МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
05 квітня 2016 року Справа № 814/256/16
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марича Є.В. за участю секретаря судового засідання Мирко О.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
довійськово-лікарської комісії Заводського районного комісаріату м. Миколаєва, вул. Пушкінська, 69-а, м. Миколаїв, 54020
треті особиЗаводський районний військовий комісаріат, вул. Пушкінська, 69-а, м. Миколаїв, 54020 провизнання дій протиправними, визнання довідки від 18.01.2016 р. недійсною, ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до військово-лікарської комісії Заводського районного комісаріату м. Миколаєва (далі відповідач, ВЛК), за участю третьої особи Заводського районного військового комісаріату, про визнання протиправними дій відповідача щодо визнання позивача придатним до військової служби, а довідку ВЛК від 18.01.2016 р. недійсною.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що довідка ВЛК від 18.01.2016 р. містить хибний висновок щодо придатності позивача до військової служби.
Відповідач надав суду письмові заперечення, згідно яких ступінь придатності позивача до військової служби встановлено відповідно до наданих ним актів додаткових досліджень.
У судовому засіданні 05.04.2016 р. в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
За розпорядженням військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.12.2015 р. позивач 04.01.2016 р. прибув до комісаріату для уточнення облікових даних та встановлення ступеня придатності для проходження військової служби і почав проходити ВЛК. Враховуючи скарги позивача та для більш детального визначення стану здоров`я його було направлено на додаткові обстеження до міської лікарні № 3 м. Миколаєва.
Позивач пройшов комп`ютерну томографію поперекового відділу хребта і надав відповідачу акти дослідження стану здоров`я. Діагнози, зазначені у відповідних актах, відображені в довідці ВЛК від 18.01.2016 р. На підставі п. "г" ст. 64 та ст. 29 наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402 "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" графи ІІ Розкладу хвороб позивача визнано придатним до військової служби.
У своїх запереченнях відповідач зазначив, що віднесення стану здоров`я позивача до п. "б" ст. 64 Розкладу хвороб можливе в стані помірного порушення статико-динамічної функції хребта, для чого потрібні висновки лікарів на підтвердження сколіозу не менше ІІІ ступеню, помірного порушення функції зовнішнього дихання ІІ ступеню, деформуючого спондильозу не менше ІІ ступеню. Остеохондроз повинен бути поширеним, з ураженням 3-х та більше міжхребцевих дисків або тіл хребців у кожному відділі хребта, з множинними масивними клювоподібними розростаннями в ділянці міжхребцевих сполучень та полірадікулярним синдромом, без стійкого клінічного ефекту, після повторних 2-х та більше раз на рік стаціонарних лікувань.
В наданих позивачем довідці та комп`ютерній томографії не вказано ступінь сколіозу, деформуючого спондильозу, відсутні докази стаціонарних лікувань. З огляду на викладене, відповідач дійшов обґрунтованого висновку про відповідність стану здоров`я позивача п. "г" ст. 64 графи ІІ розкладу хвороб, що передбачає придатність до військової служби.
Посилання позивача на консультаційний висновок спеціаліста-офтальмолога від 03.02.2016 р. про наявність міопії та косоокості не приймаються судом, оскільки вказана консультація проведена після винесення відповідачем оскаржуваної довідки.
Правове регулювання відносин між державою та громадянином України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснюється Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" (далі Закон № 2232.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України № 2232 військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно ч. 10 ст. 1 Закону України № 2232 громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
На підставі ч. 12 ст. 2 Закону України № 2232 громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, у військовому резерві, та військовозобов`язані, призначені для комплектування посад за направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов`язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402), відповідно до якого військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до п. 2.1 розділу І Положення № 402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Згідно п. 1.1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності допризовників, призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти), а також інших осіб до військової служби.
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Відповідно до п. "б" ст. 64 Розкладу хвороб особи, які страждають на хвороби хребта (дорсопатії) та їх наслідки М40-М54 (кіфоз і лордоз, сколіоз, остеохондроз хребта, спондилоліз, спондилолістез, ураження міжхребцевих дисків, інші дорсопатії) за наявності об`єктивних даних без порушень функцій є придатними до військової служби.
До ст. 29 Розкладу хвороб включено зорові розлади, пов`язані з хворобами м`язів ока, порушенням співдружніх рухів, усі форми косоокості
Згідно п. "а" у разі стійкого паралічу рухових м`язів очного яблука за наявності диплопії особа є непридатною до військової служби, а згідно п. "б" у разі того самого за відсутності диплопії та в разі співдружньої косоокості за відсутності бінокулярного зору придатність до військової служби визначається індивідуально.
Судом встановлено, що позивач у визначений законом спосіб пройшов медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби, за результатом якого відповідачем видано довідку від 18.01.2016 р. про придатність до проходження військової служби.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, доведено суду правомірність прийнятого оскаржуваного рішення щодо визначення позивача таким, що є придатним до військової служби.
За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд прийшов до висновку про те, що заявлені вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, ч.3 ст. 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Повний тест постанови
виготовлено та підписано суддею 07.04.2016 р.
Суддя Є. В. Марич