На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

133 352 013

Судові рішення

28 905

Прецеденти ВС

4 852

Прецеденти ЄСПЛ

544 670

Нормативні акти

31 486 403

Судові засідання

54 326 632

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Немає даних

Прецеденти ВС Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 04 грудня 2025 року у справі № 280/1101/24

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 04 грудня 2025 року у справі № 280/1101/24

Актуальна правова позиція
Справа №: Справа № 280/1101/24
Судочинство: Адміністративне судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 04 грудня 2025 року

у справі № 280/1101/24

Адміністративна юрисдикція

Щодо віднесення до повноважень старости або особи, яка виконує його обов’язки, повноважень стосовно засвідчення справжності підпису на заяві про відмову від отримання одноразової грошової допомоги

ФАБУЛА СПРАВИ

ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Міністерства оборони України, в якому просила:

  1. визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, яка полягає у непризначенні та невиплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168 (далі - Постанова № 168), в розмірі 15 000 000 гривень 00 копійок;
  2. зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, передбачену Постановою № 168, виходячи з розміру 15 000 000 гривень 00 копійок, з урахуванням раніше виплачених сум.

Окружний адміністративний суд рішенням позов задовольнив.

Апеляційний адміністративний суд постановою залишив рішення Запорізького окружного адміністративного суду без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Згідно з пунктом 1 статті 16 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII; у редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно з пунктом 1.5 Порядку № 45 у разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Відмова засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.

Крім того, в Додатку 2 до Порядку № 45 «Перелік документів, які надають члени сім`ї до районного (міського) ТЦК СП для призначення та виплати одноразової грошової допомоги» серед документів, які подаються для призначення одноразової грошової допомоги зазначено відмову, заяву, інший правочин, завірений відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (за наявності) (надається заявником).

Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлює Закон України «Про нотаріат» від 02.09.1993 № 3425-XII (далі - Закон № 3425-XII)

Відповідно до статті 78 нотаріус, посадова особа органу місцевого самоврядування, посадовою особою консульської установи України, начальник установи виконання покарань засвідчують справжність підпису на документах, крім тих, які відповідно до закону або за вимогою сторін підлягають нотаріальному посвідченню.

На документі може бути засвідчена справжність підпису особи, що підписалась за іншу особу, яка не могла це зробити власноручно внаслідок фізичної вади, хвороби або з інших поважних причин.

Нотаріус, посадова особа органу місцевого самоврядування, посадова особа консульської установи України, начальник установи виконання покарань, засвідчуючи справжність підпису, не посвідчують факти, викладені у документі, а лише підтверджують, що підпис зроблено певною особою.

Відповідно до підпункту 5 частини пункту б статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо вчинення нотаріальних дій з питань, віднесених законом до їх відання, реєстрація актів цивільного стану.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 37 Закону № 3425-XII у сільських населених пунктах уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування вчиняють такі нотаріальні дії - засвідчують справжність підпису на документах.

Подібна за змістом норма закріплена у пунктах 1.1, 1.2 Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11 листопада 2011 року № 3306/5 (далі - Порядок № 3306/5), згідно з яким нотаріальні дії, перелік яких визначено статтею 37 Закону України «Про нотаріат», вчиняють посадові особи, на яких за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування покладено вчинення цих дій.

Пунктом 2.12 Порядку № 3306/5 передбачено, що усі нотаріальні дії, які вчиняються посадовою особою органу місцевого самоврядування, реєструються в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій органу місцевого самоврядування (додаток 15) у порядку, передбаченому статтею 52 Закону України "Про нотаріат", та Правилами ведення нотаріального діловодства, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 22.12.2010 № 3253/5, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 23.12.2010 за № 1318/18613.

У разі покладення обов'язків щодо вчинення нотаріальних дій на декількох посадових осіб органу місцевого самоврядування - старост кожний староста веде окремий реєстр для реєстрації нотаріальних дій. Кожному реєстру для реєстрації нотаріальних дій присвоюється свій індекс, який має збігатися з номером печатки старости. При цьому запис на оформленому старостою документі здійснюється у вигляді такого набору цифр: 1-2, 3-4, 12-1 тощо, де перша цифра означає індекс реєстру для реєстрації нотаріальних дій старости, а друга цифра - порядковий номер запису нотаріальної дії у реєстрі для реєстрації нотаріальних дій.

ВИСНОВКИ: до повноважень старости належить засвідчувати справжність підпису на документах, у тому числі на заяві про відмову від отримання одноразової грошової допомоги, яка оформлена відповідно до Порядку № 45. Крім того, визначення повноваження виконуючого обов`язків старости не потребують окремого затвердження, а є такими ж як у старости.

КЛЮЧОВІ СЛОВА: правовий статус старости, виплати військовослужбовцям, оформлення заяв

Інші прецеденти в категорії "Публічна служба. Народні депутати"
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 28 травня 2026 року у справі № 990/33/26
Щодо непоширення ч. 4 ст. 122 КАС України на звернення до ВРП із заявою про виправлення помилки в оскаржуваному рішенні про звільнення судді з посади
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 28 травня 2026 року у справі № 990/269/25
Щодо можливості подання нового клопотання про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя після переходу кримінального провадження до стадії судового розгляду
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 14 травня 2026 року у справі № 990/439/25
Щодо обставини, яка не може вважатися вмотивованим рішенням ВККС про встановлення вищого прохідного бала при проведенні кваліфікаційного іспиту на посаду кандидата на посаду судді місцевого загального суду
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 03 червня 2026 року у справі № 640/31619/20
Щодо визначення розрахункового показника прожиткового мінімуму при обчисленні розміру одноразової грошової допомоги у разі смерті військовослужбовця
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 07 травня 2026 року у справі № 280/8933/24
Щодо стягнення компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати додаткової винагороди на період дії воєнного стану у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із захистом Батьківщини, за час перебування на стаціонарно…
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 05 травня 2026 року у справі № 990SCGC/53/25[1]
Щодо порушення права на справедливий суд у зв'язку з неспроможністю суду забезпечити належний розгляд справи, яка має надзвичайну суспільну вагу, протягом розумного строку
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 21 травня 2026 року у справі № 990/50/26
Щодо можливості визнання загальної ситуації в країні, в тому числі енергетичної, як достатньої підстави для поновлення строку звернення до суду
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 07 травня 2026 року у справі № 990/482/25
Щодо обов'язку Вищої кваліфікаційної комісії суддів України встановити прохідний бал та середній допустимий бал для проходження третього етапу кваліфікаційного іспиту кандидатом на посаду судді
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 30 квітня 2026 року у справі № 990/341/23
Щодо спростовної презумпції (praesumptio juris tantum) належності повідомлення про засідання Вищої ради правосуддя
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 17 квітня 2026 року у справі № 160/10192/21
Щодо обов'язку адміністративного суду дотримуватись вимог процесуального закону стосовно меж здійснення адміністративного судочинства
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}