П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2019 р.
м.Одеса
Справа № 815/2790/18
Категорія: 6.1
Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В.
П 'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.
суддів - Єщенка О.В., Кравченка К.В.,
за участю секретаря - Сінчі А.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс+" на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс+" до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправними та скасування припису, постанови, -
В С Т А Н О В И В:
У червні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс+" (далі - ТОВ "Темп-Плюс+"), звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (далі - Управління ДАБК ОМР) про визнання протиправними та скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 11 травня 2018 року № 262/18 та постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25 травня 2018 року № 021/18/298-вих.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 25 травня 2018 року Управлінням ДАБК ОМР винесено постанову № 021/18/298-вих про накладання штрафу за правопорушення в сфері містобудівної діяльності, якою ТОВ "Темп-Плюс+" визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 63432 гривень. Крім того, спірній постанові передувало прийняття 11 травня 2018 року припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. На думку позивача, названі вище припис та постанова про накладення штрафу підлягають скасуванню, оскільки Управлінням ДАБК ОМР порушено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 щодо процедури проведення перевірки, зокрема не повідомлено суб'єкта містобудування про проведення перевірки, керівнику або іншим особам ТОВ "Темп-Плюс+" не пред'являлись службове посвідчення та не надавались копії направлення на проведення перевірки, отже були відсутні підстави для проведення останньої. До того ж, позивач ставить під сумнів повноваження інспектора Управління ДАБК ОМР на проведення перевірки, а в. о. керівника Управління - на прийняття оскаржуваної постанови. Також, на переконання позивача, відповідачем порушено приписи КУпАП, оскільки не роз'яснено права та обов'язки особи, що притягується до відповідальності.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року у задоволенні позовних вимог ТОВ "Темп-Плюс+" відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані припис та постанова прийняті уповноваженим суб'єктом та у передбачений законодавством спосіб, за наявності допущеного ТОВ «Темп-Плюс +» порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, що виразилось в експлуатації об'єкту, реєстрація декларації про введення в експлуатацію якого скасована.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції ТОВ "Темп-Плюс+" подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, а тому останній просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що при вирішенні справи судом першої інстанції порушені вимоги положень Кодексу адміністративного судочинства України. Крім того, Одеський окружний адміністративний суд не проаналізував при розгляді справи невідповідність посадових обов'язків положенням ст. 3 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності». До того ж, позивач наголошує, що Управлінням ДАБК ОМР пропущено строк притягнення до адміністративної відповідальності відповідно до ч. 11 ст. 3 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності». ТОВ "Темп-Плюс+" також зазначає, що застосувавши витяг з контексту рішення Європейського суду з прав людини від 18 липня 2006 року у справі "Проніна проти України", суд першої інстанції повністю спотворив правову позицію Європейського суду з прав людини та висловив її у прямо протилежному сенсі.
У відзиві на апеляційну скаргу Управління ДАБК ОМР спростовує доводи апеляційної скарги, вказуючи на законність ухваленого рішення та просить його залишити без змін.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Управління ДАБК Одеської міської ради № 01-13/102ДАБК від 7 травня 2018 року, на підставі звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства (вх. № 01-6/272-пр від 22 квітня 2018 року) проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил ТОВ "Темп-Плюс+" на об'єкті будівництва: нежитлові приміщення апартаменти за адресую: м. Одеса, Миколаївська дорога, 168.
За результатами перевірки складено акт № 000540 від 11 травня 2018 року, в якому зазначено, що позивачем експлуатується закінчений будівництвом об'єкт за названою вище адресою, який не прийнято в експлуатацію, чим порушено ч.8 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.12 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою КМУ № 461 від 13 квітня 2011 року.
На підставі акту перевірки відповідачем 25 травня 2018 року винесена постанова № 021/18/298-вих, відповідно до якої ТОВ "Темп-Плюс+" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.2 п.4 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф в сумі 63432 грн.
11 травня 2018 року Управлінням ДАБК ОМР винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 (далі Порядок 553).
Відповідно до пункту 5 зазначеного Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Матеріалами справи встановлено, що 6 листопада 2012 року Інспекцією ДАБК в Одеській області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт № ОД 08212210323 з реконструкції нежитлових приміщень магазину-кафетерію у існуючих габаритах без зміни цільового призначення за будівельною адресою: м. Одеса, Суворовський р-н, вул. Миколаївська дорога 168, код об'єкту 1230.4, категорія складності ІІ.
Відповідно до Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 7 липня 2011 року № 109, ТОВ "Темп-Плюс+" отримало в Управлінні архітектури та містобудування Одеської міської ради містобудівні умови та обмеження №01-5/3309 від 30 жовтня 2012 року, про що наявне посилання в декларації № ОД 08212210323.
22 травня 2012 року Інспекцією ДАБК в Одеській області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт № ОД 08212080240 з реконструкції нежитлових приміщень 1-го поверху та квартири № 20 під апартаменти за адресою: м. Одеса, Суворовський р-н, вул. Миколаївська дорога 168, категорія складності ІІ; код об'єкту 1110, загальна площа 198,30.
Також, ТОВ "Темп-Плюс+" отримало в Управлінні архітектури та містобудування Одеської міської ради містобудівні умови та обмеження № 78 від 28 лютого 2012 року про що наявне посилання в декларацію № ОД 08212080240.
11 вересня 2014 року Інспекцією ДАБК в Одеській області зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 142142600351 з реконструкції квартири № 20 під апартаменти без зміни геометричних розмірів за адресою: м. Одеса, вул. Миколаївська дорога 168, ДК 018-2000 1212.9 категорія складності ІІ; загальна площа 252,6.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року по справі № 815/6312/14, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2017 року скасовано реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстровану в Інспекції ДАБК в Одеській області за № ОД42142600351 від 11 вересня 2014 року, з підстав зазначення в останній, недостовірних даних.
Згодом, до Одеської місцевої прокуратури № 4 надійшов лист голови правління ОСББ «Чайка-168» № 036/Ч-168 від 29 березня 2018 року про порушення ТОВ позивачем вимог містобудівного законодавства при здійсненні реконструкції об'єктів нерухомого майна, розташованих за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 168.
Згідно інформації, викладеної у названому вище листі, площа вказаного об'єкту нерухомого майна фактично є більшою у зв'язку із не включенням до нього цокольного приміщення площею 100 кв.м. Також ОСББ посилається на проведення на теперішній час реконструкції нежитлових приміщень магазину-кафетерію загальною площею 90,2 кв.м. за відсутністю дозвільних документів.
На підставі вказаного звернення, зокрема юридичної особи про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудування, в.о. начальника Управління ДАБК ОМР виданий наказ «Про проведення позапланової перевірки», та направлення для проведення позапланового заходу щодо названого вище об'єкта за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 168.
В ході проведення перевірки, перевіряючим було встановлено, що будівельні роботи фактично завершені, об'єкт експлуатується як готель «». Будинок підключено до мереж електропостачання, водопостачання. На об'єкті встановлені системи відеоспостереження, сантехнічні прилади, побутова техніка та меблі, працює адміністратор на ресепшн.
На підтвердження експлуатації об'єкта представником Управління ДАБК ОМР надані фотоматеріали, з яких вбачається, що приміщення готелю «Gaudi», що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Миколаївська дорога, 168, експлуатуються. На фотоматеріалах наявні пропозиції та ціни на номери готелю.
При цьому відповідно до даних Єдиного реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, які засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову в видачі, скасування та анулювання зазначених документів, відсутня інформація щодо реєстрації документів, які засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 168.
Виявлені факти експлуатації підтверджуються матеріалами фотофіксації, які наявні в матеріалах справи (а. с. 102-104).
Згідно п.3.15 ДБН В.1.2-14-2009 «Загальні принципи забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель, споруд, будівельних конструкцій та основ» експлуатація будівлі (споруди) це використання об'єктів за функціональним призначенням (з проведенням необхідних заходів щодо збереження стану конструкцій), за якого він здатен виконувати задані функції, зберігаючи значення параметрів, встановлені вимогам технічної документації.
Відповідно до ч. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.
Аналогічна заборона запроваджена п.12 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461.
Абзацом 2 п.4 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» передбачено, що суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення експлуатація або використання об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації чи в акті готовності об'єкта до експлуатації, вчинені щодо: об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), - у розмірі тридцяти шести прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Матеріалами справи встановлено, що підставою для накладення штрафу передбаченого абз. 2 п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» слугувало те, що позивачем експлуатується закінчений об'єкт будівництва (готель «Gaudi») не прийнятий в експлуатацію.
При цьому як слідує зі змісту адміністративного позову, а також апеляційної скарги ТОВ "Темп-Плюс+", останнім не заперечено та не спростовано той факт, що спірний об'єкт, який знаходиться за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 168 дійсно експлуатується позивачем за функціональним призначенням.
Крім того, така інформація наявна у вільному доступі мережі Інтернет, згідно ресурсу http://gaudi-hotel.com.ua, де розміщено матеріали рекламного характеру щодо наявності в готелі «Gaudi» 9 номерів, місцезнаходження останнього біля моря та надання певних послуг у сфері готельного бізнесу.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, позивач посилається лише формальні обставини та ставить під сумнів повноваження Управління ДАБК ОМР при здійсненні позапланового заходу.
Так, в своїй апеляційній скарзі ТОВ "Темп-Плюс+" вказує на вимоги положення ст.3 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», зокрема ставить під сумнів повноваження інспектора Управління ДАБК ОМР на проведення перевірки, а в. о. керівника Управління - на прийняття оскаржуваної постанови.
Проте, вказаним Законом врегульовані повноваження керівників на прийнятті рішень про притягнення суб'єктів містобудування до відповідальності, а не посадових осіб щодо приписів.
Відповідно до Положення про Управління ДАБК ОМР, затвердженого рішенням Одеської міської ради, структуру Управління складають начальник, заступники та структурні підрозділи. Начальника Управління затверджує положення про структурні підрозділи Управління відповідно до затвердженого штатного розкладу, а також посадові інструкції працівників Управління.
Відповідно до п.2.4 Посадової інструкції заступника начальника управління начальника інспекційного відділу № 1 Управління Якименка Р.К., затвердженої начальником Управління 31 травня 2016 року, до завдань та обов'язків заступника начальника управління начальника інспекційного відділу № 1 відноситься розгляд відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності із прийняттям відповідних рішень.
Відтак, оскаржувані припис та постанова прийняті уповноваженим суб'єктом та у передбачений законодавством спосіб.
Апеляційний суд також відхиляє доводи позивача, що Управлінням ДАБК ОМР недотримано вимоги КУпАП, оскільки у спірних правовідносинах ТОВ "Темп-Плюс+" притягнуться до адміністративної відповідальності у відповідності до спеціального Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», а не відповідно до КУпАП, що не є тотожним.
Щодо посилань Товариства з приводу строків накладення адміністративного стягнення, то колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, відповідно до ч. 11 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» штраф може бути накладено на суб'єктів містобудування протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніш як через три роки з дня його вчинення.
Як вже було зазначено вище, ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2017 року скасовано реєстрацію декларації ТОВ "Темп-Плюс+" про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстровану в Інспекції ДАБК в Одеській області за № ОД42142600351 від 11 вересня 2011 року.
Отже, колегія суддів вважає, що строк «вчинення правопорушення» необхідно обчислювати з липня 2017 року, тобто після набрання законної сили судового рішення апеляційної інстанції, а тому притягнення позивача до відповідальності відбулося з додержання строків визначних ч. 11 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Таким чином, Управлінням ДАБК ОМР обґрунтовано притягнуто до відповідальності ТОВ "Темп-Плюс+" за порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, що виразилось в експлуатації об'єкта, реєстрація декларації про введення в експлуатацію якого скасована в судовому порядку, а відтак спірний припис та постанова від 25 травня 2018 року № 021/18/298-вих винесені відповідачем правомірно.
За таких обставин, висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог ТОВ "Темп-Плюс+", є правильним.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена постанова без змін.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс+" - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп-Плюс+" до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправними та скасування припису, постанови - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду на протязі тридцяти днів.
Повний текст постанови суду складено 1 лютого 2019 року.
Головуючий суддя
Димерлій О.О.
Судді
Кравченко К.В. Єщенко О.В.