ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2018 року
Луцьк
Справа № 803/862/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Каленюк Ж.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА _1 (позивач) звернувся з адміністративним позовом до Луцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області (відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у внесенні змін до актового запису про народження; зобов’язання внести зміни до актового запису про народження від 13 травня 1956 року №8, складеного виконавчим комітетом Городищенської сільської ради Сенкевичівського району Волинської області, а саме: доповнити актовий запис про народження відомостями «ім’я дитини – ОСОБА_1», «по батькові дитини – Ярославович», «місце народження дитини – Україна, Волинська область, Луцький район, село Городище».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у всіх офіційних документах (паспорті громадянина України, військовому квитку, свідоцтві про розірвання шлюбу, атестаті про освіту та здобуту спеціальність) зазначене його повне ім’я ОСОБА_1. Після втрати свідоцтва про народження йому було видане повторне свідоцтво про народження серії 1-ЕГ №266351, у якому зазначено прізвище Розін, однак у графі ім’я, по батькові, місце народження – прочерк. Повторне свідоцтво видане на підставі актового запису №8, складеного 13 травня 1956 року Городищенською сільською радою Сенкевичівського району Волинської області.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення доповнень до вказаного вище актового запису цивільного стану в частині зазначення імені, по батькові та місця народження дитини. Проте відповідач висновком від 06 березня 2018 року відмовив у задоволенні заяви у зв’язку із розбіжностями у написанні імені заявника в підтверджуючих документах.
Позивач вважає, що такий висновок є необґрунтованим, а тому протиправним та просив задовольнити позов з наведених вище підстав.
Ухвалою від 15 травня 2018 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи, як це визначено статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
У відзиві (запереченні) на позов відповідач його вимог не визнав (а.с.50). В обґрунтування своєї позиції відповідач вказав, що розглянувши заяву ОСОБА_1 від 21 грудня 2017 року про внесення змін до актового запису про народження № 8 від 13 травня 1956 року на підставі наданих заявником та зібраних відділом документів було встановлено, що у вказаному актовому записі про народження та у повному витязі з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №19500925 від 01 лютого 2018 року в графах «ім’я», «по батькові дитини» «місце народження дитини» відомості відсутні. У другому примірнику актового запису про народження №8 від 13 травня 1956 року, складеному виконавчим комітетом Городищенської сільської ради Волинської області, вказано ОСОБА_2. У зв’язку із розбіжністю написання імені заявника в підтверджуючих документах відповідач дійшов висновку про неможливість внести зміни до актового запису про народження.
Відповідач вважає, що за таких обставин не допустив протиправних дій та у задоволенні позову просив відмовити.
В судовому засіданні 04 червня 2018 року позивач та його представник позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві. Після оголошеної перерви ні позивач, ні його представник у судове засідання 12 червня 2018 року не прибули, однак у письмовій заяві просили розгляд справи продовжувати за їх відсутності (а.с.63).
Відповідач 12 червня 2018 року також подав письмове клопотання про розгляд справи без участі його представника (а.с.62).
Як встановлено частиною третьою статті 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Зважаючи на викладене, розгляд справи проведено судом у письмовому провадженні.
Суд, заслухавши усні пояснення позивача та його представника у судовому засіданні 04 червня 2018 року, дослідивши письмові докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 21 грудня 2017 року отримав повторне свідоцтво про народження серії І-ЕГ №266351, видане Луцьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області. У повторному свідоцтві зазначено прізвище дитини «Розін»; в рядку ім’я, по батькові, місце народження дитини відомості відсутні (проставлено прочерки). Зі змісту свідоцтва видно, що воно видане на підставі актового запису про народження №8, складеного 13 травня 1956 року (а.с.8).
Позивач ОСОБА_1 21 грудня 2017 року звернувся до відповідача (за місцем проживання) із заявою про внесення змін до актового запису про народження №8, складеного 13 травня 1956 року виконавчим комітетом Городищенської сільської ради Сенкевичівського району Волинської області, а саме: доповнити актовий запис відомостями «по батькові дитини» - «Ярославович», «місце народження дитини» - «Україна, Волинська область, Луцький район, село Городище» та графою ім’я дитини «Юрій». Розглянувши надані заявником і зібрані відділом документи, відповідач склав висновок від 06 березня 2018 року, яким визнав за неможливе внести зміни до актового запису про народження заявника №8, складеного 13 травня 1956 року виконавчим комітетом Городищенської сільської ради Сенкевичівського району Волинської області так, як просив ОСОБА_1, у зв’язку із розбіжностями написання імені заявника в підтверджуючих документах (а.с.7).
Вирішуючи спір, суд виходить із суті правовідносин між сторонами.
Відносини, пов’язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, а також засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначено Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року №2398-VI, що діє з 27 липня 2010 року (надалі – Закон №2398-VI).
Статтею 3 Закону № 2398-VI визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно зі статтею 2 Закону №2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов’язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб’єктом цивільних прав та обов’язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану (частини перша - п’ята статті 9 Закону №2398-VI).
Відповідно до частини першої статті 6 Закону №2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Приписами частин першої-третьої статті 22 Закону №2398-VI визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою особи, щодо якої складено актовий запис &lщ;…&gя;. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Згідно з частиною п’ятою статті 9 Закону №2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі – Правила).
Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством
Згідно з абзацом першим пункту 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред’явленні паспорта або паспортного документа.
Відповідно до пункту 2.5 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається, зокрема, особою, щодо якої складено актовий запис.
Як передбачено пунктом 2.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Згідно з пунктом 2.7 Правил на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому. Якщо в актовому записі про народження відсутні графи «По батькові» та «Місце народження», що стосуються відомостей про дитину, або відсутні відомості у цих графах, їх доповнення проводиться з урахуванням даних паспорта громадянина України або паспортного документа особи, відносно якої складено запис, та імені батька дитини, зазначеного в ньому.
Відповідно до пункту 2.12 Правил у разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Отже, системний аналіз вищенаведених норм Закону №2398-VI та Правил свідчить, що вони кореспондуються між собою і визначають одинакові підстави та порядок звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану та коло осіб, наділених правом на звернення із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, дотримуючись встановленого порядку, звернувся до відповідача (тобто, за місцем проживання) із заявою відповідної форми від 21 грудня 2017 року про внесення змін до актового запису про народження відразу, як після видачі повторного свідоцтва про народження з’ясувалося, що в актовому записі про народження від 13 травня 1956 року №8 відсутні відомості про ім’я, по батькові та місце народження дитини. Ця обставина свідчить, наскільки важливим є для нього вирішення питання, з яким він звернувся.
Як встановлено пунктами 2.11, 2.12 Правил, факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів. На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
Відповідач, дотримуючись порядку, заяву ОСОБА_1 про внесення змін до актового запису розглянув та склав висновок.
Судом також встановлено, що відповідач розглянув заяву ОСОБА_1 не лише на підставі поданих заявником документів, а й на підставі зібраних документів.
Так відповідач зібрав і дослідив такі документи: витяг з паспорта заявника АС №522230, виданого 19 листопада 1998 року Луцьким МВ УМВС України у Волинській області на ОСОБА_1; свідоцтво про народження І-ЕГ № 266351, видане повторно Луцьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) Головного територіального управління юстиції у Волинській області на ОСОБА_1; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження заявника №19500925 від 01 лютого 2018 року на ОСОБА_1; копію другого примірника актового запису про народження №8, складеного 13 травня 1956 року виконавчим комітетом Городищенської сільської ради Сенкевичівського (тепер Луцького) району Волинської області на ОСОБА_2; копію свідоцтва про розірвання шлюбу заявника ОСОБА_1 та ОСОБА_3 серії І-ЕГ №253341, виданого 22 червня 1994 року відділом РАГСу Луцького міськвиконкому; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища №19270146 від 21 грудня 2017 року, виданого Луцьким міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Волинській області на ОСОБА_1; повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб заявника №19481058 від 30 січня 2018 року. Відповідач звертався для підтвердження відомостей до відповідних органів ДПАЦС. Всі ці документи є в матеріалах даної справи (а.с.5-13; 19-41).
З копії паспорта позивача (а.с.20) видно, що він народився 26 квітня 1956 року в селі Городище Луцького району Волинської області. У свідоцтві про народження (повторному) Розін народився 26 квітня 1956 року; ОСОБА_4 – батько, ОСОБА_5 – мати (а.с.22).
В копії актового запису про народження від 13 травня 1956 року №8 (а.с.46) такі ж самі відомості про дату народження дитини, прізвище дитини та батьків дитини. Водночас, ім’я дитини відсутнє. Проте в копії актового запису про народження (другий примірник) ім’я дитини «Генадий» (всі інші відомості так, як і в першому примірнику) – а.с.19. З копії повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження відомості такі самі, як у першому примірнику актового запису про народження на паперовому носії (а.с.25-26). У свідоцтві про розірвання шлюбу вказане повне ім’я – ОСОБА_1.
Усі наявні у позивача документи, що видані йому протягом життя, такі як атестат про здобуту освіту та спеціальність, військовий квиток (а.с.11-13), складені на ім’я ОСОБА_1.
Згідно зі статтею 28 Цивільного кодексу України фізична особа набуває прав та обов'язків і здійснює їх під своїм ім'ям. Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.
Оскільки прізвище є особистим немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов'язки, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов'язки під своїм іменем, то перекручення прізвища є порушенням прав позивача, спричиняє труднощі позивачу у здійсненні його прав та обов'язків, та підлягає виправленню.
Вирішення даного спору обумовлене неможливістю поновлення особистого немайнового права позивача, який хоч і скористався встановленою законом процедурою та звернувся до компетентного органу за його відновленням, проте таке звернення не дало позитивного результату. При цьому судом встановлено, що має місце помилка щодо здійснення у 1956 році актового запису про народження позивача, чіткі законодавчі механізми виправлення якої відповідачем відсутні.
Відповідно до частини першої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Органи державної реєстрації актів цивільного стану, до яких належить відповідач, в силу конституційного принципу, визначеного частиною другою статті 19 Конституції України, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпункт 2.15.9 пункту 2.15 розділу ІІ Правил дозволяє відділу державної реєстрації актів цивільного стану складати висновок якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Водночас, у даному випадку склалася ситуація, коли з одного боку, право позивача на внесення доповнень до актового запису про народження визначено законодавчо, проте відсутній механізм, щоб здійснити цю дію як у даному випадку, коли через розбіжність у першому та другому примірнику актового запису про народження на паперових носіях є невідповідність в імені (в одному примірнику в розділі «відомості про дитину» у графі «ім’я дитини» запис відсутній, а в іншому примірнику вказане ім’я «Генадий», у той час, коли за усіма документами, виданими позивачу протягом життя на підставі його свідоцтва про народження, він - ОСОБА_1).
Саме цією розбіжністю щодо імені дитини і обумовлений висновок відповідача про неможливість задовольнити заяву ОСОБА_6 від 21 грудня 2017 року про внесення змін до актового запису про народження шляхом доповнення відомостями, причини наявності якої, як і особу, що її допустила, через значний проміжок часу суд не може встановити.
Зі змісту висновку відповідача від 06 березня 2018 року слідує, що якби така розбіжність у примірниках актових записів не існувала, то заява ОСОБА_1 була б задоволена.
При цьому суд бере до уваги, що за встановленим порядком позивач може звернутися із заявою про внесення змін (доповнень) тільки за місцем проживання, тобто, до відповідача. Перший примірник актового запису про народження зберігається у Горохівському відділі ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Волинській області, другий примірник – в Управлінні ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Волинській області. Обидва примірника повинні містити однакові відомості та не мати розбіжностей. Можливість самостійного виключення із другого примірника відомостей (ім’я дитини) у відповідача відсутня.
На підставі аналізу норм законодавства, викладеного вище, та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у внесенні виправлень до актового запису про народження від 13 травня 1956 року №8 за заявою ОСОБА_1 від 21 грудня 2017 року обумовлена об’єктивними причинами, при цьому суд вважає, що при вирішенні порушеного позивачем питання відповідач вчиняв дії з достатньою розсудливістю і відповідно до встановленого Правилами №96/5 порядку. З наведених підстав суд не вбачає у діях відповідача ознак протиправності.
Відповідно до підпункту 2.13.2 пункту 2.13, підпункту 2.16.7 пункту 2.16 розділу ІІ Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Оскільки судом встановлено, що в актовому записі про народження позивача від 13 травня 1956 року №8 між двома примірниками існує розбіжність, виправлення якої неможливе в інший спосіб, як за рішенням суду, і саме ця помилка є перешкодою для внесення доповнень до відомостей про дитину (імені, по батькові та місця народження), то суд, керуючись принципом верховенства права вважає, що захист порушених прав позивача можливий шляхом прийняття рішення про зобов’язання відповідача внести зміни до актового запису про народження від 13 травня 1956 року №8, складеного виконавчим комітетом Городищенської сільської ради Сенкевичівського району Волинської області, а саме: доповнити актовий запис про народження відомостями «ім’я дитини – ОСОБА_1», «по батькові – Ярославович», «місце народження дитини – село Городище Луцького району Волинської області».
У даному випадку такий спосіб захисту прав позивача є достатнім та ефективним і відповідатиме завданню адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 2, 6, 72-77, 243-246, 255, 262, 295, підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (45696, Волинська область, Луцький район, село Мартинівка, вулиця Відродження,7, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Луцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області (43005, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 67, кімната 513, ідентифікаційний код юридичної особи 25091825) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Зобов’язати Луцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області внести зміни до актового запису про народження від 13 травня 1956 року №8, складеного виконавчим комітетом Городищенської сільської ради Сенкевичівського району Волинської області, а саме: доповнити актовий запис про народження відомостями «ім’я дитини – ОСОБА_1», «по батькові – Ярославович», «місце народження дитини – село Городище Луцького району Волинської області».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк