КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-12445/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
У Х В А Л А
Іменем України
08 вересня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Мамчура Я.С.,
Шостака О.О.,
при секретарі: Вітковській К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2011 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг» до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків та просило скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.05.2011 №0002294120.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2011 року позов задоволено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2012 року постанову суду першої інстанції скасовано, а у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13 червня 2016 року касаційну скаргу ТОВ «Альянс Холдинг» задоволено частково, постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2012 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Київського апеляційного адміністративного суду.
Скасовуючи рішення апеляційної інстанції, колегія суддів касаційної інстанції вказала на те, що облік руху нафтопродуктів за марками і видами ведуть матеріально відповідальні особи АЗС, відповідно, первинні документи знаходяться на зберіганні у таких осіб, а також у бухгалтерських службах, що не обов'язково знаходяться на АЗС, та зазначила про необхідність при новому розгляді справи встановити місце зберігання первинних документів, копії яких долучені до матеріалів справи.
Як було встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, СДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків було проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ «Альянс Холдинг» АЗС, розташованої за адресою: м. Марганець, вул. Нікопольська 1-Б, за результатами якої складено Акт від 28.01.2011 №157/2665/41/34430873.
В ході проведення перевірки податковим органом встановлено порушення позивачем ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», полягає у реалізації товарів, не облікованих у встановленому порядку.
19 Травня 2011 року на підставі ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та вищеозначеного Акта перевірки податковим органом було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0002294120, яким до ТОВ «Альянс Холдинг» застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 109338,55 грн.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку відповідач як суб'єкт владних повноважень не виконав покладений на нього статтею 72 КАС України обов'язок і не довів правомірність винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції колегія суддів виходить з такого.
Пункт 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зобов'язує суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Відповідно до ст. 20 вказаного Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі ст. 6 вказаного Закону облік товарних запасів юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) здійснюється у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
Відповідно до п. 8 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 № 246 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.1999 за № 751/4044, придбані (отримані) або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства/установи за первісною вартістю.
Порядок обліку руху нафти і нафтопродуктів передбачено п. 14 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 за № 805/15496, зокрема п.п. 14.3 передбачено, що облік нафти і нафтопродуктів у фізичних величинах (за об'ємом, масою) ведеться безпосередньо матеріально відповідальними особами, а бухгалтерська служба підприємства здійснює їх кількісно-грошовий облік.
Пунктом 16 «Облік нафтопродуктів на АЗС» вказаної інструкції, зокрема п. 16.1 передбачено, що матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою N17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.
Згідно з п. 16.2 Інструкції бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі N 17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства.
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що облік руху нафтопродуктів за марками і видами ведуть матеріально відповідальні особи АЗС, відповідно, первинні документи знаходяться на зберіганні у таких осіб, а також у бухгалтерських службах, що не обов'язково знаходяться на АЗС.
Як вбачається з матеріалів справи, висновок податкового органу про відсутність у позивача оригіналів первинних бухгалтерських документів реалізованих товарів не відповідає дійсності, оскільки у позивача наявні оригінали накладних та видаткові накладні на товар, який реалізовувався на зазначеній АЗС, з огляду на наступне.
Дійсно, до перевірки позивачем було надано лише копії даних накладних, оскільки їх оригінали зберігалися безпосередньо у бухгалтерії ТОВ «Альянс Холдинг», яка розташована за адресою: м. Київ, вул. Грінченка, 4.
При цьому суд апеляційної інстанції враховує, що податковим органом була проведена саме фактична перевірка позивача, яка не передбачає попередження про її проведення або направлення відповідних запитів на отримання інформації.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відсутність первинних бухгалтерських документів безпосередньо у місці реалізації товару не належить до кваліфікуючих ознак складу правопорушення, передбаченого статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 16.10.2013 по справі № К/9991/32664/11.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Допущення судом першої інстанції порушень норм матеріального та процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи, колегією суддів не виявлено, суд повно і правильно встановив фактичні обставини справи, правильно визначив правовідносини, що склалися між сторонами, і дав їм належну правову оцінку, - з огляду на що підстави до скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2011 року, - без змін
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча:
Судді :
Повний текст ухвали виготовлено 13 вересня 2016 року.
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Шостак О.О.
Мамчур Я.С