ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_____________________________________________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: [email protected]
Головуючий у 1-й інстанції: Шуляк Л.А.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
УХВАЛА
іменем України
"01" листопада 2017 р. Справа № 806/1453/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Моніча Б.С.
Капустинського М.М.,
за участю секретаря судового засідання Полоневич Т.Ю.,
представника позивача :
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "10" липня 2017 р. у справі за позовом Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області до Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі ,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2017 року Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Позов обгрунтований тим, що відповідачем порушено вимог Податкового кодексу України. Зазначено, що постановами Житомирського окружного адміністративного суду від 21.09.2015 та 01.12.2015 стягнуто з ДП "Житомирський облавтодор" на користь державного бюджету в особі Житомирської ОДПІ податковий борг у сумі 1035575,00 грн. та 1516871,41 грн., податковий орган вказав, що дані рішення відповідачем не оскаржувалися та на даний час набрали законної сили. Податковий борг відповідачем на даний час не сплачено.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 10 липня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою задовольнити позов.
Колегія суддів, заслухавши представників сторін, суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ДП "Житомирський облавтодор" (код ЄДРПОУ 32008278) 31.05.2002 зареєстроване в якості юридичної особи виконавчим комітетом Житомирської міської ради за №7114 (а.с.46), як платник податків знаходиться на обліку у Житомиській ОДПІ.
Постановами Житомирського окружного адміністративного суду від 01.07.2015 та 21.09.2015 стягнуто з ДП "Житомирський облавтодор" (код ЄДРПОУ 320082780) на користь державного бюджету в особі Житомирської ОДПІ податковий борг у сумі 1516871,41 грн. (податкова заборгованість зі сплати податку на додану вартість та заборгованість зі сплати податку на прибуток) та 1035575,00 грн. (самостійно визначена відповідачем сума податкових зобов'язань з податку на додану вартість). Дані рішення відповідачем не оскаржувалися та на даний час набрали законної сили.
Податковими керуючими, на підставі рішення від 14.05.2014 № 948/10/0625 заступника начальника Житомирської ОДПІ Максимчука С.О. про опис майна у податкову заставу (а.с.74) проведено опис майна ДП "Житомирський облавтодор", за результатами якого складено акти (а.с.7-12). У податкову заставу взято адмінбудинки, виробничі приміщення, трактори та автомобілі, дане майно обліковується на балансах філій і в консолідованому балансі ДП "Житомирський облавтодор" та належить до основних засобів і використовується у господарській діяльності відповідача.
В подальшому, Житомирською ОДПІ сформовано податкову вимогу від 02.11.2016 №7389-25 (а.сп.73).
Як слідує з повідомлень про повернення інкасових доручень (розпоряджень) на суму 2212820,33 грн., представлених податковим органом у фінансові установи, в яких відповідачем відкрито банківські рахунки (а.с. 17-18), виконати такі платіжні документи не виявилось можливим у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках юридичної особи.
Оскільки Дочірнє підприємство "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" не сплатило податкову заборгованість податковий орган звернувся до суду з позовом про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відсутні підстави для надання дозволу Житомирській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, оскільки в статутному фонді ДП "Житомирський облавтодор" частка держави становить не менше 25 відсотків, а заставне майно належить до основних засобів, які забезпечують ведення виробничої діяльності підприємства.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду.
Так, в силу вимог п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Як визначено в абзаці 1-2 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу в розмірі 1035575,00 грн. (самостійно визначена відповідачем сума податкових зобов'язань з податку на додану вартість та 1516871,41 грн. (податкова заборгованість зі сплати податку на додану вартість та заборгованість зі сплати податку на прибуток), за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі суд зазначає наступне.
В силу положень ч.1 ст.1 Закону України від 29 листопада 2001 року № 2864-III "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" (Закон № 2864-III) мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних капіталах яких частка держави становить не менше 25 відсотків, до вдосконалення визначеного законами України механізму примусової реалізації майна.
Статтею 2 Закон № 2864-III визначено, що для цілей цього Закону під примусовою реалізацією майна підприємств розуміється відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, що забезпечують ведення виробничої діяльності цими підприємствами, а також акцій (часток, паїв), що належать державі в майні інших господарських товариств і передані до статутних капіталів цих підприємств, якщо таке відчуження здійснюється шляхом: звернення стягнення на майно боржника за рішеннями, що підлягають виконанню Державною виконавчою службою, крім рішень щодо виплати заробітної плати та інших виплат, що належать працівнику у зв'язку із трудовими відносинами, та рішень щодо зобов'язань боржника з перерахування фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування заборгованості із сплати внесків до цих фондів, яка виникла до 1 січня 2011 року, та з перерахування органам Пенсійного фонду України заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Судом встановлено, що загальними положеннями статуту ДП "Житомирський облавтодор" затвердженого Наказом від 13.01.2012 №10 Державного агентства автомобільних доріг України, визначено, що ДП "Житомирський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" створене відповідно до наказу Державної служби автомобільних доріг України від 09.04.2002 №156 на власності відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", яке відповідно до Закону України "Про акціонерні товариства" та Наказу Державної служби автомобільних доріг України від 16.03.2011 №73 визначається за типом публічним акціонерним товариством, що зазначено в його найменуванні.
В силу п.2.1 ст.2 статуту від 13.01.2012 №10 ДП "Житомирський облавтодор", підприємство засноване з метою забезпечення економічних інтересів держави, задоволення потреб держави, населення та оборони країни в удосконаленні і розвитку автомобільних доріг загального користування, розширення можливостей виробничого та соціального розвитку підприємств дорожнього господарства, підвищення ефективності використання матеріальних, фінансових та інших ресурсів на основі спільної діяльності, розподілу праці і кооперації (а.с.30-34).
Положеннями п.п.1.3 п.1 статуту Публічного акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" затвердженого Наказом від 05.12.2012 №462 визначено, що засновником компанії є держава в особі Державного агентства автомобільних доріг України (а.с.35-44).
Відповідно до п.п.8.2 п.8 статуту від 05.12.2012 №462 у державній власності закріплюється 100 відсотків акцій Компанії із забороною їх відчуження, використання для формування статутних капіталів будь-яких суб'єктів господарювання, передачі в управління будь-яким особам та вчинення будь-яких дій, наслідком яких може бути відчуження цих акцій з державної власності, зокрема передача в заставу, до прийняття окремого рішення щодо приватизації Компанії (а.с.35-44).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аналізуючи вказані правові норми, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, оскільки в статутному фонді ДП "Житомирський облавтодор" частка держави становить не менше 25 відсотків, а заставне майно належить до основних засобів, які забезпечують ведення виробничої діяльності підприємства.
Вказана правова позиція викладена Вищим адміністративним судом України в судових рішеннях, які набрали законної сили у справах №К/800/15636/13, №К/800/35249/13, №806/2779/15, №806/4013/15, №818/1604/16.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
З огляду на викладене, постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. У доводах апеляційної скарги відсутнє належне обгрунтування підстав для скасування постанови, а наведені доводи не спростовують висновків суду.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "10" липня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: Б.С. Моніч
М.М. Капустинський
Повний текст cудового рішення виготовлено "03" листопада 2017 р.