Справа № 318/2314/17 Номер провадження №2/318/13/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" березня 2019 р. м.Кам`янка-Дніпровська
Кам`янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Комишньої Н.І.
секретаря судового засідання Борисенко П.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення донарахування за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу),
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення донарахування за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу). Позовні вимоги мотивувовано тим, що за наслідками направлення Операторами ГРМ заяви-приєднання до договору розподілу природного газу,з боку ОСОБА_1 Заяву-приєднання до договору розподілу природного газу на адресу оператора ГРМ не було повернуто, та 07.09.2015 р. Споживач здійснила оплату на суму 107.85 грн.; 06.10.2015 р. - 129,42 грн.; 04.11.2015 р. - 129,60 грн. за спожитий природний газ на підставі наданих йому з боку його постачальника - ТОВ «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» відповідних розрахунків за отриманні послуги з газопостачання. 13.03.2017р, ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» в порядку надання послуг з розподілу природного газу Споживачеві, на об`єкті останнього за адресою АДРЕСА_1 було здійснено контрольний огляд комерційного вузла обліку газу на базі лічильника газу Типу G-4 «Самгаз»,заводський номер 4671956. За наспідками огляду було виявлено порушення, а саме відсутня антимагнітна пломба, яке у відповідності до п. 1 гл 2 розд ХІ Кодексу ГРМ кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). В контексті вимог законодавства за фактом виявлення ознак пошкодження пломби на рахунковому механізмі та відповідно за наявності підозри у несанкціонованому втручанні в роботу ЗВТ за ініціативою та згодою сторін було вирішено про проведення експертизи лічильника газу, для чого 13.03.17р., ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» в присутності Споживача лічильник газу було демонтовано та запаковано в пакет, який було опломбовано пломбою Оператора ГРМ. За наслідками запровадження заходів з зняття лічильника ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було складено Протокол №000078 демонтажу лічильника газу направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, який було підписано учасниками. Згідно Акту, місцем проведення експертизи було визначено службове приміщення ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе 52 каб №4. 16.03 2017 року комісією ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з проведення експертизи ЗВТ та пломб, було проведено експертизу лічильника газу типу G-4О"Самгаз" заводський номер 4671956 та пломб. Споживач при проведенні експертизи не був присутнім. Незалежною експертизою було встановлено, що на лічильнику пломба «Магнет» порушена, демонтована з лічильника, що кваліфікується як несанкційоване втручання в роботу ЗВТ. За наслідками експертизи складено Акт експертизи лічильника газу №198 від 16.03.2017 року. 19.04.2017р. за наслідками висновків комісії з проведення експертизи щодо наявності факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ в Товаристві було запроваджено відповідні подальші заходи, а саме здійснено розгляд Акту про порушення №0600162634 від 13.03.17р. комісією ПАТ «ЗАПОРіЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, затвердженою наказом Товариства. За наслідками розгляду акту про порушення було прийнято рішення про його задоволення повністю. На підставі задоволеного акту про порушення, складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. За змістом акту-розрахунку відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ, за наслідками газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням всіх газових приладів і пристроїв Споживача за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виялвення порушення (але не більш ніж 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення (з 28.01.2017 р. по 12.03.2017 р.) вартість якого у підсумку становить 23 748 грн, 37 коп. В контексті зазначеного на адресу відповідача 26.04.2017 р. рекомендованим поштовим відправленням із супровідним листом було направлено окремий платіжний рахунок ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на оплату вартості недооблікованого (донарахованого) об`єму природного газу за вищевказаних обставин і який було вручено 06.05.2017р. Відповідачем необлікований (донарахований) об`єм природного газу не відшкодований Позивачу. Позивач просить суд, стягнути з відповідача вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу природного газу у розмірі 23 748 грн, 37 коп., та суму судового збору у розмірі 1600 грн. 00 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, просила суд його задовольнити в повному обсязі на тих підставах, що в ньому зазначені.
Відповідачка ОСОБА_1 у відзиві, та її представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, заперечували проти задоволення позову, просили відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою суду від 08.11.2017 року відкрито провадження у справі, призначено відкрите судове засідання в залі суду м. Кам`янка-Дніпровська на 15.11.2017 року (Т.1 а.с. 22).
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів».
Згідно з частиною третьою статті 3 Цивільного процесуального кодексу (далі - ЦПК) України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
18.11.2017 року від відповідача до суду надійшло заперечення на позовну заяву, 08.02.2018 року подано до суду відзив на позовну заяву про стягнення донарахування за несанкціонаване втручання в роботу ЗВТ з додатками, де вона позовні вимоги не визнала в повному обсязі, надавши свої обгрунтування, просила відмовити в задоволенні позову (Т.1 а.с. 33-42, а.с.51-63).
14.03.2018 року від позивача надійшла відповідь на відзив.
Суд, вислухавши представника позивача, відповідача та його представника, свідків, дослідивши матеріали справи та з`ясувавши обставини, дослідивши наявні в справі докази в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що 13 березня 2017 року працівниками ПАТ «Запоріжгаз», на об`єкті споживання за адресою: АДРЕСА_1 виявлено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, а саме відсутні антимагнітна пломба встановленого у споживача - ОСОБА_1 , про що складено акт про порушення №0600162634 від 13.3.2017 року(Т.1 а.с.16). Акт складено працівниками ПАТ «Запоріжгаз» слюсарем ОСОБА_2 посвідчення К-152, слюсарем ОСОБА_3 посвідчення К-96. В акті міститься інформація, що його складено за участю споживача ОСОБА_1 св867195 і.н. НОМЕР_1 , проте з актом вона не ознайомлена. З актом про порушення ознайомлений ОСОБА_4 , яким зауважень за фактом складання акту внесено не було.
13 березня 2017 року газовий лічильник G4 Самгаз №4371956 було демонтовано для проведення екпертизи, що відображено у протоколі №000078 від 13.03.2017 року щодо направлення ЗВТ на експертизу та акті про демонтаж ЗВТ (Т.1 а.с.18), відповідно до якого лічильник поміщено в пакет, опломбована пломбою с35186228. Згідно протоколу ЗВТ доставляється на експерттизу споживачем ОСОБА_1 , що запрошується на 11:00 16.03.2017. Протокол підписали: "споживач ОСОБА_4 , представники ПАТ "Запоріжгаз" ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ".
За результатами експертизи лічильника газу типу G-4 Самгаз, заводський номер 4671956, який знято відповідно до акту від 13 березня 2017 року №078, лічильник відповідача визнаний придатним до подальшої експлуатації, зовнішнього огляду лічильника газу задовільний (п.1), цілісність заводських пломб та повірочного тавру в нормі (п.1.1.), цілісність відлікового механізму в нормі (п.1.2.) втрата тиску в нормі (п.2.1.), герметичність герметичний (п.2.2.), механічні пошкодження або інше: відсутня пломба "Магнет" порушена (п.1.3.).исновком комісі встановлено несанкціановане втручання в роботу ЗВТ, пломба Магнет порушена, демантована з лічильника. Результати вимірювань відображені в акті експертизи лічильника газу №198 від 16 березня 2017 року. Споживач не був присутнім при проведенні експертизи. Вимірювання побутового лічильника газу відповідача на наявність несанкціанованого втручання в роботу ЗВТ не проводилися.
За фактом несанкціанованого втручання в роботу ЗВТ комісією ПАТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення у складі начальника відділу інспектування ОСОБА_20 , головного юристконсульта договірної роботи в Запорізькій області ЮД ТОВ "РГК" ОСОБА_21. начальника Кам`янсько-Дніпровського відділення ОСОБА_22, інженера з обліку природного газу ОСОБА_8 , аудитора І категорії ВЕ ОСОБА_9 , 19.04.2017 року було розглянуто Акт про порушення №0600162634 від 13.03.2017 на споживача " ОСОБА_10 ", про що складено Протокол №587 (Т.1 а.с.20-21). Протокол містить інформацію, що член комісії головний юристконсульт ОСОБА_21 під час розгяду акту зазначила "акт про порушення складений на ОСОБА_10 із зазначенням паспортних даних та ідентифікаційного коду в місці підпису "З актом про порушення ознайомлений споживач" - підписав ОСОБА_11 , У зв`язку з чим направити на додаткове обстеження (перевірку).",проголосувала проти задоволення акту про порушення. За результатом розгляду акта комісією прийнято рішення про задовілення повністю акта про порушення №0600162634 від 13.03.2017 р.. Голова комісії Маковська В.Є . протокол не підписала. Протокол засідання комісії №587 не містить прийнятого рішення щодо здійснення перерахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. При задоволенні комісією акта про порушення не складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. Як вбачається з матеріалів справи, акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості складено 26.04.2017 року в м. Велика Знам`янка, фахівцем з балансування ОСОБА_23 ( Т. 1 а.с.22-23), з якого не вбачається період нарахування, ціну закупівлі природного газу протягом періоду необлікованого природного газу, та на підставі яких норм Кодексу газорозподільних систем здійснено розраунок. ПАТ «Запоріжгаз» на адресу відповідачки рекомендованим листом з повідомленням направлено акт-розрахунок та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості (Т.1 а.с. 24-25).
Відповідно до пп.3 п.1 глави 2 розділу ХІ "Кодексу газорозподільних систем", затверджених Постановою НКРЕ та КП № 2494 від 30.09.2015 року, до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживача) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Відповідно до пункту 1 глави 2 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем затверджених Постановою НКРЕ та КП № 2494 від 30.09.2015 року ( в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин між сторонами), до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать:1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Комерційний облік природного газу в газорозподільній системі організовується та здійснюється з метою визначення повної та достовірної інформації про об`єми (обсяги) природного газу, які надійшли до ГРМ від суміжних суб`єктів ринку природного газу (ГДП, ВБГ, Оператора ГТС), та об`єми (обсяги) природного газу, які розподілені (передані) з ГРМ підключеним до неї споживачам і суміжним Операторам ГРМ, та подальшого використання інформації у взаємовідносинах між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між ними (пункт 1 глави 1 Розділу IX Кодексу ГРМ).
Визначення об`єму споживання (розподілу/постачання) природного газу (алокації) по об`єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору (п.1 глави 3 розділу IX Кодексу ГРМ) .
Крім того, згідно пункрітв 3-5 глави 5 розділу Х Кодексу ГРМ, оператор ГРМ при прийнятті комерційного ВОГ в експлуатацію чи під час його експлуатації з метою запобігання розкраданню природного газу має право за власний рахунок встановити на ЗВТ (зокрема на лічильник газу) індикатор дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітний індикатор). Магнітні індикатори мають бути сертифіковані (атестовані у разі встановлення лічильників газу з вмонтованим магнітним індикатором) в установленому законодавством порядку та мають фіксувати вплив на лічильник газу постійного магнітного поля. У разі встановлення представником Оператора ГРМ лічильника газу з вмонтованим магнітним індикатором або встановлення магнітного індикатора на лічильник газу на вимогу споживача мають бути надані копії сертифіката відповідності та/або свідоцтва про атестацію такого типу індикатора або лічильника газу. Факт установлення магнітного індикатора має бути зафіксований в акті про пломбування, що підтверджує факт установлення індикатора на лічильник газу та передачі лічильника газу, пломб та індикатора на зберігання, який складається у двох примірниках представником Оператора ГРМ в присутності споживача (власника або наймача) або уповноваженої ним особи та підписується ними. Обов`язковою умовою встановлення магнітного індикатора є надання споживачеві інструкції або проведення інструктажу з експлуатації магнітного індикатора, отримання яких підтверджується особистим підписом споживача (уповноваженою особою) в акті про пломбування. При встановленні власних охоронних пломб, у тому числі магнітних індикаторів, Оператор ГРМ має зазначити в акті про пломбування або в іншому документі, який оформлюється при зазначених заходах, місця встановлення кожної пломби, реквізити кожної пломби, сторону, яка їх встановила, та сторону, відповідальну за їх збереження. Відповідний акт про пломбування чи інший документ має бути підписаний уповноваженими особами, які брали участь та були присутніми при пломбуванні. Власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
Отже, відповідно до Кодексу ГРС встановлення магнітного індикатора передбачено на комерційні ВОГ по об`єктах споживачів, що не є побутовими. Враховуючи зазначене встановлення магнітного індекатора побутовому споживачу не передбачено Кодексом ГРС.
Згідно матеріалів справи вбачається, що у побутового споживача ОСОБА_1 було встановлено газовий лічильник G-4 Самгаз №4671956.
Працівниками ПАТ "Запоріжгаз" ОСОБА_15 за адресою АДРЕСА_1 був опламбований побутовий лічильник газу марка RS2001-21 тип G-4 №ПЛГ4671956 дата випуску 2013, завод виробника Самгаз, дата встановлення пломби 08.10.14 марка пломби Люмісіп №пломби R12219246, місце встановлення пломби - вулиця, про що складено Акт встановлення/зняття охоронної пломби на ПЛГ (т.1 а.с.83 08.10.2014).
Суд не приймає зазначений Акт, як доказ встановлення побутовому споживачу ОСОБА_1 на зберігання магнітних інтекаторів, враховуючи, що на Акті міститься відмітка відповідальність за збереження пломб несе споживач, в графі підпис абонента та підпис працівника ПАТ "Запоріжгаз" містяться два підписи, без зазначення ким вони зроблені. Після підписів міститься напис Магнет №м8061256, Барьєр №7375111, проте ким і коли вони зроблені і що позначають в акті не зазначено. Суду та побутовому споживачу ОСОБА_1 не надано акту про пломбування, копії сертифіката відповідності типу індикатора, доказів надання споживачеві інструкції або проведення інструктажу з експлуатації магнітного індикатора, отримання яких повинно бути підтверджується особистим підписом споживача. Суд враховує, що відповідач не є власником комерційного ВОГ або стороною, відповідальною за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який мав бути оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, а тому не відповідає за збереження і цілісність пломб магнітних індекаторів.
13 березня 2017 року складений Акт про порушення №0600162634, несанкціановане втручання в роботу ЗВТ, а саме відсутня антимагнітна пломба.
Згідно пункту 1, 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Зазначене підтверджує, що оформлення акта про порушення у довільній формі не передбачено.
В судовому засідання в якості свідка був допитаний ОСОБА_3 , який в той час працював слюсарем у Кам`янсько-Дніпровському відділення ПАТ "Запоріжгаз", пояснив, що 13.03.2017 року за адресою Шкільна, 131 в селі Велика Знам`янка ним та іншим співробітником ПАТ "Запоріжгаз" складався Акт про порушення № 0600162634 , без побутового споживача ОСОБА_1 , йому не відомо, чи був ОСОБА_4 належним представником споживача, його особу вони не встановлювапли, ними було демонтовано лічильник газу у зв`язку з вітсутністю на ньому магнітної пломби. Лічильник запаковано в пакет та опломбовано, після чого його співробітникам позивача доставлено самостійно на експертизу, не зважаючи на те, що в протоколі зазначено, що на експертизу ЗВТ доставляється споживачем.
Пункт 7 глави 9 Розділу X Кодексу газорозподільних систем затверджує, що при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному Кодексом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного субєкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному Кодексом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково обєму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
Згідно глави 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного субєкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: поштову адресу місця проведення експертизи; дату та орієнтовний час проведення експертизи; контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця проведення експертизи); сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу. Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу.
Споживач (суміжний субєкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи.За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний субєкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.
У разі неприбуття споживача (суміжного субєкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Про дату та час проведення експертизи Позивачем відповідача не повідомлено, доказів повідомлення суду не надано.
Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в яку було запаковано ЗВТ та/або пломбу.
Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються:
1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в протоколі;
2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених у протоколі;
3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ;
4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ;
5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ;
6) наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ;
7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації;
8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ;
9) відповідність втручань в роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.
Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним субєктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.
У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.
Відповідно до Акту № 198 (а.с. 19) встановлено несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ., пломба Магнет порушена, демантована з лічильника. Зовнішнього огляду лічильника газу задовільний (п.1), цілісність заводських пломб та повірочного тавру в нормі (п.1.1.), цілісність відлікового механізму в нормі (п.1.2.) втрата тиску в нормі (п.2.1.), герметичність герметичний (п.2.2.), механічні пошкодження або інше: відсутня пломба "Магнет" порушена (п.1.3.). В паспорті на побутовий лічильник газу 16.03.2017 року зроблено запис про його придатність та проставлена печатка (Т.1 а.с.61).
Згідно п. 8 Глави 3 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Юристів при складанні протоколу щодо відповідача як вбачається з протоколу не було.
Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. Наказ оператора ГРМ про затвердження правомочності комісії Позивачем суду не надано.
Споживач (несанкціонований споживач) зобовязаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Таким чином, враховуючи що Позивачем не повідомлено відповідача і про дату засідання комісії, відповідач не мала змоги прийняти в ньому участь та заперечувати проти несанкціонованих дій Позивача.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) обєму та обсягу природного газу і його вартості.
Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка предявляється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
За фактом несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ комісією ПАТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення. Рішення про здійснення перерахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості не відображено у протоколі №587 від 19.04.2019 року. Протокол комісії складено не щодо відповідача, а іншої особи "Гонтри Вікорії Валерівни". Комісією не враховано, що акт про порушення складений на ОСОБА_1 із зазначенням паспортних даних та ідентифікаційного коду, а в місці підпису "З актом про порушення ознайомлений споживач" - підписав Готра Ю..
Допитана в судовому засіданні головний юристконсульт договірної роботи в Запорізькій області ЮД ТОВ "РГК" Марченко Ю .В. підтвердила суду, що зазначала про необхідність направити на додаткове обстеження (перевірку) лічильник ЗВТ, у тому числі з підстав зазначення в акту споживачем ОСОБА_1 із зазначенням паспортних даних та ідентифікаційного коду, а в місці підпису "З актом про порушення ознайомлений споживач" - підписав ОСОБА_4 .. Проте на час допиту ОСОБА_19 вважає, що комісія прийняла вірне рішення затвердивши акт про порушення.
В порушення норм законодавства комісією не враховано, що акт пломбування лічильника ОСОБА_1 відсутній, магнітні індикатори їй на зберігання не передавалися, та пунктами 3-5 глави 5 розділу Х Кодексу ГРС, магнітні індикатори встановлюються оператором ГРМ при прийнятті чи експлуатації комерційного ВОГ, відмінним від побутових. Суд також враховує, що протокол не підписано головою комісії ОСОБА_20 , яка була допитана в судовому засіданні в якості свідка, та надати грунтовні пояснення відсутності свого підпису на протоколі не змогла, а тому в суду відсутні підстави вважати що зазначений протокол є належним і допустимим доказом по справі.
В матеріалах справи Т.2 а.с.24-29 міститься копія технічного паспорта на житловий будинок АДРЕСА_1 , складений 27.04.2007 року ОП ЗМ БТІ, згідно якого загальна житлова площа по будинку 105,7 кв.м., житлова площа 56,1 кв.м., що значним чином різниться з опалювальною площею, що взята позивачем для перерахунку (донарахування) об`ємів природного газу відповідачу, що зазначено в розрахунку який міститься у позовній заяві.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Представником позивача в судовому засіданні не надано доказів стосовно спростування зазначеного, та спростування тверджень представника відповідача.
На підставі досліджених доказів, суд приходить до висновків, що споживачем відповідачем не приймалися на відповідальне зберігання від позивача магнітні індикатори - магнітні стрічки магнет, а офіційна документи - акти про порушення, протокол направлення засобу на вимірювання,акт експертизи, протокол засідання комісії складені позивачем з численними порушеннями та неточностями.
Рішення суду повинно бути мотивованим і обґрунтованим, і не може ґрунтуватися на припущеннях.
Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно закону.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Позивачем не дотримані вимоги законодавства України, згідно яких цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, при цьому докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, а доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Позивачем не надано жодного доказу винної поведінки відповідача.
Виходячи з наведених обставин та у відповідності до вище наведених норм права, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення донарахування за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
У відповідності до п. 15.5 ч.1 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціювання Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Повний текст рішення суду складено 22 березня 2019 року.
Суддя Н.І. Комишня