КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 810/805/18 Суддя (судді) першої інстанції: Терлецька О.О.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Земляної Г.В., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 року адміністративну справу за позовом приватно-орендної агрофірми «Україна» до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ
Приватно -орендною агрофірмою «Україна» (надалі за текстом - «Агрофірма Україна») подано позов про визнання протиправними та скасування: податкового повідомлення-рішення № 0042281406 від 21.11.2017 р., яким до позивача застосовані фінансові санкції у розмірі 232 539 грн. 60 коп. за порушення вимог пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні; податкового повідомлення-рішення № 0042311406 від 21.11.2017 р., яким за порушення п.п. 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафну санкцію в розмірі 1 грн.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що висновки контролюючого органу про те, що він несвоєчасно оприбуткував готівкові кошти, отримані 28.10.2017 р. та 29.10.2017 р., в касовій книзі суперечать чинному законодавству. Зазначені дні були вихідними днями, а відповідно до пункту 4.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні якщо бухгалтерія та касир підприємства (юридичної особи) не працюють у вихідні та святкові дні, а його відокремлений підрозділ у ці дні працює, але не веде касової книги, то записи в касовій книзі юридичної особи здійснюються наступного робочого дня підприємства - юридичної особи.
На думку позивача не підлягають застосуванню до спірних правовідносин положення Указу Президента України № 436/95 від 12 червня 1995 р. «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», оскільки вони суперечать Конституції України.
Агрофірма «Україна» також звертала увагу на те, що в силу приписів статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 р. № 1336 їй дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 р. адміністративний позов задоволено повністю.
В апеляційній скарзі Головне управління ДФС у Київській області просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову, посилаючись на встановлені актом перевірки порушення та приписи законодавства, що регулюють спірні правовідносини.
У відзиві на апеляційну скаргу Агрофірма «Україна» наполягає на законності та обґрунтованості рішення.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 10.11.2017 р. посадовцями Головного управління ДФС у Київській області проведено фактичну перевірку Агрофірми «Україна» за адресою: вул. Перемоги, 2-а, с. Велика Каратуль, Переяслав-Хмельницький район, Київська область.
За результатами перевірки складено акт № 2815/1000/14/3756327 від 10.11.2017 р.
Згідно цьому акту позивачем порушено вимоги пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні та п.п. 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Такий висновок контролюючого органу обґрунтовано наступним.
Перевіркою встановлено факти надання послуг за готівковий розрахунок без застосування реєстраторів розрахункових операцій та без видачі відповідних розрахункових документів встановленої форми на повну суму проведених операцій, а саме: 30.09.2016 р. здійснено оплату в касу підприємства за послуги млина на біле борошно, послуги млина на дерть та послуги МПП згідно прибуткових касових ордерів № 200, № 201, № 204 на загальну суму 3 445 грн. без застосування РРО та без видачі відповідного розрахункового документу встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Також, перевіркою встановлено факти не оприбуткування (неповного, несвоєчасного) оприбуткування готівкових коштів в касовій книзі підприємства на підставі касових ордерів на загальну суму 46 507 грн. 92 коп., а саме: готівкові кошти за молоко, прийняті від ТОВ «Мілк-Хаб» на підставі прибуткових касових ордерів № 193 від 29.10.2017 р. на суму 10 000 грн., та № 192 від 28.10.2017 р. на суму 10 000 грн., на загальну суму 20 000 грн., несвоєчасно оприбутковані до касової книги підприємства, а саме 30.10.2017 р. Крім того, готівкові кошти за молоко отримані від ТОВ «Мілк-Хаб» на підставі прибуткового касового ордеру № 197 від 01.11.2017 р. в сумі 10 000 грн. та готівкові кошти зняті з розрахункового рахунку підприємства на підставі прибуткового касового ордеру № 198 від 09.11.2017 р. в сумі 5 000 грн. не оприбутковані до касової книги підприємства. Згідно банківської виписки по розрахунковому рахунку № 26046007885473/980 на підставі грошового чеку № ЯЯ 2771753 від 26.05.2017 р. знято готівкові кошти для виплати лікарняних в сумі 11 507 грн. 92 коп., які були несвоєчасно оприбутковані до касової книги підприємства на підставі прибуткового касового ордеру № 103 від 30.05.2017 р. в сумі 11 507 грн. 92 коп., а саме 30.05.2017 р.
На підставі висновків, викладених в акті перевірки, Головним управлінням ДФС у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0042281406 від 21.11.2017 р., яким до Агрофірми «Україна» застосовано фінансові санкції у розмірі 232 539 грн. 60 коп. та податкове повідомлення-рішення № 0042311406 від 21.11.2017 р., яким до позивача застосовано штрафну санкцію в розмірі 1 грн.
Згідно пункту 2.6 Глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 (далі - Положення), що було чинним у період виникнення спірних правовідносин, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Згідно пункту 1.2 Глави 1 Положення оприбуткування готівки - це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Абзацом 3 підпункту 4.3 Глави 4 Положення передбачено, що якщо бухгалтерія та касир підприємства (юридичної особи) не працюють у вихідні та святкові дні, а його відокремлений підрозділ, який використовує під час розрахунків РРО (РК), у ці дні працює, але не веде касової книги, то записи в касовій книзі юридичної особи здійснюються наступного робочого дня підприємства - юридичної особи.
Пунктом 1 Указу Президента України № 436/95 від 12 червня 1995 р. «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» установлено, що за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки до юридичних осіб всіх форм власності, фізичних осіб - громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійних представництв нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідно до прибуткових касових ордерів № 192 від 28.10.2017 р. та № 193 від 29.10.2017 р. Агрофірма «Україна» отримала від ТОВ «Мілк-Хаб» кошти за продане молоко у загальній сумі 20 000 грн.
28 жовтня 2017 р. та 29 жовтня 2017 р. були вихідними днями.
Згідно Положення про структурний підрозділ «Ферма» ферма не має статусу юридичної особи, територіально знаходиться в іншому ніж Агрофірма «Україна» місці та працює щоденно, у тому числі у вихідні та святкові дні.
За таких обставин, слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про те, що позивач не допустив порушень внісши до касової книги запис про отримані кошти у перший робочий день (30.10.2017 р.) та про неправомірність нарахування фінансової санкції у розмірі 100 000 грн. (20 000 грн. х 5).
Разом з тим, суд першої інстанції не звернув уваги, що позивачем не заперечувалось наявність порушень у частині не оприбуткування готівкових коштів отриманих від ТОВ «Мілк-Хаб» на підставі прибуткового касового ордеру № 197 від 01.11.2017 р. в сумі 10 000 грн. та готівкових коштів знятих з поточного рахунку підприємства на підставі прибуткового касового ордеру № 198 від 09.11.2017 р. в сумі 5 000 грн.
Агрофірма «Україна» також погодилась з тим, що нею були несвоєчасно оприбутковані кошти у сумі 11 507 грн. 92 коп., зняті 26.05.2017 р. з поточного рахунку.
Ці обставини також підтверджуються матеріалами справи.
В якості підстави для скасування податкового повідомлення-рішення № 0042281406 від 21.11.2017 р., у частині застосування фінансових санкцій за наведені порушення, позивач зазначив, що Указ Президента України № 436/95 від 12 червня 1995 р. «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» не може бути застосований як такий, що суперечить Конституції України.
Разом з тим, з такою аргументацією погодитись не можна, оскільки названий Указ не скасований, не конституційним не визнавався і в силу статті 106 Конституції України є обов'язковим до виконання на території України.
Окружний адміністративний суд припустився помилки і скасовуючи податкове повідомлення-рішення № 0042311406 від 21.11.2017 р.
Відповідно до пунктів 1 та 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 р. № 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно абзацу 2 пункту 1 частини 1 статті 17 цього Закону у разі встановлення вперше протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності у юридичних осіб на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті, більше ніж на 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання юридичною особою розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовується фінансова санкція у розмірі 1 гривня.
Перевіркою встановлено, не заперечується позивачем та підтверджується матеріалами справи, що згідно прибуткових касових ордерів № 200, № 201, № 204 від 30.09.2016 р. Агрофірмою «Україна» отримано в касу підприємства кошти у загальній сумі 3 445 грн. за послуги млина на біле борошно, послуги млина на дерть та послуги МПП. Реєстратор розрахункових операцій при цьому не застосовувся та розрахунковий документ встановленої форми не видався.
Ухвалюючи рішення у справі у цій частині, суд першої інстанції помилково послався на положення статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», якою передбачено, що перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної економічної, фінансової політики.
Дійсно, пунктом 11 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1336 від 23 серпня 2000 р., визначено, що надання побутових послуг на території села може здійснюватись без застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Тобто, виходячи з буквального тлумачення статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та зазначеного Переліку, суб'єкт господарювання може не застосовувати реєстратор розрахункових операцій за умови обов'язкового використання розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
Пункт 1.2 Глави 1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні визначає, що книга обліку розрахункових операцій (КОРО) - це прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг), а розрахункова книжка (РК) - належним чином зброшурована та прошнурована книжка, зареєстрована в органах державної податкової служби України, що містить номерні розрахункові квитанції, які видаються покупцям у визначених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» випадках, коли не застосовуються реєстратори розрахункових операцій.
За даними акту фактичної перевірки від 10.11.2017 р. на Агрофірмі «Україна» відсутні реєстратор розрахункових операцій, розрахункова книжка та книга обліку розрахункових операцій.
Отже, оскільки позивач здійснив приймання від покупця готівкових коштів без оформлення відповідного розрахункового документа та без видачі його покупцю, колегія суддів не вбачає порушень у діях Головного управління ДФС у Київській області при застосуванні фінансової санкції у розмірі 1 грн. на підставі повідомлення-рішення № 0042311406 від 21.11.2017 р.
З огляду на викладене ухвалене у справі рішення підлягає скасуванню з прийняттям постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись статтями 312, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Київській області задовольнити частково.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0042281406 від 21.11.2017 р. в частині застосування до приватно-орендної агрофірми «Україна» штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 100 000 (сто тисяч) грн.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Постанова складена в повному обсязі 24 липня 2018 р.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя В.П.Мельничук
суддя Г.В.Земляна