Справа № 761/5251/20
Провадження № 1-кс/761/3585/2020
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2020 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні виконувача обов`язків прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо розкрадання державних коштів Департаменту процесуального керівництва в особливо важливих кримінальних провадженнях Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 42017100000001297, від 17.10.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 212 КК України, про надання тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю,
встановив:
Прокурор групи прокурорів у кримінальному провадженні виконувач обов`язків прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо розкрадання державних коштів Департаменту процесуального керівництва в особливо важливих кримінальних провадженнях Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 42017100000001297, від 17.10.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 212 КК України, вніс до суду клоартання про надання тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю вилучення їх копій, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: повну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_4 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_1 ) за 2017 рік (подана 28.03.2018 р.) та 2018 рік (подана 25.03.2019 р.) із зазначенням відомостей щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України, місця проживання, дати народження фізичних осіб, щодо яких зазначається інформація в декларації, місцезнаходження об`єктів, які наводяться в декларації, доступ до яких обмежено у вільному доступі; відомості щодо вчинення ОСОБА_4 дій у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (реєстрація, подання декларації, зберігання чернетки тощо); відомості щодо реєстрації ОСОБА_4 у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Своє клопотання обґрунтовує тим, що департаментом процесуального керівництва в особливо важливих кримінальних провадженнях Офісу Генерального прокурора здійснюється нагляд за додержанням законів у формі процесуального керівництва у кримінальному провадженні № 42017100000001297 за ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 212 КК України. Досудове розслідування у даному кримінальному провадженні здійснюється слідчими Центрального апарату Державного бюро розслідувань.
В ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 протягом 2016-2018 років, діючи умисно, за попередньою змовою ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та засновниками ряду суб`єктів підприємницької діяльності, зокрема ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ПП « ОСОБА_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ФГ « ОСОБА_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), СФГ « ОСОБА_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ) та іншими, сприяли в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах на загальну суму понад 5 млн грн., а також налагодили схему конвертації безготівкових коштів у готівку, спрямовану на приховування джерел надходження коштів.
Водночас, в ході досудового розслідування встановлено, що до вказаної протиправної діяльності, спрямованої на забезпечення відшкодування податку на додану вартість суб`єктам господарювання має відношення заступник директора ІНФОРМАЦІЯ_3 начальник відділу аналітичної роботи та ведення баз даних ОСОБА_4 , 1986 року народження.
Згідно проведеного аналізу фінансово-господарської діяльності суб`єктів господарювання та здійснення перегляду даних підприємств встановлено наявність у їх діях ознак зустрічного транзитера, який надає послуги з підміни позицій товарних груп, що реалізовується на адресу інших суб`єктів господарювання та свідчить про ймовірне ухилення від сплати податку на додану вартість.
Окрім того, знаходить своє підтвердження причетність до зазначеної протиправної діяльності суб`єктів підприємницької діяльності, зокрема ФГ « ОСОБА_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), С (Ф) Г « ОСОБА_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ПП « ОСОБА_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ) заступника директора ІНФОРМАЦІЯ_14 ОСОБА_4 , яким також задекларовано згідно поданої щорічної декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 та 2018 роки у розділі 13 «Фінансові зобов`язання» позику у ФГ « ОСОБА_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ) у вигляді грошових коштів в сумі 2800000 гривень, яка оформлена 20.02.2017 року.
Разом з тим, за попередньо встановленими в ході слідства даними, зокрема допитом у якості свідка ОСОБА_16 , яка являлась засновником зазначеного вище фермерського господарства, встановлено відсутність факту надання позики ОСОБА_4 у вигляді грошових коштів в сумі 2800000 грн.
З урахуванням викладеного та враховуючи необхідність встановлення всіх обставин кримінального правопорушення та кола винних осіб, їх матеріальне становище та інші відомості, які можуть бути предметом подальшого застосування заходів забезпечення кримінального провадження, на даний час виникла потреба у отриманні доступу до поданих ОСОБА_4 декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 та 2018 роки.
За результатом отримання доступу до відомостей, які були внесені ОСОБА_4 до зазначених декларацій і можуть мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, буде отримано дані, які будуть використані, як доказ факту та обставин, які встановлюються під час досудового розслідування.
В інший спосіб, окрім того, як здійснити тимчасовий доступ до поданих ОСОБА_4 декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 та 2018 роки, неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою таких документів, так як відомості, необхідні досудовому слідству для перевірки всіх обставин кримінального провадження, містяться лише у даних деклараціях. У зв`язку з цим звернувся із вказаним клопотанням, яке просив розглянути без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі та документи на підставі ч. 2 ст.163 КПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 163 КПК України після отримання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд здійснює судовий виклик особи, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, за винятком випадку, встановленого частиною другою цієї статті. Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Беручи до уваги, що сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, довела наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, слідчий суддя дійшов висновку про розгляд клопотання без виклику осіб у володінні яких знаходиться інформація відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України.
Прокурор подав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутності, клопотання підтримав повністю та просив його задовольнити.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно з витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження вбачається, що 17.10.2017 року внесено відомості про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 212 КК України (кримінальне провадження № 42017100000001297) (а.с. 5-8).
Обставини кримінальногоправопорушення,зазначені уклопотанні,підтверджується зібранимив ходідосудового розслідуваннядоказами,зокрема:протоколом обшукувід 24.09.2019р. проеденийза адресою: АДРЕСА_2 (а.с.19-29),протоколом допитусвідка ОСОБА_16 від 21.03.2019р.(а.с.36-39)та від29.10.2019р.(а.с.31-35)та іншимипроцесуальними документами,наданими органомдосудового розслідування.
Зі змісту ч. 1 ст. 159 КПК України вбачається, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Як направову підставудля зверненнядо судуз клопотаннямпро наданнядоступу доречей ідокументів,прокурор посилаєтьсяна ст.ст.159-163КПК України,та зазначає,що вилученнявищевказаних документівмає важливе значення для повного, всебічного та неупередженого дослідження всіх обставин вчинених кримінальних правопорушень, перевірки достовірності показань учасників кримінального провадження та можуть бути використані як докази.
Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Іншим способом, ніж шляхом отримання тимчасового доступу до вищевказаних документів, які містять охоронювану законом таємницю, одержати відомості, що мають доказове значення у цьому кримінальному провадженні, неможливо.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить конфіденційна інформація.
Відповідно до ч.1 ст. 7 Закону України «Про доступ до публічної інформації», конфіденційна інформація інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 11 Закону України «Про інформацію», інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров`я, а також адреса, дата і місце народження.
Відповідно до ч.2 ст. 21 Закону України «Про інформацію», конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
Відповідно до чт. 2 Закону України «Про захист персональних даних», персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована
Відповідно до ч.1 ст. 5 вказаного Закону, персональні дані можуть бути віднесені до конфіденційної інформації про особу законом або відповідною особою. Не є конфіденційною інформацією персональні дані, що стосуються здійснення особою, яка займає посаду, пов`язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень.
Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджено рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 10 червня 2016 року № 3 Із змінами, внесеними рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1 від 18.08.2016 (надалі порядок). Вказаним порядком визначено поняття публічної частини реєстру та конфіденційної інформації, відповідно до якого публічна частина реєстру частина даних реєстру, розміщена на веб-сайті реєстру, яка складається з декларацій та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані суб`єктів декларування з вилученою з них конфіденційною інформацією; конфіденційна інформація інформація Реєстру, доступ до якої обмежено відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 47 Закону.
Відповідно до п. 10 вказаного порядку, усі документи, які подав суб`єкт декларування, зберігаються в реєстрі і автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у 6 публічній частині Реєстру відповідно до цього Порядку.
Оприлюднення та надання інформації реєстру визначено у розділ 3 вказаного положення, відповідно до якого ІНФОРМАЦІЯ_15 забезпечує відкритий цілодобовий доступ до публічної частини реєстру. Такий доступ передбачає можливість пошуку, перегляду, копіювання та роздруковування інформації, отримання (завантаження) документів у різних найпоширеніших форматах даних, зокрема у форматах JSON, XML, PDF, HTML тощо. Доступ до даних Реєстру надається також у вигляді набору даних, організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання (у формі відкритих даних). Такі дані надаються як у вигляді окремих електронних документів для завантаження, так і за допомогою інтерфейсу прикладного програмування (АРІ) відповідно до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835. 2. Інформація (документи), що містяться в Реєстрі, надаються на запит відповідно до Закону України Про доступ до публічної інформації.
Системний аналіз вказаних положень свідчить про неможливість в інший спосіб отримати доступ до повних даних реєстру, до яких відносяться всі дані, внесені до реєстру відповідно до законодавства його користувачами, окрім як за ухвалою слідчого судді.
Подане до суду клопотання прокурора відповідає вимогам, регламентованим ч. 2 ст. 160 КПК України.
При цьому, враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що стороною кримінального провадження доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, які містять охоронювану законом таємницю, до яких прокурор просить надати тимчасовий доступ, перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса: АДРЕСА_1 ), яке згідно із приписами п. 8 ч. 1ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» здійснює повноваження щодо зберігання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, стороною кримінального провадження доведено, що вказані документи самі по собі, а також в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Оскільки інформація, яка містить конфіденційну інформацію, є охоронюваною законом таємницею, то отримати доступ до неї інакше, ніж за ухвалою суду, неможливо.
Також слідчий суддя вважає, що прокурором у клопотанні доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, а тому клопотання підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 36, 131, 132, 159, 160, 162, 163, 164 КПК України,
ухвалив:
Клопотання задовольнити в повному обсязі.
Надати слідчому третього слідчого відділу Другого управління організації досудових розслідувань (Управління з розслідування злочинів, вчинених працівниками правоохоронних органів та у сфері правосуддя) Державного бюро розслідувань ОСОБА_17 , прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні в.о. прокурора відділу Департаменту процесуального керівництва в особливо важливих кримінальних провадженнях Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , в.о. прокурора відділу Департаменту процесуального керівництва в особливо важливих кримінальних провадженнях Офісу Генерального прокурора ОСОБА_18 дозвіл на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх копій, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: повну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_4 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_1 ) за 2017 рік (подана 28.03.2018) та 2018 рік (подана 25.03.2019) із зазначенням відомостей щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України, місця проживання, дати народження фізичних осіб, щодо яких зазначається інформація в декларації, місцезнаходження об`єктів, які наводяться в декларації, доступ до яких обмежено у вільному доступі; відомості щодо вчинення ОСОБА_4 дій у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (реєстрація, подання декларації, зберігання чернетки тощо); відомості щодо реєстрації ОСОБА_4 у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення, тобто до 21.03.2020 року.
При виконанні даної ухвали слідчий в порядку ч.1, ч.2 ст. 165 КПК України зобов`язаний пред`явити посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 , оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копії.
Роз`яснити посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 , що у відповідності до ч.1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: