Провадження № 2/317/182/2020
Справа № 334/5744/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2020 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Сакояна Д.І.
за участі:
секретаря судового засідання Колесник Ю.І.
представника позивача Мельнікова О.А.
представника відповідача Рибалка Є.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про визнання незаконними та скасування актів, визнання незаконним та скасування рішення, визнання незаконним та скасування акту-розрахунку, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про визнання незаконними та скасування актів, визнання незаконним та скасування рішення, визнання незаконним та скасування акту-розрахунку, зобов`язання вчинити певні дії. Позивач просить:
- визнати незаконним та скасувати Акт про порушення від 05.04.2019 № 1903;
- визнати незаконним та скасувати Акт експертизи лічильника G 6 заводський номер 14100;
- визнати незаконним та скасувати рішення комісії з розгляду Акту про порушення № 1903 від 05.04.2019;
- визнати незаконним та скасувати Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості щодо споживача ОСОБА_1 та зобов`язати АТ «Запоріжгаз» виключити суму у розмірі 465455,61 грн. з особового рахунку НОМЕР_1 .
Свої вимоги позивач мотивує тим, що листом № 69003-2-Сл-8646-06129 від 11.06.2019 АТ «Запоріжгаз» вимагало від позивача термінового вжиття заходів щодо погашення вартості не облікованого об`єму природного газу, через нібито ознаки несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. Після листа про свою незгоду з донарахуваннями, позивач отримала лист № 69001.3-Лв-9764-0719 від 15.07.2019 в якому АТ «Запоріжгаз» інформує, що не має підстав для призупинення робіт по обмеженню газопостачання приватного будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивачем направлялись листи до відповідача з запитом про отримання екземпляру експертизи та про незгоду з донарахованими об`ємами, але відповідач їй відмовляв.
Актом про порушення № 1903 від 05.04.2019 було нібито встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме відсутня пломба заводу-виробника на корпусі лічильника. З даним Актом не можна погодитись з наступних підстав.
Законодавець визначає, що втручання в роботу - це цілеспрямовані умисні дії, які направлені на викривлення даних обліку природного газу. Тобто візуальний огляд наявності пломби, який проводиться в місці встановлення ЗВТ, жодним чином не свідчить по викривлення даних обліку природного газу. Саме для цього в Кодексі передбачено проведення експертизи. Згідно даних споживання природного газу, які передавались позивачем відповідачу, протягом опалювального сезону в 2017-2018 роках нею щомісячно споживалось від 11 до 21 куб.м. природного газу. У той же час, в період з 21.01.2019 по 04.03.2019 нею було спожито 532 куб.м природного газу. Тобто в період, за який нібито нею було допущено втручання в роботу ЗВТ, дані про споживання природного газу були набагато більші. При цьому, після зняття 05.04.2019 її лічильника та встановлення лічильника, який належить відповідачу, споживання природного газу знову зменшилось до 8-9 куб.м за місяць. Таким чином, жодним чином не підтверджуються доводи відповідача про викривлення позивачем результатів вимірювання об`єму спожитого природного газу. Наявність або відсутність пломби жодним чином не свідчить про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Крім того, при складанні Акту працівниками ПАТ «Запоріжгаз» були допущені суттєві порушення.
По-перше, в пункті 1 не вказані номери службових посвідчень представників оператора ГРМ, як цього вимагає Додаток № 16 до Кодексу.
По-друге, в Акті про порушення та в Протоколі про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу вказано, що вони складені в присутності представника оператора ГРМ Дворкова О.А . Разом з тим, в обох документах, екземпляри яких знаходяться у споживача, підпис цієї особи відсутній.
Згідно протоколу №001903 від 05.04.2019 представником суб`єкта господарювання був демонтований лічильник газу МКМ 4 G6 № 14100 та направлений на проведення експертизи. У цьому ж протоколі позивача, як споживача запрошено для проведення експертизи 08.04.2019. До проведення експертизи представника позивача ОСОБА_3 не допустили. Більше того, на його заяву від 24.04.2019 про надання Акту експертизи, тільки 18.05.2019 позивач отримала відповідь, що Акт експертизи складено в одному екземплярі, а отримання його копії не ґрунтується на приписах законодавства.
Вважає, що недопущення її або її представника до проведення експертизи грубо порушує її права та охоронювані законом інтереси, а також ставить під сумнів висновки Акту експертизи.
Крім того, додатком № 3 до Положення затверджено форму Акта експертизи лічильника газу. Додатком № 2 до Положення також встановлена форма Акту про демонтаж лічильника для проведення експертизи. Такий Акт представниками ПАТ «Запоріжгаз» взагалі не складався.
В Акті про порушення № 1903 від 05.04.2019 в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем, позивача було проінформовано про те, що розгляд Акту буде проводитись 17.04.2019. Порядок проведення засідань комісії з розгляду актів про порушення встановлений главою 5 розділу IX Кодексу газорозподільних систем. 17.04.2019 засідання не відбулось. АТ «Запоріжгаз» листом від 16.04.2019 нібито повідомило її про перенесення засідання комісії з 17.04.2019 на 03.05.2019, але наведений лист був отриманий нею тільки 10.05.2019, що підтверджується роздруківкою з офіційного сайту Укрпошти. Наведене позбавило позивача та її представника прийняти участь в засіданні комісії з розгляду акту про порушення, надати свої доводи та міркування, заявити вимоги про залучення інших представників, зокрема заводу-виробника ЗВТ.
14.06.2019 позивачем отримано лист № 69003 2-Сл-8646-0619 від 11.06.2019 з вимогою протягом 10 днів погасити вартість не облікованого об`єму природного газу. Вивчивши лист та додані документи, вона повідомила відправника про те, що не згодна ні з актом про порушення, ні з актом експертизи, ні з нарахованою сумою та буде оскаржувати їх в судовому порядку. Кодекс містить вимогу та порядок нарахування саме об`єму природного газу, проте жодної цифри про об`єм донарахованого газу акт-розрахунок не містить. Які саме прилади та пристрої були враховані при розрахунку невідомо, з якої кількості мешканців проведено розрахунок також невідомо.
Згідно листа донарахування проводилось з 05.10.2018 по 04.04.2019, при цьому жодним чином ні в листі, ні в розрахунку не зазначено за який період враховувалось опалення.
Відповідач стверджує, що має достатні підстави обмежити газопостачання позивачу. З огляду на наведене позивач вимушена звернутись до суду за захистом свої порушених прав з метою недопущення відключення будинку від газопостачання.
Відповідач у всіх документах посилається на відсутність пломби заводу-виробника, а не відсутність пломби взагалі, що жодним чином не свідчить про можливість несанкціонованого відбору газу споживачем.
Крім того, в протоколі направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу №001903 від 05.04.2019 представник ГРМ вказує, що остання повірка приладу відбувалась у 2010 році. Будь-яких претензій до споживача не було. При перевірці 05.04.2019 представник ГРМ підтвердив наявність пломби №4822833 та її цілісність.
Таким чином, позивач вважає, що дії AT «Запоріжгаз» не ґрунтуються на вимогах законодавства та нормативно-правових актах України, проведені з порушенням порядку та процедури, не містять фактів на підтвердження порушення та грубо порушують права позивача як споживача природного газу.
Відповідачем подано відзив на позов від 20.11.2019. У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Свою незгоду із позовними вимогами мотивує тим, що на виконання вимог ст. 16 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» (який був чинний до 01.10.2015) з 01.07.2015 виконано відокремлення функцій транспортування, розподілу та постачання природного газу.
У зв`язку з цим з 01.07.2015 Публічне акціонерне товариство по газопостачання та газифікації «Запоріжгаз» виконує лише функції з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу відповідно до отриманої ліцензії серія АЕ № 642479 та є оператором газорозподільної системи.
Взаємовідносини між суб`єктами ринку природного газу, зокрема споживача природного газу (побутовими споживачами природного газу) та оператором ГРМ регулюються Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газотранспортної системи, затв. постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493, (далі - Кодекс ГРМ), умовами Типових договорів постачання природного газу побутовим споживачам, що затверджено постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2500 та розподілу природного газу, що затверджено постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498, умови яких є однаковими для всіх побутових споживачів України.
У відповідності до Договору розподілу природного газу споживачу надається послуга з розподілу природного газу, яка включає в себе забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи в межах приєднаної потужності його об`єкта і розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта ( житлового будинку) споживача.
Згідно п. 7.4 ч. 5 розділу VII Договору розподілу споживач зобов`язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
За приписами п. 4 гл. 1 розд. 1 Кодексу ГРС несанкціонованим відбором природного газу є відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу, а несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Порядок експлуатації комерційного вузла обліку визначено главою 6 розділу X Кодексу ГРС.
Пунктом 2 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС визначено, що до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, та здійснюється припинення розподілу природного газу, зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Пунктом 4 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем визначено, що за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.
Згідно п. 7.4 споживач бере на себе зобов`язання не допускати несанкціонованого відбору природного газу, а також дотримуватись інших вимог Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Порядок перевірки вузлів обліку та їх складових визначено в главі 9 розділу X Кодексу ГРС.
Пунктом 1 цієї глави передбачено, що оператор ГРМ та споживач протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових, зокрема щодо: працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.
Приписами п. 7 цієї глави передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Пунктом 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, встановлено: у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.
Відповідно до вищенаведених норм Кодексу газорозподільних систем від 05.04.2019, фахівцями ПАТ «Запоріжгаз» було виявлено відповідне порушення, про що складено Акт про порушення за адресою: АДРЕСА_1 .
Експертиза лічильника газу була проведена 08.04.2019, про що складений акт експертизи № 0295 від 08.04.2019, в якому зазначено висновки комісії: заявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: при візуальному огляді пломб виявлено, що розміри відбитка, розміри та шрифти літер, цифр та елементів відбитків тавра державного повірника (ті що візуалізуються) на мастичній повірочній пломбі, встановлений на відліковому механізмі лічильнику, не відповідають встановленому зразку; навісна свинцева повірочна пломба, що встановлюється на пломбувальному гвинті корпуса лічильника відсутня. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.
03.05.2019 комісія з розгляду актів про порушення ПАТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення, розглянула акт про порушення від 05.04.2019 та прийняла рішення про його задоволення і здійснення перерахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Отже, дії оператора ГРМ щодо визначення споживачеві необлікованих (донарахованих) об`ємів (обсягів) природного газу знаходяться у чіткій відповідності положенням Кодексу ГРМ.
Визначення розрахованої вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу у розмірі 465455,61 грн. є даними бухгалтерського обліку АТ «Запоріжгаз», які останній, повідомив позивачу. Сам по собі факт ведення підприємством бухгалтерського обліку не створює і апріорі не може впливати на права та обов`язки третіх осіб. Чинне законодавство України не визначає дані бухгалтерського обліку юридичних осіб як такі, що мають силу безспірної вимоги і є обов`язковими для будь-яких інших осіб.
З викладеного вище можна дійти висновку про те, що саме по собі визначення розрахованої вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, тобто дані бухгалтерського обліку, не можуть спричиняти настання негативних наслідків для позивача чи будь-якої іншої особи.
Несплата позивачем розрахованої вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу у розмірі 465455,61 грн. лише надає право відповідачу звернутися до суду із вимогою про стягнення даної суми.
Акт про порушення від 05.04.2019, протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Запоріжгаз» та акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості є внутрішніми документами AT «Запоріжгаз», та не належать до актів у розумінні ст. 16 ЦК України.
AT «Запоріжгаз» не заявляв вимог про стягнення вказаної суми, а тому відсутні підстави вважати права позивача порушеними, невизнаними, чи оспорюваними, тобто такими, що підлягають захисту в судовому порядку.
У відповіді на відзив від 02.12.2019 позивач не погоджується із доводами відповідача та вказує, що наявність заборгованості є підставою для обмеження газопостачання. Також посилається на порушення відповідачем вимог щодо складання розрахунку об`єму донарахованого природного газу.
Представник позивача Мельніков О.А. у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позові та відповіді на відзив. Також зазначив, що споживач має право оскаржити об`єм донарахованого обсягу газу. У даному випадку позивачу нічого нараховувати не потрібно було, оскільки на його думку втручання у лічильник не було.
Допитаний у судовому засіданні як свідок представник позивача ОСОБА_3 пояснив, що він працює заступником директора у ПП «Михасик», також є проектувальником щодо вузлів газу та монтажу обладнання. Він був представником позивача при демонтажі лічильника на експертизу, був присутній при проведенні первинної експертизи за довіреністю довільної форми, проте не мав змоги наводити свої заперечення. У документах на лічильник є відомості лише про одну пломбу, про інші пломби відомостей немає. У 2010 році «Запоріжгаз» поставив свою пломбу. Технічно відбір газу проводити неможливо. Хто ставив мастичну повірочну пломбу не знає. Пломби заводу-виробника дійсно там не було на час зняття лічильника на повірку. Свинцевої пломби на болті не було, її існування не прописано. Пломба на штуцерах не порушена.
Представник відповідач Рибалко Є.С. у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні тим, що викладені у відзиві на позов.
Вислухавши представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням) урегульовано Законом України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015, а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи.
АТ «Запоріжгаз» здійснює діяльність з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу в межах ліцензійної території, зокрема, здійснює розподіл природного газу до будинку, де мешкає ОСОБА_1 .
Як видно з копії паспорта громадянина України, ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
За змістом інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , на праві спільної часткової власності належить ОСОБА_1 та ОСОБА_6 (по 1/2 кожному).
Отже, існують фактичні правовідносини з надання послуг газопостачання житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , виходячи з такого.
Згідно із п. 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем його дія поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Абзацом 2 пункту 1 глави 3 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст. ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України, за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п.4 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ).
Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об`єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) до типового договору розподілу природного газу. Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об`єму споживання природного газу, крім іншого мають містити норми споживання природного газу у розрізі 12 календарних місяців (норма застосовується щодо побутових споживачів без лічильника газу).
У разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору розподілу природного газу споживач не має права використовувати природний газ із ГРМ та має подати до оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ).
Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язана надавати іншій стороні (абоненту) енергетичні ресурси, а споживач (абонент) зобов`язаний сплачувати вартість прийнятих ресурсів та виконувати передбачений договором режим їх використання.
Позивач здійснювала оплату спожитого природного газу на підставі наданих їй з боку постачальника - ТОВ «Запоріжгаз збут» відповідних рахунків за послуги з газопостачання. Зазначений факт не оспорювався сторонами у суді першої інстанції. Факт оплати позивачем спожитого природного газу підтверджує споживання газу ОСОБА_1 , а отже є діями, які засвідчують її бажання укласти договір розподілу природного газу, що є фактом приєднання до умов договору розподілу природного газу.
Згідно із п. 1 Глави 4 Розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та Договору.
Для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу оператора ГРМ.
У житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , було встановлено повірений лічильник газу G-6, заводський номер 14100.
Актом про зняття побутового лічильника газу № 8642 від 14.10.2010 зафіксовано зняття представником ПАТ «Запоріжгаз» вищезазначеного лічильника для повірки. Даний акт містить висновок, що похибка лічильника вимагає повірки у лабораторних умовах. Пломби заводу виробника та накидних гайках не порушені. Лічильник знято на періодичну повірку, встановлений монтажний вузол. Даний акт містить підписи представників ПАТ «Запоріжгаз» та споживача, власника на той час лічильника.
У відповідності до Акта установки побутового лічильника після виконання повірки, ремонту № 8211 від 15.10.2010, за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено лічильник G6, 2005 року випуску, заводський номер 14100. Лічильник опломбовано пломбою № 4822833.
Порядок перевірки вузлів обліку та їх складових визначено в главі 9 розділу Х кодексу ГРМ.
Пунктом 1 цієї глави передбачено, що оператор ГРМ та споживач протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових, зокрема щодо: працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.
Приписами п. 7 цієї глави передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Пунктом 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем встановлено: у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.
Відповідно до п. 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
Відповідно до п.п. 1 та 5 глави 5 та п. 1 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника. Власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб / магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
Пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем визначає значення термінів, які вживаються в цьому кодексі.
Так, зазначений пункт визначає, що контрольний огляд вузла обліку - це виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з`єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу, а несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу зокрема це - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб (Пункт 4 Глави 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем).
Пошкодження пломб це - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).
Згідно із п. 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Отже, сам факт пошкодження пломби чи її відсутність є порушенням, наслідком якого є складення акту про порушення та донарахування необлікованих об`ємів природного газу і його вартості.
Відповідно до Акту про порушення № 1903 від 05.04.2019 за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме - відсутня пломба заводу виробника на корпусі лічильника. Лічильник демонтовано і направлено на експертизу, опломбовано пломбою С43861852. Даний Акт про порушення підписаний представником оператора ГРМ Гноєвим А.І. та представником споживача ОСОБА_3 . Також акт містить відомості про те, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього акта буде проводити засідання 17.04.2019.
Листом № 69002.4.1-СЛ-5391-0419 ОСОБА_8 запрошено на засідання комісії з розгляду актів про порушення для розгляду акта № 1903 від 05.04.2019 та зазначено, що засідання комісії переноситься з 17.04.2019 на 03.05.2019.
Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб визначено главою 10 розділу X Кодексу ГРМ.
Пунктом 1 цієї глави передбачено, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
У відповідності до п. 2 цієї глави після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетелену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача. При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ /та/або пломби на експертизу.
Згідно з пунктом 3.3.1 Положення про проведення експертизи лічильників газу експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчого органу влади у сфері метрології.
Згідно Акта експертизи лічильника газу № 0295 від 08.04.2019 комісією на підставі наказу № 01На-73-0818 від 03.08.2018 проведено експертизу лічильника газу типу G-6 МКМ-U, заводський номер 14100. Експертизою встановлено, що мастична повірочна пломба не відповідає встановленому зразку, навісна свинцева повірочна пломба, що встановлюється на корпусі лічильника відсутня.
На фотографіях лічильника газу видно, що навісна свинцева повірочна пломба, що встановлюється на корпусі лічильника дійсно відсутня, а мастична повірочна пломба не відповідає встановленому зразку (а.с. 150-152).
Факт того, що на даних фотографіях зображено лічильник позивача судом встановлено за заводським номером, датою випуску та найменуванням. Висловлюючи сумніви щодо того, що на фотографіях зображений саме лічильник позивача, представник позивача Мельніков О.А. жодних обґрунтованих доводів на спростування даної обставини не навів, оперуючи виключно своїми припущеннями.
Факт відсутності на час зняття лічильна на повірку навісної свинцевої повірочної пломби, що встановлюється на корпусі лічильника, також представниками позивача не заперечувався.
Згідно висновку комісії, нею виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: при візуальному огляді пломб виявлено, що розміри відбитка, розміри та шрифти літер, цифр та елементів відбитків тавра державного повірника (ті що візуалізуються) на мастичній повір очній пломбі, встановлений на відліковому механізмі лічильника, не відповідають встановленому зразку. Також комісією встановлено відсутність навісної свинцевої пломби, що встановлюється на пломбу вальному гвинті корпуса лічильника.
Посилання представників позивача на те, що даний лічильник взагалі не мав пломби заводу-виробника суд вважає необґрунтованими, оскільки в Акті про зняття побутового лічильника газу № 8642 від 14.10.2010 зафіксовано, що пломби заводу виробника і на накидних гайках не порушені. Отже, даний лічильник мав пломбу заводу-виробника, якої на час складання Акту про порушення на лічильнику не було.
Виходячи із суті самих порушень, а також заперечення представниками позивача факту існування пломби заводу-виробника, сам лише факт проведення експертизи за відсутності споживача и його представника жодним чином не порушив прав та законних інтересів позивача.
Пунктом 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення ПАТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення від 03.05.2019 Акт про порушення № 1903 від 05.04.2019 задоволено.
Матеріали справи містять копію наказу № 01На-73-0818 від 03.08.2018 «Про створення комісії для проведення експертизи засобів вимірювальної техніки та пломб», яким для проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу, створено експертну комісію, визначено режим її роботи.
Також матеріали справи містять копію наказу № 02.1 Но-144-0818від 01.08.2018 «Про створення у ПАТ «Запоріжгаз» комісії для розгляду актів про порушення відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем», яким створено відповідну комісію, визначено режим її роботи.
За змістом Протоколу направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу № 001903 від 05.04.2019 за адресою: АДРЕСА_1 , у присутності споживача ОСОБА_8 , її представника ОСОБА_3 , демонтовано ЗВТ МКМ-4 G6, поміщено у пакет та опломбовано пломбою С43861852.
Даний протокол містить запис про те, що ОСОБА_8 запрошується на 08.04.2019 для проведення експертизи та містить підписи представника ПАТ «Запоріжгаз» Гноєвого А.І. та представника споживача ОСОБА_3 .
Зазначений лист вручений позивачу 10.05.2019, на що вказує інформація з офіційного сайту Укрпошти (відстеження за трек-номером).
У подальшому, з листом ПАТ «Запоріжгаз» № 69003.2-СП-8646-0619 від 11.06.2019 ОСОБА_1 направлено Акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та рахунок на сплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу.
За змістом Акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу ОСОБА_1 донараховано 465455,61 грн.
Листом № 69001.3-Лв-12059-0819 від 15.08.2019 адвокату Мельнікову О.А. повідомлено, що за період з 05.10.2018 по 04.04.2019 на підставі Акта про порушення № 1903 від 05.04.2019 споживачу ОСОБА_1 донараховано 37927,10 куб.м газу. Розрахунок здійснено з урахуванням газових приладів споживача: плити газової та двоконтурного газового котла. Розрахунок проводився з урахуванням чотирьох зареєстрованих осіб.
Згідно довідки Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області № 7790 від 14.11.2019 у будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстрована одна особа - ОСОБА_1 з 08.10.2008 по теперішній час.
На виконання ухвали Запорізького районного суду Запорізької області від 12.02.2020, листом від 20.02.2020 виконавчий комітет Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області повідомив суд про те, що за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстрована одна особа - ОСОБА_1 .
Матеріали справи містять чорно-білі зображення певного устаткування, проте доказів встановлення такого устаткування саме у позивача та часу виготовлення цих зображень, у справі немає (а.с. 166-169).
Аналізуючи в сукупності всі докази по справі, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо складання акта про порушення, акта експертизи лічильника, рішення комісії з розгляду акту про порушення, акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ відповідають вимогам закону, оскільки відповідач мав право на їх складання.
Доводи позову щодо відсутності у складених документах підписів представника АТ «Запоріжгаз» суд до уваги не приймає, оскільки на складених документах наявний підпис іншого представника - Гноєвого А.І .
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Пунктом 1 частини другої статті 11 ЦК України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно частини першої статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Як встановлено судом, відповідач мав повноваження щодо складання акту про порушення, акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості та рахунку на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, і відповідно нарахування певної суми заборгованості.
Водночас, складений відповідачем акт про порушення є лише фіксацією такого порушення, що було виявлено під час проведення перевірки, тому оскарження лише факту складання такого акту, який не встановлює для позивача будь-яких обов`язків і є різновидом претензії, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту прав. Зазначений акт може бути визнаний як доказ (із наданням йому відповідної оцінки судом під час вирішення іншого спору), зокрема, щодо відшкодування матеріальних збитків, при вирішення якого суд зобов`язаний дати оцінку щодо дійсності цього акту.
Такий висновок зроблений судом першої інстанції з урахуванням правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 06.02.2019 (справа № 522/12901/17-ц, провадження № 14-503цс18).
З цих же підстав не можна вважати належними способами захисту оскарження акту експертизи лічильника, рішення комісії з розгляду Акту про порушення, які самі по собі не встановлюють для позивача будь-яких обов`язків.
Суд враховує, що такі дії не зумовили ані стягнення з позивача зазначеної у акті грошової суми, ані подання відповідного позову до суду. Також на час винесення даного рішення вони не зумовили від`єднання позивача від газопостачання та припинення надання послуг.
Акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості був складений представниками АТ «Запоріжгаз» відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, згідно вимог якого у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Згідно положень Глави 10 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем відповідно до висновків комісії, зазначених в акті експертизи, проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.
Пунктом 1 Глави 1 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акту про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акту про порушення, визначені в розділах ІХ-Х цього Кодексу.
Нарахована позивачу заборгованість не була стягнута з позивача, газопостачання не припинено, тож немає підстав вважати, що складання Акту-розрахунку саме по собі є порушенням прав позивача.
Кодекс газорозподільних систем дійсно надає право споживачу оскаржувати об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу у судовому порядку, проте у даній справі позивач оскаржує не об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу, а факт його складання як такий, заперечуючи факт порушення, посилаючись при цьому на порушення порядку його складання.
Виходячи із вищевикладеного, немає підстав визнавати Акт-розрахунок незаконним та скасовувати його у повному обсязі.
Поруч із цим суд зауважує, що це не позбавляє ОСОБА_1 можливості оскаржувати саме об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу, наводити свої обґрунтовані контррозрахунки, що можливе як шляхом звернення до суду із позовом з відповідними вимогами, так і під час розгляду справи щодо стягнення з ОСОБА_1 нарахованої заборгованості, якщо відповідний позов буде пред`явлено. У даній справі позивач та його представники жодних контррозрахунків не надавали.
Також відсутні підстави для виключення відповідачем з особового рахунку № НОМЕР_1 суми заборгованості у розмірі 465455,61 грн., адже, по-перше, позивачем не надано доказів обліковування такої заборгованості на особовому рахунку споживача, а по-друге, позивачем та його представником не доведено, що АТ «Запоріжгаз» має яке-небудь відношення до ведення особового рахунку споживача та має право вчиняти відповідні дії. Також суд враховує, що дана вимога є похідною від інших вимог. Оскільки вимоги позивача щодо спростування факту порушення не знайшли свого доказового підтвердження, підстав для задоволення даної вимоги також немає.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 3, 12, 13, 19, 23, 76-83, 89, 141, 247, 258-259, 263-265 ЦПК України,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7, ЄДРПОУ 03345716) про визнання незаконними та скасування актів, визнання незаконним та скасування рішення, визнання незаконним та скасування акту-розрахунку, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Запорізького апеляційного суду через Запорізький районний суд Запорізької області відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу XIII Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складено 03.03.2020.
Суддя Д.І. Сакоян