ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2018 року
Львів
№ 876/353/18
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
суддів Гуляка В.В.,
ОСОБА_1,
з участю секретаря судового засідання Чигер І.І.,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року (прийняту у м. Луцьку суддею Лозовським О.А.; складену у повному обсязі 19 грудня 2017 року) в адміністративній справі № 803/1541/17 за позовом сільськогосподарського приватного підприємства «Ромашка» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В :
У листопаді 2017 року сільськогосподарське приватне підприємство «Ромашка» (далі – СГПП «Ромашка»; Підприємство) звернулося до Волинського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та просило визнати протиправним і скасувати податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області (далі – ГУ ДФС у Волинській області) за № НОМЕР_1 від 23.06.2017, яким щодо Підприємства застосовано штраф у розмірі 43 001,47 грн за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що податкова накладна № 26/2 від 09.08.2016 зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) з пропуском на один день, так як 24.08.2016 було вихідним і святковим днем. Хоча податкова накладна № 33/2 від 01.10.2016 і зареєстрована з порушенням терміну її реєстрації, проте товариство з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) «Агротехніка» податковим кредитом за цією податковою накладною не скористалося і будь-яка шкода внаслідок цього не настала.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року позов задоволено.
Не погодившись із прийнятою постановою, її оскаржило ГУ ДФС у Волинській області, яке вважає, що рішення суду першої інстанції є безпідставним та необгрунтованим, винесене з порушенням норм матеріального і процесуального права. Тому просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що факти порушень строків реєстрації податкових накладних підтверджено матеріалами перевірки, а реєстрація податкових накладних у ЄРПН в інші строки, ніж встановлено пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі – ПК України), є порушенням порядку їх реєстрації, при тому, що перенесення строків реєстрації податкових накладних нормами податкового законодавства не передбачено.
У судовому засіданні представник апелянта підтримала вимоги апеляційної скарги, просить її задовольнити із зазначених вище підстав.
Представник позивача вважає рішення суду першої інстанції законним та обгрунтованим, а вимоги апеляційної скарги безпідставними; тому просить апеляційну скаргу відхилити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, обговоривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно частково задовольнити з таких підстав.
Як встановлено судом, 08.06.2017 посадовими особами ГУ ДФС у Волинській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН СГПП «Ромашка», за результатами якої складено акт № 3939/03-20-12-05/30543739 щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За висновками акта перевірки Підприємством порушено приписи пункту 201.10 статті 201 ПК України в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН:
- податкова накладна № 26/2 від 09.08.2016 на суму ПДВ 413 348,00 грн зареєстрована 25.08.2016, тобто з порушенням терміну реєстрації на 1 календарний день (граничний термін реєстрації декларації 24.08.2016);
- податкова накладна № 33/2 від 01.10.2016 на суму ПДВ 8333,33 грн зареєстрована 10.11.2016, тобто з порушенням терміну реєстрації в 25 календарних днів (граничний термін реєстрації декларації 16.10.2016).
На підставі акта перевірки та відповідно до встановлених порушень ГУ ДФС у Волинській області прийняло податкове повідомлення рішення № НОМЕР_1 від 23.06.2017, яким на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України нарахувало Підприємству штрафні санкції в сумі 43 001,47 грн.
СГПП «Ромашка» не погодилось із вказаним податковим повідомленням-рішенням та оскаржило його до суду.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції мотивував його тим, що податкова накладна № 33/2 від 01.10.2016, виписана на ТОВ «Агротехніка» на суму ПДВ 8333,33 грн, була зареєстрована в ЄРПН помилково, оскільки фактично господарських операцій з постачання товарів/послуг між позивачем та вказаним контрагентам не відбулося, у зв’язку із чим не проводилася реєстрація в ЄРПН розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної № 33/2 від 01.10.2016.
Крім того, на підставі помилково виписаної та зареєстрованої позивачем в ЄРПН податкової накладної контрагент позивача – ТОВ «Агротехніка» у податковій звітності з ПДВ податковий кредит не формувало.
Оскільки господарські операції з постачання товарів/послуг фактично не відбулися, а СГПП «Ромашка» та ТОВ «Агротехніка» у податковій звітності з ПДВ не формували податковий кредит на підставі помилково виписаної та зареєстрованої позивачем в ЄРПН податкової накладної, тому висновки акта камеральної перевірки про порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкової накладної № 33/2 від 01.10.2015 в ЄРПН є безпідставними та не можуть бути підставою для нарахування штрафних санкцій.
Також , позивач своєчасно зареєстрував податкову накладну № 26/2 від 09.08.2016 на суму ПДВ 413 348,00 грн, яка зареєстрована 25.08.2016, оскільки останній день реєстрації припадав на вихідний і святковий день.
У зв’язку із цим податковий орган неправомірно застосував до позивача штрафні (фінансові) санкції за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Колегія суддів частково погоджується із такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов’язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Отже , реєстрація податкових накладних в ЄРПН здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Наслідки порушення термінів реєстрації податкових накладних визначені статтею 120-1 ПК України відповідно до пункту 120-1.1 якої порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема:
10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів.
Як видно із матеріалів справи, податкова накладна № 26/2 складена 09.08.2016 та згідно з вимогами пункту 201.10 статті 201 ПК України повинна була бути зареєстрована не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання, тобто не пізніше 24.08.2016; фактично податкова накладна була зареєстрована 25.08.2016, тобто з порушенням терміну реєстрації на 1 календарний день.
Проте 24.08.2016 було державним святом України (День незалежності України), тобто останній день реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкової накладної в ЄРПН припадав на святковий (вихідний) день.
Виходячи з аналогії закону, колегія суддів зазначає, що відповідно до пункту 49.20 статті 49 ПК України якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Податкова накладна від 09.08.2016 № 26/2 була зареєстрована 25.08.2016, тобто у перший робочий день, що настав за святковим (вихідним днем), а отже без порушення строків, визначених пунктом 201.10 статті 201 ПК України.
Тому , колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо безпідставності застосування до позивача штрафної (фінансової) санкції у розмірі 41 3343,80 грн за порушення термінів реєстрації податкової накладної № 26/2 від 09.08.2016 на суму ПДВ 413 348,00 грн.
Разом з тим, колегія суддів вважає, що податковим органом правомірно застосовано до СГПП «Ромашка» штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1666,67 грн, оскільки Підприємство порушило терміни реєстрації податкової накладної № 33/2 від 01.10.2016 на суму ПДВ 8333,33 грн.
При граничному терміні реєстрації декларації 16.10.2016 фактично декларація була зареєстрована 10.11.2016, тобто з порушенням терміну реєстрації на 25 календарних днів, що тягне за собою застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 20 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в цій податковій накладній.
Покликання позивача з приводу того, що ця податкова була помилково зареєстрована в ЄРПН, що по ній не відбувалася поставка товарів чи надходження коштів, що контрагент позивача – ТОВ «Агротехніка» у податковій звітності з ПДВ податковий кредит не формувало, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки такі обставини є суперечливими та не визначені законодавством як підстави для звільнення платника від відповідальності, у зв’язку з чим не мають юридичного значення для вирішення спору по суті.
Згідно зі статтею 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:
1) неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є частково суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову, з вищевикладених мотивів.
Також , відповідно до частини першої статті 94 КАС України на користь позивача необхідно присудити за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1618,73 грн (відповідно до квитанції № 27528490 від 09.11.2017), пропорційно до суми задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 229, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Волинській області задовольнити частково.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року в адміністративній справі № 803/1541/17 скасувати.
Позов сільськогосподарського приватного підприємства «Ромашка» задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області за № НОМЕР_1 від 23.06.2017 в частині застосування штрафу в розмірі 10% у сумі 41 334 (сорок одна тисяча триста тридцять чотири) грн 80 коп. за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Присудити на користь сільськогосподарського приватного підприємства «Ромашка» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області судовий збір в розмірі 1618 (одна тисяча шістсот вісімнадцять) грн 00 коп.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя
ОСОБА_4
судді
ОСОБА_5
ОСОБА_6
Постанова складена у повному обсязі 06 квітня 2018 року.