3 адвокат Салтисюк Ю.В. апеляційну скаргу не визнав, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, апеляційну скаргу відхилити.
Треті особи ТОВ «Тендер Хаб», ОСОБА_2 в судове засідання апеляційного суду не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с. 41, 46, 47, том 2).
Відповідно до ч. 2 ст. 372 ЦПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Тому апеляційний суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю осіб, які не з`явилися.
Заслухавши суддю доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до вимог ч. 1, 2, 5 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом встановлено і це вбачається з матеріалів цивільної справи, що позивач ОСОБА_1 на підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного між ним та ОСОБА_2 14.12.2011 року, є орендарем земельної ділянки, кадастровий номер 1222384000:01:001:0455, площею 5,66 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Магдалинівський район, Личківська с/рада. Термін дії договору оренди 49 років. Вказаний договір оренди зареєстровано у відділі Держкомзему у Магдалинівському районі 27.11.2012 року, номер запису 12223000400341 (а.с. 16-21, 23, том 1).
03 січня 2024 року на адресу ОСОБА_1 за підписом начальника Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса), надійшло повідомлення суб`єкта переважного права про проведення земельних торгів №152785 від 26.12.2023 року.
Вказаним повідомленням ОСОБА_1 доведено до відома, що в межах виконавчого провадження №66027323 з примусового виконання вимоги №ф-436133-17у, виданої 25.02.2021 року ГУ ДПС у Дніпропетровській області про стягнення з ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , буде передана на реалізацію земельна ділянка, кадастровий номер 1222384000:01:002:0455, що належить ОСОБА_2 (боржнику) на праві приватної власності.
ОСОБА_1 , як особі, що користується земельною ділянкою на праві оренди, повідомлено про його переважне право на придбання вказаної земельної ділянки, яка буде передана на реалізацію на електронному аукціоні веб-порталу prozoro.gov.ua за ціною, не нижче нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 233735,78 грн (без ПДВ) (а.с. 22, том 1).
24 січня 2024 року позивачем до оператора електронного майданчика ТОВ «Укрінвестенергоконсалт» подано заяву на участь у земельних торгах, якою висловлено бажання взяти участь у земельних торгах аукціону LAP001-UA-20231227-95772 з продажу земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1222384000:01:002:0455, площею 5,66 га, яка розташована за адресою Дніпропетровська область, Магдалинівський район, с/рада Личківська, та сплачено реєстраційний та гарантійний внески.
Разом із заявою про участь у земельних торгах позивачем подано наступні документи: паспорт громадянина України у формі картки, витяг з реєстру територіальної громади про реєстрацію місця проживання; довідку про наявність у потенційного покупця права на частку у статутному капіталі, у пайовому фонді, паїв, акції; довідка про власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення на праві сумісної власності подружжя; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу; довідка про право власності учасника на земельні ділянки сільськогосподарського призначення; податкову декларацію платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за 2022 рік; інформаційну довідку з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна; платіжну інструкцію на підтвердження внесення реєстраційного внеску для участі в аукціоні; платіжну інструкцію на підтвердження внесення гарантійного внеску (а.с. 24-52, том 1).
29 січня 2024 року позивач ОСОБА_1 приймав участь в електронному аукціоні, який організований відповідачем, щодо продажу земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1222384000:01:002:0455, площею 5,66 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Магдалинівський район,
с/рада Личківська.
Як вбачається з протоколу про результати земельних торгів №LAP001-UA-20231227-95772 від 31.01.2024 року, переможцем таких визначено позивача, як учасника, який запропонував найвищу ціну 320000,00 грн, без ПДВ (а.с. 55-61, 110-111, том 1).
Після формування вказаного протоколу про результати земельних торгів, головним державним виконавцем Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) Федориненко О. було винесено рішення про відмову у підписанні протоколу №LAP001-UA-20231227-95772 про результати земельних торгів, лот №66027323 у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не подано документів, які підтверджують громадянство учасників (акціонерів, членів) та бенефіціарного власника (якщо потенційним покупцем є юридична особа), подання яких передбачено вимогами щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою КМУ від 22.09.2021 року №1013 та абз. 9 ч. 7 ст. 137 ЗК України (а.с. 115, том 1).
Позивачем для участі у земельних торгах надана електронна копія виданого на його ім`я паспорта громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій № НОМЕР_1 , виданий 30.06.2020 року, орган що видав 1247 (а.с. 25, том 1).
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості в певному обсязі.
Апеляційний суд вважає вказаний висновок суду першої інстанції правильним, виходячи з наступного.
Порядок продажу прав на земельні ділянки на конкурентних засадах, врегульований главою 21 Земельного кодексу України та положеннями Вимог щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2021 року №1013.
Відповідно до ч. 1 ст. 135 ЗК України порядок проведення земельних торгів, визначений цим Кодексом, є обов`язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюються, зокрема, продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення всіх форм власності.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 135 ЗК України земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної (суборендної) плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі - цінова пропозиція).
Учасник земельних торгів - це фізична або юридична особа, яка розмістила в електронній торговій системі документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зробила закриту цінову пропозицію і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, виставленою на земельних торгах.
Переможець земельних торгів - це учасник, який подав найвищу цінову пропозицію за лот, у разі якщо ним зроблено щонайменше один крок торгів (крім випадку, встановленого абзацом третім частини п`ятої статті 138 цього Кодексу), у випадках, встановлених частиною сімнадцятою статті 137 цього Кодексу, - учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією за умови, що ним зроблено щонайменше один крок торгів, а в разі однакових цінових пропозицій - учасник, який подав раніше цінову пропозицію, за умови відсутності його відмови від очікування.
Організатором земельних торгів є у разі виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», - державний, приватний виконавець.
Для проведення земельних торгів організатор земельних торгів укладає з оператором електронного майданчика, підключеного до електронної торгової системи, договір про організацію та
проведення земельних торгів.
Згідно із положеннями п. 45 Вимог №1013 переможець земельних торгів визначається шляхом автоматичної оцінки електронною торговою системою цінових пропозицій учасників та формування протоколу про результати земельних торгів з урахуванням положень абзацу сьомого частини другої статті 135 Кодексу.
Частиною 7 статті 137 ЗК України передбачено, що особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі:
а) заяву про участь у земельних торгах, підписану кваліфікованим електронним підписом;
б) для юридичної особи - копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань або копію документа про реєстрацію у державі її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчену згідно із законодавством держави його видачі, перекладену українською мовою (для юридичної особи - нерезидента), інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу, інформацію про кінцевого бенефіціарного власника. Якщо особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника і про причину його відсутності;
для громадянина України, фізичної особи - підприємця - копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);
для іноземних громадян та осіб без громадянства - інформацію про прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в державі, громадянином (підданим) якої є особа, копію документа, що посвідчує особу.
Копії зазначених документів засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах;
в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків), а в разі проведення земельних торгів з продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення - документи, що підтверджують сплату таких платежів з рахунку особи, яка бажає взяти участь у торгах, відкритого в українському або іноземному банку (крім банків держав, внесених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом).
Представник фізичної чи юридичної особи також розміщує документи, що підтверджують його право діяти від імені учасника торгів.
Якщо земельні торги проводяться щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, особа, яка бажає взяти участь у таких торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі також документи, що підтверджують її відповідність вимогам статті 130 цього Кодексу. Перелік таких документів встановлює Кабінет Міністрів України.
Відповідно до пункту 29 Вимог №1013 під час реєстрації для участі в земельних торгах потенційний покупець через свій особистий кабінет заповнює електронну форму, подає в довільній формі заяву про участь у земельних торгах, на яку накладається електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, і завантажує електронні копії документів, передбачені частиною сьомою статті 137 Кодексу.
Якщо потенційний покупець бажає взяти участь у земельних торгах щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, він подає також документи, що підтверджують його відповідність вимогам статті 130 Кодексу, згідно з додатком 2.
Додатком 2 до Вимог №1013 передбачено, що відповідно до абзацу дев`ятого частини сьомої статті 137 Земельного кодексу України потенційні покупці разом із заявою про участь в земельних торгах також подають копії таких документів:
документи, які містять відомості про структуру власності (якщо потенційним покупцем є юридична особа);
документи, що підтверджують громадянство учасників (акціонерів, членів) та бенефіціарного
власника (якщо потенційним покупцем є юридична особа);
документи, що підтверджують джерела походження коштів, зокрема: декларація про майновий стан і доходи; декларація про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру/декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або органу місцевого самоврядування; річна (квартальна, інша) фінансова та/або податкова звітність юридичної особи - набувача та фізичної особи - підприємця (за наявності), що отримана нотаріусом безпосередньо від набувача (баланс, витяги, що містять дані про прибутки та збитки господарської діяльності клієнта, податкова декларація з додатками); фінансова звітність юридичної особи - набувача, що оприлюднена відповідно до вимог законодавства; інші документи, що підтверджують джерела походження коштів;
документи про перебування у шлюбі (чи його розірвання), у тому числі зареєстрованому за кордоном, та про набуття земельних ділянок сільськогосподарського призначення на праві спільної сумісної власності подружжя (у разі наявності, якщо потенційним покупцем є фізична особа);
документ, що містить інформацію щодо юридичних осіб, права на частку у статутному (складеному) капіталі, у пайовому фонді, акції, паї яких потенційний покупець, має із обов`язковим зазначенням найменування юридичної особи, ідентифікаційного коду юридичної особи, розміру належної йому частки у статутному (складеному) капіталі, у пайовому фонді, та/або кількість належних йому акцій, паїв (у разі наявності, якщо потенційним покупцем є фізична особа);
документи, які підтверджують право власності учасника земельних торгів на земельні ділянки сільськогосподарського призначення (у разі наявності таких прав).
Відповідно до ч. 16 ЗК України протокол про результати земельних торгів та договір за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки) підписуються організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Переможець земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою. Організатор земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів протягом шести робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою.
На вимогу переможця торгів протокол про результати земельних торгів та/або договір за результатами проведення земельних торгів, укладені шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів організатором та переможцем торгів, можуть бути підписані також у паперовій формі.
Протокол про результати земельних торгів є підставою для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію, договорів оренди, суборенди землі, емфітевзису, суперфіцію.
За змістом п. 19 ст. 137 ЗК України організатор земельних торгів не підписує протокол торгів, не укладає договір за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який:
а) не відповідає встановленим цим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї;
б) не подав документи або відомості, обов`язковість подання яких встановлена частиною сьомою цієї статті, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості; в) не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України, встановленого частиною двадцять третьою цієї статті.
Не можуть бути підставою для прийняття рішення про відмову в підписанні протоколу про результати земельних торгів та подальшому укладенні договору за результатами проведення земельних торгів технічні, орфографічні та інші помилки у заяві про участь у земельних торгах або в документах та матеріалах, що подаються разом із такою заявою, які не впливають на зміст відповідного документа.
Аналогічні підстави для прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів передбачені пунктом 49 Вимог №1013, відповідно до якого організатор земельних торгів приймає рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів, про відмову у підписанні договору за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який: не відповідає встановленим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; не подав документи або відомості, обов`язковість подання яких встановлена частиною сьомою статті 137 Кодексу, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості; не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України у випадках, встановлених Кодексом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особи чи її спеціальний статус» документами, що підтверджують громадянство України є: а) паспорт громадянина України; б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; в) дипломатичний паспорт України; г) службовий паспорт України; ґ) посвідчення особи моряка; д) посвідчення члена екіпажу; е) посвідчення особи на повернення в Україну; є) тимчасове посвідчення громадянина України.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 24 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особи чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Пунктом 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про громадянство України» визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Постановою ВР України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ затверджено положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон (далі Положення).
Згідно з пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної карти за єдиними зразками, що затверджуються КМУ. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Таким чином, паспорт громадянина України є достатнім підтвердженням громадянства, та для підтвердження факту громадянства не потребує надання додаткових документів.
Згідно із частиною першою статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 77 ЦПК України).
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 79 ЦПК України).
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 80 ЦПК України).
У частині першій статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 на підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного між ним та ОСОБА_2 14.12.2011 року, є орендарем земельної ділянки, кадастровий номер 1222384000:01:001:0455, площею 5,66 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Магдалинівський район, Личківська с/рада. Термін дії договору оренди 49 років. Вказаний договір оренди зареєстровано у відділі Держкомзему у Магдалинівському районі 27.11.2012 року, номер запису 12223000400341.
ОСОБА_1 , як особі, що користується земельною ділянкою на праві оренди, повідомлено про його переважне право на придбання вказаної земельної ділянки, яка буде передана на реалізацію на електронному аукціоні веб-порталу prozoro.gov.ua за ціною, не нижче нормативної
грошової оцінки земельної ділянки, що складає 233735,78 грн (без ПДВ).
24 січня 2024 року позивачем до оператора електронного майданчика ТОВ «Укрінвестенергоконсалт» подано заяву на участь у земельних торгах, якою висловлено бажання взяти участь у земельних торгах аукціону LAP001-UA-20231227-95772 з продажу земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1222384000:01:002:0455, площею 5,66 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Магдалинівський район, с/рада Личківська, та сплачено реєстраційний та гарантійний внески.
Разом із заявою про участь у земельних торгах позивачем подано наступні документи: паспорт громадянина України у формі картки, витяг з реєстру територіальної громади про реєстрацію місця проживання; довідку про наявність у потенційного покупця права на частку у статутному капіталі, у пайовому фонді, паїв, акції; довідка про власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення на праві сумісної власності подружжя; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу; довідка про право власності учасника на земельні ділянки сільськогосподарського призначення; податкову декларацію платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за 2022 рік; інформаційну довідку з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна; платіжну інструкцію на підтвердження внесення реєстраційного внеску для участі в аукціоні; платіжну інструкцію на підтвердження внесення гарантійного внеску.
29 січня 2024 року позивач ОСОБА_1 приймав участь в електронному аукціоні, який організований відповідачем щодо продажу земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1222384000:01:002:0455, площею 5,66 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Магдалинівський район, с/рада Личківська.
Як вбачається з протоколу про результати земельних торгів № LAP001-UA-20231227-95772 від 31.01.2024 року, переможцем таких визначено позивача, як учасника, який запропонував найвищу ціну 320000,00 грн, без ПДВ.
Після формування вказаного протоколу про результати земельних торгів, головним державним виконавцем Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) Федориненко О. винесено рішення про відмову у підписанні протоколу №LAP001-UA-20231227-95772 про результати земельних торгів лот №66027323 у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не подано документів, які підтверджують громадянство учасників (акціонерів, членів) та бенефіціарного власника (якщо потенційним покупцем є юридична особа), подання яких передбачено Вимогами щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою КМУ від 22.09.2021 року №1013 та абз. 9 ч. 7 ст. 137 ЗК України.
Однак, позивачем для участі у земельних торгах надана електронна копія виданого на його ім`я паспорта громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій № НОМЕР_1 , виданий 30.06.2020 року, орган що видав 1247.
Вимоги організатора торгів щодо подання учасником торгів - фізичною особою додаткових документів щодо підтвердження громадянства України, зокрема, довідки з Державної міграційної служби, не узгоджуються з положеннями частин 7, 9 ст. 137 ЗК України та п. 29 Вимог №1013, оскільки вказані норми діючого законодавства не містять вимог щодо необхідності надання учасником земельних торгів такої довідки.
За таких обставин, виходячи з наведеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, з яким погоджується і апеляційний суд, про обґрунтованість позовних вимог, позивачем при реєстрації на земельні торги виконано вимоги Закону в частині надання документу на підтвердження громадянства України, а саме паспорту громадянина України, оскільки надання довідки з міграційної служби вищевказані Положення не містять, а тому і у позивача були відсутні підстави для її надання.
Наведені в апеляційній скарзі доводи, були предметом дослідження в суді першої інстанції із наданням відповідної правової оцінки всім фактичним обставинам справи, яка ґрунтується на вимогах чинного законодавства, і з якою погоджується суд апеляційної інстанції.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Суд, у цій справі, враховує положення Висновку №11(2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32 - 41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 06 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява №63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58) (Рішення): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Враховуючи наведене, апеляційний суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення.
За таких обставин, апеляційний суд приходить до висновку, що вирішуючи спір, суд першої інстанції в повному обсязі встановив обставини справи, перевірив доводи і заперечення сторін, дав їм належну правову оцінку та ухвалив рішення, яке в повній мірі відповідає вимогам закону.
Підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно з частиною 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки апеляційний суд дійшов висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, витрати Самарівського (Новомосковського) ВДВС у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) по сплаті судового збору, пов`язані з поданням апеляційної скарги, відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 367, 374, 375, 381, 382 ЦПК України, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Новомосковського відділу державної виконавчої служби у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) залишити без задоволення, рішення Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 18 квітня 2024 року без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Судді:
Повне судове рішення складено 24 березня 2025 року.
Суддя: