На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

132 713 246

Судові рішення

28 728

Прецеденти ВС

4 763

Прецеденти ЄСПЛ

544 221

Нормативні акти

31 124 590

Судові засідання

53 611 934

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Немає даних

Прецеденти ВС Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 17 червня 2021 року у справі № 320/6666/18

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 17 червня 2021 року у справі № 320/6666/18

Актуальна правова позиція
Справа №: Справа № 320/6666/18
Судочинство: Адміністративне судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 17 червня 2021 року

у справі № 320/6666/18

Адміністративна юрисдикція

Щодо умов та документального підтвердження надання поліцейському статусу учасника бойових дій

Аналогічна правова позиція висловлена

Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду в постанові

від 13.10.2020 у справі № 2240/2866/18

ФАБУЛА СПРАВИ

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, в якому просив:

  1. визнати протиправним і скасувати рішення про відмову у наданні позивачу статусу учасника бойових дій;
  2. зобов'язати відповідача повторно розглянути надані документи та прийняти рішення про надання позивачу статусу учасника бойових дій, як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і видати ОСОБА_1 посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка.

Рішенням окружного адміністративного суду позов задоволено частково.

Постановою апеляційного адміністративного суду змінено резолютивну частину рішення окружного адміністративного суду, виключивши з неї зобов`язання відповідача прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій. Натомість зобов`язано Комісію вирішити питання про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій з урахуванням повторного розгляду документів. В іншій частині рішення окружного адміністративного суду залишено без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до преамбули Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №3551-XII), цей Закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Статтею 5 Закону №3551-XII визначено, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно з пунктом 19 статті 6 цього Закону учасниками бойових дій, зокрема, визнаються поліцейські, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Відповідно до пункту 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок №413), підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є, зокрема, документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення:

  1. для осіб, які брали участь в антитерористичній операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення (абзац другий);
  2. для осіб, які залучалися до проведення антитерористичної операції на строк менше ніж 30 календарних днів, - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів (абзац третій).

Особливості надання поліцейським, державним службовцям, іншим працівникам Національної поліції України статусу учасника бойових дій, учасника війни за участь в антитерористичній операції регламентовано розділом III Положення про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, затвердженого наказом МВС України від 23.05.2016 №405 (далі - Положення №405), а не Положенням про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фінансовій службі України, яким помилково керувалися суди попередніх інстанцій.

Так, згідно з пунктом 1 розділу III Положення №405 рішення щодо надання статусу учасника бойових дій Комісія приймає на підставі документів про: 1) безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення; 2) направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції; 3) перебування у районах проведення антитерористичної операції з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Наведений у пункті 2 цього розділу Положення перелік документів, на підставі яких Комісія приймає рішення про надання статусу учасника бойових дій, повністю кореспондується з пунктом 4 Порядку №413.

Звертаючись до відповідача, документів, зазначених в пункті 4 Порядку №413 та пункті 2 розділу ІІІ Положення №405 - на підтвердження факту залучення ОСОБА_1 до проведення антитерористичної операції, не надано.

Доводи позивача про наявність документів, що містять достатні докази його безпосередньої участі у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення колегія суддів вважає безпідставними, оскільки відповідно до наказу ГУ НПУ «Про організацію стажування працівників ГУНП» ОСОБА_1 був направлений в підпорядкування ГУНП в Луганській області для проходження стажування, яке відповідно до статті 75 Закону України «Про Національну поліцію» і пункту 1 розділу IX Положення про організацію післядипломної освіти працівників Національної поліції, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 24.12.2015 №1625, здійснюється з метою формування і закріплення на практиці професійних знань, умінь, навичок і компетенцій, здобутих у результаті теоретичної підготовки.

Накази ГУНП в Луганській області «Про проведення ротації особового складу ГУПН в зоні проведення АТО на території Луганської області» також не містить жодних даних про безпосередню участь позивача у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення. Такі підтверджують лише участь позивача в охороні публічного порядку на окремих маршрутах і постах, розташованих в районі проведення АТО, що відповідає повноваженням поліції, які визначені статтею 23 Закону України «Про Національну поліцію».

Інших документів, які містять інформацію про залучення ОСОБА_1 до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях позивачем не надано.

Матеріали справи також не містять інформації про те, що у період проходження позивачем стажування, блокпост перебував на першій лінії розмежування сторін.

За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, колегія суддів приходить до висновку, що подані на розгляд Комісії документи не підтверджують безпосередньої участі позивача у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення, а тому оскаржуване рішення про відмову в наданні статусу учасника бойових дій є обґрунтованим.

ВИСНОВКИ: статус учасника бойових дій надається поліцейському, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, що має підтверджуватися відповідними наказами про залучення його до проведення антитерористичної операції, про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або іншими офіційними документами, виданими державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

КЛЮЧОВІ СЛОВА: правовий статус учасника бойових дій, соціальний захист поліцейських, участь в АТО

Інші прецеденти в категорії "Публічна служба. Народні депутати"
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 18 травня 2026 року у справі № 400/14430/23[1]
Щодо значення наказу про виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини для нарахування грошового забезпечення за період після смерті
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 18 травня 2026 року у справі № 400/14430/23
Щодо умови застосування загального гарантійного підходу у справах про осіб, які можуть бути зниклими безвісти за особливих обставин
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 18 травня 2026 року у справі № 400/14430/23[2]
Щодо відсутності підстав для визначення періоду, за який підлягає виплата грошового забезпечення, лише на підставі дати складення акта про настання смерті військовослужбовця
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 27 червня 2019 року у справі № 9901/776/18
Щодо нетотожності застосування тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя на стадії досудового розслідування та судового провадження в межах одного кримінального провадження
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 18 жовтня 2018 року у справі № 9901/514/18
Щодо поняття «повторне звернення» із клопотанням про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя, яке застосовується в ч. 6 ст. 64 Закону України «Про Вищу раду правосуддя»
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 09 квітня 2026 року у справі № 990/160/25
Щодо відсутності підстав для скасування рішення Вищої ради правосуддя про затвердження результатів практичного завдання у разі незгоди із загальним балом, отриманим за практичне завдання
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 29 квітня 2026 року у справі № 990/347/24
Щодо нетотожності застосування тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя на стадії досудового розслідування та судового провадження в межах одного кримінального провадження
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 18 жовтня 2018 року у справі № 9901/514/18[1]
Щодо підстав для оскарження та скасування рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв'язку з притягненням до кримінальної відповідальності
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 29 квітня 2026 року у справі № 990/347/24[1]
Щодо відсутності у Вищої ради правосуддя повноважень стосовно перевірки процесуального порядку вручення судді письмового повідомлення про підозру
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 14 травня 2026 року у справі № 620/183/23
Щодо відсутності підстав для звільнення з військової служби у разі незаконних дій стосовно військовозобов'язаного під час призову на військову службу під час мобілізації в умовах воєнного стану
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}