Справа № 446/478/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.12.2020 року Кам`янка-Бузький районний суд Львівської області в складі: головуючого - судді Костюк У. І.
з участю секретаря Коваль В.А.
розглянувши в порядку загального позовного провадження в залі суду в місті Кам`янка -Бузька цивільну справу за позовом позовноюзаявою Акціонерного товариства "Українська залізниця" від імені якого діє регіональна філія "Львівська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця"до Кам`янка-Бузької міської ради, ОСОБА_1 про визнання недійсним рішення Кам`янка-Бузької міської ради 4 сесії 6 скликання №10 від 28.01.2011 та державного акта на право власності на земельну ділянку,
встановив:
У березні 2019 року публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» (далі - ПАТ «Українська залізниця») в особі регіональної філії «Львівська залізниця» звернулося до суду із позовом до Кам"янка-Бузької міської ради Львівської області, ОСОБА_1 про визнання недійсним рішення Кам"янка-Бузької міської 4 сесії 6 скликання №10 від 28.01.2011 та державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ 506931 від 06.06.2011.
Позов мотивовано тим, що з метою оформлення правовстановлюючих документів на право постійного користування землями смуги відведення залізниці, в межах міста Кам"янка-Бузька Кам"янка-Бузького району Львівської області, Державним територіально-галузевим об`єднанням «Львівська залізниця» (далі - ДТГО «Львівська залізниця) була розроблена Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки загальною площею 21,1055 га ДТГО "Львівська залізниця" під існуючими об`єктами залізничного транспорту за напрямком "Львів - Ківерці" від 40 км + 325 м до 43 км + 157 м в адміністративних межах міста Кам`янка - Бузька Кам`янка - Бузького району Львівської області. Роботи щодо розроблення даної технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель виконувались в 2015 році КТ НВФ «Нові технології». В результаті польового обстеження виявлено, що на земельній ділянці смуги відведення залізниці частково розташовані суміжні земельні ділянки, які знаходяться в приватній власності громадян. Так, згідно Зведеного інвентаризаційного плану земельної ділянки смуги відведення ДТГО Львівська залізниця на ділянці «Львів - Ківерці» від 40 км + 325 м до 43 км + 157 м в адміністративних межах міста Кам`янка - Бузька Кам`янка - Бузького району Львівської області погодженого в тому числі відділом Держземагентства у Кам`янка - Бузькому районі Львівської області, встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до рішення Кам`янка-Бузької міської ради 4 сесії 6 скликання № 10 від 28.01.2011 та державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 506931 від 06.06.2011 року передано у власність земельну ділянку площею 0,1259 га в межах м. Кам`янка-Бузька (кадастровий номер-4622110100:01:012:0059). Частина зазначеної земельної ділянки площею 0,0974 га перетинається з земельною ділянкою смуги відведення залізниці. Вважає, вищевказане рішення Кам`янка-Бузької міської ради 4 сесії 6 скликання № 10 від 28.01.2011 та державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 506931 від 06.06.2011 року такими, що суперечать законодавству, порушують права позивача на користування наданою йому відповідно до норм чинного законодавства земельною ділянкою для обслуговування залізничного полотна та забезпечення безпеки руху.
Згідно Плану меж смуги відведення лінії Львів-Ківерці Львівскої залізничної дороги в адміністративних межах Кам`янка-Бузького району Львівської області, розроблений проектною організацією Дорпроект Південно- Західної залізницею у 1956 році, який є належним доказом землекористування залізниці, ширина смуги відведення на вказаній ділянці перегону становить 30 м від осі колії. Земельна ділянка ОСОБА_1 частково входить у ширину смуги відведення залізниці і загальна площа перетину земельної ділянки ОСОБА_1 в смузі відведення залізниці становить 0,0974 га. На земельній ділянці, розміри якої визначені зазначеним Планом смуги відведення, розташований об`єкт залізничного транспорту за напрямком «Львів - Ківерці» від 40 км + 325 м до 43 км + 157 м в адміністративних межах міста Кам`янка - Бузька Кам`янка - Бузького району Львівської області», яка є державною власністю і перебуває на балансі ДТГО «Львівська залізниця». Відповідно до частини четвертої статті 84 ЗК України до земель державної власності, які не можуть передаватися у приватну власність належать землі під державними залізницями. Посилаючись на викладені обставини, ПАТ «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Львівська залізниця» просило визнати недійсним рішення Кам"янка-Бузької міської ради 4 сесії 6 скликання № 10 від 28.01.2011 та державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 506931 від 06.06.2011 стягнути з відповідачів судові витрати.
Ухвалою судді Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області від 04.04.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
14.05.2019 від Кам`янка-Бузької міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позову, зазначає, що на підставі рішення Кам`янка-Бузької міської ради №10 від 28.01.2011 ОСОБА_1 було передано у вланість земельну ділянку площею 0,1259 га. Позивач стверджує, що даним рішенням міської ради порушені його права як землекористувача суміжної земельної ділянки, на час виникнення спірних правовідносин діяв Земельний кодекс УРСР, затверджений постановою ВЦВК від 29.11.1922, передбачав обов`язковість оформлення державної реєстрації та видачі землекористувачам право-підтверджуючих документів на землю. Крім того позивач стверджує, що право землекористування спірною земельною ділянкою виникло в останнього відповідно до «Плана границ полоси отвода лінії Львов-Киверци Львовской железной дороги в административних границах Ново-Яричевского района Львовской области». Однак наявний у позивача згаданий План є лише одним із документів містобудівної документації, який був виготовлений з метою вчинення подальших дій для належного оформлення землекористування. Так, згідно ЗК УСРР від 29.11.1922, позивачу необхідно було отримати державний акт на право користування, як правовстановлюючий документ. Відтак, представлений План не є документом, що підтверджує право користування земельною ділянкою, не є правовстановлюючим документом. З огляду на вищезазначене, станом на час прийняття рішення Кам`янка-Бузької міської ради № 10 від 28.01.2011. дана земельна ділянка для обслуговування колії залізниці не належала на праві користування позивачу, оскільки останній не оформив таке у відповідності до діючого тоді земельного законодавства. Отже, при прийнятті спірного рішення Кам`янка-Бузька міська рада діяла в межах наданих їй повноважень щодо розпорядження землями комунальної власності Просить у задоволені позовних вимог відмовити.
Ухвалою суду 18.11.2019 закрито підготовче засідання та призначено судовий розгляд справи.
Від представника позивача 16.01.2020 надійшла відповідь на відзив в якому просить позов задовольнити, вказує, що враховуючи позиції Верховного суду викладених у Постановах від 31.10.2018 по справі №466/190/14-ц та від17.12.2017 по справі №466/2086/14-ц, вважає, що позивач є належним користувачем означеної земельної ділянки згідно «Плана границ полосы отвода линии Львов- ОСОБА_2 ж.д. в адмистративных границах Каменко-Бугского района Львовськой обл..» розробленим Дорпроектом Юго-Запатной железной дарогой у 1956, а даний план є на підтвердження права позивача на постійне користування земельною ділянкою, розташованою в межах смуги відведення за напрямком «Львів-Ківерці» від 40 км+325м до 43км+ 157 м в адміністративних межах міста Кам`янка-Бузька Львівської області. Спірна земельна ділянка належить до земельль державної власності, а саме до земель залізничного транспорту, які не можуть передаватися у приватну власність, тому Кам`янка-Бузька міська рада Львівської області не мала законних повноважень щодо розпоряджень землями такої категорії.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 позов підтримала в повному обсязі з мотивів наведених у позовні заяві та відповідях на відзив та просила такий задовольнити, в подальшому у судове засідання не з`явилася, подала заяву про розгляд справи у відсутності представника позивача.
Представник відповідача ОСОБА_1 в судове засідання подала заяву про розгляд у її відсутності, у зв`язку з пропуском терміну позовної давності, просила відмовити у задоволенні позову та застосувати строк позовної давності.
Представник відповідача Кам`янка-Бузька міська рада подавши відзив на позовну заяву 14.05.2019, просив здійснювати розгляд справи за відсутності представника Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали цивільної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Згідно положень ст.ст.12, 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до статті 68 ЗК України до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв`язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.
Згідно статті 6 Закону України «Про залізничний транспорт», частини першої статті 23 Закону України «Про транспорт» до земель залізничного транспорту належать землі, надані в користування підприємствам і організаціям залізничного транспорту відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до ст.68 Земельного Кодексу України, ст.6 Закону України «Про залізничний транспорт», до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв`язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту. Такі землі призначені для виконання покладених на підприємства і організації залізничного транспорту завдань щодо експлуатації, ремонту, вдосконалення, забезпечення безпеки руху і розвитку об`єктів залізничного транспорту.
За змістом пункту а) частини четвертої статті 84 ЗК України землі під державними залізницями належать до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність.
Згідно із частиною першою, другоюстатті 6 Закону України «Про залізничний транспорт»землі, що надаються в користування для потреб залізничного транспорту, визначаються відповідно доЗКУкраїнитаЗакону України «Про транспорт».
До земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв`язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.
Матеріалами справи встановлено, що позивач на підтвердження права постійного користування землями смуги відведення, зокрема в адміністративних межах м. Кам`янка- Бузька Кам`янка-Бузького району Львівської області, надав План меж смуги відведення лінії Львів-Ківерці Львівскої залізничної дороги в адміністративних межах Кам`янка-Бузького району Львівської області від 36 до км 59, розроблений проектною організацією Дорпроект Південно- Західної залізницею у 1956 році. Також позивачем подано технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки загальною площею 21,1055 га Державного територіально-галузевого об`єднання «Львівська залізниця» під існуючими об`єктами залізничного транспорту за напрямком Львів-Ківерці від 40 км + 325 м до 43 км + 157 м для забезпечення функціонування залізничного транспорту в межах міста Кам`янка-Бузька Кам`янка-Бузького району Львівської області.
Рішенням 4 сесії 6 скликання Кам`янка - Бузької міської ради Львівської області №10 від 28.01.2011 року відповідачу ОСОБА_1 передано у власність земельну ділянку площею 0,1259 га, яка розташована в по АДРЕСА_1 .
На підставі вказаного рішення Кам`янка - Бузькою міською радою Львівської області ОСОБА_1 видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №506931 від 06.06.2011 року.
З того часу ОСОБА_1 користується зазначеною ділянкою.
Встановлено, що на замовлення ДТГО «Львівська залізниця» була розроблена Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки загальною площею 21,1055 га Державному територіально-галузевому об`єднанню "Львівська залізниця" під існуючими об`єктами залізничного транспорту за напрямком "Львів - Ківерці" від 40км + 325 м до 43 км + 157 м в адміністративних межах міста Кам`янка - Бузька Кам`янка - Бузького району Львівської області. Роботи щодо розроблення даної технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель виконувались в 2015 році КТ НВФ «Нові технології». В результаті виконаних робітвстановлено, що площа земельних ділянок ДТГО Львівська залізниця на ділянці Львів - Ківерці від 40 км + 325 м до 43 км + 157 м в адміністративних межах міста Кам`янка - Бузька Кам`янка - Бузького району Львівської області становить 21,1055 га. При польовому обстеженні виявлено, що частина земельній ділянки, яка перебуває у власності ОСОБА_1 саме площею 0,0974 га, накладається на смугу відведення залізниці.
Із вказаних матеріалів також вбачається, що частина земельної ділянки, що перебуває у власності ОСОБА_1 є частиною смуги відведення залізниці, що підтверджується технічною документацією із землеустрою щодо інвентаризації площею 21,1055 га ДТГО «Львівська залізниця» під існуючим об`єктом за напрямком «Львів-Ківерці в адміністративних межах м.Кам`янка-Бузького району Львівської області, Планом меж смуги відведення лінії Львів-Ківерці Львівської залізниці в адміністративних межах Кам"янка-Бузького району, 1956 року та вона належить до земель транспорту, ПАТ «Українська залізниця» в особі ДТГО «Львівська залізниця» є належним користувачем цієї спірної земельної ділянки відповідно до законодавства.
Таким чином, частина земельної ділянки, що перебуває у власності ОСОБА_1 накладається на землю залізничного транспорту, яка перебуває у користуванні ДГТО «Львівська залізниця».
Разом з тим, до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу можна звернутися в межах строку позовної давності.
Відповідачем ОСОБА_1 подано заяву про застосування строку позовної давності до вимог ПАТ «Українська залізниця».
Відповідно до статті 256 ЦК України позовна давність це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (стаття 257 ЦК України).
При цьому відповідно до частини першої статті 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Порівняльний аналіз термінів «довідався» та «міг довідатися», що містяться в ст. 261 ЦК України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов`язку особи знати про стан своїх майнових прав, а тому доведення факту, через який позивач не знав про порушення свого цивільного права і саме з цієї причини не звернувся за його захистом до суду, недостатньо.
Позивач повинен також довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого цивільного права, що також випливає із загального правила про обов`язковість доведення стороною спору тих обставин, на котрі вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Відповідач, навпаки, мусить довести, що інформацію про порушення можна було отримати раніше.
Позовна давність забезпечує юридичну визначеність правовідносин сторін та остаточність судових рішень, запобігаючи порушенню прав відповідача. Питання щодо поважності причин пропуску позовної давності, тобто наявності обставин, які з об`єктивних, незалежних від позивача причин унеможливлювали або істотно утруднювали подання позову, вирішуються судом у кожному конкретному випадку з урахуванням наявних фактичних даних про такі обставини.
Суд застосовує позовну давність лише тоді, коли є підстави для задоволення позовних вимог, а тому перед застосуванням позовної давності належить з`ясувати та зазначити у судовому рішенні, чи було порушене право, за захистом якого позивач звернувся до суду. Якщо це право порушене не було, суд відмовляє у позові у зв`язку з його необґрунтованістю. У разі встановлення судом порушеного права, але позовна давність за такими вимогами сплила, про що заявила інша сторона, суд відмовляє у позові у зв`язку зі спливом позовної давності, як самостійної підстави, за відсутності визнаних судом поважних причин її пропуску, на які посилався позивач.
За змістом частин третьої, четвертої статті 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Разом з тим, позивачем пропущено строк позовної давності, оскільки як встановлено, роботи щодо розроблення «Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки загальною площею 21,1055 га ДТГО «Львівська залізниця» під існуючими об`єктами залізничного транспорту за напрямком «Львів-Ківерці» виконувались в 2015 році КТ НВФ «Нові технології» і що в результаті польового обстеження та при аналізі наданої інформації з електронної бази Державного земельного кадастру встановлено, що на земельній ділянці смуги відведення залізниці частково розташовані суміжні земельні ділянки, які знаходяться в приватній власності громадян та встановлює що ніби то його права порушено.
Отже,перебігтрирічногостроку позовноїдавностіпочався2015рокутазакінчився вгрудні2018року,ізвказанимпозовомПАТ «Українськазалізниця»вособі регіональноїфілії«Львівськазалізниця» звернулося28.02.2019року, як вбачаєтьсяізштампуна конверті,щонадійшовдо суду.
Доводи представника позивача про те, що про порушення свого права позивачу стало відомо лише 29.02.2016 року в день складання акту №13 про виконання внутрішнього зобов`язання з інвентаризації земельних ділянок згідно внутрішнього зобов`язання Л/П-142774-НЮ від 15.12.2014 між виконавцем Філії «Проекто-вишукувальний інститут залізничного транспорту" ПАТ «Українська залізниця» та замовником Регіональної філії «Львівська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» є безпідставними та такими, що не ґрунтується на встановлених судом обставинах справи, оскільки перебіг позовної давності починається з часу, коли позивач дізнався про порушення свого права.
За такихобставин,суд дійшоввисновку пропропуск позивачемпозовної давностіна зверненнядо судуз вимогоюпро визнаннянедійсними рішенняКам`янка -Бузькоїміської ради4 сесії 6 скликання № 10 від 28.01.2011 та державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 506931 від 06.06.2011.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, оскільки заявником пропущено, встановленийстаттею 257 ЦК Українистрок, про застосування якого наполягав відповідач.
Відповідно дост.141ЦПК України, судовий збір покладається на позивача
Керуючись ст.ст.2,81, 258,259,263-265,268 ЦПК України, суд -
ухвалив :
у задоволенні позовноїзаяви Акціонерного товариства "Українська залізниця" від імені якого діє регіональна філія "Львівська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця"до Кам`янка-Бузької міської ради, ОСОБА_1 про визнання недійсним рішення Кам`янка-Бузької міської ради 4 сесії 6 скликання №10 від 28.01.2011 та державного акта на право власності на земельну ділянку, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Позивач:Акціонерне товариство «Українська залізниця» 03680,м. Київ, вул. Тверська,5, ЄДРПОУ 40075815, Регіональна філія «Львівська залізниця» акціонерне товариство «Львівська залізниця», 79000, м. Львів, вул. Гоголя,1, ЄДРПОУ 40081195, МФО 325796.
Відповідач:Кам`янка -Бузька міська рада, 80400, Львівська область, Кам`янка -Бузький район, м. Кам`янка -Бузька, вул. Шевченка, 2б, ЄДРПОУ 04056196.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. АДРЕСА_2 , інші відомості не відомі.
Повний текс рішення виготовлено 04.01.2021.
Суддя Костюк У.І.