ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗУПИНЕННЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ
справа № 380/15396/22
03 лютого 2026 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Клименко О.М., за участю секретаря судового засідання Мазурик А.О., та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
прокурора: Шимін Н.М.
позивача-3: представник Микитишин М.-М.Є.
відповідачів-1, 2, 3: представник Довгань В.І.
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання прокурора від 02 лютого 2026 року про зупинення провадження у справі, клопотання представника відповідача-1 від 02 лютого 2026 року про зупинення розгляду справи та клопотання відповідача-1 від 02 лютого 2026 року про зупинення провадження у справі № 380/15396/22 за позовом Франківської окружної прокуратури міста Львова в інтересах держави в особі: Державної інспекції архітектури та містобудування України, Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Франківська окружна прокуратура міста Львова в інтересах держави в особі: Державної інспекції архітектури та містобудування України, Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в якому просить:
- зобов`язати ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 привести житлову будівлю пам`ятку архітектури місцевого значення по АДРЕСА_1 у відповідність до технічного паспорта шляхом демонтажу 3-го та 4-го поверхів об`єкта будівництва з компенсацією витрат, пов`язаних із демонтажем 3-го та 4-го поверхів (мансарда) об`єкта за рахунок ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 .
Ухвалою судді від 19 вересня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 16 жовтня 2023 року розгляд адміністративної справи № 380/15396/22 постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження; замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Ухвалою суду від 07 листопада 2023 року клопотання представника відповідачів-2, 3 від 16 жовтня 2023 року про зупинення провадження у справі задоволено повністю; провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі № 380/11536/22.
Ухвалою суду від 04 жовтня 2024 року провадження у справі поновлено та призначено підготовче засідання у справі на 22 жовтня 2024 року.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2024 року клопотання представника відповідача-2 від 18 жовтня 2024 року про зупинення провадження у справі задоволено повністю; провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/22183/23.
Ухвалою суду від 05 січня 2026 року провадження у справі поновлено та призначено підготовче засідання у справі на 20 січня 2026 року.
02 лютого 2026 року прокурор подала через систему «Електронний суд» клопотання про зупинення провадження у справі, яке мотивоване тим, що предметом розгляду у цій справі є позовна вимога про зобов`язання відповідачів за власний рахунок привести житлову будівлю - пам`ятку архітектури місцевого значення по АДРЕСА_1 у відповідність до технічного паспорта шляхом демонтажу 3-го та 4-го поверхів об`єкта будівництва з компенсацією витрат, пов`язаних із демонтажем 3-го та 4-го поверхів (мансарда) об`єкта, а у справі № 380/22183/23 вирішується правомірність наказу Міністерства культури та інформаційної політики України від 18 січня 2021 року № 14 в частині занесення цієї пам`ятки до Державного реєстру нерухомих пам`яток України та правова проблема чи є скасування наказу Міністерства про занесення об`єкта до реєстру нерухомих пам`яток України належним та допустимим способом припинення статусу пам`ятки, з огляду на спеціальний правовий режим охорони культурної спадщини та визначену законом процедуру виключення пам`яток із Реєстру, отже, на переконання прокурора, є об`єктивна неможливість розгляду цієї справи до формування правового висновку Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду та набрання законної сили судовим рішенням у справі № 380/22183/23. Адже рішенням та висновками Верховного Суду у справі № 380/22183/23 можуть бути встановлені обставини, які впливатимуть на збирання та оцінку доказів у цій справі (№ 380/15396/22), зокрема щодо обов`язку відповідачів привести житлову будівлю, як пам`ятку архітектури місцевого значення, у відповідність до технічного паспорта.
З огляду на вказане на підставі пункту 3 частини першої статті 236 КАС України просить суд зупинити провадження у справі № 380/15396/22 до набрання законної сили судовим рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі № 380/22183/23.
02 лютого 2026 року представник відповідача-1 подав через систему «Електронний суд» клопотання про зупинення розгляду справи, яке мотивоване тим, що станом на час розгляду цієї справи відповідач-1 ОСОБА_1 перебуває у складі військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України, що є обов`язковою підставою для зупинення провадження у справі до припинення його перебування у складі військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України.
З огляду на вказане на підставі пункту 5 частини першої статті 236 КАС України просить суд зупинити провадження у справі № 380/15396/22 до припинення перебування відповідача-1 ОСОБА_1 у складі військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України.
02 лютого 2026 року відповідач-1 подав до суду через електронну пошту клопотання про зупинення провадження у справі, яке мотивоване тим, що станом на час розгляду цієї справи він перебуває у складі військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України, що є обов`язковою підставою для зупинення провадження у справі до припинення його перебування у складі військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України.
З огляду на вказане на підставі пункту 5 частини першої статті 236 КАС України просить суд зупинити провадження у справі № 380/15396/22 до припинення перебування відповідача-1 ОСОБА_1 у складі військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України.
У підготовчому засіданні, яке відбулося 03 лютого 2026 року, прокурор подане нею клопотання про зупинення провадження у справі підтримала, просила його задовольнити; представник позивача-3 підтримала клопотання прокурора про зупинення провадження у справі та просила його задовольнити; представник відповідачів-1, 2, 3 щодо клопотання прокурора про зупинення провадження у справі заперечив, просив задовольнити подані ним та відповідачем-1 клопотання про зупинення провадження у справі.
Вирішуючи вищевказані клопотання про зупинення провадження у справі, суд ураховує таке.
Щодо клопотання прокурора про зупинення провадження у справі суд зазначає таке.
Підстави для зупинення провадження у справі визначені статтею 236 КАС України.
Правовою підставою для зупинення провадження у цій справі прокурор визначає пункт 3 частини першої статті 236 КАС України, за змістом якого суд зупиняє провадження у справі в разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Суд встановив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11 березня 2025 року у справі № 380/22183/23 адміністративний позов ОСОБА_3 до Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, в інтересах якого вступила у справу Львівська обласна прокуратура, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Львівської обласної державної адміністрації, Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації, Офісу охорони культурної спадщини Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу задоволено повністю.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року у справі № 380/22183/23 апеляційну скаргу Міністерства культури України, Львівської обласної прокуратури залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11 березня 2025 року у справі № 380/22183/23 - без змін.
Відповідно до частини другої статті 255 КАС України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Отже, зважаючи на приписи частини другої статті 255 КАС України, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11 березня 2025 року у справі № 380/22183/23 набрало законної сили у день прийняття постанови судом апеляційної інстанції 18 листопада 2025 року.
З огляду на те, що рішення суду в іншій справі (справа № 380/22183/23) набрало законної сили, то у суду відсутні правові підстави для зупинення провадження у розглядуваній справі на підставі пункту 3 частини першої статті 236 КАС України, оскільки: по перше, це прямо суперечитиме положенням зазначеної норми, за змістом якої провадження у справі зупиняється судом «до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі»; а по-друге, у зв`язку із набранням законної сили судовим рішенням в іншій справі відсутня об`єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої справи.
З урахуванням викладеного у задоволенні клопотання прокурора від 02 лютого 2026 року про зупинення провадження у справі належить відмовити.
Щодо клопотань представника відповідача-1 та відповідача-1 про зупинення розгляду справи/провадження у справі суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Суд встановив, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (пункт 3).
Надалі відповідними Указами Президента України воєнний стан в Україні неодноразово продовжено, такий правовий режим триває й станом на сьогодні.
Пунктом 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» визначено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з`єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Велика Палата Верховного Суду у пункті 117 постанови від 12 листопада 2025 року у справі № 754/947/22 виснувала, що під час застосування правил пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України та аналогічних процесуальних норм права, визначених у пункті 3 частини першої статті 227 ГПК України та в пункті 5 частини першої статті 236 КАС України, судам потрібно враховувати таке:
1) з моменту введення в Україні воєнного стану і до моменту його скасування чи припинення Збройні Сили України та інші утворені відповідно до закону військові формування потрібно вважати такими, що «переведені на воєнний стан»;
2) упродовж дії воєнного стану в Україні та проведення загальної мобілізації належними для застосування судом згаданих вище норм процесуального права є докази (військовий квиток, накази командира військової частини тощо), що містять інформацію про те, що військовослужбовець (сторона або третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору) перебуває на військовій службі;
3) якщо військовослужбовець (сторона або третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору), права якого захищають положення пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України, висловлює власну волю проти зупинення провадження у справі та прагнення продовжувати розгляд справи (особисто або через представника), суд має врахувати його волевиявлення та продовжити здійснювати судочинство у відповідному провадженні.
Суд встановив, що згідно з довідкою військової частини НОМЕР_1 від 21 січня 2026 року № 08/213 молодший сержант ОСОБА_1 дійсно проходить військову службу за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України.
Відповідно до положень частини п`ятої статті 12 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України»: під час дії воєнного стану до участі у прикритті державного кордону України, ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту на державному кордоні України, міжнародного збройного конфлікту, відсічі збройній агресії проти України відповідними органами військового управління Збройних Сил України залучаються визначені у встановленому порядку прикордонні загони та/або загони морської охорони Державної прикордонної служби України.
Згідно із Законом України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні. Під час дії воєнного стану прикордонні загони у встановленому законом порядку можуть залучатися відповідними органами військового управління Збройних Сил України до ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту на державному кордоні України, міжнародного збройного конфлікту, відсічі збройній агресії проти України.
Нормами цього Закону встановлено, що до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України. Військовослужбовці Державної прикордонної служби України, звільнені з військової служби, зараховуються у запас Збройних Сил України.
Згідно з положеннями Закону України від 21 червня 2018 року № 2469-VIII «Про національну безпеку України» силами оборони є: Збройні Сили України, а також інші утворені відповідно до законів України військові формування, правоохоронні та розвідувальні органи, органи спеціального призначення з правоохоронними функціями, на які Конституцією та законами України покладено функції з забезпечення оборони держави.
Отже, військової частини Державної прикордонної служби України належать до числа інших військових формувань, утворених відповідно до законів України.
Оскільки відповідач-1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України, яка входить до числа інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» переведена на воєнний стан, висловив свою волю щодо зупинення провадження у справі, стороною в якій він є, то наявні підстави для зупинення провадження у розглядуваній справі згідно з імперативною нормою пункту 5 частини першої статті 236 КАС України до припинення перебування ОСОБА_1 у складі військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України, що переведена на воєнний стан.
З огляду на наведене клопотання представника відповідача-1 від 02 лютого 2026 року про зупинення розгляду справи та клопотання відповідача-1 від 02 лютого 2026 року про зупинення провадження у справі є обґрунтованими, а тому їх належить задовольнити.
Керуючись ст.ст. 236, 255, 293, 295 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання прокурора від 02 лютого 2026 року про зупинення провадження у справі - відмовити.
Клопотання представника відповідача-1 від 02 лютого 2026 року про зупинення розгляду справи та клопотання відповідача-1 від 02 лютого 2026 року про зупинення провадження у справі - задовольнити повністю.
Провадження у справі № 380/15396/22 за позовом Франківської окружної прокуратури міста Львова в інтересах держави в особі: Державної інспекції архітектури та містобудування України, Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про зобов`язання вчинити дії зупинити до припинення перебування ОСОБА_1 у складі військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України, що переведена на воєнний стан.
Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Повний текст ухвали складено 04 лютого 2026 року.
Суддя Клименко О.М.