ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15 жовтня 2019 року № 640/3320/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О., за участі секретаря судового засідання Морозової Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області
до
Приватного підприємства «ВКФ АЛЬЯНС»
про
зобов`язання вчинити дії,
Представники сторін:
від позивача: Акберов А.Е.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області (надалі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Приватного підприємства «ВКФ Альянс» (надалі - відповідач), в якому просить:
- повністю зупинити діяльність свиноферми (виробництво (виготовлення), реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг) Приватного підприємства "ВКФ АЛЬЯНС", яке діє на території с. Халеп`я, Обухівського району, Київської області, до усунення порушень вимог законодавства зазначених у приписі Обухівського районного управління Головного управління Держпроспоживслужби в Київській області № 1 від 08.02.2018 в повному обсязі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва 06.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження.
Ухвалою від 16.05.2019 позовну заяву залишено без розгляду.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2019 ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.05.2019 скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Враховуючи зазначене, ухвалою від 24.09.2019 справу прийнято до провадження та призначено до судового розгляду в судовому засіданні.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити, посилаючись при цьому на те, що відповідачем не було виконано вимог припису від 08.02.2018 щодо дотримання вимог санітарного законодавства, внаслідок чого зупинення діяльності свиноферми до усунення вимог законодавства, зазначених у приписі є цілком обґрунтованим.
Відповідач проти позову заперечує, про що надав відповідний письмовий відзив, який міститься в матеріалах справи. Посилається на те, що обґрунтування позивача про наявність загрози життю та здоров`ю людей має формальний характер, не наведено які саме порушення та до яких наслідків можуть призвести, не наведено причинно-наслідкового зв`язку між діяльністю свиноферми та результатами відповідних лабораторних досліджень.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ВСТАНОВИВ:
08 лютого 2018 року Обухівським районним управління ГУ Держпродспоживслужби в Київській області винесено припис № 1 від 08.02.2018, яким зобов`язано ПП «ВКФ АЛЬЯНС»:
- забезпечити проведення робіт з проектування та здійснення заходів щодо зменшення санітарно-захисної зони ферми ПП «ВКФ АЛЬЯНС» в с. Халеп`я, в фактичних межах. Термін - до 10.12.2018;
- отримати висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи на діючий об`єкт. Термін - до 10.12.2018;
- розробити та забезпечити виконання заходів по охороні атмосферного повітря по дотриманню ГДК (або ОБРВ) забруднюючих речовин у повітрі сельбищної території, недопущенню забруднення ґрунтових та підземних вод, ґрунту на території житлової забудови. Термін - до 10.12.2018;
- здійснювати систему моніторингу впливу підприємства на стан повітря, підземних вод, ґрунту в межах житлової забудови села. Термін - постійно під час функціонування підприємства.
З метою перевірки виконання ПП «ВКФ АЛЬЯНС» вимог вказаного припису, начальником ГУ Держпродспоживслужби в Київській області видано наказ № 3013-Д від 19.12.2018 «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю)» стосовно суб`єкта господарювання ПП «ВКФ АЛЬЯНС». Період проведення заходу державного нагляду (контролю) - з 20.12.2018 по 27.12.2018.
В ході проведення контрольного заходу встановлено, що ПП «ВКФ АЛЬЯНС» вимоги припису Обухівського районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Київській області № 1 від 08.02.2018 не виконані. За результатами контрольного заходу Обухівським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області складено акт перевірки дотримання вимог санітарного законодавства на промислових підприємствах № 3013 від 27.12.2018.
На підставі даного акта позивач звернувся до суду з даним позовом та просить його задовольнити.
Оцінивши за правилами ст. 90 КАС України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва, зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються ст.ст.3, 19, 50 Конституції України, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон України «Про держнагляд у сфері господарської діяльності»), Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 № 4004-XII (далі - Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»), Законом України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 № 2707-XII (далі - Закон України «Про охорону атмосферного повітря»), Постановою Кабінету Міністрів України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 10.09.2014 № 442, Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» від 16.12.2015 року №1092, Положенням про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12.04.2017 року № 209, у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 50 Конституції України встановлено, що кожен має право на безпечне для життя і здоров`я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Відповідно до частини 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» постановлено утворити Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, реорганізувавши шляхом перетворення Державну ветеринарну та фітосанітарну службу і приєднавши до Служби, що утворюється, Державну інспекцію з питань захисту прав споживачів і Державну санітарно-епідеміологічну службу та поклавши на Службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері племінної справи у тваринництві, у сфері охорони прав на сорти рослин, у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження), у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), а також функції із здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів.
Згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» установлено, що центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються. Права та обов`язки центральних органів виконавчої влади, що ліквідуються, передаються відповідним центральним органам виконавчої влади, на які цією постановою покладено функції з реалізації державної політики у відповідній сфері.
Відповідно до додатку №2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1092 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» Головне управління Держсанепідслужби у Київській області приєднано до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області.
Крім того, пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1092 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» установлено, що територіальні органи Державної ветеринарної та фітосанітарної служби, Державної інспекції з питань захисту прав споживачів та Державної санітарно-епідеміологічної служби продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Тобто, Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області є правонаступником прав та обов`язків Головного управління Держсанепідслужби у Київській області.
Згідно з підпунктом 2, 12 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві від 12.04.2017 року № 209, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме у сфері державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства, здійснює державний санітарно-епідеміологічний нагляд (контроль) за дотриманням санітарного законодавства та звертається у порядку та строки, встановлені законом, до суду.
Таким чином, Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області є єдиним органом на який покладено повноваження щодо реалізації державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, а також функції з державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Київській області.
Згідно з частиною 7 статті 7 Закону України «Про держнагляд у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Частиною 5 статті 4 Закону України «Про держнагляд у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Керуючись ч.5 ст.4 вказаного Закону, позивач на підставі акта перевірки №3013 від 27 грудня 2018 року, в якому встановлено порушення вимог санітарного законодавства, як орган на який покладено повноваження щодо реалізації державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, звернувся з адміністративним позовом до суду для повного зупинення діяльності свиноферми (виробництво (виготовлення), реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг) Приватного підприємства «ВКФ АЛЬЯНС».
Щодо тверджень відповідача стосовно відсутності підстав для повного зупинення діяльності свиноферми, суд зазначає наступне.
Органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності жилі, виробничі, побутові та інші приміщення відповідно до вимог санітарних норм. У процесі експлуатації виробничих, побутових та інших приміщень, споруд, обладнання, устаткування, транспортних засобів, використання технологій їх власник зобов`язаний створити безпечні і здорові умови праці та відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього середовища. Органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності земельні ділянки і території відповідно до вимог санітарних норм (стаття 22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»).
Згідно зі статтею 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров`я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов`язані: здійснювати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, установлених санітарними нормами; вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, в таких приміщеннях і на таких територіях (захищені об`єкти): жилих будинків і прибудинкових територіях. Шум на захищених об`єктах при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами позапланової перевірки відповідача посадовими особами позивача встановлено, що ПП «ВКФ Альянс» не виконано вимог припису № 1 від 08.02.2018, а саме:
- не забезпечено проведення робіт з проектування та здійснення заходів щодо зменшення санітарно-захисної зони ферми ПП «ВКФ АЛЬЯНС» в с. Халеп`я, в фактичних межах;
- не отримано висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи на діючий об`єкт;
- не розроблено та не забезпечено виконання заходів по охороні атмосферного повітря по дотриманню ГДК (або ОБРВ) забруднюючих речовин у повітрі сельбищної території, недопущенню забруднення ґрунтових та підземних вод, ґрунту на території житлової забудови;
- не здійснюється систему моніторингу впливу підприємства на стан повітря, підземних вод, ґрунту в межах житлової забудови села.
Суд приймає до уваги те, що відповідачем припис №1 від 08.02.2018 не оскаржувався, а отже, є таким, що підлягає обов`язковому виконанню. Одночасно, наведені в приписі порушення не підлягають доведенню в рамках даної справи, адже дане питання не є предметом розгляду в рамках досліджуваного юридичного спору.
Відтак, в контексті наведеного, суд зазначає наступне.
Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 19.06.96 № 173 затверджено Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів (надалі - ДСП №173).
Ці Правила є обов`язковими для дотримання всіма державними, кооперативними, колективними та приватними підприємствами, організаціями та установами незалежно від відомчого підпорядкування та форм власності, а також посадовими особами громадянами України, інвесторами - громадянами інших держав.
Пунктом 2.4 ДСП № 173 передбачено, що при виборі земельних ділянок під будівництво, затвердженні норм проектування, проектів планування і забудови населених пунктів, введенні в експлуатацію житлових будинків, будівель культурно-побутового призначення, промислових та інших підприємств і споруд потрібен обов`язковий експертний висновок органів та установ санітарно-епідеміологічної служби за встановленою формою.
Промислові, сільськогосподарські та інші об`єкти, що є джерелами забруднення навколишнього середовища хімічними, фізичними та біологічними факторами, при неможливості створення безвідходних технологій повинні відокремлюватись від житлової забудови санітарно-захисними зонами.
Додатком № 5 до ДСП №173 встановлено, що мінімальний розмір санітарно- захисної зони від ферми (комплексу) по утриманню свиней поголів`я якого складає від 200 голів до 12 тис. голів, до житлової забудови та прирівняних до неї об`єктів становить і 500 м (нормативна санітарно-захисна зона).
Відповідно до абз.3 п. 5.7. ДСП № 173 розміри санітарно-захисної зони можуть бути зменшені, коли в результаті розрахунків та лабораторних досліджень, проведених для району розташування підприємств або іншого виробничого об`єкта, буде встановлено, що на межі житлової забудови та прирівняних до неї об`єктів, концентрації шкідливих речовин у атмосферному повітрі, рівні шуму, вібрації, ультразвуку, електромагнітних та іонізуючих випромінювань, статичної електрики, не перевищуватимуть гігієнічні нормативи.
Як встановлено під час проведення перевірки та не було заперечено і спростовано відповідачем з посиланням на належні та допустимі докази, для вирощування свиней в кількості 840 голів ПП «ВКФ «Альянс» використовуються два сараї та допоміжні споруди на території майнового комплексу бувшої ферми колгоспу. Свиноферма знаходься за адресою: Київська область, Обухівський район, с. Халеп`я.
Правильність визначення місцезнаходження (ідентифікації) свиноферми контролюючим органом зі сторони відповідача не заперечується. Також відповідачем не заперечується факт ведення власної господарської діяльності на даній свинофермі.
Разом з цим, під час перевірки встановлено відсутність здійснення іншими особами господарської діяльності на території майнового комплексу ферми, а відповідачем не надавалось будь-яких пояснень та/або інших доказів щодо провадження господарської діяльності на території ферми іншими особами окрім, ПП «ВКФ Альянс».
Як під час проведення контрольного заходу, так і під час розгляду даної справи в суді відповідачем не надавались документи щодо відокремлення території свиноферми від іншої території колишньої ферми.
Відповідачем до матеріалів справи не надано доказів отримання висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи на діючий об`єкт, як то передбачено пунктом 2.4 ДСП № 173.
В той же час, під час проведення позапланового заходу державного контролю встановлено, що територія ферми розміщена на відстані близько 100м від житлової забудови, близько 225м від дитячих закладів, близько 100м від артезіанської свердловини централізованого водопроводу сільської ради.
За таких обставин, оскільки мінімальний розмір санітарно-захисної зони від ферми (комплексу) по утриманню свиней до житлової забудови та прирівняних до неї об`єктів становить менше 500 м (нормативна санітарно-захисна зона), Окружний адміністративний суд міста Києва погоджується з обґрунтованістю доводів позивача про порушення відповідачем Державних санітарних нор в цій частині, що свідчить на користь обов`язку відповідача забезпечити проведення робіт з проектування та здійснення заходів по зменшенню санітарно-захисної зони ферми ПП «ВКФ АЛЬЯНС» в с. Халеп`я, в фактичних межах, чого останнім, на власний розсуд зроблено не було.
Посилання відповідача у наданому відзиві на Звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин від 2017 року (а.с.154 том 1), в якому міститься Карта-схема підприємства з нанесеними корпусами і розміщеними в них виробництвами (а.с.159 том 1), відповідно до якої джерела забруднення знаходяться на відстані понад 500м від найближчої житлової забудови, судом відхиляються, адже даний Звіт, в порушення вимог п.1.11 Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10 лютого 1995 року № 7, не був зареєстрований у визначеному вказаним пунктом Інструкції порядку.
Стосовно не отримання відповідачем висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи на діючий об`єкт, Окружним адміністративним судом міста Києва з письмових пояснень відповідача, викладених у письмовому відзиві (а.с.143-144 том 1), встановлено, що суб`єкт господарювання заперечує проти необхідності отримання такого висновку з посиланням на п.3.3 Порядку проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи, затвердженому наказом Міністерства охорони здоров`я України від 9 жовтня 2000 р. № 247.
Проте, оскільки відповідач, як зазначено вище, правом на оскарження припису у встановленому порядку не скористався, то незгода ПП «ВКФ Альянс» з правомірністю припису не може бути підставою для його не виконання, внаслідок чого суд приходить до висновку про здійснення відповідачем на час проведення перевірки господарської діяльності з порушенням, в тому числі, вимог ст. 11 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», відповідно до якої Державній санітарно-епідеміологічній експертизі підлягають діючі об`єкти, у тому числі військового та оборонного призначення.
Стосовно не розроблення та не забезпечення відповідачем виконання заходів по охороні атмосферного повітря по дотриманню ГДК (або ОБРВ) забруднюючих речовин у повітрі сельбищної території, недопущенню забруднення ґрунтових та підземних вод, ґрунту на території житлової забудови, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.
Як зазначено в Приписі, відповідач був зобов`язаний усунути вказане порушення у строк до 10.12.2018, чого останнім у визначений строк зроблено не було.
В той же час, як підтверджується матеріалами справи (а.с.144 том 1), 27.12.2018 за вих. №7 від ПП «ВКФ «АЛЬЯНС» Обухівське управління ГУ Держпродспоживслужби в Київській області отримало листа (а.с.151 том 1) про стан виконання вищевказаного припису №1 від 08.02.2018.
Згідно цього листа станом на 27.12.2018 підприємством здійснено наступне: укладено договір №2/0-2/16 від 15.08.2016 з ФОП ОСОБА_1 на виконання комплексу робіт, щодо надання консультацій по підготовці матеріалів для отримання дозволу на викиди в атмосферне повітря; подання документації на отримання дозволу на викиди в атмосферне повітря згідно доручення до Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації; подання документації на отримання короткої кліматичної характеристики від Центральної геофізичної обсерваторії; подання документації на отримання значень фонових концентрацій від Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації; отримання та передачу Замовнику дозволу на викиди у атмосферне повітря.
В рамках виконання цього договору складено Звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин на ПП «ВКФ «АЛЬЯНС». Департаментом екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації для ПП «ВКФ «АЛЬЯНС» встановлено Величини фонових концентрацій забруднювальних речовин.
Замовлено та отримано протокол дослідження питної води, проба якої відбиралася зі свердловини, що розташована на території підприємства, (протокол №91 від 17.08.2018).
Також, ПП «ВКФ «АЛЬЯНС» 15.02.2019 отримано дозвіл на спеціальне водокористування №694/КВ/49д-19.
Відтак, є можливим дійти висновку про те, що відповідачем вчиняються активні дії з метою недопущення забруднення атмосферного повітря та води на прилеглій до місця провадження господарської діяльності території.
Проте, в частині негативного впливу господарської діяльності відповідача на ґрунти, суд приймає до уваги наступне.
Перевіркою діяльності свиноферми ПП «ВКФ АЛЬЯНС» на території с. Халеп`я, за результатами якої складено Припис, було встановлено факт наявності на території підприємства ями для збору виробничих відходів (гною).
Дана обставина відповідачем не заперечується та повторно була підтвердження під час проведення позапланового контрольного заходу, який став передумовою для звернення до суду з даним позовом.
В проміжку часу між первісною перевіркою і перевіркою виконання вимог припису, з метою оцінки та дослідження впливу діяльності ПП «ВКФ АЛЬЯНС» на стан ґрунтів в межах житлової забудови села Халеп`я Обухівського району Київської області, 14.06.2018, на замовлення Головного управління Держспоживслужби в Київській області, Державною установою «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України» в зоні впливу викидів ПП «ВКФ АЛЬЯНС» проведено лабораторні дослідження 6 зразків ґрунту.
За результатами випробувань встановлено, що зразки ґрунтів:
- біля ями накопичення відходів № 1 (протокол випробування на фізико-хімічні показники № 1623/33 від 14.06.2018) ПП «ВКФ АЛЬЯНС» не відповідають санітарним вимогам по вмісту нітратів та по результатам бактеріологічних досліджень не відповідають санітарним нормам по показникам: титр БГКП, титр ентерококів, кількість термофільних бактерій (протокол випробувань № 1623/11 - 1628/16 від 14.06.2018);
- біля ями накопичення відходів № 2 по результатам бактеріологічних досліджень не відповідають санітарним нормам по показникам: титр БГКП, титр ентерококів, кількість термофільних бактерій (протокол випробувань № 1623/11 - 1628/16 від 14.06.2018);
- біля дошкільного навчального закладу «Малятко» (150 м від території свиноферми ПП «ВКФ АЛЬЯНС») (протокол випробування на фізико-хімічні показники № 1625/35 від 14.06.2018) ґрунти не відповідають санітарним вимогам по вмісту нітратів та по результатам бактеріологічних досліджень не відповідають санітарним нормам по показниках: титр БГКП (протокол випробувань № 1623/11 - 1628/16 від 14.06.2018);
- по вул. Вознесенська, 75 (200 м від території свиноферми ПП «ВКФ АЛЬЯНС») не відповідають санітарним вимогам по вмісту нітратів (протокол випробування на фізико-хімічні показники № 1626/36 від 14.06.2018);
- по вул. Бельдія (500 м від території свиноферми ПП «ВКФ АЛЬЯНС» межа санітарно-захисної зони) не відповідають санітарним вимогам по вмісту нітратів (протокол випробування на фізико-хімічні показники № 1627/37 від 14.06.2018) та по результатам бактеріологічних досліджень не відповідають санітарним нормам по показниках: титр БГКП, титр ентерококів (протокол випробувань № 1623/11 - 1628/16 від 14.06.2018).
При цьому, будь-які докази виконання відповідачем вимог Припису в частині здійснення системного моніторингу впливу підприємства на стан повітря, підземних вод, ґрунту в межах житлової забудови села взагалі відсутні.
Враховуючи все вищевикладене в сукупності, з огляду на невиконання відповідачем всіх вимог Припису №1 від 08.02.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва дійшов переконання про те, що діяльність свиноферми ПП «ВКФ АЛЬЯНС», на території села Халеп`я, Обухівського району, Київської області є небезпечною, може призвести до негативних наслідків для здоров`я населення прилеглих територій, внаслідок чого є доцільним повністю зупинити діяльність такої свиноферми до усунення порушень вимог законодавства, зазначених у приписі Обухівського районного управління Головного управління Держпроспоживслужби в Київській області № 1 від 08.02.2018 в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 1 ст.6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до положень ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У силу ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суб`єктом владних повноважень підтверджено належними та допустимими доказами проведення контрольного заходу в порядку і у спосіб, що визначені законом, а також підтверджено провадження відповідачем господарської діяльності з грубим порушенням вимог санітарного законодавства, внаслідок чого адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Повністю зупинити діяльність свиноферми з виробництва, виготовлення, реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, приватного підприємства «ВКФ АЛЬЯНС», яке діє на території села Халеп`я Обухівського району Київської області, до усунення порушень вимог законодавства, зазначених у приписі Обухівського районного управління Головного управління Держпроспоживслужби в Київській області № 1 від 08.02.2018 в повному обсязі.
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 40323061, адреса: 08133, Київська обл., Києво-Святошинський район, місто Вишневе, ВУЛИЦЯ БАЛУКОВА, будинок 22, ОФІС).
ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ВКФ АЛЬЯНС» (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 25279316, адреса: 03150, м. Київ, вулиця Тельмана, 5).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне рішення складено 22.10.2019.
Суддя П.О. Григорович