Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2019 р. Справа№200/1164/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області в якій просить:
визнати протиправною та скасувати відмову Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області від 10.01.2019 року у видачі ОСОБА_1 посвідчення члена сім`ї загиблого;
зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 про надання статусу особи, на яу поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та прийняти відповідне рішення згідно Порядку надання соціального статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради надати ОСОБА_1 посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до Управління праці та соціального захисту населення із заявою про встановлення статусу члена сім`ї померлого ветерана війни та видати посвідчення члена сім`ї померлого ветерана війни, оскільки є дружиною померлого ОСОБА_2 , який за життя був інвалідом війни (посвідчення серії НОМЕР_1 ). Вважає відмову відповідача протиправною та такою, що порушує її законні права щодо встановлення статусу члена сім`ї померлого ветерана та видачу документа на пільгу.
Ухвалою суду від 26.02.2019 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити певні дії і відкрити провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено засідання по справі на 20.03.2019 року.
25.03.20189 року відповідач через канцелярію суду надав відзив, згідно змісту якого зазначив, що захворювання, що призвело до смерті чоловіка позивача, пов`язане з виконанням службових обов`язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не дає законних підстав для встановлення статусу особи, на яку поширюється чинність п. 1ст. 10 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту. На підставі зазначеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
До судового засідання сторони не з`явилися, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.
Враховуючи неявку сторін, суд на підставі частини дев`ятої статті 205 КАС України здійснює розгляд цієї справи у письмовому провадженні.
Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до частини п`ятої статті 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 є особою, якому встановлено 2 групу інвалідності, у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією довідки до акту огляду МСЕК № 368014 (а.с. 18).
Вказаний факт підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 03.05.2012 року, яким надано право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
З витягу з протоколу засідання військово-лікарняної комісії Північного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців (протокол № 533 від 27.12.2018 року), вбачається, що захворювання ОСОБА_2 пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується Свідоцтвом про смерть від 19.11.2018 року Серії НОМЕР_2 .
ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується Свідоцтвом про укладення шлюбу Серії НОМЕР_3 та не оспорюється відповідачем.
Листом від 10.01.2019 року № 01-04/009 Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради повідомило, що позивачу відмовлено у встановленні зазначеного статусу на підставі вимог абз. 1 п. 1 ст. 10 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту.
Не погодившись із фактичною відмовою у встановленні, як дружині померлого ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС, статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни позивач звернулась до суду із даним позовом.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
В преамбулі до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ (далі - Закон № 3551-ХІІ) зазначено, що цей Закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Поширення чинності Закону № 3551-XII на членів сім`ї загиблої особи є похідним від приналежності такої особи до ветеранів війни.
Відповідно до ст. 4 Закону № 3551-XII ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону № 3551-XII до інвалідів війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків) чи пов`язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з`єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю в бойових діях у мирний час.
Пунктом 1,9 ч. 2 ст. 7 Закону № 3551-XII передбачено, що до інвалідів війни належать також інваліди з числа, зокрема, військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
З огляду на зазначені правові норми обов`язковими умовами, за якими особу можна віднести до інвалідів війни, є наявність інвалідності, доказів залучення такої особи до військовослужбовців або до складу формувань Цивільної оборони та отримання інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно довідки Красноармійського військового комісаріату від 02.04.2003 року № 4/59, ОСОБА_2 з 12.05.1986 року по 12.06.1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії в 30-ти километровій зоні Чорнобильської АЕС.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_2 був військовослужбовцем, який з 12.05.1986 року по 12.06.1986 року виконував обов`язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується вищевказаними документами.
Пункт 2 статті 10 Закону № 3551-XII визначає, що його чинність поширюється на сім`ї військовослужбовців, які призивались на збори військовозобов`язаних Міністерства оборони, прирівняних до них осіб, зазначених в статтях 6 і 7 цього Закону, тобто на дружин (чоловіків) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, а також дружин (чоловіків) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге. На дружин (чоловіків) померлих інвалідів війни, учасників бойових дій, партизанів, підпільників і учасників війни, нагороджених орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу, визнаних за життя інвалідами, чинність цієї статті поширюється незалежно від часу смерті інваліда.
Відповідно до пункту 4 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551-XII (стаття 10 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом Посвідчення члена сім`ї загиблого.
Абзацом 2 пункту 7 цього Положення передбачено, що, зокрема, Посвідчення члена сім`ї загиблого видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
Враховуючи викладене, а також те, що позивач ( ОСОБА_1 ) перебувала в зареєстрованому шлюбі з померлим ОСОБА_2 , який відповідно до посвідчення віднесений до осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, суд дійшов висновку, що позивач у відповідності до вимог статті 10 Закону № 3551-XII має право на встановлення статусу та отримання посвідчення члена сім`ї загиблого інваліда війни, а тому відповідач неправомірно відмовив у задоволенні її заяви про видачу такого посвідчення.
Ціє ж позиції дотримується Вищий адміністративний суд України у рішенні по справі № К/800/35284/14 від 08 лютого 2017 року, Донецький апеляційний адміністративний суд по справі № 812/172/18.
При цьому, суд вважає необґрунтованим висновок Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради, викладений у листі від 10.01.2019 року № 01-04/009 щодо відсутності у позивача такого права, оскільки матеріалами справи підтверджується зворотнє.
Відповідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи вищенаведені висновки суд вважає за належне: визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради, щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни; зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням висновків, викладених в судовому рішенні; зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради надати ОСОБА_1 статус та видати посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
У відповідності до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно вищевказаних висновків суд вважає, що відповідачем не було доведено правомірності позиції, викладеної в Листі від 10.01.2019 року № 01-04/009, а тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
При цьому суд вважає, що Лист відповідача від 10.01.2019 року № 01-04/009 (на відміну від Рішення суб`єкта владних повноважень) не є актом індивідуальної дії та не потребує скасування, в той же час обраний судом спосіб захисту прав позивача є належним та достатнім.
Частиною 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області (85300, Донецька обл., м. Покровськ, вул. Поштова, буд. 22, ЄДРПОУ 25953161) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради, щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням висновків, викладених в судовому рішенні.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради надати ОСОБА_1 статус та видати посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради (код ЄДРПОУ 25953617; 84333, Донецька обл., м. Покровськ, вул. Героїв Небесної сотні, буд. 23 на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 (вісімдесят) коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Стойка В.В.