Провадження № 2-а/493/26/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2017 року м. Балта Одеська область
Балтський районний суд Одеської області в складі:
головуючого-судді НАУМЧАК Л.І.
за участю секретаря ШЕСТУН І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача,- ліквідаційна комісія ГУМВС України в Одеській області про визнання незаконними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з даним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, вимагаючи визнати їх бездіяльність щодо не проведення по відношенню до неї перерахунку пенсії згідно довідки №1755 від 27 червня 2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року для перерахунку пенсії з урахуванням Постанови КМ України №988 від 11 листопада 2015 року.
Також просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату її пенсії з 1 січня 2016 року згідно вищевказаної довідки та відповідно до Постанови КМ України №988 від 11 листопада 2015 року.
Свої вимоги мотивує тим, що вона перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області, являється пенсіонером МВС України і отримує пенсію на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Розмір її пенсії обчислений виходячи з грошового забезпечення, встановленого на момент звільнення ,- становить 2458,45 грн., яку вона отримує на даний час.
27 червня 2017 року ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області,- Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області передана довідка №1755 про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії згідно ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»,та постановою КМУ від 11.11. 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за нормами чинними на 1 січня 2016 року.
17.08.2017 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок та виплату їй перерахованої пенсії, проте 28.08.2017 року отримала відмову з якою не погодилася та вимушена звернутися до суду з даним позовом.
Від ГУ ПФУ в Одеській області до суду надійшли письмові заперечення з проханням відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Крім того, представник відповідача звертає увагу суду на те, що позивачем при подачі позову до суду пропущено місячний строк звернення до суду, а тому просить застосувати строк позовної давності, що передбачений ст.ст. 99, 100 КАС України до позовних вимог в частині до 21 серпня 2017 року, оскільки позивач звернулася до суду 26 вересня 2017 року, та просить розглядати справу за їх відсутності.
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог,- також просить відмовити в позові, та розглядати справу за їх відсутності.
Вивчивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, судом було встановлено наступне.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області як отримувач пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір її пенсії обчислений виходячи з грошового забезпечення, встановленого відповідно до Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року в розмірі 2458 грн. 45 коп.
Позивач 17 січня 2017 року звернулася із заявою до ліквідаційної комісії ГУНП в Одеській області про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Довідка була виготовлена тільки 27 червня 2017 року та передана до ГУ ПФУ в Одеській області.
17.08.2017 року позивач звернулася до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про проведення перерахунку її пенсії відповідно до ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Однак, листом від 28.08.2017 р. ГУ ПФУ в Одеській області відмовило її в проведенні такого перерахунку пенсії, зазначивши, що хоча довідка про розмір її грошового забезпечення, встановленого для поліцейських, надійшла до них, але перерахунок та виплату пенсії позивача буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з вищевказаним позовом.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
В силу пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Конституційним Судом України у рішенні від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті судом першої інстанції.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Згідно з абз. 1 п. 24 цього Порядку, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Вказане не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Пунктом 3 Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ПФУ в Одеській області було підготовлено та надано Ліквідаційній комісії ГУМВС в Одеській області список осіб, які мають право на перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
Ліквідаційна комісія в свою чергу, виготовила та 27 червня 2017 року видала позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №1755/1503015729.
Таким чином, порядок проведення перерахунку пенсії, у відповідності до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. було дотримано,але не у відповідності до встановлених термінів, а бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача є протиправною.
Доводи представника відповідача в письмових запереченнях проти позову, суд вважає безпідставними та необґрунтованими, оскільки своїм листом від 28.08.2017 р. відповідач фактично відмовив у задоволенні заяви позивача про здійснення перерахунку і виплати її пенсії, пославшись на відсутність додатково виділених коштів з Державного бюджету України, що є протиправною бездіяльністю.
Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що бездіяльність відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку його пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», починаючи з 01 січня 2016 року, є протиправною.
Разом з тим, відповідно до ч.1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з адміністративного позову, позивач 17 січня 2017 року звернулася із заявою до ліквідаційної комісії ГУНП в Одеській області про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Довідка була виготовлена тільки 27 червня 2017 року та передана до ГУ ПФУ в Одеській області.
17 серпня 2017 року позивач звернулася із заявою до ГУ ПФУ в Одеській області про перерахунок пенсії.
28 серпня 2017 року ГУ ПФУ було відмовлено в перерахунку пенсії.
Позивач звернувся зданим позовом до суду 26 вересня 2017 року. Перерахунок пенсії просить суд здійснити з 1 січня 2016 року. З клопотанням про визнання пропуску звернення до суду по будь-яким поважним причинам та поновлення такого строку позивач до суду не звертався. Суд вважає обґрунтованим та можливим задовольнити вимоги позову з 26.03.2017 року - т.т. в межах строку позовної давності.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).
З підстав вищенаведеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Позивач ОСОБА_1 була звільнена від сплати судового збору як інвалід ІІ групи.
Згідно ст. 5 ч.1 п.18 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняється Пенсійний фонд України та його органи.
Керуючись ст.ст.159-164,167 КАС України, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача,- ліквідаційна комісія ГУМВС України в Одеській області про визнання незаконними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 26.03.2017 року відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» та довідки №1755/1503015729 від 27.06.2017 року про розмір грошового забезпечення;
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» та довідки №1755/1503015729 від 27.06.2017 року про розмір грошового забезпечення, починаючи з 26 березня 2017 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Балтський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її отримання.
СУДДЯ