ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" лютого 2017 р. Справа № 809/35/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Кишинського М.І.,
за участю секретаря судового засідання: Дмитрашко О.М.,
позивача: ОСОБА_1
відповідача: Карабин М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_3,
до відповідача: Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, Головного управління ДФС в Івано-Франківській області,
про скасування рішень №3575/10/09-19-10-04-14 від 02.12.2016 року, №3726/10/09-19-10-04-14 від 16.12.2016 року в частині, вимоги про сплату боргу №Ф-0006771302 та рішення про застосування штрафних санкцій 0006761302 від 28.12.2016 року,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (далі -відповідач) про скасування рішень №3575/10/09-19-10-04-14 від 02.12.2016 року, №3726/10/09-19-10-04-14 від 16.12.2016 року в частині, вимоги про сплату боргу №Ф-0006771302 та рішення про застосування штрафних санкцій 0006761302 від 28.12.2016 року.
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що Калуською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Івано-Франківській області проведено планову перевірку ОСОБА_3 діяльності за період з 29.10.2014 року по 31.12.2015 року, за результатами якої складено акт перевірки від 22.09.2016 року №442/1302/НОМЕР_2.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з обставин викладених в адміністративному позові підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову в судовому засіданні заперечила повністю, просила в задоволенні позову відмовити, свої обґрунтування виклав в письмових запереченнях.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступне.
На підставі наказу Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №239 від 16.08.2016 року та плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на III квартал 2016 року була проведена документальна планова виїзна перевірка діяльності ОСОБА_3 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 29.10.2014 року по 31.12.2015 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиного внеску) за період з 29.10.2014 року по 31.12.2015 року.
За результатами перевірки складено акт від 22.09.2016 року № 442/1302/НОМЕР_2 та встановлені наступні порушення:
І. п.44.1 ст.44, п. 177.10 ст.177 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010 року зі змінами і доповненнями та наказу «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення» №481 від 16.09.2013 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.10.2013 року за № 1686/24218, а саме ненадання ФОП ОСОБА_3 Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність.
II. ст.164, п. 177.1, п. 177.2, п. 177.4 ст.177 Податкового кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010 року із змінами і доповненнями, в результаті чого занижено податок на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності, що підлягає сплаті до бюджету за період з 29.10.2014 року по 31.12.2015 року на суму 80587,20 грн., в тому числі за 2015 року - 80587,20 грн.
III. Порядок заповнення податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку від 13.01.2015 року №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 30.01.2015 року за №111/26556 та п.176.2 статті 176 Податкового Кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010 року із змінами та доповненнями, в частині подання не у повному обсязі податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а саме ФОП ОСОБА_3 у Розділі І. «Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку «Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку IV квартал 2015 року не відображено суму доходу, перерахованого фізичній особі ОСОБА_5 за оренду земельної ділянки в розмірі 583,35 грн., в т.ч. за листопад 2015 року - 83,35 грн., за грудень 2015 року -500 грн. та суму утриманого з нього податку за перевіряємий період.
І.V. пп.14.1.180. п.14.1 ст.14, п. 164.2 ст.164, п.167.1 ст.167, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168. п.171.2 ст.171, п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями, в результаті чого ФОП ОСОБА_3 неутримано та неперераховано до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі суму податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб за період, що перевірявся, у сумі 87,50 грн. у тому числі за листопад 2015 року - 12,50 грн., за грудень 2015 року - 75,00 грн.
V. ч.4 ст. 4, ч.2 ч.5 ст. 7, ч.6 ст. 8 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VІ „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", в результаті чого занижено суму єдиного внеску із суми нарахованого чистого оподатковуваного доходу за період з 29.10.2014 року по 31.12.3015 року на суму 89995,14 грн., в т.ч. за 2015 року - 89995,14 грн.
Як вбачається із матеріалів справи, за результатами перевірки та виявлених порушень було прийнято наступні рішення:
1. податкове повідомлення-рішення № 0004121302 від 06.10.2016 року;
2. податкове повідомлення-рішення № 0004061302 від 06.10.2016 року;
3. рішення про застосування штрафних санкцій № 0004141302 від 06.10.2016 року;
4. вимоги про сплату боргу (недоїмки) № 004131302 від 06.10.2016 року.
Не погодившись із винесеними рішеннями, позивачем було їх оскаржено в адміністративному порядку шляхом подання до ГУ ДФС в Івано-Франківській області скарги на усі вищевказані рішення.
Згідно до ч.8 ст.56 ПК України контролюючий орган, який розглядає скаргу платника податків, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника податків поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Частиною 9 цієї ж статті визначено, що керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу може прийняти рішення про продовження строку розгляду скарги платника податків понад 20-денний строк, визначений у пункті 56.8 цієї статті, але не більше 60 календарних днів, та письмово повідомити про це платника податків до закінчення строку, визначеного у пункті 56.8 цієї статті.
Рішенням ГУ ДФС в Івано-Франківській області про продовження строку розгляду скарги № 3098/10/09-19-10-04-14 від 10.11.2016 року (в межах строків визначених п.9 ст.56 ПК України) продовжено строк розгляду скарги до 04.12.2016 року.
Дане рішення було направлено Позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення 10.11.2016 року та отримане ним 14.11.2016 року.
02.12.2016 року рішенням про результат розгляду скарги № 3575/10/09-19-10-04-14, скаргу позивача щодо скасування рішення про застосування штрафних санкцій № 0004141302 від 06.10.2016 року та вимоги про сплату боргу (недоїмки) № 004131302 від 06.10.2016 року залишено без задоволення.
Рішенням про продовження строку розгляду скарги від 02.12.2016 року № 3577/10/09-19-10-04-14, строк розгляду скарги було продовжено до 23.12.2016 року, оригінал якого ФОП ОСОБА_3 наручно отримала 02.12.2016 року.
Рішенням ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 16.12.2016 року № 3726/10/09-19-10-04-14 скаргу ФОП ОСОБА_3 задоволено частково, а саме:
-податкове повідомленняя-рішення Калуської об'єднаної ДПІ від 06.10.2016 року №0004061302, яким визначено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені у розмірі 653,34 грн., скасувати і вважати його відкликаним з дня прийняття цього рішення;
- податкове повідомлення-рішення Калуської об'єднаної ДПІ від 06.10.2016 року №0004121302, яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 100713 грн. скасувати частково, винести та направити платнику нове податкове повідомлення-рішсння на загальну суму 99786,5 грн, а саме за податковими зобов'язаннями 79829,2 гри. та за штрафними (фінансовими) санкціями 19957,3 грн. та з урахуванням даного рішення вважати відкликаними рішення №0004141302 від 06.10.2016 року, вимогу про сплату боргу від 06.10.2016 року №0004131302 у зв'язку з чим, зобов'язати Капуську об'єднану ДПІ винести та направити платнику нове рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, та вимогу про сплату боргу.
28.12.2016 року з урахуванням висновків викладених в рішенні про результат розгляду скарги ФОП ОСОБА_3 від 16.12.2016 року № 3726/10/09-19-10-04-14 Калуською ОДПІ прийнято:
-податкове повідомлення рішення № 0006751302, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 99786,5 грн, а саме за податковими зобов'язаннями 79829,2 гри. та за штрафними (фінансовими) санкціями 19957,3 грн.
-рішення № 0006761302 про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 8999,51 грн.
-вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску № Ф-0006771302 на суму 110244,05 грн.
Із набранням чинності законами України від 04 липня 2013 року № 404-УІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» та від 04 липня 2013 року № 406-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» (далі - Закон № 406-УІІ) до повноважень органів доходів і зборів належить здійснення контролю за дотриманням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю його нарахування, обчислення, повноти і своєчасності сплати.
Відповідно до пункту 1 статті 13 Закону України 08.07.2010 року № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі - Закон №. 2464-VІ) органи доходів і зборів мають право проводити перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.
Отже, структурні підрозділи державних податкових інспекцій відповідно до чинного законодавства мають право у ході проведення документальних (планових/позапланових) перевірок щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання норм валютного, та іншого законодавства, здійснювати перевірку питань дотримання платниками податків вимог законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску за період із 01.01.2011 року, або починаючи із наступного дня, що настає за останнім днем перевіреного періоду.
Перевіркою питань щодо подання звітів про суми нарахованого єдиного внеску за встановленою формою за 2014 року - 2015 року встановлено, що ФОП ОСОБА_3 не подано Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2015 року, чим порушено п. 4 ч.2 ст.6 Закону №2464 та п.2 р. III Наказу Міністерства доходів і зборів України від 14.04.2015 року №435 "Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"
Перевіркою достовірності відображення у звітності сум доходу, отриманого від здійснення діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на який нараховується єдиний внесок фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 за період з 29.10.2014 року по 31.12.2015 року встановлено заниження чистого оподатковуваного доходу, на який нараховується єдиний внесок у розмірі 34,7% на суму 440129,00 грн.
Дане порушення встановлене на підставі заниження загального оподаткованого доходу за 2015 pоку на 377582 грн. та завищення витрат, пов'язаних з господарською діяльністю за 2015 році на суму 61683 грн., чим занижено суму чистого оподатковуваного доходу за перевіряємий період (сума чистого оподатковуваного доходу за 2015 року складає 440129,00).
Платники ЄВ, зазначені у п. 4 частини 1 ст. 4 Закону № 2464, зокрема, ФОП, крім ФОП платників єдиного податку, зобов'язані сплачувати ЄВ, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).
Порядок обчислення і строки сплати ЄВ ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування визначено п. 5 розд. IV Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиног о внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449, (далі - Інструкція № 449).
Обчислення сум ЄВ платниками, зазначеними у п.п. 3 (крім ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування) п. 1 розд. II Інструкції № 449, здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій (річної звітності) та результатів перевірок діяльності таких осіб, що призвела до збільшення або зменшення розміру доходу, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (п.п. 1 п. 5 розд. IV Інструкції № 449).
Базою нарахування ЄВ є чистий оподатковуваний дохід (прибуток), зазначений у податковій декларації, поділений на кількість календарних місяців, протягом яких він отриманий. До зазначеної суми з урахуванням максимальної величини бази нарахування ЄВ застосовується відповідна ставка, зазначена в п. 3 розд. III Інструкції № 449 (абз. 2 п.п. 2 п. 5 розд. IV Інструкції № 449).
Положеннями Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове не державне соціальне страхування» встановлено, що нарахування єдиного внеску здійснюється в , межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.
У 2011 році максимальна величина бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування дорівнює 15 (п'ятнадцяти) розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з 01.10.2011 року максимальна величина бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування дорівнює 17 (сімнадцяти) розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з 01.01.2016 року максимальна величина бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування дорівнює 25 (двадцяти п'яти) розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 pоку N 2464-VI).
Таким чином, максимальний розмір доходу, з якого сплачується єдиний внесок за 2015 рік становить 259352 грн.
Відповідно до ч.4 ст.4 Закону №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями, платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до ч.2 ст.7 Закону №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями, для платників фізичних осіб підприємців єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.
Єдиний внесок нараховується на базу нарахування єдиного внеску незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати (ч.5 ст. 7 Закону №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями).
Відповідно до частини шостої ст. 8 Закону №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями, єдиний внесок для платників фізичних осіб підприємців встановлюється у розмірі 34,7 відсотка від суми грошового забезпечення.
Таким чином в порушення ч.4 ст.4, ч.2 ч.5 ст.7, ч.6 ст.8 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", ФОП ОСОБА_3 не донараховано єдиного внеску із суми нарахованого чистого оподатковуваного доходу за період з 29.10.2014 року по 31.12.3015 року в сумі 89995,14 грн., в т.ч. за 2015 року- 89995,14 грн.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Згідно п.3 розділу VI Інструкції № 449 фіскальні органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки) у випадках якщо даю документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску фіскальними органами.
Відповідно п. 4 розділу VI Інструкції № 449 вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного виссю та облікових даних з інформаційної системи фіскального органу за формою згідно з доданою до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Відповідно п. 3 ч. 2 розділу VII Інструкції № 449 за донарахування фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску до 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми, а після 01 січня 2015 року -10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску за формою згідно з додатком 13 до цієї Інструкції.
Відповідно до пункту 7.5 «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Отже з врахуванням вищевказаного, нарахування та сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування безпосередньо пов'язана з нарахуванням податку на доходи фізичних осіб, оскільки для платників фізичних осіб підприємців єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.
Таким чином на виконання вимог Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.10.2015 року № 916 контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване і обґрунтоване рішення з дослідженням всіх обставин. Однак враховуючи, що строк розгляду скарги продовжувався до 60 днів і вмотивоване рішення контролюючого органу про результат розгляду скарги щодо нарахування податку на доходи фізичних осіб прийнято 16.12.2016 року, яким платнику направлено нове податкове повідомлення-рішення на загальну суму 99786,5 грн., то з урахуванням даного рішення платнику винесено та направлено нове рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску, та вимогу про сплату боргу.
За таких обставин, на підставі вище викладеного, суд приходить до висновку, що позов не обґрунтований та такий, що не підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кишинський М.І.
Постанова складена в повному обсязі 21 лютого 2017 року.