ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 320/18031/23 Суддя (судді) першої інстанції: Марич Є.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2026 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Штульман І.В.
суддів: Кобаля М.І.,
Черпака Ю.К.,
при секретарі: Красновій О.Р.,
за участі: адвоката Полтавець І.В., - представника позивача;
Хоменко А.О., - представника відповідача,-
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 01 травня 2024 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДІВЕЛЬНИЙ МІЖГАЛУЗЕВИЙ АЛЬЯНС" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
19 травня 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "БУДІВЕЛЬНИЙ МІЖГАЛУЗЕВИЙ АЛЬЯНС" звернулося в Київський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 01 травня 2024 року адміністративний позов задоволено.
Задовольняючи адміністративний позов ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ МІЖГАЛУЗЕВИЙ АЛЬЯНС", суд першої інстанції вказав, що Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» №2120-IX від 15 березня 2022 року, яким звільнено від оподаткування земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, а рішенням Київської міської ради від 13 вересня 2022 року №5449/5490 внесено зміни до рішення Київради від 09 грудня 2021 року №3704/3745 «Про бюджет міста Києва на 2022 рік», яким встановлено, що з 01 березня 2022 року по 31 травня 2022 року застосовується ставка орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва (у відсотках від нормативної грошової оцінки) в розмірі 0 відсотка. Вказаним рішенням Київська міська рада надала юридичним та фізичним особам пільгу з орендної плати за землю комунальної власності територіальної громади міста Києва на період з 01 березня 2022 року по 31 травня 2022 року. У зв`язку із чим позивачем правомірно подано уточнюючу річну декларацію з плати за землю (орендна плата), якою відкориговані податкові зобов`язання за березень, квітень, травень 2022 року на загальну суму 2720302,95 грн (906767,65 грн х 3 міс.) у зв`язку із застосуванням протягом цього періоду нульової ставки орендної плати.
Не погоджуючись з рішенням Київського окружного адміністративного суду від 01 травня 2024 року, Головне управління ДПС у м. Києві звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване судове рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги представник відповідача зазначає, що рішення суду першої інстанції не відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), оскільки судом неправильно застосовано норми матеріального права, не з`ясовані всі обставини справи, не досліджені та невраховані надані до суду докази.
Правом надання відзиву на апеляційну скаргу позивач не скористався.
За змістом частини першої статті 309 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.
За приписами частини другої статті 309 КАС України, у виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на п`ятнадцять днів, про що постановляє ухвалу.
Згідно з частиною четвертою статті 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі.
Пунктом 1 статті 6, ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року, Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод закріплено право вирішення спірного питання упродовж розумного строку.
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду з метою забезпечення повного та всебічного розгляду справи, а також прийняття законного та обґрунтованого рішення з дотриманням процесуальних прав усіх учасників судового процесу, дійшла висновку про наявність підстав для продовження строку розгляду апеляційної скарги на розумний строк.
В судовому засіданні представник позивача у судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд апеляційної інстанції залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Представник відповідача в судовому засіданні надала пояснення аналогічні викладеним в апеляційній скарзі, просила суд апеляційної інстанції скасувати оскаржуване судове рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення Київського окружного адміністративного суду від 01 травня 2024 року, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду приходить до наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ МІЖГАЛУЗЕВИЙ АЛЬЯНС", на підставі зареєстрованого за №66-6-00463 договору оренди (із змінами) від 26 березня 2008 року земельної ділянки, орендує земельну ділянку комунальної власності (територіальної громади м. Києва) площею 29,4396 га, що знаходиться за адресою: м. Київ, р-н Дніпровський, урочище Горбачиха, кадастровий номер: 8000000000:66:054:0025 (а.с.12-18, 22-25).
17 лютого 2022 року позивачем подано річну декларацію за плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2022 рік, реєстраційний №9033823001, якою задекларовано річну суму орендної плати на рівні 10881211,78 грн, з якої щомісячні платежі з січня по листопад 906767,65 грн, за грудень - 906767,63 грн (а.с.26-29).
29 грудня 2022 року позивачем подано уточнюючу декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2022 рік, реєстраційний №9284170561, якою задекларовано зменшення податкових зобов`язань з орендної плати за березень-травень 2022 року на загальну суму 2720302,95 грн (а.с.30-33).
04 січня 2023 року Головним управлінням ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку уточнюючої податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2022 рік ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ МІЖГАЛУЗЕВИЙ АЛЬЯНС", за результатом якої складено акт №205/Ж5/26-15-04-10-03/34615555.
Камеральною перевіркою встановлено, що сума податкового зобов`язання по орендній платі з юридичних осіб, зазначена ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ МІЖГАЛУЗЕВИЙ АЛЬЯНС" в уточнюючій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2022 рік є нижча ніж визначено за результатами камеральної перевірки (а.с.34-36).
Не погоджуючись із висновками акту камеральної перевірки від 04 січня 2023 року №205/Ж5/26-15-04-10-03/34615555, ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ МІЖГАЛУЗЕВИЙ АЛЬЯНС" 16 січня 2023 року подано заперечення на вказаний акт (а.с.37-39), за результатами розгляду яких листом від 30 січня 2023 року вих.№2890/І/26-15-04-10-08 Головне управління ДПС у м. Києві повідомило позивача про залишення висновків акта без змін (а.с.41-44).
На підставі висновків акта перевірки Головним управлінням ДПС у м. Києві 31 січня 2023 року прийнято податкове повідомлення-рішення №82440410, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 3400378,69 грн, з яких 2720302,95 грн - за податковим зобов`язанням, 680075,74 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.45).
20 лютого 2023 року ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ МІЖГАЛУЗЕВИЙ АЛЬЯНС" оспорено податкове повідомлення-рішення від 31 січня 2023 року №82440410 в адміністративному порядку до Державної податкової служби України (а.с.47-51).
Рішенням Державної податкової служби України від 18 квітня 2023 року №9462/6/99-00-06-03-02-06 скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 31 січня 2023 року№82440410 в частині застосування штрафних санкцій на суму 665450,45 грн, в іншій частині - залишено без змін (а.с.53-56).
На підставі акта камеральної перевірки від 04 січня 2023 року №205/Ж5/26-15-04-10-03/34615555 та рішення Державної податкової служби України від 18 квітня 2023 року №9462/6/99-00-06-03-02-06, Головним управлінням ДПС у м. Києві прийнято нове податкове повідомлення-рішення від 24 квітня 2023 року №279630410, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 2734928,24 грн, з них 2720302,95 грн - за податковими зобов`язаннями, 14625,29 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДПС у м. Києві від 24 квітня 2023 року №279630410, ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ МІЖГАЛУЗЕВИЙ АЛЬЯНС" звернулося із цим позовом до суду.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, визначення компетенції контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України, плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що орендна плата - обов`язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Відповідно до підпункту 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПК України, платниками орендної плати є землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 269 ПК України, платниками плати за землю є, зокрема, платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Відповідно до підпункту 270.1.2 пункту 270.1 статті 270 ПК України, об`єктами оподаткування орендною платою є земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (підпункт 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК України).
Отже, контролюючий орган уповноважений здійснювати нарахування фізичним особам податкових зобов`язань по орендній платі на підставі даних щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнтів індексації.
Статтею 285 ПК України визначено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Згідно з пунктом 286.2 статті 286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 ПК України, податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно з підпункту 288.1 статті 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами) (підпункт 288.5 статті 288 ПК України).
За змістом підпунктом 288.5 статті 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди із визначенням граничної річної суми платежу.
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (підпункт 285.2 статті 285 ПК України).
Статтею 289 ПК України визначений порядок індексації нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з пунктом 289.1 статті 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (підпункт 289.3 статті 289 ПК України).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Згідно з пунктом 284.2 статті 284 ПК України, якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15 березня 2022 року №2120-IX (далі - Закон №2120-IX), яким доповнила підрозділ 10 Перехідних положень ПК України пунктом 69.14 наступним: «Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України».
Закон №2120-IX набрав чинності 17 березня 2022 року.
Таким чином, з 17 березня 2022 року у ПК України передбачено пільгу для платників земельного податку, в тому числі, на сплату орендної плати за земельні ділянки, які включено до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 06 грудня 2022 року №1364, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік), у змісті якого містилось два переліка територій, на яких ведуться (велися) бойові дії: 1) Території можливих бойових дій; 2) Території активних бойових дій.
У період з 24 лютого 2022 року по 30 квітня 2022 року м. Київ було віднесено до переліку територій де велись активні бойові дії (пункт 2.11 підрозділу 2 розділу І Переліку).
Під час вказаного періоду підпункт 69.14 пункту 69 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України пов`язував звільнення від сплати земельного податку із включенням земельної ділянки до загального переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії без конкретизації категорії відповідної території активних чи можливих бойових дій.
Статтею 4 ПК України закріплено основні засади податкового законодавства України, зокрема, податкове законодавство України ґрунтується на принципі презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (підпункт 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 ПК України).
За наведеного нормативного регулювання, платники земельного податку, в користуванні яких в зазначений період 2022 року перебували земельні ділянки, розташовані на території м. Києва, підпадають під пільгу, передбачену підпунктом 69.14 пунктом 69 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, та звільняються від сплати орендної плати у вказаний період.
В подальшому Законом України від 11 квітня 2023 року №3050-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене майно" (далі Закон №3050-ІХ) внесено зміни до пункту 69.14 статті 69 ПК України, який викладено наступним чином:
За період з 01 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих РФ територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 01 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Починаючи з 01 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих РФ територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ.
Закон №3050-ІХ набрав законної сили 06 травня 2023 року.
Отже з 06 травня 2023 податкова пільга поширюється на платників земельного податків, що користуються земельними ділянками, які розміщені на території, щодо яких визначено дату початку активних бойових дій.
Спірна земельна ділянка, яка перебуває у користуванні позивача ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ МІЖГАЛУЗЕВИЙ АЛЬЯНС" площею площею 29,4396 га, що знаходиться за адресою: м. Київ, р-н Дніпровський, урочище Горбачиха, кадастровий номер: 8000000000:66:054:0025. Підпунктом 2.11 наказу №309 вся територія міста Києва була визнана територією активних бойових дій в період з 24 лютого 2022 року до 30 квітня 2022 року.
Враховуючи зазначене, спірні земельні ділянки є такими, що не підлягають оподаткуванню відповідно до абзацу першого підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
Рішенням Київської міської ради від 13 вересня 2022 року №5449/5490 внесено зміни до рішення Київради від 09 грудня 2021 року №3704/3745 «Про бюджет міста Києва на 2022 рік», відповідно до якого з 01 березня 2022 року по 31 травня 2022 року застосовується ставка орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва (у відсотках від нормативної грошової оцінки) в розмірі 0 відсотка.
Тобто, вказаним рішенням Київська міська рада надала юридичним та фізичним особам пільгу з орендної плати за землю комунальної власності територіальної громади міста Києва на період з 01 березня 2022 року по 31 травня 2022 року.
Верховний Суд у своїй постанові від 02 серпня 2022 року у справі №813/567/18 висловив позицію за якою ПК України закріплює мінімальний розмір орендної плати за землю, а не будь-які заборони чи обмеження щодо застосування органами місцевого самоврядування пільги з такої орендної плати.
Згідно статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вiд 21 травня 1997 року №280/97-ВР, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Отже, зазначеним рішенням Київська міська рада надала юридичним та фізичним особам пільгу з орендної плати за землю комунальної власності територіальної громади міста Києва на період з 01 березня 2022 року по 31 травня 2022 року.
З матеріалів справи вбачається, що 29 грудня 2022 року ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ МІЖГАЛУЗЕВИЙ АЛЬЯНС" подано уточнюючу декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2022 рік, реєстраційний №9284170561, якою задекларовано зменшення податкових зобов`язань з орендної плати за березень, квітень, травень 2022 року на загальну суму 2720302,95 грн (906767,65 грн х 3 міс.) у зв`язку із застосуванням протягом цього періоду нульової ставки орендної плати.
Колегія суддів апеляційного суду відмічає, що апеляційна скарга відповідача дублює відзив на позовну заяву, тобто в ній не наведено норм законодавства, які порушені чи не враховані судом першої інстанції, не спростовано викладену у рішенні суду правову позицію та не спростовано доводів ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ МІЖГАЛУЗЕВИЙ АЛЬЯНС", які стали підставою для задоволення позову.
Проаналізувавши норми права та дослідивши матеріали справи, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що позивачем ТОВ "БУДІВЕЛЬНИЙ МІЖГАЛУЗЕВИЙ АЛЬЯНС" правомірно зменшено податкове зобов`язання з орендної плати за березень-травень 2022 року на підставі вищевказаної пільги і суд першої інстанції прийняв правильне рішення про задоволення позовних вимог.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 09 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини першої статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки рішення Київського окружного адміністративного суду від 01 травня 2024 року ухвалено з додержанням норм права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги Головного управління ДПС у м. Києві, висновків суду першої інстанції не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 01 травня 2024 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДІВЕЛЬНИЙ МІЖГАЛУЗЕВИЙ АЛЬЯНС" до Головного управління ДПС м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених статтями 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Штульман
Судді: М.І. Кобаль
Ю.К. Черпак