2/134/103/2020
Справа № 134/214/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
10 березня 2020 року Крижопільський районний суд
Вінницької області
в складі: головуючого-судді: Зарічанського В.Г. з участю секретаря: Балух О.В.
розглянувши в спрощеному судовому засіданні в залі суду в смт. Крижопіль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Крижопільський районний медичний центр первинної медико - санітарної допомоги» про стягнення заробітної плати,
В С Т А Н О В И В :
Своїм позовом до суду ОСОБА_1 просила винести рішення, яким визнати незаконним наказ головного лікаря КНП «Крижопільський районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги» №26 від 2 січня 2020 року «Про оптимальний обсяг практики первинної медичної допомоги» в частині встановлення їй як лікарю загальної практики- лікарю сімейної медицини ліміту в кількості 900 декларацій та зобов`язати КНП «Крижопільський РМЦ ПМСД» перерахувати та виплачувати їй заробітну плату з розрахунку оптимального обсягу практики первинної медичної допомоги 1800 пацієнтів починаючи з січня 2020 року. В обґрунтування своїх вимог посилалася на те, наказом головного лікаря КНП «Крижопільський районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги» №20 від 09.03.2017 «Про прийняття на роботу сумісника зовнішнього» вона прийнята на 0,5 ставки лікаря загальної практики сімейної медицини Крижопільської амбулаторії загальної практики сімейної медицини з 14.03.2017 з оплатою пропорційною відпрацьованому часу. В результаті реформування сімейної медицини перестала існувати погодинна оплата праці сімейних лікарів і почала працювати відрядно-преміальна система оплату праці, яка передбачає оплату фактично виконаної роботи. Наказом Міністерства охорони здоров`я України 19.03.2018 № 504 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України юстиції України 21 березня 2018 р. за № 348/31800 затверджено Порядок надання первинної медичної допомоги.
П.4 розділу ІІ Порядку встановлено: «Оптимальний обсяг практики ПМД становить: одна тисяча вісімсот осіб на одного лікаря загальної практики - сімейного лікаря; дві тисячі осіб на одного лікаря-терапевта; дев`ятсот осіб на одного лікаря-педіатра.» Постановою Кабінету Міністрів України №1117 від 18 грудня 2018 року затверджено Порядок реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2019 рік. В ньому визначено тарифи по виплаті коштів закладам охорони здоров`я за кожного пацієнта, який подав відповідному надавачу медичних послуг декларацію про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, станом на 1 число відповідного місяця згідно з даними електронної системи охорони здоров`я. Також визначено тарифи на медичне обслуговування пацієнтів, включених до зеленого списку, які подали декларації понад ліміт - до них застосовуються коефіцієнти залежно від рівня перевищення ліміту. Згідно п.5 Порядку: «Обсяг практики може відрізнятися від оптимального залежно від соціально-демографічних, інфраструктурних та інших особливостей території, в межах якої мешкають особи, що належать до відповідної практики.» Таким чином жодним нормативним документом не передбачено можливість адміністрації лікувального закладу зменшувати оптимальний обсяг практики ПМД. 20 вересня 2018 року між адміністрацією Центру та профспілковим комітетом було укладено Колективний договір, який було зареєстровано Управлінням праці та соціального захисту населення 5 листопада 2018 року, реєстровий №16-18. П. 2.3 розділу IV Колективного договору встановлено, що: «Посадові оклади сімейних лікарів та лікарів терапевтів закладу встановлюється від кількості підписаних декларацій та вікової структури населення. А саме:
Р=Т*(а*4+b*2.2+c*1+d*1.2+e*2)/ 12*k
Р - посадовий оклад лікаря
Т - тариф за обслуговування одного пацієнта (зелений список)
a, b, c, d, e _- кількість пацієнтів за віковими групами, що подали декларацію про вибір лікаря
k - відсоток преміювання, який складає 20%».
В формулі розрахунку посадового окладу сімейного лікаря закладу відсутня залежність його розміру від відпрацьованих годин, що ще раз підтверджує факт переходу з погодинної системи оплати праці сімейних лікарів на відрядно-преміальну систему оплату праці, яка передбачає оплату фактично виконаної роботи. Всупереч вищевикладеному наказом головного лікаря КНП «Крижопільський районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги» №26 від 2 січня 2020 року «Про оптимальний обсяг практики первинної медичної допомоги у 2020 році» їй як лікарю загальної практики- лікарю сімейної медицини встановлено ліміт в кількості 900 декларацій. Встановлення такого ліміту керівництво лікарні мотивує тим, що вона прийнята на роботу на 0,5 ставки, незважаючи на те, що після цього відбулось реформування сімейної медицини. Фактично з ОСОБА_1 станом 1 січня 2020 року підписали декларації 1327 пацієнтів, але оплата праці проводиться виходячи з ліміту 900 пацієнтів, а не 1800. Згідно розрахунків про отримання коштів Центр отримує від Національної служби здоров`я України (НСЗУ) кошти по укладеним між нею та пацієнтами деклараціям в повному обсязі. Так, станом на 31 січня 2020 року з нею було укладено 1323 декларації, за які НСЗУ виплачує Центру за січень 2020 року 56505 грн., їй нараховано за цей місяць заробітну плату 9000 грн. При цьому в розрахунку відсутня інформація про зниження оптимального обсягу практики ПМД з 1800 пацієнтів до 900, та нарахування коштів понад лімітом. Що стосується роботи за сумісництвом, то відповідно ст.102-1 КЗпП України: «Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу». Фактичне виконання нею роботи підтверджується тим фактом, що всіх пацієнтів, з якими підписані декларації, вона обслуговує особисто, тобто за неї її роботу інші лікарі не виконують. За таких обставин адміністрація Центру протизаконно не виплачує їй заробітну плату за виконану роботу. Просила позовні вимоги задовольнити. Ухвалою суду від 10 лютого 2020 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, роз`яснено учасникам справи порядок подання заяв по суті справи та наслідки їх неподання. Від представника відповідача до суду надійшов відзив, в якому зазначено, що позов не визнає та просить відмовити в задоволені, посилаючись на наступні обставини. Наказ головного лікаря КНП «Крижопільський РМЦ ПМСД» Килімник Л.А. № 26 від 02 січня 2020 року «Про оптимальний обсяг практики первинної медичної допомоги у 2020 році» прийнятий на виконання постанови КМУ № 1117 від 18.12.2018 року та постанови КМУ № 1119 від 27 листопада 2019 р. «Деякі питання реалізації державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій на 2020 рік», наказу МОЗ України від 19.03.2018 № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги», зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 21 березня 2018 року за № 348/31800 та самого Порядку надання первинної медичної допомоги, а також листа Національної служби здоров`я України від 29.12.2018 року № 1424-18 «Щодо змін у законодавстві, які стосуються оптимального обсягу практики первинної медичної допомоги». Зазаначає, що порядок оплати праці працівників встановлюється у відповідності до Кодексу законів про працю, Закону України "Про оплату праці", інших законів, що встановлюють соціальні гарантії працівників та регулюють оплату праці, підзаконних актів. Згідно частини 15 статті 16 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров`я" заклади охорони здоров`я, утворені в результаті реорганізації державних та комунальних закладів охорони здоров`я - державних та комунальних установ, можуть мати відокремлене майно (в тому числі кошти), закріплене за ними на праві оперативного управління, самостійний баланс, самостійно затверджувати штатний розпис, мати рахунки в установах банків, печатки.
Відповідно до частин 2 та 3 статті 94 Кодексу законів про працю, розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.
Статтею 97 Кодексу законів про працю та статтею 15 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов`язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються власником або уповноваженим ним органом з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ст. 98 Кодексу законів про працю України, оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.
Відповідно до Ч.Ч.1-2 ст. 8 Закону України "Про оплату праці" держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також шляхом оподаткування доходів працівників. Умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України. Тобто, на комунальне некомерційне підприємство вказані вимоги не поширюються.
З наведеного слідує, що заклади охорони здоров`я у формі комунальних некомерційних підприємств, мають виключне дискреційне повноваження, щодо формування політики оплати праці в межах цього підприємства. Відтак, нарахування та виплата заробітної плати здійснюється за рішенням керівника закладу охорони здоров`я, з дотриманням встановлених гарантій працівника. В той же час, законодавство допускає можливість встановлення диференціації оплати праці та впровадженням мотиваційних механізмів для лікарів та іншого персоналу, що має більше виробниче навантаження. На 2020 рік тарифи на оплату послуг ПМД та коригувальні коефіцієнти до них закріплено вищевказаним Порядком № 1119.
Цього року зазначеним Порядком впроваджено новий вид коригувальних коефіцієнтів - понижувальні коефіцієнти за декларації, укладені понад встановлені ліміти. їх уведено, аби лікарі не укладали захмарної кількості декларацій із пацієнтами, а потім не змогли надати їм якісну медичну допомогу.
Порядком № 1119 визначено поняття ліміту: оптимальний обсяг практики первинної медичної допомоги, встановлений Порядком № 504
Оптимальний обсяг практики ПМД становить:
•1 800 осіб на одного лікаря загальної практики - сімейного лікаря;
•2 000 осіб на од ного лікаря-терапевта;
•900 осіб на одного лікаря-педіатра.
Згідно з роз`ясненнями НСЗУ для лікаря, який працює за кількома спеціальностями, в тому числі в кількох надавачів, ліміт завжди дорівнює найменшому ліміту за спеціальністю серед тих, за якими працює лікар, незалежно від того, чи мають договір з НСЗУ надавачі, де працює лікар. Враховуючи, що ОСОБА_1 працює в КНП за сумісництвом, на 0,5 ставки, то їй абсолютно правомірно встановлений ліміт - оптимальний обсяг практики первинної медичної допомоги в кількості 900 декларацій.
Правомірність дій головного лікаря КНП «Крижопільський РМЦ ПМСД» Килімник Л.А. та законність оскаржуваного наказу № 26 від 02.01.2019 року підтверджується і листом Національної служби охорони здоров`я України № 1284/4-10-19 від 05.03.2019 року, в якому сказано, що «керівництво підприємства вправі самостійно приймати рішення щодо того, якій кількості пацієнтів той чи інший лікар може надати якісні медичні послуги, з урахуванням особливостей обслуговування населення різного віку,їхніх потреб у медичній допомозі, тривалості типового прийому та загальної частоти звернень».
На сьогоднішній день законодавство не врегульовує обсягу оптимальної практики для лікаря, який працює не на повну ставку, тому це питання вирішується колективним договором, або відповідним наказом з погодженням із профспілковим представником.
Оскаржуваний наказ наказу № 26 від 02.01.2019 року виданий головним лікарем в межах своїх повноважень та погоджений із профспілковим представником, а тому підстави для визнання його незаконним в частині встановлення ОСОБА_1 , як лікарю загальної практики сімейної медицини ліміту в кількості 900 декларацій, відсутні. Зважаючи на те, що всі особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з`явилися, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося. Суд, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав. Відповідно до положень ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Судом встановлено, що наказом головного лікаря КНП «Крижопільський районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги» (далі - Центр) №20 від 9.03.2017 року «Про прийняття на роботу сумісника зовнішнього» ОСОБА_1 прийнята на 0,5 ставки лікаря загальної практики сімейної медицини Крижопільської амбулаторії загальної практики сімейної медицини з 14.03.2017 року з оплатою пропорційною відпрацьованому часу (а.с.15-17). В результаті реформування сімейної медицини перестала існувати погодинна оплата праці сімейних лікарів і почала працювати відрядно-преміальна система оплату праці, яка передбачає оплату фактично виконаної роботи.
Наказом Міністерства охорони здоров`я України 19.03.2018 № 504 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України юстиції України 21 березня 2018 р. за № 348/31800 затверджено Порядок надання первинної медичної допомоги (далі - Порядок).
П.4 розділу ІІ Порядку встановлено:
«Оптимальний обсяг практики ПМД становить: одна тисяча вісімсот осіб на одного лікаря загальної практики - сімейного лікаря; дві тисячі осіб на одного лікаря-терапевта; дев`ятсот осіб на одного лікаря-педіатра». Постановою Кабінету Міністрів України №1117 від 18 грудня 2018 року затверджено Порядок реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2019 рік. В ньому визначено тарифи по виплаті коштів закладам охорони здоров`я за кожного пацієнта, який подав відповідному надавачу медичних послуг декларацію про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, станом на 1 число відповідного місяця згідно з даними електронної системи охорони здоров`я. Також визначено тарифи на медичне обслуговування пацієнтів, включених до зеленого списку, які подали декларації понад ліміт - до них застосовуються коефіцієнти залежно від рівня перевищення ліміту. Згідно п.5 Порядку: «Обсяг практики може відрізнятися від оптимального залежно від соціально-демографічних, інфраструктурних та інших особливостей території, в межах якої мешкають особи, що належать до відповідної практики.»
20 вересня 2018 року між адміністрацією Центру та профспілковим комітетом було укладено Колективний договір, який було зареєстровано Управлінням праці та соціального захисту населення 5 листопада 2018 року, реєстровий №16-18.
П. 2.3 розділу IV Колективного договору встановлено, що:
«Посадові оклади сімейних лікарів та лікарів терапевтів закладу встановлюється від кількості підписаних декларацій та вікової структури населення. А саме:
Р=Т*(а*4+b*2.2+c*1+d*1.2+e*2)/ 12*k
Р - посадовий оклад лікаря
Т - тариф за обслуговування одного пацієнта (зелений список)
a, b, c, d, e _- кількість пацієнтів за віковими групами, що подали декларацію про вибір лікаря
k - відсоток преміювання, який складає 20%».
В формулі розрахунку посадового окладу сімейного лікаря закладу відсутня залежність його розміру від відпрацьованих годин, що ще раз підтверджує факт переходу з погодинної системи оплати праці сімейних лікарів на відрядно-преміальну систему оплату праці, яка передбачає оплату фактично виконаної роботи. Всупереч вищевикладеному наказом головного лікаря КНП «Крижопільський районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги» №26 від 2 січня 2020 року «Про оптимальний обсяг практики первинної медичної допомоги у 2020 році» позивачу як лікарю загальної практики- лікарю сімейної медицини встановлено ліміт в кількості 900 декларацій. Встановлення такого ліміту керівництво лікарні мотивує тим, що ОСОБА_1 прийнята на роботу на 0,5 ставки, не зважаючи на те, що після цього відбулось реформування сімейної медицини. Фактично з ОСОБА_1 станом 1 січня 2020 року підписали декларації 1327 пацієнтів, але оплата праці проводиться виходячи з ліміту 900 пацієнтів, а не 1800. Згідно розрахунків про отримання коштів Центр отримує від Національної служби здоров`я України (НСЗУ) кошти по укладеним між ОСОБА_1 та пацієнтами деклараціям в повному обсязі. Так, станом на 31 січня 2020 року з ОСОБА_1 було укладено 1323 декларації, за які НСЗУ виплачує Центру за січень 2020 року 56505 грн., ОСОБА_1 нараховано за цей місяць заробітну плату 9000 грн. При цьому в розрахунку відсутня інформація про зниження оптимального обсягу практики ПМД з 1800 пацієнтів до 900, та нарахування коштів понад лімітом. Тому суд вважає, що відповідач свавільно, в не передбачений законом чи іншим нормативно-правовим документом спосіб зменшив позивачу оптимальний обсяг практики ПМД (ліміт) пацієнтів, що призвело до порушення її прав, яке полягає в зменшенні її оплати праці за фактично надані медичні послуги (виконану роботу). Що стосується роботи за сумісництвом, то відповідно ст.102-1 КЗпП України: «Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу». Відповідно п.14 Постанови Пленуму Верховного Суду України N 13 від 24.12.99 Про практику застосування судами законодавства про оплату праці: Згідно зі ст. 102-1 КЗпП працівники, які працюють за сумісництвом (виконують крім основної у вільний від неї час і іншу роботу на умовах трудового договору в того самого чи іншого роботодавця), одержують заробітну плату за фактично виконану роботу без обмеження її певним розміром. Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з відповідача в дохід держави слід стягнути судовий збір у сумі 840,80 грн. На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 102-1 КЗпП України, ст.ст. .10,89,141,223,263-265, 279ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Крижопільський районний медичний центр первинної медико - санітарної допомоги» про стягнення заробітної плати задовольнити. Визнати незаконним наказ головного лікаря КНП «Крижопільський районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги» №26 від 2 січня 2020 року «Про оптимальний обсяг практики первинної медичної допомоги» в частині встановлення ОСОБА_1 як лікарю загальної практики- лікарю сімейної медицини ліміту в кількості 900 декларацій. Зобов`язати КНП «Крижопільський РМЦ ПМСД» перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 заробітну плату з розрахунку оптимального обсягу практики первинної медичної допомоги 1800 пацієнтів починаючи з січня 2019 року. Стягнути із Комунального некомерційного підприємства «Крижопільський районний медичний центр первинної медико - санітарної допомоги» 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок судового збору на користь держави. На рішення Крижопілсьького районного суду Вінницької області може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня отримання його копії до Вінницького апеляційного суду.
Суддя: