ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2018 року
Львів
№ 876/443/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді - Мікули О.І.,
суддів - Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,
з участю секретаря судового засідання - Федчук М.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Благодійого фонду «Нова Галичина» на постанову Сихівського районного суду міста Львова від 30 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом Благодійного фонду «Нова Галичина» до Львівської міської ради, Львівського міського голови про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
суддя в 1-й інстанції - Мичка Б.Р.,
час ухвалення рішення - 30.11.2017 року, 11:49 год.,
місце ухвалення рішення - м. Львів,
дата складання повного тексту рішення - не зазначена,
в с т а н о в и в:
Позивач - Благодійний фонд «Нова Галичина» звернувся в суд з позовом до відповідачів- Львівської міської ради, Львівського міського голови, в якому просив визнати протиправними та скасувати зауваження Львівського міського голови № 1104/вих.-3534 від 11 листопада 2011 року про зупинення ухвали Львівської міської ради від 10 листопада 2011 року «Про погодження благодійному фонду «Нова Галичина» місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Львів, вул. І.Франка, 157-157«б» для будівництва медичного центру діагностики та реабілітації; зобов'язати Львівську міську раду видати позивачу копію ухвали Львівської міської ради від 10 листопада 2011 року «Про погодження благодійному фонду «Нова Галичина» місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Львів, вул. І.Франка, 157-157«б» для будівництва Медичного центру діагностики та реабілітації.
Постановою Сихівського районного суду м. Львова від 30 листопада 2017 року у задоволенні позову Благодійного фонду «Нова Галичина» до Львівської міської ради, Львівського міського голови про визнання протиправними та скасування зауважень Львівського міського голови від 11 листопада 2011 року та зобов'язання видати ухвалу Львівської міської ради від 10 листопада 2011 року відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою суду першої інстанції, позивач оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що відповідач- міський голова належним чином не обґрунтував та не підтвердив правомірність оскаржуваного рішення в частині реалізації ним наданого йому права «вето» та зупинення дії ухвали Львівської міської ради від 10 листопада 2011 року «Про погодження благодійному фонду «Нова Галичина» місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Львів, вул. І.Франка, 157-157«б» для будівництва медичного центру діагностики та реабілітації». Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову про задоволення позову.
Представник позивача (апелянта) - Копчунь В.В. у судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважає висновки суду першої інстанції неправильними та необґрунтованими. Просить скасувати оскаржувану постанову, та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
Представник відповідачів - Кулик А.Я. у судовому засіданні не погодився з доводами апеляційної скарги і вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 10 листопада 2011 року депутати Львівської міської ради внесли на розгляд сесії Львівської міської ради питання щодо відведення Благодійному фонду «Нова Галичина» земельної ділянки за адресою: вул. І.Франка, 157-157 «б» у м. Львові та ухвалою №882 від 10 листопада 2011 року погодили місце розташування земельної ділянки і надали дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. І. Франка, 157-157«б» для будівництва Медичного центру діагностики та реабілітації.
11 листопада 2011 року міський голова вніс зауваження № 1104/3534 та зупинив дію ухвали № 882 від 10 листопада 2011 року з тих підстав, що вказана ухвала Львівської міської ради прийнята з порушенням вимог ст. 123, 124 Земельного кодексу України (в редакції із змінами та доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ), відповідно до яких передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.
24 листопада 2011 року зауваження міського голови були внесені на повторний розгляд Львівською міською радою, розглянуті та проект ухвали відхилено, оскільки «вето» міського голови подолано не було.
Постановою Сихівського районного суду м. Львова від 28 березня 2012 року у задоволенні позовних вимог Благодійному фонду «Нова Галичина» відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2014 року апеляційну скаргу Благодійного фонду «Нова Галичина» задоволено частково. Постанову Сихівського районного суду м. Львова від 28 березня 2012 року - скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги Благодійного фонду «Нова Галичина» - задоволено частково. Визнано протиправними дії міського голови Львівської міської ради та скасовано зауваження № 1104/вих.-3534 від 11 листопада 2011 року про зупинення дії ухвали Львівської міської ради від 10 листопада 2011 року «Про погодження Благодійному фонду «Нова Галичина» місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Львів, вул. І.Франка, 157-157«б» для будівництва Медичного центру діагностики та реабілітації. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05 листопада 2015 року касаційну скаргу представника Львівської міської ради та Львівського міського голови - Поліщук О.С. задоволено частково. Постанову Сихівського районного суду м. Львова від 28 березня 2012 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2014 року скасовано. Справу за позовом Благодійного фонду «Нова Галичина» до Львівської міської ради, міського голови м. Львова про визнання протиправних та скасування зауважень Львівського міського голови від 11 листопада 2011 року направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відсутні підстави для визнання протиправним та скасування зауваження Львівського міського голови від 11 листопада 2011 року і зобов'язання видати копію ухвали Львівської міської ради від 10 листопада 2011 року, оскільки міський голова скористався наданим йому законом правом зупинення рішення ради та внесення повторно на розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень, а тому, як похідні, відсутні підстави для задоволення позовної вимоги про видачу копії цієї ухвали, так як вищезазначена ухвала не набрала чинності.
Такий висновок суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильним, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.12 ЗК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до повноважень міської ради у галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальної громади міста.
Згідно з п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Ч.4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.
Аналогічні норми закріплені в п.3,4 ст.62 Регламенту Львівської міської ради 6-го скликання, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 31 березня 2011 року № 304, згідно з якими рішення Ради протягом 5-ти робочих днів з часу його прийняття підписує міський голова або воно може бути зупинено і подано на повторний розгляд Ради з обґрунтуванням зауважень не пізніше ніж у двотижневий термін після внесення таких зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий термін після внесення зауважень міського голови або на наступному пленарному засіданні повторно розглянути зупинене міським головою рішення. Якщо Рада відхилила зауваження міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами голосів, від загального складу Ради, воно набирає чинності, реєструється та оприлюднюється у порядку встановленому цим регламентом.
З системного аналізу норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Львівської міської ради 6-го скликання вбачається, що міський голова, отримавши рішення сесії, може (має право) підписати його, якщо погоджується з ним, не підписати і надіслати його Раді із своїми зауваженнями для повторного розгляду (якщо не погоджується з рішенням), може взагалі не підписати прийняте рішення у встановлений строк, тоді воно підписується і оприлюднюється секретарем Ради. Міський голова має виключне право вирішувати питання про зупинення ухвали міської ради та з яких підстав, а також обов'язок внесення на повторний розгляд відповідної ради цього питання.
Як вбачається з матеріалів справи, сесією Львівської міської ради 10 листопада 2011 року за зверненням благодійного фонду «Нова Галичина» від 2 серпня 2011 року прийнято ухвалу «Про погодження благодійному фонду «Нова Галичина» місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в м. Львові по вул. І.Франка, 157-157«б».
11 листопада 2011 року Львівський міський голова використав надане йому законом право «вето» і вніс зауваження №1104/вих.-3534, яким зупинив дію вищевказаної ухвали, обґрунтовуючи їх тією обставиною, що передача в оренду земельної ділянки повинна була проводитись за результатами проведення земельних торгів.
Крім того, як встановлено судом і не заперечується сторонами, зупинене міським головою рішення ради було внесено на повторний розгляд сесії Львівської міської ради із обґрунтуванням зауважень.
Відповідно до ч.4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для відхилення зауважень голови рада повинна була повторно розглянути зупинене рішення та підтвердити 2/3 голосів депутатів від загального складу ради рішення від 10 листопада 2011 року.
Як вбачається з витягу протоколу пленарного засідання Львівської міської ради від 24 листопада 2011 року, за погодження Благодійному фонду «Нова Галичина» місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Львів, вул. І.Франка, 157-157«б» проголосувало 6 депутатів, проти - 2 і утрималося - 7.
Таким чином, вищезазначена ухвала прийнята не була, оскільки 2/3 голосів від загального складу ради для подолання зауважень міського голови не набрано, 6 голосів недостатньо для прийняття даної ухвали.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що Львівський міський голова, зупиняючи ухвалу «Про погодження благодійному фонду «Нова Галичина» місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в м. Львові по вул. І.Франка, 157-157«б», яку було прийнято на сесії Львівської міської ради 10 листопада 2011 року, а також виносячи її на повторний розгляд сесії Львівської міської ради із обґрунтуванням зауважень, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині суд правомірно відмовив.
Чинним законодавством передбачено, що ухвала зупинена міським головою повинна додатково бути розглянута на наступному пленарному засіданні ради. Проте в жодному нормативно-правовому акті не передбачено можливість зобов'язання органу місцевого самоврядування в примусовому порядку розпорядитись земельною ділянкою.
Колегія суддів при вирішенні цього спору застосовує закріплений у судовій практиці Європейського суду з прав людини принцип "належного урядування", який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Колегія суддів вважає, що відповідачем дотримано цей принцип у спірних правовідносинах, оскільки таке стверджується дослідженими матеріалами справи.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що ухвала Львівської міської ради від 10 листопада 2011 року «Про погодження благодійному фонду «Нова Галичина» місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Львів, вул. І.Франка, 157-157«б» для будівництва медичного центру діагностики та реабілітації не набула чинності. Розглядаючи вищезазначену ухвалу Львівський міський голова правомірно скористався своїм виключним правом «вето» та вніс зауваження на ухвалу Львівської міської ради, яке подолано не було, оскільки не набрано 2/3 голосів від загального складу Ради і ухвала Львівської міської ради від 10 листопада 2011 року не набрала чинності, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині видачі її копії позивачу.
Колегія суддів відхиляє доводи апелянта про те, що Львівський міський голова зупинив дію ухвали сесії міської ради, внісши свої зауваження, а не прийняв розпорядження, оскільки такі спростовуються положеннями ч.4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування» (яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), і останній скористався своїм правом зупинення рішення міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття і внесення на повторний розгляд відповідної ради.
У частині доводів апелянта про надання іншим суб'єктам господарювання і фізичним особам дозволу на виготовлення проектів землеустроїв щодо відведення земельних ділянок у м. Львові для подальшого отримання їх в оренду без проведення аукціонів, то колегією суддів такі не приймаються до уваги, оскільки вони не є предметом спору.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції з вищенаведених мотивів.
З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст.316 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.242, 243, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Благодійого фонду «Нова Галичина» залишити без задоволення, а постанову Сихівського районного суду міста Львова від 30 листопада 2017 року у справі № 2а-2378/11 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий - суддя О.І.Мікула
Судді : А.Р.Курилець
М.П.Кушнерик
Повне судове рішення складено 16 березня 2018 року.