Справа № 522/17328/18
Провадження № 2/522/815/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАІНИ
14 березня 2019 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси, у складі :
головуючого - судді Науменко А.В.
за участю секретаря - Полегеньком В.С.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до КП ЖКС «Порто-франківський», третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправною дію та скасування довідок,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА _1 звернувся до суду з позовом до КП ЖКС «Порто-франківський», третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправними дії відповідача на видачу ОСОБА_2 довідок від 17.09.2017 року та скасування довідки від 17.09.2017 року за підписом керівника ділянки № 4 ЖК «Порто-Франківський» ОСОБА_3 про сумісне проживання ОСОБА_2 з ОСОБА_1 та ОСОБА_4 та ведення спільного господарства.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_5 позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представника відповідача ОСОБА_6 та третьої особи ОСОБА_7 у судове засідання з`явилися, проти задоволення позову заперечували.
Заслухавши, пояснення, сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява ОСОБА_1 задоволенню не підлягає з наступних підстав.
17 вересня 2019 року начальником дільниці №4 КП ЖКС «Порто-Франківський» ОСОБА_8. було видано довідку, зареєстровану за вих..№167, в якій зазначено, що ОСОБА_2 проживала без реєстрації з 2010 року за адресою: АДРЕСА_2 спільно із ОСОБА_1 та ОСОБА_4 і вела з ними спільне господарство.
Позивач просить визнати незаконними дії відповідача по видачі цієї довідки та скасувати її у зв`язку з тим, що у керівника ОСОБА_8 КП ЖКС «Порто-франківський» не має повноважень на її оформлення та видачу, а на підпис на цій довідці є підробленим, а ОСОБА_2 придбала цю довідку.
17 вересня 2019 року начальником дільниці №4 КП ЖКС «Порто-Франківський» ОСОБА_8. було посвідчено підписи ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 на довідці, в якій мешканцями будинку зазначено, що ОСОБА_2 постійно проживала без реєстрації з 2010 року за адресою: АДРЕСА_2 , спільно з ОСОБА_1 та ОСОБА_4 ..
Позивач вказує, що цю довідку оформлене та видане ОСОБА_2 також незаконно, тому як у керівника ОСОБА_8. не має повноважень на її підписання.
Суд критично ставиться до тверджень позивача про те, що КП ЖКС «Порто-Франківський» заборонено видавати таку довідку про сумісне проживання на підставі Постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року №13-1, оскільки ані в позовній заяві позивача, ані в поясненнях представника позивача під час судового засідання, не було зазначено конкретного пункту Постанови, яким би було заборонено видача таких довідок. Не було встановлено такої заборони і судом.
Також суд вказує, що у п.3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом міністерства юстиції України №296/5 від 22.02.2012 року, в редакції, чинній на момент видачі оскаржуваної довідки, було встановлено, що у разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем.
Вказаним пунктом порядку, на який послався представник позивача була встановлена можливість житлово-експлуатаційних організацій видавати довідки про постійне проживання спадкоємця із спадкодавцем, що спростовує довід позивача про заборону видавати такі довідки. При цьому, факт наявності у паспорті ОСОБА_2 відмітки про реєстрацію у іншому місці проживання, виключає можливість видачі такої довідки житлово-експлуатаційною організацією, проте зобов`язує ОСОБА_2 доводити факт постійного проживання із спадкодавцем в судовому порядку. Однак, сторони не спростовували, що такі довідки дійсно оформлювалися та видавалися експлуатаційними организацями.
Пунктом 4.4. Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом міністерства юстиції України №296/5 від 22.02.2012 року, в діючій редакції, встановлено, що факт проживання спадкоємців однією сім`єю зі спадкодавцем підтверджується рішенням суду, яке набрало законної сили.
Згідно п. 2 Постанови Пленуму ВСУ №7 від 30.05.2008р. «Про судову практику у справах про спадкування», якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
У зв`язку з цим оспорювані позивачем довідки жодним чином не порушують права та обов`язки ОСОБА_1 , оскільки вони не є документами, які породжують у ОСОБА_2 право на спадкування, чи будь які-інші права, тобто вони не є правовстановлюючими і не підлягають.
Суд також звертає увагу що 17 вересня 2019 року начальником дільниці №4 КП ЖКС «Порто-Франківський» ОСОБА_8 . було посвідчено підписи мешканців будинку ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 на довідці. Проаналізувавши вказаний документ вбачається, що вона видана не відповідачем КП ЖКС «Порто-Франківський», а фізичними особами на підтвердження певних обставин, на які вони послалися. В свою чергу начальник дільниці №4 КП ЖКС «Порто-Франківський» посвідчив довідку, що прямо зазначено.
Згідно до вимог ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У зв`язку з цим позивачем заявлені позовні вимоги, в частині вказаної довідки, до неналежного відповідача, оскільки КП ЖКС «Порто-Франківський» таку довідку не видавав.
Клопотання про заміну неналежного відповідача або про залучення співвідповідача позивачем не заявлялось. Самостійно замінити неналежного відповідача або залучити до участі у справі співвідповідача у суду немає процесуальних повноважень.
З огляду на положення ст.51 ЦПК України, суд розглядає заявлені позовні вимоги про визнання незаконними дій по видачі довідок та про скасування довідок саме до відповідача КП ЖКС «Порто-Франківський».
З урахуванням того, що КП ЖКС «Порто-Франківський» не видавав довідку від 17.09.2017 року, яка підписана вісьмома фізичними особами, то позовні вимоги в частині цієї довідки задоволенню не підлягають.
Пленум Верховного Суду України у п.8 постанови від 12 червня 2009р. №2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» роз`яснив, що пред`явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті провадження у справі чи залишення заяви без руху, оскільки заміна неналежного відповідача здійснюється в порядку, визначеному статтею 33 ЦПК України. Після заміни неналежного відповідача або залучення співвідповідача справа розглядається спочатку в разі її відкладення або за клопотанням нового відповідача чи залученого співвідповідача та за його результатами суд відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача.
В статті 1 Закону України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012р. No 5203-1У дано чітке визначення термінам: адміністративна послуга, суб`єкт звернення, суб`єкт надання адміністративної послуги.
Так, адміністративна послуга це - результат здійснення владних повноважень суб`єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов`язків такої особи відповідно до закону; суб`єкт звернення - фізична особа, юридична особа, яка звертається за отриманням адміністративних послуг; суб`єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб`єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.
Згідно ст.9 Закону, адміністративні послуги надаються суб`єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.
Згідно ст.12 Закону, Центр надання адміністративних послуг - це постійно діючий робочий орган або структурний підрозділ місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування, що зазначений у частині другій цієї статті, в якому надаються адміністративні послуги через адміністратора шляхом його взаємодії з суб`єктами надання адміністративних послуг.
З метою забезпечення належної доступності адміністративних послуг можуть утворюватися територіальні підрозділи центру надання адміністративних послуг та віддалені місця для роботи адміністраторів такого центру.
Визначення житлово -експлуатаційної організації як суб`єкта надання адміністративної послуги та покладення на нього (керівника) певних повноважень в Законі не передбачено.
Крім того, 3 грудня 2016 року довідка за Ф. No 3 (про склад сім`ї) втратила чинність (постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 No 861 внесено зміни до постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 No 470 та виключено форму No3 з переліку документів).
Витребування подання довідки за формою No3 чи надання послуг з видачі довідки за формою No3 не передбачено законодавством.
Для отримання довідки про реєстрацію місця проживання особи (постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року No 207 затверджено форму видачі довідки про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання особи), громадянам необхідно звертатись до Центру надання адміністративних послуг.
Інформація про місце реєстрації громадян, на підставі якої оформлюються субсидії, пільги та інше, буде надаватись без залучення громадян шляхом обміну інформацією між державними органами.
Рішенням Одеської міської ради No 4187-У1 від 17.12.2013р. (зі змінами), у відповідності до вимог чинного законодавства України, з метою впорядкування і покращення якості надання адміністративних послуг було створено Центр надання адміністративних послуг Одеської міської ради як постійно діючий робочий орган в управлінні надання адміністративних послуг Одеської міської ради та затверджено Положення.
Рішенням Одеської міської ради No1935-VII від 26.04.2017р., затверджено перелік інших адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг Одеської міської ради, а саме:
1.оформлення та видача довідки про реєстрацію місця проживання фізичних осіб на території м. Одеси;
2.скасування реєстрації місця проживання особи; скасування зняття з реєстрації місця проживання особи;
3.проставлення/переставлення штампу реєстрації місця проживання особи;
4.проставлення/переставлення штампу зняття з реєстрації місця проживання особи;
5.внесення змін у реєстр територіальної громади та Єдиний державний демографічний реєстр.
Абзац 2 ст. 64 Житлового кодексу України передбачає, що до членів сім`ї наймача належать дружина наймача, їхні діти і батьки. Членами сім`ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом із наймачем і ведуть із ним спільне господарство.
Конституційний Суд України у п. 6 Рішення «Про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї» від 03.06.1999 р. № 5-рп/99 (далі - Рішення КСУ) розрізняє членів сімей взагалі (відносить до них чоловіка або дружину, прямих родичів по низхідній і висхідній лініях - дітей і батьків) та членів сімей, які перебувають на утриманні або проживають із суб`єктами права (інші особи, що постійно мешкають з ними та ведуть спільне господарство, зокрема, не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки тощо). Обов`язковою умовою визнання їх членами сім`ї крім факту спільного проживання є ведення із суб`єктом спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Згідно Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» у ст. 3 визначенні терміни:
свобода пересування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, вільно та безперешкодно за своїм бажанням переміщатися по території України у будь-якому напрямку, у будь-який спосіб, у будь-який час, за винятком обмежень, які встановлюються законом;
вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати;
місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;
особа - фізична особа;
орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради;
довідка про реєстрацію місця проживання - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи;
документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист;
документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - довідка про звернення за захистом в Україні;
Згідно ст. 6 даного Закону, громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов`язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
Згідно до вимог ч.3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 76 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частинами 1, 5 та 6 ст.81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях
Суд критично оцінює доводи позивача про те, що довідка від 17.09.2017 року була придбана ОСОБА_2 та про те, що ОСОБА_3 не був присутнім при вчиненні фізичними особами підпису на оскаржуваній довідці, оскільки жодного належного та допустимого доказу даних фактів позивачем не було надано суду. При цьому, відповідач такі твердження позивача не визнав та заперечував проти них.
З урахуванням того, що заявлені позивачем позовні вимоги є недоведеними та необґрунтованими, оскаржені довідки не є право встановлювальними документами та не порушують будь-яких прав і обов`язків позивача, відповідач не є особою, що надає адміністративні послуги та дії якого підлягають оскарженню, а а довідка, підписана фізичними особами, не видавалась відповідачем, суд приходить до висновку про необхідність відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76,77, 141, 259, 263, 264, 265, 268,272,273 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до КП ЖКС «Порто-франківський», третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправною дію та скасування довідок - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, згідно ч.1 ст. 354 ЦПК України.
Повний текст рішення виготовлений 22 березня 2019 року.
Суддя А.В.Науменко
14.03.19