ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001351
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Карпи А.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представник відповідача Динько С.С.,
розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі Позивач) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, з вимогами:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» протиправними
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати періоди праці ОСОБА_2 , а саме: з 02.02.2004 року по 31.03.2014 року у шахті «Холодна балка» ДП «Макіїввугілля» до підземного (пільгового) стажу за Списком №1 відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці»; період праці з 01.04.2014 р. по 10.06.2015 р. на шахті «Холодна балка» ДП «Макіїввугілля» до загального, підземного (пільгового) стажу за Списком №1 відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» до страхового стажу та зарахувати заробіток за цей час; період з 01.01.2018 р. по 01.10.2018 року на шахті «Степова» ДП «Львіввугілля» зарахувати до страхового стажу та зарахувати заробіток за цей час та з врахуванням цих періодів провести перерахунок пенсії останнього у відповідності до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 25.02.2019 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 25.02.2019 р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», де просив зарахувати періоди його роботи з 02.02.2004 р. по 31.03.2013 р. на шахті «Холодна Балка» ДП «Макіїввугілля» до підземного стажу за Списком №1 відповідно до ст..8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», період праці з 01.04.2014 р. по 10.06.2015 р. на шахті «Холодна Балка» ДП «Макіїввугілля» до пільгового (підземного) стажу за Списком №1 відповідно до ст..8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та до страхового стажу, та період роботи з 01.01.2018 р. по 01.10.2018 р. на шахті «Степова» ДП «Львіввугілля» до страхового стажу за Списком №1 відповідно до ст..8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Проте, відповідач 07.03.2019 р., відмовив Позивачу у проведені перерахунку пенсії у відповідності до ст..8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки періоди роботи Позивача, які він просив зарахувати до пільгового (підземного) стажу та страхового стажу за Списком №1 відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», не зараховані йому до таких, у вз`язку із відсутінстю відомостей про проведення атестації) робочих місць на шахті «Холодна Балка» ДП «Макіїввугілля» у період з 02.02.2004 р. по 31.03.2014 р., а також у зв`язку із відсутністю інформації про сплату ЄСВ та заробітної плати у період з 01.04.2014 р. по 10.06.2015 р. на шахті «Холодна Балка» ДП «Макіїввугілля» та сплати ЄСВ за період роботи позивача з 01.01.2018 р. по 01.10.2018 р. на шахті “Степова” ДП “Львіввугілля, а тому загальний страховий стаж Позивача становить 18 р. 11 місяців 28 днів, з яких: 5р. 1м. 17 дн. – стаж роботи з повним робочим днем під землею, що не дає йому право на призначення пенсії відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, оскільки згідно записів його трудової книжки вбачається, що останній: 02.02.2004 р. був прийнятий на посаду підземного гірничого майстра на шахту «Холодна Балка» ДП «Макіїввугілля» з повним робочим днем в шахті.
03.02.2005 р. позивач був переведений підземним гірничим робітником очисного вибою 5 розряду з повним робочим днем під землею в шахті де працював до 10.06.2015 р. та звільнений по ст. 38 КЗпП України по власному бажанню.
Тобто, у трудовій книжці позивача наявні усі записи про його роботу у вищевказаний період.
Окрім цього, згідно відомостей що містяться у довідці Держреєстру ПФУ «Індивідуальні відомості про страхову особу» форми ОК-5 по рахунку Позивача, у період часу з 02.02.2004 р. по 31.03.2014 р. на шахті «Холодна Балка» трудовий стаж Позивачу у спірний період обліковується, як спеціальний стаж за кодом ЗПЗ014А4 та ЗПЗ014А2 (Тобто, на підставі ст.14 ЗУ Про пенсійне забезпечення»)
Дане свідчить, що у спірний період на шахті періодично проводилась атестація робочих місць в підтвердження чого надав довідку №287 від 28.12.2018 р. про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії при відсутності трудової книжки або відповідних записів, згідно якої вбачається, що з 02.02.2004р. по 10.06.2015 р. він працював на шахті «Холодна Балка» ДП «Макіїввугілля» і виконувана ним робота відноситься до Списку №1, а також, що на даному підприємстві проводилась атестація робочих місць, а саме 31.07.1995 р. наказ №424; наказ №290 від 28.04.2000р., наказ №171 від 22.04.2005 р., наказ №202 від 26.04.2010 р., наказ №732 від 01.11.2013 р., наказ №168 від 24.04.2015 р.. Однак, вищевказана довідка видана на непідконтрольній Україні території у зв`язку із чим не була врахована відповідачем.
Позивач стверджує, що йому безпідставно не зараховані періоди його роботи з 01.04.2014 р. по 10.06.2015 р. на шахті «Холодна балка» ДП «Макіїввугілля» ні до страхового ні до пільгового стажу, через відустність інформації у системі персоніфікованого обліку про сплату ЄСВ у період з 01.04.2015 р. по 30.09.2014 р. та з 01.10.2014 р. по 10.06.2015 р. про виплату заробітної плати та ЄСВ. Вказує, що у спірний період він працював, і з його заробітної плати проводились відрахування у тому числі на сплату ЄСВ. Вказує, що сам факт наявності заборгованості по сплаті ЄСВ не може позбавляти його права на зарахування йому періоду його роботи до загального, страхового та пільгового (підземного) стажу, так як обов`язок по його сплаті покладається на роботодавця. Також в підтвердження факту виплати йому заробітної плати з 01.10.2014 р. по 10.06.2015 р. надав довідки за підписом та із штемпелем незаконних збройних формувань.
Посилаючись на практику Європейського суду, щодо можливості врахування документів які видані на підконтрольній території просив позивача зарахувати вищевказаний періоди до загального, страхового та пільгового стажу.
Окрім цього, вказує на неправомірність дій відповідача, щодо незарахування йому до страхового стажу періоду його роботи з 01.01.2018 р. по 01.10.2018 р. на шахті “Степова” ДП “Львіввугілля, аналогічно посилаючись на те, що обов`язок по сплаті ЄСВ Законом покладено на роботодавця, і у зв`язку із чим він не може зазнавати негативних, для себе, наслідків такої несплати.
Відповідач позов не визнає, представником відповідача подано відзив на позовну заяву в якому просить суд відмовити у задоволені позову в повному обсязі. Заперечення відповідача зводяться до того, що у зв`язку із відсутністю наказів про результати проведення атестацій робочих місць на шахті «Холодна балка» ДП «Макіїввугілля» у період з 2002 р. по 2014 р., а також відсутністю уточнювальних довідок про пільговий характер роботи позивача.
Щодо періоду роботи позивача з 01.04.2014 р. по 30.09.2014 р. вказують, що у даний період роботи позивача зарахований йому лише до загального стажу, у зв`язку із відсутністю відомостей про сплату роботодавцем ЄСВ, а період з 01.10.2014 р. по 10.06.2015 р. не зараховано йому ні до загального ні до спеціального стажу через відсутність відомостей про нараховані суми заробітної плати. Відповідач зазначає, що подані позивачем довідки за підписами та печатками виданими на непідконтрольній Україні території є недійсними і не породжують жодних правових наслідків а тому не враховувались при розгляді звернення про перерахунок пенсії. Аналогічно, щодо періоду роботи позивача з 01.01.2018 р. по 01.10.2018 р. вказують на відсутність інформації в системі персоніфікованого обліку даних про сплату ЄСВ у даний період. Також, вказують що позивач звернувся до них із заявою про перерахунок пенсії невстановленого зразка, а тому вказують що фактично рішення про перерахунок його пенсії не приймалось і відмова від 07.03.2019 р. носить інформативний характер.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд даючи правову оцінку правовідносинам які виникли між сторонами вирішив наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ПФУ у Львівській області, як інвалід ІІІ групи з 02.11.2018 р.
02.01.2019 р. позивач звернувся до Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №5 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою, щодо періодів, які зараховані йому до пільгового та страхового стажу з урахуванням документів пенсійної справи. Згідно відповіді відповідача вбачається, що період його роботи з 02.02.2004 року по 31.03.2014 року у шахті «Холодна балка» ДП «Макіїввугілля» зараховано відповідачем лише до страхового стажу згідно даних персоніфікованого обліку, оскільки відсутні довідки про пільговий характер роботи; Згідно довідки форми ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» період роботи з 01.04.2014 року по 10.06.2015 року на шахті «Холодна балка» ДП «Макіїввугілля» не зараховано йому до страхового стажу, оскільки за період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року відсутнясплата страхових внесків, а за період з 01.10.2014 року по 10.06.2015 року - відсутні дані про нараховані суми заробітної плати.
Період роботи з 01.01.2018 року по 01.10.2018 року на «Шахті «Степова» ДП «Львіввугілля» не зараховано відповідачем до страхового стажу, оскільки відповідно до довідки форми ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» відсутні дані про сплату страхових внесків за вказаний період.
25.02.2019 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», де просив зарахувати періоди роботи з 02.02.2004 р. по 31.03.2013 р. на шахті «Холодна Балка» ДП «Макіїввугілля» до підземного стажу за Списком АДРЕСА_1 1 відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», період праці з 01.04.2014 р. по 10.06.2015 р. на шахті «Холодна Балка» ДП «Макіїввугілля» до пільгового (підземного) стажу за Списком №1 відповідно до ст..8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та до страхового стажу, та період роботи з 01.01.2018 р. по 01.10.2018 р. на шахті «Степова» ДП «Львіввугілля» до страхового стажу за Списком №1 відповідно до ст..8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Однак, 07.03.2019 р відділом з питань призначення та перерахунків пенсій №5 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ у Львівській області, відмовлено позивачу у проведені перерахунку пенсії у відповідності до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
В обґрунтування своєї відмови, відповідач аналогічно зіслався на обставини викладені у листі № 8/2/4-20/07.05-06 від 16.01.2019 р., та повідомив позивачу що, оскільки загальний страховий стаж позивача становить 18 р. 11 місяців 28 днів, з яких: 5р. 1м. 17 дн. – стаж роботи з повним робочим днем під землею він не має права на перерахунок пенсії відповідно до .ст.1,8 ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці”
Даючи правову оцінку даним правовідносинам суд виходить із наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно ст. 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та пункту 1 “Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній” затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до записів трудової книжки (що стосуються спірних періодів записи 10-14) виданої на ім`я ОСОБА_2 вбачається, що останній: 02.02.2004 р. був прийнятий на посаду підземного гірничого майстра на шахту «Холодна Балка» ДП «Макіїввугілля» з повним робочим днем в шахті.
03.02.2005 р. позивач був переведений підземним гірничим робітником очисного вибою 5 розряду з повним робочим днем під землею в шахті, де працював аж до 10.06.2015 р. і був звільнений по ст..38 КЗпП України по власному бажанню.
Відповідно до п. 16 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Згідно ст. 48 КЗпП України, ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність.
Виходячи зі змісту норм ст. 48 КЗпП України, а також п.п. 5, 18 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 16.11.1973 р. № 529 "Про трудові книжки робітників і службовців", п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 р. № 301 "Про трудові книжки працівників", заповнення та ведення трудової книжки проводиться власником або уповноваженим ним органом, а відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.
Згідно з п.1 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою КМ України від 12.08.1993 року № 637 (далі -Порядок 637) - основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі її відсутності приймаються інші документи, які містять відомості про період роботи.
У відповідності до абзацу 7 пункту 20 Порядку № 637 у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Як вбачається із наявних у матеріалах справи індивідуальних відомостей про застраховану особу, форми ОК-5, за період роботи позивача з 02.02.2004 р. по 31.03.2014 р. в графі код підстави для обліку спецстажу проставлені відмітки ЗПЗ014А2.
При цьому відповідно до Довідника кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (Додаток 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (пункт 1 розділу I, пункт 13 розділу IV) затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 35, у редакції від 11 квітня 2016 року № 441, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 травня 2016 року за № 682/28812) код ЗПЗ014А2 стосується працівників провідних професій: робітників очисного вибою, прохідників, вибійників на відбійних молотках, машиністів гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників, - за Списком №1 робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».
Отже, період роботи позивача з 02.02.2004 року по 31.03.2014 року підземним гірником очисного забою 5-го розряду з повним робочим днем під землею на ВП «Холодна Балка” ДП “Макіхввугілля”» підтверджено записами в трудовій книжці на його ім`я, яка є основним документом, та даними наявними у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
А отже, вищевказаний період слід зарахувати позивачу до пільгового (підземного) стажу за Списком №1, який дає йому право на пенсію у відповідності до ст.ст.1, 8 ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці.
Що стосується не зарахованих відповідачем періодів роботи позивача з 01.04.2014 р. по 10.06.2015 р. на шахті “Холодна Балка” ДП “Макіїввугілля” до загального, страхового стажу та пільгового стажу.
Як вбачається із індивідуальних відомостей про застраховану особу — ОСОБА_2 , у спірний період часу, а саме з 01.04.2014 р. по 30.09.2014 р. наявні відомості про виплату йому заробітної плати, однак відсутіні відмітки про сплату роботодавцем ЄСВ.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058) страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування
Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Абзацом першим частини першої статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків із сум, виражених в іноземній валюті, здійснюється шляхом перерахування зазначених сум у національну валюту України за курсом валют, установленим Національним банком України на день обчислення страхових внесків.
Частиною 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфіковано обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За умовами частини 4 статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків передбачених цим Законом.
Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Механізм обов`язкового пенсійного страхування передбачає відповідні державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх пенсійних справ.
Статтею 113 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство - страхувальних, в якому працює позивач, так як саме воно нараховує страхові внески із заробітної плати застрахованої особи.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Сама по собі наявність заборгованості у платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не може обмежувати прав позивача (як працівника), а отже не може впливати на визначення його страхового стажу з урахуванням того, що з його заробітної плати страхові внески таким платником були фактично утримані.
Позивач не повинен нести негативних наслідків і бути позбавленим гарантованих пенсійних виплат через наявність заборгованості у платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Інших підстав для не зарахування до пільгового стажу роботи позивача періоду з 01.04.2014 р. по 30.09.2014 р. на шахті “Холодна Балка” ДП “Макіїввугілля”відповідач не зазначає у своєму рішенні. А тому даний період слід зарахувати др страхового стажу позивача, а також з врахуванням індивідуальних відомостей про застраховану особу в частині обліку спец.стажу, врахувати жданий пеірод до пільгового (підземного) стажу за Списком № АДРЕСА_2 , який дає право на пенсію відповідно до норм ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці”
Що стосується періоду праці позивача з 01.10.2014 р. по 10.06.2015 р. то суд приходить до висновку, що даний період не може бути зарахований йому ні до загального, страхового та до пільгового стажу, з врахуванням того, що у даний період відсутні відомості про виплату позивачу заробітної плати у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Суд відхиляє доводи позивача та його представника, щодо врахування наданих довідок про нарахування заробітної плати виданих на непідконтрольній території України, так як такі не підтверджуються відповідними відомостями в інформації про застраховану особу.
Що стосується зарахування періоду роботи позивача з 01.01.2018р. по 01.10.2018 р. на шахті “Степова” ДП “Львіввугілля” на посаді підземного гірника очисного забою 5-го розряду із повним робочим днем на підземних роботах, до страхового стажу, то суд з врахуванням вищевикладених положень Закону, аналогічно приходить до висновку, що даний період повинен бути зарахований позивачу до страхового стажу, так як невиплата чи не вчасна сплата ЄСВ роботодавцем не може впливати на право позивача на соціальний захист. Що більше, суд враховує надані позивачем довідки шахти “Степова” ДП “Львіввугілля” з яких вбачається що у спірний період шахта здійснювала сплату ЄСВ за позивача.
З врахуванням того, що даний період зараховується позивачу до страхового стажу, а тому вказаний період, суд також зараховує до пільгового (підземного) стажу позивача, так як виконувана ним робота передбачена Списком №1, а згідно відомостей Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, у вищевказаний період на підприємстві також проводилась атестація робочих місць, та наявні відмітки обліку трудової діяльності по спеціального стажу за кодом ЗПЗ014А2.
Що стосується доводів відповідача, викладених у запереченні на позов про те, що довідки, видані на тимчасово окупованій території не можуть бути взяті до уваги, суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтованого виходили з того, що до вказаних правовідносин застосуванню підлягають так звані "намібійські винятки" Міжнародного суду ООН: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
У 1971 році Міжнародний суд Організації Об`єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). "Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Беручи до уваги усе вищенаведене, а також враховуючи те, що станом на момент звернення із заявою про перерахунок пенсії, у позивача був наявний достатній пільговий (підземний) стаж, який дає право позивачу на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці”
А тому відмова відповідача у проведені перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.ст.1,8 ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці” є протиправною.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій задоволити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії, відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» протиправними.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 25.02.2019 року відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» зарахувати періоди його праці:
з 02.02.2004 року по 31.03.2014 року у шахті «Холодна балка» ДП « Макіїввугілля» до підземного (пільгового) стажу за списком №1;
з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року у шахті «Холодна балка» ДП « Макіїввугілля» до підземного (пільгового) стажу за списком №1;
з 01.01.2018 року по 01.10.2018 року у шахті «Степова» ДП «Львіввугілля» до підземного (пільгового) стажу за списком №1.
У задоволенні позовних вимог в частинні зарахування стажу за період з 01.10.2014р. по 10.06.2015р. на шахті «Холодна балка» ДП « Макіїввугілля» до підземного (пільгового) стажу за списком №1 відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у сумі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 40 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Сподарик Н.І.
Повний текст рішення складено та підписано 14 червня 2019 року.