ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_____________________________________________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: [email protected]
Головуючий у 1-й інстанції: Стратович О.В.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
ПОСТАНОВА
іменем України
"20" вересня 2016 р. Справа № 287/21/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
Шевчук С.М.,
за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,
позивача ОСОБА_3, представника відповідача Скрит С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на постанову Олевського районного суду Житомирської області від "29" червня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, треті особи: Олевське відділення Лугинської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирсь кій області , Управління державної казначейської служби України в Олевському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії.
Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 29.06.2016 позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, треті особи: Олевське відділення Луганської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області, Управління Державної казначейської служби України в Олевському районі , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо утримання з нарахованої ОСОБА_3 пенсії 15% податку на доходи фізичних осіб з суми пенсій , якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати , 1,5% оподаткування військовим збором , про утримання 20% пенсії за переплату , припинення виплати надбавки до пенсії за вислугу років на неповнолітніх утриманців та виплату позивачу пенсії в розмірі 85% протиправними.
Скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про утримання з нарахованої ОСОБА_3 пенсії 15% податку на доходи фізичних осіб з суми пенсій , якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, 1,5% оподаткування військовим збором .
Скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про утримання 20% пенсії за переплату, припинення виплати надбавки до пенсії за вислугу років на неповнолітніх утриманців, та виплату ОСОБА_3 пенсії в розмірі 85% .
Стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на користь ОСОБА_3 незаконно невиплачені та утриманні з нарахованої позивачу пенсії 15% податку на доходи фізичних осіб з суми пенсій, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, 1,5% оподаткування військовим збором в сумі 844,80 гривень за період з лютого 2015 року по січень 2016 року.
Стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на користь ОСОБА_3 незаконно невиплачені та утриманні з нарахованої позивачу пенсії 20% пенсії за переплату та виплату позивачу пенсії в розмірі 85% призначеної пенсії, в сумі 8482,09 гривень за період з липня 2015 року по січень 2016 року.
Стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на користь ОСОБА_3 незаконно невиплачену надбавку до пенсії за вислугу років на неповнолітніх утриманців, в сумі 1200,00 гривень за період з липня 2015 року по січень 2016 року.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області виплачувати у подальшому в повному обсязі ОСОБА_3 нараховану пенсію починаючи з 01 лютого 2016 року.
Стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 витрати понесені позивачем за оплату судового збору в сумі 146,16 гривень.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
В судовому засіданні представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав у повному обсязі.
Позивач в засіданні суду заперечив проти доводів апеляційної скарги. Вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, а тому просив залишити її без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 21.01.2009 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".
З лютого 2015 року позивач почав отримувати пенсію меншу ніж було визначено раніше, що стало підставою для звернення до органу Пенсійного фонду.
Листом № 3564/03 від 22.06.2015 управління повідомило, що з лютого 2015 року відповідно до пп. 164.2.16 ст. 164 Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 №71 утримується 15% податку на доходи фізичних осіб з суми пенсій, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), визначеної на 1 січня звітного податкового року, у частині такого перевищення.
Крім того, частина пенсії, що перевищує три розміри мінімальної заробітної плати на 1 січня звітного року, є об'єктом оподаткування військовим збором.
Задовольняючи позов суд першої інстанції дійшов висновку, що в даному випадку відповідач порушив законні права та інтереси позивача в частині пенсійного забезпечення пенсіонера та не спростував доводи та докази позивача.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком виходячи з такого.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 23 частини 1 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
Згідно з частиною 4 статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії не підлягають оподаткуванню.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року № 71-VIII, яким внесено ряд змін до Податкового кодексу України та до Бюджетного кодексу України.
Відповідно до статті 1 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. До загальнодержавних податків належить податок на доходи фізичних осіб (стаття 9 цього Кодексу).
Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Підпунктами 162.1.1, 162.1.3 пункту 162.1 статті 162 Податкового кодексу України встановлено, що починаючи з 1 січня 2015 року платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи як із джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, податковий агент.
Згідно з підпунктами 163.1.1, 163.1.2 пункту 163.1 статті 163 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та доходи, що визначені пунктом 162.1 статті 163 цього Кодексу, тобто доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
Пунктом 164.1 статті 164 Податкового кодексу України передбачено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Згідно з підпунктом 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.6 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі у цьому пункті мінімальна заробітна плата) (пункт 167.1 статті 167 Податкового кодексу України).
З 01.01.2015, відповідно до статті 8 Закону України від 28.12.2014 № 80-VІІІ "Про Державний бюджет України на 2015 рік", розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у сумі 1218,00 грн. на місяць.
Згідно пункту 168.3 статті 168 Податкового кодексу України, розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем, органами Пенсійного фонду України).
Отже, не обкладається податком пенсія, розмір якої в розрахунку на місяць не перевищує 3-х розмірів мінімальної заробітної плати (у 2015 році - 3654 грн., в 2016 році 4134 грн.). Якщо платник податку отримує пенсію більше зазначеної суми, то він повинен сплатити 15% податку на дохід.
Також, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" №71-VІІІ від 28.12.2014р. внесені зміни до Податкового Кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015, у частині обкладення доходу військовим збором.
За змістом пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Відповідно до підпунктів 1.1-1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.
Як встановлено судом першої інстанції, загальний розмір пенсії ОСОБА_3 станом на 01.02.2015 становив 4512,19 грн., отже, перевищує 3654 грн., тому оподаткуванню підлягає пенсія в сумі 858,19 грн. (4512,19 грн. - 3654 грн. = 858,19 грн.) за ставкою 15% і 1,5%. Відповідно розмір податку на доходи з фізичних осіб становить 128,73 грн. (858,19 грн. х 15% = 128,73), розмір військового збору становить 12,87 грн. (858,19 грн. х 1,5% = 12,87).
Отже, Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, діяло у межах своїх повноважень та у відповідності до чинного законодавства.
Щодо вимоги позивача про скасуванння рішення Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про утримання 20% пенсії за переплату, припинення виплати надбавки до пенсії за вислугу років на неповнолітніх утриманців, та виплату пенсії в розмірі 85% , то вона також задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Листом №3881 від 15.07.2015 позивача повідомлено, що внаслідок несвоєчасного повідомлення ОСОБА_3 про працевлаштування з 24.06.2010 по 30.06.2016 у нього виникла переплата пенсії в розмірі 3797, 62 грн., тому розпорядженням №95 від 13.05.2015 переплата пенсії буде утримуватись з пенсії позивача по 20% щомісяця до повного погашення переплати.
Відповідно п. а ст .21 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до пенсії за віком, у тому числі обчисленої в мінімальному розмірі, встановлюються такі надбавки: а) непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї (статті 37, 38, 40, 41), - на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі соціальної пенсії, передбаченої для відповідної категорії непрацездатних.
Позивачу не передбачена виплата надбавки на дітей віком до 18 років у зв'язку з тим, що останній зареєстрований як платник податків і являється особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
Самозайнята особа - термін, який використовується в українському законодавстві для позначення платника податку з доходів фізичних осіб, в тому числі єдиного або фіксованого податку.
Відповідно до пп. 14.1.226 ст. 14 Податкового Кодексу України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
З економічної точки зору самозайнятість одна з форм трудової зайнятості, що передбачає самостійну організацію власної трудової діяльності, самостійне розпорядження вигодами від цієї діяльності та несення всіх зобов'язаних із нею ризиків.
Пунктом 2.21 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 №22-1 передбачено, що документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 1 до Положення, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення, та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними.
Пунктом 4 статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності.
Взяття на облік осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, зокрема тих, що займаються нотаріальною діяльністю, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Відтак, після внесення про зняття з обліку в реєстрі страхувальників, особа вважається непрацюючою з дати, що зазнченна в реєстрі як дата зняття обліку платника єдиного внеску.
Відповідно до ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Таким чином, посилання ОСОБА_3 на те, що він не являється працевлаштованим, а являється особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність, а тому рішення органу Пенсійного фонду про утримання 20% з його пенсії за переплату є протиправним та звужує зміст та обсяг його прав і свобод, є помилковим.
Вищенаведене дає підстави вважати, що особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, не може бути визнана безробітною та такою, що припинила професійну діяльність, тому Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області правомірно винесло рішення про утримання з пенсії позивача по 20% щомісяця до повного погашення переплати.
З урахуванням приписів ч.1 ст.2 КАС України судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи та інтереси.
Згідно з ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Зважаючи на те, що рішення суду першої інстанції є незаконним, так як прийняте з порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанову суду першої інстанції належить скасувати і прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області задовольнити.
Постанову Олевського районного суду Житомирської області від "29" червня 2016 р. скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Г.І. Майор
судді: А.Ю.Бучик
С.М. Шевчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "26" вересня 2016 р.
Роздруковано та надіслано р.л.п.:
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11001
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області вул.Свято-Миколаївська,31,м.Олевськ,Житомирська область,11002
4-третій особі: Олевське відділення Лугинської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирсь кій області - вул.Свято-Миколаївська,2,м.Олевськ,Житомирська область,11000,
Управління державної казначейської служби України в Олевському районі Житомирської області - вул.Володимирська,5,м.Олевськ,Житомирська область,11001,