ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2015 року м. Київ К/800/30390/15
К/800/31098/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів Рецебуринського Ю.Й. (доповідача),
Ємельянової В.І.,
Стародуба О.П.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
за касаційними скаргами Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області (далі - Управління), ОСОБА_4 на постанову Маневицького районного суду від 3 грудня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2015 року,
В С Т А Н О В И Л А:
У листопаді 2014 року ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправними дії Управління щодо відмови у перерахунку пенсії в розмірі 90% від заробітної плати; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії в розмірі 90% від заробітної плати, починаючи з 1 липня 2012 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та довідок прокуратури Волинської області від 11 лютого 2013 року № №18/25, 18/26, 18/27; виплатити різницю недоплаченої пенсії з 1 липня 2012 року; зобов'язати Управління проводити наступні нарахування та виплати пенсії, виходячи з 90% заробітку.
Постановою Маневицького районного суду від 3 грудня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2015 року, позовні вимоги задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_4 в розмірі 90% від суми заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді. Зобов'язано Управління вирішити питання щодо здійснення ОСОБА_4 перерахунку та виплату пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в розмірі 90% від суми заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді відповідно до довідок прокуратури Волинської області № №18/25, 18/26, 18/27 від 11 лютого 2013 року, починаючи з 5 травня 2014 року з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги про зобов'язання Управління провести перерахунок пенсії та виплату недоотриманих коштів за період з 1 липня 2012 року по 4 травня 2014 року залишено без розгляду.
У касаційній скарзі Управління, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення в частині залишення без розгляду позовної вимоги про перерахунок пенсії за період з 1 липня 2012 року по 5 травня 2014 року та постановити нове рішення у вказаній частині про задоволення позовних вимог.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні касаційних скарг.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 з 2005 році призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року №1789-XII (далі - Закон №1789-XII). До 11 лютого 2013 пенсія позивача обчислювалась виходячи з розміру 90% від суми місячної заробітної плати.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності з 14 червня 2012 року, підвищено розміри посадових окладів працівників органів прокуратури.
У зв'язку з цим та у зв'язку із звільненням з органів прокуратури 11 лютого 2013 року позивач звернувся до Управління із заявою про перерахунок його пенсії згідно з довідкою прокуратури про розмір заробітку на момент звільнення.
З 1 січня 2013 року відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_4 в розмірі 80% заробітної плати за відповідною посадою.
24 жовтня 2014 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії в розмірі 90% від заробітної плати. Проте Управління листом від 31 жовтня 2014 року відмовило йому у здійсненні такого перерахунку.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону №1789-XII (в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-III, чинній до 1 жовтня 2011 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону №1789-XII, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).
Разом з тим, правила щодо перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними.
Так, згідно з частиною тринадцятою статті 50-1 Закону №1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-XII).
Водночас Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до статті 50-1 Закону внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.
Враховуючи викладене, суди прийшли до правильних висновків про задоволення позовних вимог.
Крім того, позивач пропустив встановлений статтею 99 Кодексом адміністративного судочинства України шестимісячний строк звернення до суду, оскільки не погодившись з проведеним 1 січня 2013 року перерахунком пенсії, він звернувсь до суду лише 4 листопада 2014 року.
У клопотанні про поновлення строку ОСОБА_4 посилався на те, що відповідачем не було надіслано на його адресу письмової відповіді за результатами розгляду його заяв від 17 липня 2012 року та 11 лютого 2013 року про перерахунок пенсії.
Суди попередніх інстанцій обґрунтовано визнали вказану причину пропуску строку неповажною, оскільки про прийняте відповідачем рішення про перерахунок пенсії у розмірі 80% від заробітної плати позивач повинен був дізнатися отримавши пенсію з наступного місяця після подання ним заяви про перерахунок пенсії. Крім того, як встановлено судами та не заперечується позивачем відповідач в усній формі повідомляв позивача про перерахунок його пенсії.
Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И ЛА:
Касаційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області та ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Постанову Маневицького районного суду від 3 грудня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Судді Ю.Й. Рецебуринський
В.І. Ємельянова
О.П. Стародуб