ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.09.2017 м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді Монич О.В.
при секретарі судових засідань ОСОБА_1
за участі позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ужгород адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Ужгородського Об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася з адміністративним позовом до Ужгородського Об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Позов мотивує тим, що з 01.08.2011 року Правління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді їй, ОСОБА_2 було призначена пенсія згідно Закону України № 3723-ХП «Про державну службу». Пенсію ОСОБА_2 нараховувалась, але без врахування матеріальних виплат та суми індексації заробітної плати, виплачених протягом 2009-2011 рр., які складають 16505,40 грн.
Разом з тим позивач вказує на те, що формою довідки, що була надана нею до Ужгородського Об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1 з колонкою «Інші виплати», яка не була заповнена.
Відтак 16.08.2016 року позивач звернулася до Відповідача із заявою про надання довідки про складові заробітної плати, для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за формою затвердженою Постановою Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, що подається для призначення пенсії, та призначити у графі «Інші виплати» всі належні суми, що входять у Фонд оплати праці і на які нараховані і сплачені внески до Пенсійного фонду.
10.11.2016 р. ОСОБА_2 подала заяву до Пенсійного фонду х проханням долучити до її пенсійної справи довідку від 18.10.2016 р. № 1437/П/07-14-05-33 видану Ужгородською ОДПІ та здійснити перерахунок пенсії, а саме врахувати суми матеріальних виплат та суму індексації заробітної плати, вказаних у графі «Інші виплати», розмір яких складає 16505,40 грн.
Однак 18.11.2016 р. позивачу було повернуто пакет документів, які нею були подані до Пенсійного фонду для перерахунку пенсії у зв’язку з відмовою у проведенні перерахунку пенсії та включенні до розрахунку пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, зазначених у Довідці з тих підстав, що вказані нею виплати не є складовими заробітної плати.
Позивач вважає, що дії відповідача є такими, що не ґрунтуються на чинному законодавстві і на підставі викладеного просить визнати такі дії протиправними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Ужгороді здійснити перерахунок її пенсії в розмірі 87% відповідно до Закону України «Про державну службу» з 14 грудня 2004 року, із врахуванням сум індексації заробітної плати і збільшення на суму виплачених матеріальних допомог, виплатити різницю перерахованої пенсії з 01.08.2011 р. по теперішній час із врахуванням індексу інфляції та надалі виплачувати їй пенсію із врахуванням здійсненного перерахунку в новому розмірі.
Позивач в судовому засіданні підтримала вимоги адміністративного позову та просила задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених у змісті позовної заяви.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечила щодо задоволення позовних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, надавши правову оцінку спірним правовідносинам, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 після звільнення з державної служби з посади начальника відділу перевірок ризикових операції управління податкового контролю юридичних осіб Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції у звязку із скороченням посади з правом дострокового виходу на пенсію відповідно до п5 ст. 30 Закону України «Про державну службу» .
Пенсію ОСОБА_2 нараховувалась, але без врахування матеріальних виплат та суми індексації заробітної плати, виплачених протягом 2009-2011 рр., які складають 16505,40 грн.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 було розраховано пенсію без врахування матеріальних виплат та суми індексації заробітної плати, зокрема з тих підстав, що формою довідки, що була надана для призначення пенсії, не було передбачено графи «інші виплати».
Відтак 16.08.2017 р. позивач звернулася до Ужгородського Об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області із заявою з проханням здійснити перерахунок пенсії, з врахуванням сум, зазначених у графі «інші витрати» та надавши при цьому довідку від 18.10.2016 року вих. № 1437/П/07-14-05-33 про складові заробітної плати, для здійснення перерахунку пенсії та врахувати суми матеріальних виплат та суму індексації заробітної плати вказаної у графі «Інші виплати», видану Ужгородською ОДПІ.
18.11.2016 р. позивачу було повернуто пакет документів, які нею були подані до Пенсійного фонду для перерахунку пенсії у зв’язку з відмовою у проведенні перерахунку пенсії та включенні до розрахунку пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, зазначених у Довідці з тих підстав, що вказані нею виплати не є складовими заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР «Про оплату праці» (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону№ 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов?’язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов?’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, посилання відповідача на те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними.
У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41Закону №1058-IV та стаття 66 Закону №1788XII .
Положення ст.ст. 1, 2 Закону України від 24.03.1995 р. № 108/95 ВР «Про оплату праці» дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та для покращення соціально-побутових умов входила до системи оплати праці державного службовця.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року у справі № 21-430а 11.
За приписами ч. 2 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального трава у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, і застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми трава, та для всіх судів України.
Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та інше.
В процесі розгляду справи судом встановлено, що зазначені принципи в контексті положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем не дотримані.
Представник відповідача в судовому засіданні вказав на пропуск позивачем строку позовної давності, враховуючи, що позовні вимоги стосуються періоду та подій, які мали місце у 2003 році.
Положеннями ст. 99 КАС визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Положеннями ст. 102 КАС передбачено, що пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Однак позивачем в судовому засіданні не було надано жодних письмових доказів того, що процесуальний строк при поданні до суду адміністративного позову був пропущений ним з поважних причин, відтак суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, зокрема в частині здійснення перерахунку пенсії позивача з врахуванням індексації заробітної плати і виплачених сум матеріальних допомог за останні півроку.
Щодо вимоги позивача про обовязання відповідача надалі виплачувати пенсію в перерахованому розмірі суд приходить до переконання, що в задоволенні такої слід відмовити у зв’язку з тим, що чинним КАС України передбачено захист порушених прав, таким чином суд не може зобов’язувати на майбутнє вчиняти певні дії та відповідно не може передбачити, що права будуть порушені.
Враховуючи вищезазначене та той факт, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими і такими, що підлягають до часткового задоволення.
Керуючись ст.19 Конституції України, Закону України Про пенсійне забезпечення», Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IVПро загальнообов’язкове державне пенсійне страхування,ст. ст. 17, 18, 159, 160, 163, 185, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку.
Зобов'язати Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, згідно зі ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції, чинній на час призначення пенсії, в розмірі 87 відсотків, включивши в заробітну плату для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, згідно з довідкою від 18.10.2016 року вих. № 1437/П/07/4-05-33 про складові заробітної плати, в тому числі матеріальною допомогою на оздоровлення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», видану Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Закарпатській області в сумі 6025,25 грн., з лютого місяця 2011 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в загальному порядку шляхом подання через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня її проголошення апеляційної скарги до Апеляційного суду Львівської області і набере законної сили в разі неподання такої в установлений строк.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_4