Справа № 686/12192/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд в складі: головуючого судді – Продана Б. Г., при секретарі – Дорош Р. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької міської Ради про визнання незаконним та скасування рішення сесії Хмельницької міської Ради,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду із адміністративним позовом до відповідача, про визнання незаконним та скасування рішення сесії Хмельницької міської Ради, та просить визнати незаконним та скасувати рішення Хмельницької міської ради від 24 грудня 2014 року № 51 «Про розгляд звернення громадянки ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража у дворі будинку по вул. Заводській 24 – в повному обсязі, та зобов'язати Хмельницьку міську раду розглянути на пленарному засіданні сесії, подане нею клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва індивідуального гаража, орієнтовною площею 21 кв.м. по вул. Заводській 24 – в строки, порядку та у спосіб передбачений ст. 118 Земельного кодексу України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України рішення
Позивач в судовому засіданні позов підтримала, та просить його задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечує, та просить в його задоволенні відмовити, оскільки позов є необґрунтованим та надуманим.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, з наступних підстав.
Відповідно п. 1 ст. 60 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (із змінами) «Про місцеве самоврядування в Україні» землі належать на праві комунальної власності територіальні й громаді міста, а згідно ст. 12 Земельного кодексу України, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок із земель комунальної власності відноситься виключно до повноважень міської ради у галузі земельних відносин.
Згідно ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України орган місцевого самоврядування розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Рішенням двадцять третьої сесії Хмельницької міської ради від 27.02.2013 № 31 (із змінами) затверджений Порядок розгляду звернень і клопотань та вирішення питань, пов'язаних із наданням дозволів на розроблення проектів щодо відведення земельних ділянок, технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок, матеріалів інвентаризації земель (надалі - Порядок).
Порядком передбачено перевірку клопотань громадян із доданими графічними матеріалами управлінням земельних ресурсів та земельної реформи спільно з управлінням архітектури та містобудування за участю управління Держземагентства в Хмельницькому районі Хмельницької області на відповідність місця розташування земельної ділянки генеральному плану м. Хмельницького та плану зонування території міста Хмельницького, іншій містобудівній документації, вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель.
Згідно п. 2.4. Порядку за результатами перевірки складається відповідний висновок.
Судом об’єктивно встановлено, що гараж - капітальна або тимчасова будівля (споруда), частина будівлі (споруди) або комплекс будівель (споруд) з приміщеннями для постійного або тимчасового зберігання, а також елементами технічного обслуговування легкових автомобілів та інших транспортних засобів.
За строком експлуатації виокремлюють: капітальний гараж - будівля або споруда для зберігання транспортних засобів з нерегламентованим правоустановчим документом, що встановлює термін експлуатації; металевий гараж (тимчасова споруда) - одноповерхова споруда для зберігання транспортних засобів з терміном експлуатації, встановленим право установчими документами (рішенням міської ради або її виконавчого комітету) з товщиною стінки менше 12 см. без фундаменту, яка встановлюється тимчасово.
Металеві гаражі не є нерухомістю, не мають капітального фундаменту і є тимчасовими спорудами.
Відповідно до ст. 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Металеві гаражі не підлягають реєстрації як тимчасові споруди, а також споруди, не пов'язанні фундаментом із землею, в експлуатацію не приймаються і право власності на них не оформлюється. Земельні ділянки для обслуговування тимчасових металевих гаражів приватизації не підлягають.
Таким чином суд вважає, що основною відмінністю постійного (капітального) гаража від тимчасового (металевого) є наявність фундаменту.
Правом будівництва або встановлення гаража поблизу місця проживання на при будинковій території користуються громадяни пільгових категорій (за умови самостійного керування транспортним засобом):
- інваліди із захворюваннями опорно-рухового апарату, що мають автомобілі з ручним керуванням;
- інваліди війни та прирівняні до них особи, які мають медичні показання на забезпечення транспортом.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу по справі дозволу на встановлення металевого гаражу в дворі будинку по вул. Заводській, 24 Хмельницька міська рада не надавала.
На земельних ділянках, відведених для встановлення тимчасових металевих гаражів, забороняється будівництво капітальних споруд, ремонтних ям і підвалів, підключення до електромереж. Якщо металевий гараж встановлено на подвір'ї біля багатоквартирного будинку, то земельна ділянка не може бути відчужена.
Оскільки металеві гаражі встановлюються згідно з рішенням виконкому місцевої ради як виняток, для зберігання транспортного засобу конкретної особи, особа після втрати транспортного засобу, переїзду на інше місце чи смерті втрачає право на користування місцем, відведеним під гараж.
У випадку зміни місця проживання або смерті громадянина, якому надано дозвіл на тимчасове встановлення поодинокого металевого гаража, гараж демонтується.
Таким чином, суд вважає, що позивач будь-якого права на користування місцем, відведеним під гараж, немає.
Також, судом встановлено, що Хмельницькою міською радою належним чином розглянуто звернення позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0021 га. для будівництва індивідуального гаража у дворі будинку по вул. Заводській 24, м. Хмельницький з метою отримання її у власність в порядку безоплатної приватизації, та рішенням сорок шостої сесії Хмельницької міської ради від 24.12.2014 № 51 ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 21 кв.м. для будівництва індивідуального гаража у дворі будинку по вул. Заводській 24, м. Хмельницький.
У рішенні були чітко зазначені підстави, які не дозволяють прийняти позитивне рішення про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу
Тому, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, оскільки він не ґрунтується на вимогах закону, а твердження позивача про те, що рішення прийнято з порушенням закону, не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 160-163 КАС України ст. 118 Земельного кодексу України, п. 1 ст. 60 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (із змінами) «Про місцеве самоврядування в Україні», Рішенням двадцять третьої сесії Хмельницької міської ради від 27.02.2013 № 31, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Хмельницької міської Ради про визнання незаконним та скасування рішення сесії Хмельницької міської Ради № 51 від 24 грудня 2014р. в частині звернення ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража у дворі будинку по вул. Заводській 24 в м. Хмельницькому – залишити без задоволення.
На постанову може бути подана апеляція до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя :