П ОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 556/1172/17
16.08.2017 року.
Володимирецький районний суд Рівненської області в складі:
головуючий суддя - Іванків О.В.
секретаря - Басик Г.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Володимирець справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання до вчинення дій,-
встановив:
ОСОБА _1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними та незаконними дії посадових осіб управління Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України, якими йому відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на п'ять років, як особі, що постраждала від аварії на ЧАЕС. Свої вимоги обґрунтовував тим, що відповідач незаконно відмовив йому у зниженні пенсійного віку, просив зобов'язати відповідача призначити йому пенсію з дня звернення та провести виплату належних сум пенсії.
В судове засідання позивач надав заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, підтримав позовні вимоги.
Представник відповідач в судове засідання подав заяву про розгляд справи у його відсутності, подав письмові заперечення проти позову, в обґрунтування якого зазначає що відмова у призначенні пенсії позивачу є законною, ґрунтується на вимогах закону і матеріалах пенсійної справи, оскільки ОСОБА_1 не надав достатніх доказів, які б підтверджували його право на пільгову пенсію, просив відмовити у задоволенні позову.
Проаналізувавши та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадяни, які постійно проживали або працювали у зоні посиленого радіоактивного контролю за умови, що вони станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали у зоні не менше 4 років, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 2 роки, та додатково на 1 рік за кожні 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Таким чином, виникнення права на зниження пенсійного віку законодавець пов"язує із фактом фізичного перебування особи у забрудненій зоні у зв"язку із постійним проживанням, або у зв"язку із роботою в такій місцевості. При цьому, як вбачається зі змісту ст.55 згаданого Закону, зниження пенсійного віку залежить від рівня радіологічного забруднення місцевості та тривалості проживання в ній особи.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 є постраждалим від аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1. 05 червня 2015 року позивачу виповнилось 55 років, що підтверджується оглянутим в судовому засіданні паспортом серії НОМЕР_2
Як вбачається із оглянутої судом пенсійної справи, ОСОБА_1 28 серпня 2016 року у встановленому законом порядку звернувся до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України з приводу призначення пенсії відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку. 28 серпня 2016 року відповідач відмовив в призначенні пенсії з тих підстав, що права на зниження пенсійного віку на п'ять років позивач ОСОБА_1 не набув.
Така відмова відповідача у призначенні пенсії є неправомірною, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 24.11.1986 року по 14.01.1994 року постійно проживав та працював в с.Нова Гребля Бородянського району Київської області, яке відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Української РСР №106 від 23.07.1991 року віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Новогребельської сільської ради Бородянського району Київської області №446 від 01.07.2016 року, архівними довідками КУ «Бородянського районного трудового архіву» №109 та №110 від 03.06.2016 року.
З 15.02.1994 року по даний час ОСОБА_1 постійно проживає в с.Уріччя Володимирецького району Рівненської області, яке відноситься віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, що підтверджується довідкою Мульчицької сільської ради Володимирецького району №1797 від 13.07.2017 року.
Таким чином, із досліджених судом письмових доказів вбачається, що ОСОБА_1 постійно проживав та працював на території радіоактивного забруднення, в т.ч. зоні посиленого радіоекологічного контролю 7 років 01 місяць 20 днів (станом на 01.01.1993 року - 6 років 1 місяць 07 днів), і в зоні гарантованого добровільного відселення з 15.02.1994 року. Таким чином, ОСОБА_1 набув право на отримання пенсії із зниженням пенсійного віку на п'ять рокsd, тобто по досягненню 55 року.
У відповідності до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
У відповідності до вимог ст.45 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
З урахуванням викладеного, з метою поновлення порушених прав позивачки, суд вважає за необхідне визнати відмову відповідача - Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України - у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на п'ять років та зобов'язати відповідача призначити позивачу таку пенсію, починаючи з 28 серпня 2016 року.
Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст.17, 21, 104, 159, 162 КАС України, суд -
постановив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 пільгову пенсію із зниженням пенсійного віку на п'ять років відповідно до вимог Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з часу звернення із заявою про призначення пенсії, а саме з 28 серпня 2016 року.
Стягнути з Володимирецького об'єднаного управління ПФУ в користь ОСОБА_1 судові витрати, понесені у зв'язку з розглядом справи в сумі 640 (шістсот сорок) гривень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Суддя: